Fakta o PCR testech

•Jako jediná schválená metoda zjistí přítomnost viru SARS-CoV-2 v těle.

•Jsou na záchyt viru citlivější než antigenní testy.

•Vyhodnocují se zdlouhavou cestou v laboratoři.

•Výsledky jsou k dispozici do max. 24 hodin.

•Při potvrzení pozitivity následuje nástup do karantény, jedinec je kontaktován krajskou hygienickou stanicí.

•Na jejich základě se vystavuje lékařské potvrzení.

Fakta o antigenních testech

•Jejich použití je jednoduché a rychlé.

•Jsou levnější.

•Výsledky testování jsou známy do 15 minut.

•Není třeba je vyhodnocovat v laboratoři.

•Jsou méně přesné než PCR testy.

•Pozitivně testovaní mají kontaktovat svého praktického lékaře. Většinou následuje odeslání na PCR test a nástup do karantény.

•Nevystavuje se lékařské potvrzení, např. při návratu ze zahraničí

Kalousek v Blesku: Nesmyslné počínání vlády! Psa nechápe, Vánoce stráví s maminkou. Podívejte se na video!

Video
Video se připravuje ...

Kalousek v Blesku: Nesmyslné počínání vlády! Psa nechápe, Vánoce stráví s maminkou Blesk

V čem se neliší?

• Oba testy se provádějí stěrem z nosohltanu a mají být provedeny zdravotníkem na odběrovém místě nebo ve zdravotnickém zařízení.

• Ve výtěru z nosohltanu odborníci hledají v případě antigenních testů místo genetické informace viru takzvané antigeny na jeho povrchu.

• Test musí být proveden ihned po odběru. Výsledek je nahlášen testovanému, indikujícímu lékaři i do registru Informačního systému infekčních nemocí.

Uhradí to pojišťovna?

Antigenní testy jsou v posledních dnech skloňované v souvislosti s bezplatným plošným testováním. Vláda usiluje o to, aby se lidé mohli nechat dobrovolně otestovat prostřednictvím antigenního testu ještě před Vánocemi a uhradily to zdravotní pojišťovny. Antigenní testy je možné provádět i u praktických lékařů či jiných specialistů.

POZOR! Stále platí, že jediným průkazným testem je metoda PCR. Negativní výsledek PCR testu vám také zajistí lékařské potvrzení například při návratu ze zahraničí. Každopádně antigenní testy jako další možný způsob testování mohou výrazně napomoci v rychlém odhalování dalších pozitivních jedinců.

Hamáček: Zemanovi jsem potvrdil, že se nechám očkovat. Co dalšího řekl?

Video
Video se připravuje ...

Hamáček: Zemanovi jsem potvrdil, že se nechám očkovat. Ptal se i na omezení restaurací Blesk Zprávy / ČTK