Pátek 23. duben 2021
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Oblačno, déšť 11°C

Ve frontě na kafe skončila v poutech. „Zatkla mě covidová stasi,“ stěžuje si žena (51)

Autor: Darina Jíchová - 
4. března 2021
19:55

Psychoterapeutka z Londýna Floss Knightová (51) dostala od policie pokutu 6 tisíc korun za porušování restrikcí spojených s koronavirem, Britka dokonce skončila v poutech. Čím se provinila? Zašla si na kafe do pekárny, která je 3 kilometry od jejího domova, uvedl list Daily Mail.

„Ještě teď se cítím traumatizovaná, vyčerpaná a nevěřím tomu, co se stalo. Před čtyřmi dny dopoledne, byl to krásný den, svítilo sluníčko a já doufala, že temné dny pandemie jsou už za námi. Dostala jsem se ale do prekérní situace,“ uvedla Knightová, k incidentu s policií došlo o víkendu, když si s kamarádkou a jejím třináctiletým synem vyšla na procházku.

Trojice se zařadila do fronty před pekárnou a čekali na kávu. „Nic jiného jsme nedělali. Povídali jsme si, měli jsme roušky, udržovali bezpečný rozestup, hřáli se na sluníčku a čekali na naše kafe a dort,“ popsala Britka. O pět minut později se situace změnila a přistoupili k nim čtyři policisté, tři ženy a jeden muž. „Zkroutil mi ruku za záda. Byla to docela bolest. Vykřikla jsem: Proč mi ubližujete? Co se děje?“ vypověděla Knightová.

Incident před pekárnou

„Panikařila jsem, policistka mě spoutala. Bylo to šílené. Pokoušela jsem se uklidnit tlukoucí srdce, jednu ruku jsem měla v želízkách, druhou mi drželi za zády, policista se mi pokoušel vzít telefon. Jak k tomuhle došlo? Pekárna na trhu Borough Market je jen 3 kilometry od našeho bydliště,“ navázala Knightová.

„Považuju se za zákona dbalého člověka, jsem vdaná matka se dvěma pubertálními syny, pracuju jako psychoterapeutka. Pandemie koronaviru zdecimovala moji praxi, jsem teď víc než 2 miliony korun v dluhu. Pandemie je nejen pro moji rodinu velkou zkouškou, není to jednoduché, finančně ani po emotivní stránce, přesto myslím, že jsme vždycky dodržovali všechna nařízení,“ domnívá se Britka.

„Když mi na rakovinu zemřel švagr, kvůli zákazu jsme se s ním ani nebyli rozloučit v nemocnici,“ dodala Knightová. Zmínila, že strážník měl megafon, aby mohl rozpustit „dav“ před pekárnou. „Bylo nutné se k nám chovat jako k výtržníkům?“ podivila se Knightová. „Ve frontě před námi bylo jen 6 lidí, strážníci se každého ptali, kde bydlí. Když se dostali k nám, řekli jsme, že jsme přišli ze 3 kilometry vzdáleného jihozápadního Londýna,“ sdělila Britka tisku.

Cítila frustraci

„Řekli: Tak to musíte hned odejít, došli jste moc daleko a porušili koronavirová opatření, dostanete pokutu 6 tisíc korun,“ vzpomíná Knihgtová. „Jaká pravidla, pomyslela jsem si. Ano, platí nařízení pohybovat se v okolí domu, ale premiér Johnson se jezdí projíždět do vzdálenosti 11 kilometrů od domova,“ poukázala žena.

„Nediskutovala jsem s nimi, jen jsem řekla, že jsme si přišli pro kafe a že zase půjdeme domů,“ připustila, že byla frustrovaná. „Legitimovali mě ve frontě na kafe, myslím, že jsem zněla podrážděně,“ po její reakci došlo k výše zmíněnému incidentu. Ten se podařilo natočit její kamarádce. „Zastavovali se u nás lidé, aby se zeptali, jestli jsem v pořádku,“ pokračovala Knightová.

„Rozzuřil mě neadekvátní a přehnaný postup policie, ale nakonec jsem se uklidnila, nestálo to za to, abych skončila se zápisem v trestním rejstříku. Nakonec jsem jim dala svou adresu a jméno, teď nezbývá než očekávat oznámení o vysoké pokutě. Jako hlavní živitelka rodiny se jen těžko s takovou částkou budu loučit,“ svěřila se Knightová, která se nyní podle vlastních slov „topí v dluzích“.

Co znamená lokálně?

Její příběh není ojedinělý. V Anglii platí omezení pohybu obyvatelstva, lidé se mohou pohybovat pouze „lokálně“, vláda to vysvětlila jako okolí bydliště, ale žádnou bližší specifikaci, například do okruhu kolika kilometrů se mohou lidé pohybovat, neuvedla. Záleží vždy na „interpretaci“ ze strany policistů.

Knightová dodala, že policii a všechny její strážníky vždy respektovala, jejich jednání ale pochopit nedokáže. „Naše země potřebuje, aby se jí zahojily rány způsobené koronavirem. Sama pracuju s těmi, kdo pandemií nesmírně trpí, s dětmi, se studenty, se samoživiteli. Nesmírné množství z nás má duševní problémy, tohle nám neprospívá. Copak jsme skončili v policejním státě? Ve státě, který řídí stasi (poz. red. tajná policie bývalé NDR)?“ podivila se.

Co na to policie?

„Jsme si vědomi toho, že na sociálních sítích koluje video, na kterém je žena tvrdící, že jí naši strážníci nasadili pouta. Ženu jsme kontaktovali a požádali o detaily incidentu, zatím nám neodpověděla,“ reagovala na dotaz Daily Mailu policejní mluvčí. Dodala také, že lidé by měli z domova vycházet jen v nezbytně nutném případě. „Policisté budou nadále kontrolovat dodržování restrikcí a jejich porušování trestat,“ zakončila mluvčí.

PavelSki ( 5. března 2021 00:25 )

Psychoterapeutka ?

Jsem myslel, že má teď práce na 5 úvazků a ne bez práce s mínus 2 melouny. Něco mi nehraje!

agent ( 5. března 2021 00:00 )

Proč jsou vždycky tak dojemný ty příběhy hysterek

fakytr ( 4. března 2021 22:57 )

Kdyby ti to magore zveřejnili v librách, tak by jsi si to neuměl přepočítat na koruny. V korunách to uvádějí pro takové pitomce, jako jsi ty.

LuCo ( 4. března 2021 22:31 )

Léčit pendrekem. Zaručeně dobře zabere hned po první dávce.

kuniksicht ( 4. března 2021 21:49 )

No, holka se z toho šoku vylize vdyt na to má papíry...... Nehledě k tomu, když je v mínusu dva melouny, tak si ma kafco uvařit doma a nějakou buchtu uklohnit k tomu a procházet se kolem baraku

Zobrazit celou diskusi
Další videa