Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Italský chlapec (4) měl covid už v loňském listopadu, tvrdí vědci. Odkdy tu virus je?

Autor: kso - 
10. prosince 2020
18:18

Objevil se další důkaz, že koronavirová infekce se šířila po světě dlouho předtím, než o tom Čína poprvé veřejně informovala. Je možné, že již v listopadu roku 2019 infekci chytil čtyřletý chlapec z Milána. Italská studie naznačuje, že v Evropě mohly být případy koronaviru již minulé září. Informoval o tom deník DailyMail.

O Číně dlouhodobě panuje podezření, že se ze začátku snažila epidemii zatajit, čímž znemožnila ostatním zemím se na ni dostatečně připravit. Italský Národní institut pro výzkum rakoviny (NCI) zveřejnil studii, ve které se ukazuje, že virus možná byl v Evropě již v září 2019.

Vědci zjistili, že desítky dobrovolníků, kteří se zúčastnili testování, v sobě měli antigenní látky proti covidu-19 již před únorem. Další z testů ukázal, že nejméně čtyři lidi měli protilátky již na začátku října minulého roku, virem by se tedy nakazili v září. Studie odhalila i případ čtyřletého chlapce z Milána.

Chlapec se nakazil v září

Chlapec dostal 21. listopadu minulého roku silný kašel a o pár dní později byl převezen do nemocnice. Výtěr z jeho krku později ukázal, že byl pozitivní na koronavirus, přestože chlapec necestoval nikde po světě. Virus se v Itálii šířil nepozorovaně až do konce ledna, krátce předtím, než se rozšířil po zbytku Evropy, připomněl deník.

Chlapec po převozu do nemocnice trpěl respiračními potížemi a zvracením. Na začátku prosince se mu objevila vyrážka, lékaři si kvůli příznakům mysleli, že jde o spalničky. Výtěr z krku, který mu lékaři dělali 5. prosince, nebyl optimální pro testování na koronavirus, i přesto bylo však možné zjistit přítomnost viru.

Nemoc se nepozorovaně šířila po Evropě

Vědci se shodli, že důkazy ukazují, že se nemoc covid-19 v Evropě šířila dříve, než se myslelo. Podle studie je také možné, že nepozorovaný rozmach viru vysvětluje, proč Itálii v únoru a březnu epidemie postihla tak zásadně.

Existují další studie, které říkají, že se virus před začátkem roku 2020 objevil i ve Francii, Brazílii a Spojených státech. Dvaačtyřicetiletý Francouz se podle francouzských vědců nakazil již 27. prosince, ale myslel si, že jde o chřipku. Vědci o tom zveřejnili studii v březnu. O záhadné nákaze podobné zápalu plic však Čína informovala až 31. prosince s tím, že se objevilo 44 případů v čínském městě Wu-Chan. Ještě začátkem ledna pak tvrdila, že se nepřenáší z člověka na člověka.

První potvrzený případ, kdy se virus rozšířil mimo Čínu, byla jednašedesátiletá žena z Thajska. Nákaza se u ní projevila v lednu. Itálie pak první případy potvrdila 30. ledna u dvou čínských turistů. Během několika týdnů se infekce rapidně rozšířila po Evropě rychlostí stovek potvrzených případů denně. 

Itálie jako první zavedla celostátní bezpečnostní opatření. Přísný lockdown zmírnil první vlnu, avšak Itálie se nyní potýká s druhou. V srpnu se tam denní přírůstek obětí snížil na jednotky případů, zatímco minulý čtvrtek zaznamenala země nový rekord, a sice 993 obětí za jediný den, informuje DailyMail. Itálie jako jedna z mála zemí Evropy dosáhla na milion celkově nakažených.

Video  Koordinátor testování Hajdúch o sobectví, možném kolapsu zdravotnictví i poslední kapce rezignace  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Pohybovenadany ( 11. prosince 2020 05:33 )

Na štěstí , že druhá gottova dcerka je rozvedená. To určitě COVID zpomalí .

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa