Resort zdravotnictví přebírá čtvrtý ministr. Babička (†74) se JIP v Brazílii už nedočkala
V Brazílii se od počátku pandemie koronaviru, podobně jako v Česku, střídají ministři zdravotnictví jako na běžícím pásu. Tento týden na pozici nastoupí již čtvrtý člověk a podle slov prezidenta Jaira Bolsonara se jím stane lékař Marcelo Queiroga. Výměny ministrů rozhodně nepřispívají k zvládnutí nastalé situace, která se v zemi neustále zhoršuje. Nemocnice jsou přeplněné a počty nakažených i zemřelých stále rostou, uvedla stanice CNN.
V Brazílii denně přibývají deseti tisíce nových případů covidu-19, za posledních 24 hodin to bylo přes 36 tisíc pacientů, počet obětí od počátku pandemie se blíží k hranici 280 tisíc. V zemi se šíří také nová mutace viru, která ztěžuje situaci, mnozí zdravotníci si dlouhodobě stěžují na neakci vlády prezidenta Bolsonara. Ten má ve zvyku pandemii zlehčovat, o covidu-19 mluví jako o „chřipečce“ a nedávno lidem vzkázal, aby „nefňukali“.
Pacienti čekající na místo na JIP umírají
Pohled do brazilských nemocnic ale napovídá, jak kritický stav v zemi skutečně je. Velkoměsto São Paulo bývalo považováno za nejbohatší v Latinské Americe, jeho nemocnice jsou nyní na pokraji zhroucení. Malá nemocnice na okraji velkoměsta Nemocnice doktora Akiry Tada by se za normálních okolností věnovala malým případům, pacienty v kritickém stavu by její lékaři stabilizovali a rychle odeslali do větší a vybavenější nemocnice s jednotkou intenzivní péče.
Nyní ale není normální doba, jen zlomek nemocnic po celé zemi má ještě nějaké místo na to přijmout nové pacienty. Lůžka nejsou ani na soukromých klinikách, ani v nemocnicích v bohatších částech země. Pamela Rivittiová (30) pro CNN sdílela příběh své babičky Dineii Martinsové Firminové (†74), která se na počátku března dostavila do nemocnice.
Lékaři se o ni postarali, zaintubovali ji a informovali rodinu, že stařenka potřebuje urgentně převoz na jednotku intenzivní péče. Problém je ale v tom, že na oddělení JIP nikde není místo. K převozu nakonec vůbec nedošlo. „Místo se neuvolnilo, zemřela v sobotu, v neděli byl pohřeb,“ vypověděla Rivittiová. Příběh její babičky není ojedinělý. V Nemocnici doktora Akiry Tada čekají na převoz desítky lidí s covidem-19. „Každá uběhlá hodina znamená hned několik ztracených životů, v neděli jsme přišli o 13 pacientů na čekačce na převoz,“ prohlásil jeden z lékařů.
Hroutí se i lékaři
„Má to na nás obrovský psychický dopad, negativně nás to ovlivňuje,“ okomentovala pro CNN lékařka ze zmiňované nemocnice Maria Dolores da Silvaová. „Chceme být silní, ale ten pocit bezmoci se objevuje pokaždé, když vidíme to utrpení,“ dodala.
K neděli 14. března hlásilo 21 brazilských států a federální distrikt, že jejich jednotky intenzivní péče jsou zaplněné z 80 procent, 14 států hlásí zaplněnost vyšší než 90 procent. Na stav přetížení nemocnice upozorňují dlouhodobě, největší nemocnice ve státu Rio Grande do Sul dokonce o víkendu přestala přijímat nové pacienty. „Covidové oddělení je plné, byla překročena kapacita 132 procent,“ uvedli zástupci nemocnice Alegre Hospital das Clinicas. Nemocnicím chybí kyslík, ochranné prostředky a další nezbytnosti. Zásoby kyslíku podle nejčernějších scénářů vydrží maximálně dva týdny.
Domácí i mezinárodní kritice čelí Bolsonaro a jeho vláda, experti poukázali na to, že za nastalý stav může nedostatek opatření jako nošení roušek či sociální distancování. Restrikce nepodporuje právě ani prezident. V Brazílii nefunguje ani vakcinační systém, zatím se nechalo očkovat jen 2,7 procenta z 209,5 milionu obyvatel.
Pomůže nový ministr?
Odstupující ministr zdravotnictví generál Eduardo Pazuello oznámil, že v březnu bude mít Brazílie k dispozici 22 až 25 milionů dávek, což je dost pokles od 46 milionu vakcín, které sliboval na počátku měsíce. Vláda v současnosti usiluje o nákup ruské vakcíny Sputnik V.
Je otázka, zda se něco změní s nástupem nového ministra zdravotnictví, Bolsonaro oznámil, že předání agendy v čele ministerstva potrvá týden až dva. Kromě vládní rošády také oznámil, že vláda hodlá zdvojnásobit úsilí při očkování proti koronaviru.
Generál Pazuello byl kritizován za nedostatek odbornosti nutné pro boj s pandemií, podporu Bolsonarovy snahy distribuovat neschválené léky proti covidu-19 i zlehčování nutnosti dodržovat sociální odstup. Pazuellovi dva předchůdci loni rezignovali zhruba měsíc po sobě zčásti proto, že jako lékaři odmítali schválit léčbu covidu-19 antimalarikem hydroxychlorochin. Vojenský činitel jej naopak umožnil předepisovat prakticky všem pozitivně testovaným.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.