Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

15 zásadních odpovědí na nejčastější otázky: Co všechno víme o koronaviru?

 • Autor: Kristýna Beránková - 
  14. 3. 2021
  05:00

  Pandemie koronaviru už víc než rok válcuje svět. Tisíce vědců z mnoha zemí ho zkoumají a hledají proti němu zbraně. Kde se vzal? Jak se šíří? Koho nakazí, komu hrozí nejčastěji komplikace nemoci covid-19? Jak je to s protilátkami, mají ochranný účinek? Co vše lidstvo o nákaze ví, zveřejnil Státní zdravotní ústav.

  Na konci roku 2019 zaznamenali lékaři ve městě Wu-chan v Číně sérii záhadných zápalů plic nejasného původu. První případy byly oficiálně hlášeny 31. prosince 2019. Nemocné spojoval místní trh, kde jsou prodávány živé ryby, mořské plody, kuřata, netopýři, svišti i ptáci. Případy nového onemocnění byly brzy odhaleny v několika dalších zemích, nejprve v Asii a Austrálii, postupně i v Evropě, Africe a Americe. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila 11. března 2020 šíření koronaviru za pandemii.

 • 1.Za jak dlouho se nemoc projeví?

  Studentka zkouší samovyšetřovací test na koronavirus Studentka zkouší samovyšetřovací test na koronavirus | Reuters

  Doba od nakažení do projevení prvních příznaků je nejčastěji pět až šest dnů. Může být ale i podstatně kratší nebo i delší, a to od dvou do 14 dnů. Z výsledků studií vyplývá, že u 97,5 % osob s infekcí covid-19 se příznaky objeví do 11,5 dne.

 • 2.Můžou za to netopýři?

  Z města Wu-chan se nákaza koronaviru nového typu rozšířila do celého světa. Z města Wu-chan se nákaza koronaviru nového typu rozšířila do celého světa. | Reuters

  Původní zdroj nového koronaviru se zatím žádnému z vědeckých týmů nepodařilo odhalit. Je pravděpodobné, že za první případy onemocnění je zodpovědný zvířecí zdroj/rezervoár z tržnice ve Wu-chanu. Podobně se mezi lidi dostali i nebezpeční příbuzní současného koronaviru. Nositelem viru SARS byly původně cibetky, virus MERS přeskočil na člověka od velbloudů jednohrbých. Některé studie naznačují, že koronavir způsobující nemoc covid-19 je podobný koronavirům, které cirkulují mezi netopýry, konkrétně vrápeneci.

 • 3.Proč vznikají nebezpečné mutace?

  Vytvářet mutace je běžná vlastnost všech virů. Od prosince roku 2020 však vědci se znepokojením sledují tvorbu tzv. únikových mutací. Ty viru umožňují obejít ochranu, kterou nakaženému poskytují protilátky. Ať už získané proděláním choroby, nebo očkováním. Jde zejména o:

  • Britská varianta

  Označovaná jako Brigita – lékaři ze Spojeného království ji poprvé identifikovali v září roku 2020, má odborné označení B.1.1.7. Brigita se šíří snadněji a má zřejmě i vyšší smrtnost.

  • Jihoafrická varianta

  Objevila se v Jižní Africe na počátku října 2020. Odborný název zní B.1.351. Má podobné vlastnosti jako Brigita, navíc ještě častěji dokáže prolomit ochrannou bariéru protilátek.

  • Brazilská varianta

  Počátkem letošního ledna se v Brazílii objevila varianta s názvem P.1. Odhalili ji Japonci u cestujících z Brazílie během rutinního screeningu na letišti. I tento typ obsahuje sadu dalších mutací, které mohou zkomplikovat její rozpoznávání pro imunitní systém, respektive ochranné protilátky.

  Video  Rozvolnění brání mutace, tvrdí Blatný. Přiznal výhrůžky i „otázku za milion dolarů“  - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
  Video se připravuje ...

 • 4.Kdo jsou superšiřitelé?

  V Ostravě otevřeli obří očkovací centrum na výtavišti na Černé louce. Zájem byl velký. V Ostravě otevřeli obří očkovací centrum na výtavišti na Černé louce. Zájem byl velký. | Foto Blesk - Michal Charbulák

  Jak je možné, že někteří covid pozitivní dokážou nakazit desítky dalších lidí? Studie prokázaly, že existují tzv. superšiřitelé, kteří virus vylučují v mnohem větší míře, než je běžné. Popsán byl třeba případ zpěváka z USA. Po zkoušce sboru v březnu 2020 trvající jen dvě a půl hodiny dokázal nakazit 53 ze 61 svých kolegů. Tři sboristé byli hospitalizováni a dva zemřeli. Muž v tu dobu, kdy šel zpívat, už trpěl příznaky „nachlazení“. Proč se z někoho stane superšiřitel, se zatím neví.

 • 5.Jak se přenáší?

  Pracovníci ve Veselí nad Moravou dezinfikují kvůli covid-19 pravidelně dětská hřiště. Pracovníci ve Veselí nad Moravou dezinfikují kvůli covid-19 pravidelně dětská hřiště. | Hynek Zdeněk

  • Kapénkami

  Nejčastější způsob přenosu. Jde o drobné kapky slin a sekretů z dýchacích cest, které vznikají při kašli, kýchání, mluvení nebo zpívání. Přenos kapénkami předpokládá, že stojíte v blízkosti nakaženého.

  • Přenos vzduchem, aerosolem

  Infekční částečky se šíří vzdušnými proudy samy. Tento typ přenosu byl potvrzen při lékařských procedurách, kdy vzniká velké množství aerosolu, například u zubaře. Uvažuje se však o něm jako o možném způsobu přenosu i ve špatně větraných vnitřních prostorech, jako jsou prostředky MHD, kina, divadla, obchody.

  • Kontaminovaným povrchem

  Existuje i přenos dotykem kontaminovaných povrchů nebo předmětů, pokud si následně sáhnete na ústa, nos či oči. Tímto způsobem se mohou obecně přenášet i ostatní koronaviry a další respirační viry. Proto se například doporučuje použít při vstupu i odchodu z obchodu dezinfekci, otřít si madlo nákupního košíku.

 • 6.Jaké jsou neobvyklé cesty přenosu?

  • Koronavir někteří pacienti vylučují v moči i stolici. Teoreticky je možné se nakazit i touto cestou.
  • Virus se může množit v krvinkách. Krevní přenos ale nebyl zatím potvrzen.
  • Nebyl nalezen životaschopný virus v mateřském mléce.

  Video  Rekordní nadúmrtnost a největší pokles naděje dožití od války. Expertka promluvila o vlivu covidu  - Blesk
  Video se připravuje ...

 • 7.Jak dlouho virus přežije?

  Zdravotníci dezinfikují přístroje na oddělení péče o pacienty s koronavirem, pro něž má Podřipská nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem vyčleněných 20 standardních lůžek (11. 3. 2021) Zdravotníci dezinfikují přístroje na oddělení péče o pacienty s koronavirem, pro něž má Podřipská nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem vyčleněných 20 standardních lůžek (11. 3. 2021) | ČTK / Hájek Ondřej

  Na běžných površích, jako je sklo, nerezová ocel a papírové i polymerové bankovky, při teplotě 20 °C, byl životaschopný virus izolován i za 28 dní. Při teplotě 40 °C přežil na některých površích méně než 24 hodin. Je však třeba podotknout, že při studii bylo použito takové množství viru, jaké vylučují ti nejhůře nemocní pacienti.

 • 8.Kdy je člověk nejnakažlivější?

  Nakažená osoba je obvykle infekční pro své okolí už za 48 hodin po nákaze. Nejvíc viru pak vylučuje necelý den před vypuknutím příznaků, kdy se ještě cítí dobře. Virus byl nalezen ve vzorcích z dýchacích cest až osm dní po začátku příznaků onemocnění u mírných průběhů onemocnění, u závažných průběhů se virus v dýchacích cestách vyskytuje i déle než 10 dní. I proto byly karanténa a izolace prodlouženy na 14 dní.

  Video  Odpovědi od plic, vrchní sestra Lucie Škodáčková.  - HZS ČR
  Video se připravuje ...

 • 9.Na děti nejde?

  Žák 1. třídy základní školy David Moravec se svou maminkou při domácí distanční výuce v Hlučíně na Opavsku (4. 2. 2021) Žák 1. třídy základní školy David Moravec se svou maminkou při domácí distanční výuce v Hlučíně na Opavsku (4. 2. 2021) | ČTK / Ožana Jaroslav

  Přestože se zpočátku předpokládalo, že děti jsou vůči koronaviru odolnější, pozdější studie tento omyl vyvrátily. Děti se nakazí stejně často jako dospělí, ale průběh nemoci u nich bývá mnohem mírnější, nebo dokonce bez příznaků. A to je právě veliký problém. Nákazu totiž mohou šířit, aniž by měly jakýkoli problém.

 • 10.Zabije jednoho ze sta?

  Hlášená smrtnost choroby stále kolísá. Záleží na tom, jak intenzivně se testuje a které věkové skupiny virus napadne. Původně hlášená data z Číny mluvila o smrtnosti tři procenta, u hospitalizovaných pacientů pak 11 až 14 %. V Česku činila k 27. 10. 2020 smrtnost 0,9 %, v tu dobu to bylo v Belgii 3,3 %, Velké Británii 4,9 %, Itálii 6,7 %, Francii 2,9 % a Izraeli 0,8 %.

 • 11.Ochrání po vyléčení protilátky či očkování?

  Podle předpokladu chrání protilátky po prodělané nemoci 90 dní. V Česku bylo do 31. 1. 2021 nahlášeno více než 982 tisíc případů covid-19. Potvrzených opakovaných infekcí pak lékaři odhalili 158, 102 u žen a 56 u mužů. Reinfekci prodělaly všechny věkové kategorie, ve statistikách je roční dítě i 94letý kmet. Interval mezi prvním a druhým onemocněním byl v rozmezí 92 až 320 dní. Většina pacientů měla v obou případech mírný průběh, 57 případů se ještě prověřuje.

 • 12.Co patří mezi příznaky?

  Boj s koronavirem v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi (5. 3. 2021) Boj s koronavirem v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi (5. 3. 2021) | Reuters

  Mezi nejčastější symptomy se řadí horečka (88 %), suchý kašel (68 %), únava (38 %), dušnost (19 %), bolesti svalů a kloubů (15 %), mezi méně častými jde o průjem (4 %) a nechutenství, nevolnost a zvracení (5 %), u závažných případů zápal plic. Někteří nemocní hlásí ztrátu čichu, chuti, zánět spojivek a bolest hlavy. U pacientů hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče se navzdory podávání léků na ředění krve objevila ve 31 % trombóza, dále zánět srdečního svalu, ledvin i mozkových obalů.

 • 13.Zachrání nás léto, sluníčko a teplo?

  Asi 15 % všech obyčejných nachlazení vyvolávají „rýmové“ koronaviry. Zatímco v zimě řádí plnou silou, v létě je lékaři téměř nezaznamenají. Proto řada lidí upíná své naděje ke sluníčku a teplému počasí a doufá, že šíření viru zpomalí. Vědci ale optimismus krotí. Na základě předběžných analýz epidemie covid-19 v Číně a dalších zemích bylo vysoké reprodukční číslo, tedy počet lidí, které nakazí jeden nemocný, pozorováno nejen v suchých a chladných místech, ale také v tropických oblastech s vysokou absolutní vlhkostí.

  Dosud tak neexistuje jednoznačný důkaz, že koronavirus způsobující nemoc covid-19 bude vykazovat výraznou zimní sezonnost jako jiné lidské koronaviry.

 • 14.Kdo je nejčastěji ohrožený komplikacemi?

  Boj s koronavirem ve Francii. Boj s koronavirem ve Francii. | Reuters

  Riziko závažného průběhu onemocnění a úmrtí mají zejména senioři nad 60 let, lidé s chronickým onemocněním, jako je vysoký tlak, cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, chronické respirační onemocnění, zejména CHOPN, a porušenou imunitou. V případě stejných rizikových faktorů umírají častěji muži než ženy. Na vině může být vyšší koncentrace enzymu ACE2 v plicích, která roste věkem, užíváním tabáku a s některých druhů léků na vysoký tlak.

 • 15.Jsou vakcíny nové a nevyzkoušené?

  Pro použití v EU a tím i v Česku byly registrovány tři vakcíny: od firmy Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Čtvrtá očkovací látka od firmy Johnson & Johnson dostala zelenou ve čtvrtek.

  Vakcína společnosti Pfizer. Vakcína společnosti Pfizer. | Reuters

  • mRNA

  První dvě jmenované jsou vytvořené pomocí technologie mRNA, která je sice nová, ale ne neznámá – vědci se jejímu vývoji věnují 30 let. Dá se jednoduše popsat jako nosič informace – genu – s pokynem pro buňky, aby vyrobily kousek tzv. spike proteinu, který je jedinečný pro koronavirus.

  Tato malá část proteinu je schopna vyvolat tvorbu protilátek. mRNA obsažená ve vakcíně nikdy nemůže vstoupit do buněčného jádra a poškodit nebo reagovat s DNA očkované osoby, nemůže měnit nebo upravovat jeho DNA. Vakcíny neobsahují živý virus, a není tedy žádné riziko, že by u očkované osoby vyvolaly onemocnění, proti kterému se očkuje.

  Vakcína AstraZeneca proti nemoci covid-19. Vakcína AstraZeneca proti nemoci covid-19. | Reuters

  • Virový nosič

  Vakcína od firmy AstraZeneca má princip podobný, jen místo RNA používá DNA a jako nosič „vypumpovaný“ virus běžné respirační infekce (adenovirus).

  Vakcína Janssen od společnosti Johnson & Johnson Vakcína Janssen od společnosti Johnson & Johnson | Reuters

  • Nefunkční virus

  Vakcína firmy Johnson & Johnson pracuje na jiném principu, do těla transportuje již přímo virový protein (na povrchu jiného, nefunkčního viru, tedy jako předchozí typ vakcíny), nikoliv gen pro něj.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Covid_19 ( 14. března 2021 16:52 )

jedno je jisté, že lidé, kteří neměli příznaky, tak často chytnou infekci znovu a pořádněji. Kdo si to odslouží s vyššími teplotami, tak má menší šanci, že chytne koronavirus znovu v těžší formě, protože si vytvoří vysokou hladinu protilátek

Milan Šmid ( 14. března 2021 16:22 )

ZA PRVÉ V EU JE ZVYKEM VELCI A SILNI BEROU VŠECHNO VIZ ROUŠKY NA ZAČATKU PANDEMIE ?? TEĎ OČKOVACI LÁTKY !§JA BYCH SI TO NENENECHAL PICNOUT ANI NÁHODOU KDYŽ TAK RADĚJI ZAJEDU DO MAĎARSKA NEBO DO JINÉHO STÁTU SI PICHNOUT SPUTNIK !!! V EU JE BLAHO PRO BOHATÉ A SILNÉ ??, Dodatek k Sedlčanské firmě na sýry .... šmejdi EU .... !!!!!!

6tý smysl mě nezklamal a na ty jejich sliby jsem nedala

i proto jsem byla v referendu proti vstupu do unie

a že bylo těch, co mi to vyčí­tali­....­....­....

Dodatek k Sedlčanské firmě na sýry .... šmejdi EU .... !!!!!!

*Ano, ano, potvrzuji.
Sedlčanský hermelín, respektive továrna byla uzavřena k 1. lednu 2020.
Najdete-li v obchodě Sedlčanský hermelín, nezapomeňte se podívat na místo výroby.
Jistě o tom informovala naše nezávislá veřejnoprávní ČT !
Zprávu jsem si ověřovala již před koncem roku 2019 u pana starosty ze Sedlčan,
protože znám velmi dobré lidi z tohoto města. Žádná neověřená zpráva to není ! I.K.

*Francouzská firma, která vlastní firmu v Sedlčanech na výrobu Sedlčanského hermelínu, dokonce i s názvem PRESIDENT skončila.
Takže díky, naši velcí ODS privatizátoři, zase vidíte, jak jste to tady všechno ***i! Francouzům skončila desetiletá výhoda neplacení daní, tak co by tady dělali.
Konkurenčního výrobce v ČR zlikvidovali a teď mají konečně otevřen trh do ČR!

Starosta Sedlčan se to dozvěděl až z médií, takže byl zděšen, že by skoro celé město
mělo být bez práce. Co je na tom nejhorší ? Budovy v Sedlčanech zůstaly.
Mohli by tady rozjet novou českou výrobu.
Ale ..... EU nám zakázala v této továrně vyrábět sýry.
Továrna nesmí zpracovávat mléčné výrobky, nesmí konkurovat EU.
Nesmíme dál v ČR ve výrobě pokračovat!!!
To jsou věci!
To jsme suverénní stát uprostřed EU!!
TO JSME TO DOPRACOVALI ......... !!!! TOHLE JSME CHTĚLI ??????
PRO TOHLE JSME TAK NADŠENĚ VSTUPOVALI DO E U ..... ????

malavelka ( 14. března 2021 11:07 )

asi se něco zachytí, twkže nálož infekce je nižší.

frantacizek ( 14. března 2021 06:06 )

ale vaše údaje o cukrovce, kardiovaskulárních potížích tohle vlastně potvrzují, pač tyto vycházejí právě z obezity..

frantacizek ( 14. března 2021 06:04 )

jen si před to dejte www. , pač by to sem nešlo jinak dát coby odkaz na jiný web díky algoritmům používáných Bleskem

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa