Neděle 24. leden 2021
Svátek slaví Milena, zítra Miloš
Oblačno, sněžení 2°C

Skiareály otevřou 18. prosince, Babiš čelil zlobě. A lyžař Klaus ml. si rýpl do zákazu

Aktualizováno -
4. prosince 2020
16:10
Autor: ČTK, simao - 
4. prosince 2020
09:37

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) oznámil, že lyžařské areály v Česku budou moci otevřít 18. prosince. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek mluvil ve Sněmovně o tom, že by se sjezdovky za určitých podmínek mohly otevřít k 24. prosinci. Dnes však uvedl, že zprovoznění areálů nakonec nastane dřív a bude to některý pátek. Blatný upřesnil, že to bude právě 18. prosinec.

Andrej Babiš ve čtvrtek při interpelacích řekl, že datum otevření sjezdovek bude zřejmě stejné jako v Rakousku, kde se počítá s 24. prosincem. Dnes však řekl, že by to mělo být dřív. „Mělo by to být nějaký pátek, ale nechám to na něm (Blatném), jedná se hlavně o managementu front,“ řekl premiér Rádiu Z. Blatný na odpolední tiskové konferenci upřesnil, že půjde o 18. prosinec tak, aby na vánoční svátky bylo už vše připravené.

V Česku je podle něj jiná situace než v Rakousku, kde jsou zavřené hotely. „U nás jsou v rámci protiepidemického systému PES otevřené. Když tam lidi budou, chceme jim umožnit, aby lyžovali,“ uvedl.

Stát pravděpodobně neumožní běžný provoz míst s občerstvením. „Musí to být za přísných opatření, na začátku roku přišel ten virus z lyžovačky v Itálii,“ varoval Babiš.

Nepočítá s tím, že by na hory mohli jezdit zahraniční turisté. „V Rakousku je to pro místní, u nás by to mělo být také jenom pro naše lidi,“ uvedl.

Kdyby dorazili lidé z ciziny, nebylo by to podle něj dobře. „Epidemie je (v zahraničí) asi tři týdny nebo měsíc za námi, stoupá to všude. Musíme tomu zabránit,“ vysvětlil.

Babiš zmínil strach z třetí vlny

Babiš připustil, že má obavu ze třetí vlny. „Čeká nás plno práce. Tento rok je nejhorší v mém životě a i pro většinu lidí to byl špatný rok. Potřebujeme ho mít za sebou. Doufejme, že ten nový začneme lépe a ta vlna nepřijde. Ale musíme být proto zodpovědní celé Vánoce až do konce roku. Žádné večírky, jak jsme byli zvyklí,“ konstatoval.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) ve čtvrtek řekl, že vláda měla obavu zimní střediska nyní otevřít vzhledem k návratu žáků do škol i dalšímu uvolňování. Ve svém posledním usnesení tedy rozhodla, že vleky a lanovky musí zůstat zavřené zatím do 12. prosince, kdy má skončit nouzový stav. Většinu opatření navázaných na platnost nouzového stavu však obvykle vláda při jeho prodloužení nechává v platnosti, pokud nerozhodne o rozvolňování.

Během pátečního jednání Sněmovny se na otevření skiareálů tázal Blatného poslanec Václav Klaus mladší (Trikolóra), který na hory jezdí rád podobně, jako jeho otec - exprezident.

„Proč zakazujete spuštěn lyžařských areálů a zabraňujete lidem, aby byli na čerstvém vzduchu? Z čeho tam ti lidé mají žít? Když tady lidi mohou juchat tady po barech už zase znova, tak čemu vadí, když stojí se šátky a brýlemi ve frontě, většinou jsou to rodiny, a lyžují? Chtěl jsem na vás apelovat, abyste nehájil jen zájmy velkých korporátů, kteří vyrobí nějakou evropskou vakcínu, ale abyste přispíval ke zdraví obyvatelstva i dalšími prostředky,“ apeloval.

Video Boj o lyžařskou sezónu v Česku: Čím později začne, tím víc lidí na svazích bude, míní Stárek - Markéta Volfová, Lukáš Červený

altmanova ( 5. prosince 2020 14:57 )

Bureš má asi zaplacenou dovolenou jako měl v létě­....­....­....­....­..

altmanova ( 5. prosince 2020 14:56 )

Santusak ( 4. prosince 2020 18:06 )

Jako Hurvajz mi pripada Gazdik..Ja uz vypsal odmenu milion korun pro toho, kdo dosvedci ze Gazdika videl s kyblikem na brehu Becvy kdyz vrazdil rybicky jen aby narod svrhnul Babise!!

Santusak ( 4. prosince 2020 18:03 )

Kurna,,kcemu testovat kdyz po testu vyjdu negativni na ulici a hned tam vira chytnu??

Santusak ( 4. prosince 2020 17:26 )

Rada je jednoducha,,pockat az Covid vyhyne..Nadrzeni lyznici muzou lyzovat za barakem nebo na nejblizsim kopecku..Jak jedno­duche­..Opet­..Jen myslet!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud