Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Zmutovaný virus obklíčil Česko: První případy hlásí Rakousko, nemocné jsou i slovenské děti

Aktualizováno -
4. ledna 2021
22:45
Autor: ČTK - 
4. ledna 2021
16:18

Na Slovensku a v Rakousku se objevily už i mutace koronaviru odhalené poprvé v Británii a v Jihoafrické republice. Ve dvou případech byly nakaženými děti ze Slovenska.Britskou mutaci na Slovensku potvrdil večer na facebooku  slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí. První vzorky takzvaného anglického kmene, který má podle odborníků vyšší nakažlivost, laboratoře podle ministra dostaly už mezi svátky.

„Nová varianta kmene koronaviru šířícího se z jižních oblastí Anglie se potvrdila už i na Slovensku,“ napsal šéf slovenského zdravotnického resortu. Laboratoře podle něj „tzv. anglický kmen“ identifikovaly už v prvních vzorcích, jež pocházely z východoslovenského okresu Michalovce.

NOVÝ VARIANT KMEŇA KORONAVÍRUSU ŠÍRIACI SA Z JUŽNÝCH OBLASTÍ ANGLICKA JE POTRVDENÝ UŽ AJ NA SLOVENSKU Ešte medzi...

Zveřejnil(a) Marek Krajčí dne Pondělí 4. ledna 2021

Rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober dnes oznámil, že se už i v Rakousku potvrdily mutace koronaviru, které se poprvé prokázaly v jižní Anglii a v JAR. Jihoafrickou variantu vědci zpětně odhalili u Rakušanky, která se vrátila z JAR 6. prosince. Anglickou mutací se nakazili dva Rakušané, kteří pobývali v Británii, a dvě slovenské děti ve věku devět a deset let, které byly testované na vídeňském letišti.

Podle Anschobera se dosud anglická britská varianta prokázala ve 32 zemích světa, z toho v 15 evropských státech včetně Rakouska.

Devítimilionové Rakousko zaznamenalo za posledních 24 hodin 1642 nových případů infekce a 33 dalších úmrtí. Ministr Anschober nicméně upozornil, že v pondělí bývají běžně počty nakažených nízké. Dohromady se podle vládních statistik v zemi podle testů nakazilo nejméně 365 258 lidí, z nichž 6357 zemřelo. Aktivních případů je nyní 18 628 a hospitalizovaných 2321.

V Rakousku měla 18. ledna skončit celostátní uzávěra vyhlášená 26. prosince. Opět se měly otevřít obchody, restaurace, školy, muzea či divadla. Rakousko po Vánocích opět zpřísnilo opatření proti šíření koronaviru mimo jiné tím, že zavřelo obchody kromě těch, které prodávají zboží každodenní potřeby. Znovu uzavřeny byly i služby s těsným tělesným kontaktem a školy po prázdninách přejdou od 7. ledna na distanční výuku.

Zatím není jasné, zda zůstanou i školy o týden déle zavřené, nebo zda otevřou 18. ledna, jak dosud plánovala koaliční vláda lidovců (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze a Zelených.

Vláda chtěla, aby v pondělí 18. ledna většina obchodů společně s pohostinskými, kulturními či sportovními zařízeními opět otevřela. Až do 24. ledna měl takzvaný lockdown platit pouze pro lidi, kteří nebudou otestováni na koronavirus během druhé fáze hromadného testování ve dnech 15. až 17. ledna.

Nakonec ale budou obchody, hotely, sportovní a kulturní zařízení, kadeřnictví a patrně také školy uzavřeny i po celý třetí lednový týden.

Příslušná novela, která měla umožnit vyvázání z karantény testováním, však narazila z různých důvodů na odpor opozičních stran. V Národní radě by sice předloha mohla projít, ale ve Spolkové radě, horní komoře rakouského parlamentu, kde mají nejtěsnější většinu opoziční sociální demokraté (SPÖ), svobodní (FPÖ) a liberálové (NEOS), by byla uložena k ledu, píše APA. Pro koalici je tak podle ní jasné, že lockdown musí být o týden prodloužen a do 24. ledna bude platit pro všechny.

Video  Šéf testování v Česku vzkazuje: Musíme překonat sobectví. A vysvětlil svou rezignaci  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

fotrpjotr ( 5. ledna 2021 04:18 )

Oni to pendleři a jiní trollové brzy dovezou i k nám.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa