Hlavní epidemiolog zostra proti rouškám: Jsou nebezpečné, dávají mylný pocit bezpečí
Roušky se staly symbolem pandemie koronaviru a nespočet států dokonce zavedl jejich povinné nošení, to se od 1. září částečně vrátí i do Česka. Jedna ze zemí, která se rouškám urputně brání, je Švédsko. Tamní hlavní epidemiolog Anders Tegnell přišel s kontroverzním plánem boje proti koronaviru, který způsobuje covid-19, právě na jeho popud skandinávská země přijala jen minimální restrikce, za což je expert obdivován i kritizován. Přestože se někteří Švédové vyslovili pro nošení roušek, Tegnell je považuje za „velmi nebezpečné“, poskytují podle něj „falešný pocit ochrany“, uvedl list Daily Mail.
Tegnell se tento týden opět stal terčem kritiky poté, co švédské deníky zveřejnily některé detaily z jeho konverzací s dalšími odborníky. V jedné z nich dokonce bilancoval, zda uzavření škol stojí za procento uchráněných seniorů.
Švédové v rámci opatření nechali školy, až na univerzity a vyšší ročníky středních škol, otevřené. Normálně fungovaly i obchody, bary, restaurace, fitness centra nebo kadeřnictví.
Expert je vůči rouškám skeptický
Epidemiolog tvrdí, že hlavním cílem jeho plánu bylo zpomalení nákazy, ale ne na úkor zastavení ekonomiky, nepřímo ale podle kolegů usiloval o vytvoření kolektivní imunity.
V zemi se nakazilo přes 85 tisíc lidí a 5,8 tisíce osob covidu-19 podlehlo. Na rozdíl od ostatních evropských států se zdá, že druhá vlna koronaviru se Švédsku vyhnula, přesto by se někteří lidé nebránili přísnějším opatřením, konkrétně právě rouškám.
„Jsou nebezpečné, dávají lidem pocit, že jsou chráněni v zaplněných prostorách nebo ve veřejné dopravě,“ je Tegnell vůči nošení roušek skeptický. Už na počátku pandemie označil výhody nošení roušek za slabé, i když nespočet studií prokázalo benefity zakrývání nosu a úst. „Věřit tomu, že nošení roušek může něco změnit, je nebezpečné,“ prohlásil Tegnell.
„Myšlenka, že když si v roušce vyrazíte do přeplněného nákupního centra, do davu na koncertu nebo do veřejné dopravy, jste chráněni, je mylná,“ tvrdí epidemiolog. Švédsko je mezi evropskými státy výjimkou, od svého kontroverzního řešení se neodklonili, ani když průzkumy ukázaly, že země v první polovině roku 2020 zaznamenala rekordní počet úmrtí za posledních 150 let.
Více než polovinu obětí koronaviru tvořili švédští senioři. Tegnell už několikrát veřejně přiznal, že on a jeho tým selhali v ochraně nejrizikovější skupiny.
Tegnell: Jsou třeba lepší výzkumy
„Vědecké důkazy toho, že roušky poskytují důkladnou ochranu, považuju za překvapivě slabé. Jsem překvapen, že nemáme lepší studie, které by ukázaly, jaký efekt roušky mají nebo nemají. Země, kde jsou povinné, jako třeba Španělsko, neustále čelí nárůstu nakažených,“ vysvětlil pro německý deník Bild. Tegnellovi se příčí i karanténa, kterou v současné době uplatňuje například Británie.
„To není švédský styl. Nicméně dění v Británii sleduji, stejně tak jako rozhodnutí vlády. Vůči karanténě jako takové jsem skeptický, ale když už něco děláte, máte to dělat včas a pořádně,“ zkritizoval Tegnell pozdní start britské karantény na počátku pandemie i neustále změny strategie, které provádí vláda premiéra Borise Johnsona.
Je s podivem, jaký je hlavní epidemiolog v.ů.l