Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Vyhněte se alkoholu. Před očkováním proti covidu i po něm, radí odborníci z Británie

Autor: Darina Jíchová - 
5. ledna 2021
09:57

Dva britští specialisté, Ronx Ikharia spolupracující se stanicí BBC a Sheena Cruickshanková z Manchesterské univerzity, promluvili o vlivu alkoholu na očkování proti koronaviru. V Británii se momentálně očkuje dvěma látkami, a to vakcínami od společností Pfizer a AstraZeneca. Experti poradili oočkovaným, aby se vyhnuli pití alkoholu, protože by mohl snížit imunitní reakci těla na vakcínu, uvedl list Daily Mail.

Odborníci připomněli, že alkohol je schopen změnit charakter několika trilionů mikroorganismů, které žijí ve střevech. To by podle specialistů mohlo vést k poškození imunitních buněk v krvi, tedy bílých krvinek včetně lymfocytů. Dále zdůraznili, že alkohol snižuje imunitní reakci na podanou očkovací látku, proto by se lidé v době očkování měli pití raději vyhnout.

Ikharia, který se označuje za nebinární osobu, provedl experiment s alkoholem, odebral krevní vzorky před a po vypití 3 skleniček prosecca. Podle závěru tohoto experimentu pouhé 3 skleničky vedly k poklesu lymfocytů až o 50 procent. Imunoložka Cruickshanková k tomu doplnila, že snížení počtu lymfocytů může ovlivnit efektivitu imunitního systému.

Imunoložka: Alkoholem si nepomůžete

„Člověk potřebuje, aby jeho imunitní systém podal stoprocentní odpověď, když dostane vakcínu. Pokud noc před očkováním, nebo krátce po něm, budete pít alkohol, nepomůžete si tím, ba naopak,“ prohlásila Cruickshanková.

U dospělých tvoří lymfocyty zhruba 20 až 40 procent bílých krvinek, jsou koncentrované v lymfatické soustavě, do které spadají například slezina, krční mandle nebo lymfatické uzliny. Právě zde vzniká počáteční imunitní reakce. Specialisté zdůraznili, že lymfocyty jsou „zásadní“ součástí imunitního systému, neboť zodpovídají za imunitní reakci na infekce, jakou je i koronavirus.

Video  Nejočekávanější vánoční dárek: Do Česka dorazila vakcína proti covidu  - Aktu.cz
Video se připravuje ...

Rumprecht ( 5. ledna 2021 10:52 )

Tak to jsem zvědav, jak to chtějí udělat u Šafra, Kalouska nebo Etzlera, kteří jsou nacamraní imrvére.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa