Úterý 19. leden 2021
Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Oblačno, sněžení -3°C

Švédský Prymula „vyměkl“. Epidemiolog dříve odmítal roušky, teď jejich nošení připouští

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
26. listopadu 2020
20:11

Švédsko v posledním týdnu zaznamenává růst nových případů koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19. Nákaza zasáhla i královskou rodinu. Hlavní epidemiolog země Anders Tegnell, který na počátku pandemie přišel s poněkud riskantní strategií – Švédsko na jaře oproti zbytku světa nepřijalo skoro žádné restrikce, přehodnotil některé své názory na boj s nákazou. Druhá vlna koronaviru přinesla změnu a nyní i Tegnell, zarytý odpůrce roušek, které se staly symbolem pandemie, doporučil zakrývání nosu a úst, informoval deník Göteborgs-Posten.

Tegnell připustil, že lidé by měli nosit roušky, pokud během kontaktu delším než 15 minut nemůžou dodržovat bezpečný rozestup na jeden až dva metry. Epidemiolog vysvětlil, že se jedná hlavně o kontakty na pracovištích, zaměstnání rovněž označil za jedno z nejčastějších míst, kde se lidé nakazí. „Hlavními faktory je zaprvé to, jak dlouho jste s někým v kontaktu, a zadruhé to, na jakou vzdálenost spolu komunikujete. Riskantní kontakt je 15 minut v rozestupu menším než 2 metry,“ uvedl Tegnell.

Tegnellův postoj k rouškám

Právě pro takové situace doporučil nošení roušek. Zakrývání nosu a úst je ve Švédsku dost diskutované téma, na rozdíl od ostatních zemí zde během jarní vlny koronaviru neplatilo povinné nošení roušek, zdravotnické kapacity pouze vyzývaly k sociálnímu distancování. Konkrétně Tegnell dost výrazně proti rouškám vystupoval a označoval je za „velmi nebezpečné“, poskytují podle něj totiž „falešný pocit ochrany“.

„Věřit tomu, že nošení roušek může něco změnit, je nebezpečné,“ toto prohlašoval Tegnell ještě v srpnu. Epidemiolog je ve Švédsku obdivován i kritizován, právě on totiž představil na jaře kontroverzní plán, kdy s příchodem pandemie Švédové přijali jen minimální restrikce. V rámci opatření nechali školy, až na univerzity a vyšší ročníky středních škol, otevřené. Normálně fungovaly i obchody, bary, restaurace, fitness centra nebo kadeřnictví.

Koronavirus ve Švédsku

Švédský přístup kritizovali i světoví odborníci, zároveň ale situaci ve skandinávské zemi bedlivě pozorovali. Zvláště pak na začátku podzimní druhé vlny koronaviru se zdálo, že se Švédům jejich taktika vyplatila, druhý úder nákazy se jim však podařilo pouze oddálit. V současnosti země eviduje přes 236 tisíc nakažených a 6622 obětí. Za posledních 24 hodin přibylo 4747 nových případů. Před týdnem byly oznámeny další restrikce, nyní se například smí na veřejnosti setkávat pouze osm lidí, předtím to bylo 300.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud