Prostitutky nedosáhly na covidové programy a těší se do práce. Jak se mění nevěstince?

Autor: ČTK - 
1. července 2020
11:50

Od března nemohly potěšit své zákazníky a byly bez podpory státu. O to víc se teď prostitutky v Nizozemsku a Rakousku těší do práce, nevěstince můžou ve středu otevřít. Své služby mohou však sexuální pracovnice či pracovníci nabízet jen v případě, že dodrží hygienická opatření, informovala místní média. Z povinnosti dodržovat rozestupy mají ovšem výjimku. Třeba v Amsterodamu se opět otevírá i slavná čtvrť červených luceren.

Vykřičená čtvrť v historické části Amsterodamu, v níž prostitutky své služby nabízejí zpoza oken a výloh, byla liduprázdná od poloviny března, kdy nizozemská vláda zavedla přísná karanténní opatření. Podle agentury DPA se přitom křivolakými uličkami čtvrti De Wallen běžně prochází i 35 tisíc turistů denně.

Amsterdamská slavná čtvrť červených luceren v době koronaviru.Amsterdamská slavná čtvrť červených luceren v době koronaviru. | Twitter/Red Light United

„Naše úspory jsou pryč“

„Je načase, aby lidé zase přišli. Naše úspory jsou pryč,“ řekla nizozemské agentuře ANP předsedkyně organizace Red Light United Felicia Anna. Dřívější ruch se ovšem podle ní do nevěstinců v Amsterodamu jen tak nevrátí. Kromě zákazníků, mezi nimiž byli především turisté, budou totiž chybět i sexuální pracovnice. Řada žen původem z východní Evropy se totiž vrátila během pandemie do vlasti.

Organizace Red Light United lobbovala u nizozemské vlády za co nejrychlejší uvolnění restrikcí, které se týkaly sexuálních služeb. Mnoho prostitutek totiž pandemie uvrhla do finančních obtíží a řada z nich nedosáhla na státní pomoc.

Rozestupy neplatí, roušky jsou dobrovolné, dezinfekce povinná

Zcela ke stavu před pandemií se ale ani dnes sexuální služby vrátit nemohou a dál bude nutné kvůli koronaviru respektovat řadu omezení. Dodržování povinných rozestupů 1,5 metru mezi poskytovatelem služeb a zákazníkem sice pro sexuální branži neplatí a nošení roušek a rukavic je pouze dobrovolné, po poskytnutí služby bude ale nutné vše řádně dezinfikovat. „Dezinfikovat se bude vše, čeho se někdo dotkl, jako jsou postele nebo kliky u dveří,“ uvedla Felicia Anna.

Prostituce je v Nizozemsku legální od roku 2000. Její poskytovatelé se registrují u obchodní komory a z příjmů platí daně. Platí také smluvní částky provozovatelům veřejných domů, kde působí.

Rakouské prostitutky už přijímají objednávky

Nevěstince se k 1. červenci mohou znovu otevřít i v Rakousku. „Některé ženy už přijímají objednávky,“ uvedla Eva van Rahdenová z organizace Sophie, která prostitutkám pomáhá. Přiznala nicméně, že někteří sexuální pracovníci poskytovali i během pandemie své služby nelegálně na ulici, aby získali aspoň nějaký příjem.

Také v Rakousku musí ženy a muži nabízející sexuální služby dodržovat dál hygienická pravidla. Už od počátku června začali znovu docházet na povinné zdravotní prohlídky.

V Rakousku je prostituce legální a její pravidla stanovuje zákon. Podle agentury APA je v současnosti v zemi registrováno zhruba 8000 sexuálních pracovníků a pracovnic. Stejně jako jiní živnostníci mají i oni kvůli pandemii nárok na finanční pomoc od státu.

 

9vox9 ( 1. července 2020 12:36 )

To ty pražské umělkyně z holešovické tržnice dozajista na programy dosáhly!!! Viďte pánové z opozice! To bylo řevu, aby vláda podpořila malé a střední podnikání!!! A ony holt jsou umělkyně

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud