Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, sněžení -3°C

Zabere očkování na nové mutace viru? Vakcína se dá rychle pozměnit, uklidňují vědci

Autor: Darina Jíchová - 
8. ledna 2021
05:30

Svět nyní děsí mutace smrtícího koronaviru, zvláště pak ty, co se objevily na jihu Anglie a v Jihoafrické republice. Lidé se obávají toho, že by schválené vakcíny proti nim nemusely být účinné. Britští vědci se snaží uklidnit vystrašenou společnost tím, že specialisté jsou schopni očkovací látky upravit během několika dní tak, aby byly efektivní, uvedl list Daily Mail.

Virolog Ian Jones z Univerzity v Readingu vysvětlil, že pokud by došlo k situaci, že vakcíny ztratí účinnost proti mutacím koronaviru, ať už té anglické nebo jihoafrické, vědci budou schopni charakter očkovací látky upravit, tak aby byla efektivní. Zdůraznil, že v současnosti neexistují žádné důkazy, které by ukazovaly na to, že vakcíny nejsou účinné.

Ministr a imunolog vyvolali paniku

Paniku vyvolalo prohlášení britského ministra zdravotnictví Matta Hancocka, který uvedl, že ho šíření „vysoce infekční jihoafrické varianty velmi znepokojuje“, přidali se k němu další odborníci z vládního poradního týmu jako imunolog John Bell. Ti veřejně zpochybnili účinnost vakcín proti mutacím. Bell upozornil na to, že u jihoafrické mutace došlo k zásadní změně struktury proteinu. „Něco mi říká, že vakcína bude účinná proti anglické mutaci, ale nad otázkou, zda bude efektivní i proti té jihoafrické, se vznáší otazník,“ řekl Bell.

Jones a další jeho kolegové však upozornili, že skutečně nic nenasvědčuje tomu, že by očkovací látky nebyly efektivní. „Jsem si skoro na 100 procent jistý, že vakcíny jsou účinné i proti mutacím, alespoň do jisté míry. Je to nepravděpodobné, ale pokud by se tak opravdu stalo a vakcíny by proti mutacím byly neúčinné, úprava charakteru očkovací látky by vědcům zabrala jen několik málo dnů,“ vysvětlil Jones.

V Británii začalo očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca, na vakcinaci dohlížel i premiér Boris Johnson, (4.01.2021). V Británii začalo očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca, na vakcinaci dohlížel i premiér Boris Johnson, (4.01.2021). | Reuters

Vakcíny fungují, uklidnil virolog

„Vakcíny produkují řadu protilátek schopných blokovat virus, a i když je možné, že mutace koronaviru odolají nějakým protilátkám, nebudou schopné vzdorovat všem. Proto jsem si jist, že vakcíny, do jisté míry, vždy efektivní budou. Pokud bude očkovací látka schopná zabránit těžkému koronaviru, je i částečně efektivní očkování užitečné,“ objasnil. Jones připustil, že i když případná změna nezabere expertům dlouho, čas se promítne do produkce milionů dávek.

Specialisté z farmaceutických firem se již nechali slyšet, že dělají všechno pro rychlou úpravu vakcíny, bude-li to třeba. „V současnosti bedlivě sledujeme, jak se vakcíny chovají vzhledem k novým mutacím. Připravujeme se na situace, kdybychom museli měnit charakter vakcíny,“ sdělila pro BBC Sarah Gilbertová, lídryně výzkumu, jehož výsledkem je vakcína Oxford/AstraZeneca.

Vědci jsou připraveni látky upravit

„Zatím ale není žádný důvod, abychom vakcínu upravovali, je ale možné, že k tomu v budoucnu dojde,“ Gilbertová také uvedla, že úprava pro vědce nepředstavuje žádný problém. Její tým si dal však za cíl najít co nejefektivnější a nejrychlejší způsob pro tuto změnu.

Zmínila se také o tom, že už nyní přemýšlí, zda neupravit vakcínu pro koronavirovou vlnu na podzim 2021. „Samozřejmě nechci předbíhat,“ dodala Gilbertová. Zástupci německé společnosti Pfizer uvedli, že úprava vakcíny a její masová distribuce by jim v případě nutnosti zabrala zhruba 6 týdnů.

Video  Šéf Motola o tisících zrušených operací, očkování i prospěšné vagíně  - Blesk
Video se připravuje ...

johnny stopper ( 8. ledna 2021 07:36 )

To je asi jako když někdo přijde do školy po zvonění a vykládá, že věří v účinnost školní docházky.

viho ( 8. ledna 2021 07:32 )

Tak už se ukazuje, o co těm výrobcům vakcín vlastně jde. Vytvořit závislost lidstva na vakcínách. Kdo se asi každý měsíc nenaočkuje novou verzí vakcíny, bude mít zaracha v domácím vězení.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud