Riskantní taktika se vyplácí? Švédsko má i bez přísných opatření nejnižší nárůst případů
Švédsko ohlásilo nejméně nově nakažených koronavirem od března. S odvoláním na místní úřady o tom informoval deník The Guardian. Hlavní švédský epidemiolog přičítá příznivé výsledky „udržitelné strategii“ boje proti nákaze. Za svůj poněkud kontroverzní plán bylo Švédsko na počátku pandemie koronaviru kritizováno, země přijala jen minimální restrikce, nezpřísnila je ani tehdy, když rapidně narůstal počet nakažených. Jejich strategie se zřejmě vyplatila, teď jako jeden z mála evropských států Švédsko nečelí nové vlně nákazy.
Skandinávská země v uplynulém týdnu zaznamenala v průměru 108 nových případů nákazy denně, což je nejméně od 13. března. Pouze 1,2 procenta ze 120 tisíc provedených testů za toto období bylo pozitivních. V jarních týdnech to bývalo i 19 procent.
Švédsko bez restrikcí
Švédsko po celou dobu pandemie k problému přistupuje benevolentněji než drtivá většina ostatních zemí Evropy, což vyvolává polemiku nejen v tomto severském státě, ale i v zahraničí. Švédská vláda místo zákazů a karanténních opatření jen doporučovala dodržování distančních a hygienických pravidel.
Počet infikovaných na 100 tisíc obyvatel dosahuje v posledních 14 dnech 22,2, zatímco ve Španělsku je to 279, ve Francii 158,5 a v Česku 118. Všechny tyto země na rozdíl od Švédska na jaře uplatňovaly přísné restrikce.
Epidemiolog: Cíl je zpomalit nákazu
„Nemáme tu obnovení epidemie jako v mnoha jiných zemích,“ řekl stanici France24 hlavní epidemiolog a jeden z architektů benevolentní strategie Anders Tegnell s tím, že většina Švédů je s celkovým přístupem úřadů spokojena. „Nakonec uvidíme, jak velký rozdíl bude mezi strategií, která je udržitelnější a kterou můžete udržet v platnosti dlouhou dobu, v porovnání se strategií, která obnáší uzávěru, uvolnění, opět uzávěru a tak pořád do kola,“ dodal.
Obchody, bary, restaurace či posilovny zůstaly ve Švédsku po celou dobu epidemie otevřené, stejně jako školy pro žáky do 16 let. Nyní jsou otevřené všechny školy i univerzity. Zakázána jsou nadále shromáždění více než 50 lidí, starší lidé mají doporučeno nechodit do společnosti. Podle Tegnella není cílem tohoto přístupu vytvářet kolektivní imunitu, ale spíše zpomalit šíření koronaviru natolik, aby si s ním dokázaly zdravotní úřady poradit.
Desetimilionová země dosud podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) zaznamenala 87 345 koronavirových případů a 5851 úmrtí. Na počet obyvatel je to sice mnohem vyšší počet obětí, než mají sousední země, ale nižší než v Itálii, Španělsku nebo Británii.
Zajíci se počítají až po honu. Počkej do jara, pak se uvidí.