Středa 11. září 2024
Svátek slaví Denisa, zítra Marie
Oblačno, déšť 20°C

Do školního roku v rouškách. Kde ji dětem nařizuje ministerský manuál a co s nakaženými?

Autor: Jakub Tomek, Tomáš Belica - 
20. srpna 2020
05:02

Po prázdninách si budeme muset opět všichni povinně nasadit roušky. A to v obchodech nebo třeba ve veřejné dopravě. Jistou úlevu mají školáci, ti ústenky sundají alespoň ve třídách. Jak se vypořádat s případnou nákazou a kdy mají ředitelé rovnou zavřít „krám“, radí resort školství v manuálu.

Za necelé dva týdny půjdou žáci opět do škol. Ministerstvo školství pod vedením Roberta Plagy (ANO) tak konečně zveřejnilo manuál pro školy během epidemie. Materiál obsahuje přesná hygienická opatření. Školy se budou řídit hlavně systémem čtyř stupňů rizika nákazy, který resort zdravotnictví používá pro označování situace v okresech. Podle jeho šéfa Adama Vojtěcha (za ANO) by se školy mohly uzavřít jen v případě, pokud by okres zčervenal, tedy by se v něm objevilo nejvyšší riziko nákazy. 

Kvůli jednomu případu ve třídě nebude nutné zavírat celá zařízení. Školní rok by tak měl začít normálně v úterý 1. září. „Nebude omezený počet žáků ve třídách a není potřeba před prvním vstupem (do školy) dávat potvrzení o bezinfekčnosti,“ sdělil Plaga.

Video  Co čeká školáky od 1. září? Ministr Plaga promluvil i o školních jídelnách, družinách a výletech  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

Roušky při výuce nebudou

Největší strašák školáků – rouška během vyučování – zatím nehrozí. Ve třídách ji nebudou muset mít ani žáci, ani učitelé. To na chodbách a všude jinde ve škole už ale ústenka bude nutná. Navíc pedagogové, kteří patří do rizikové skupiny, mohou nosit roušky i ve třídách. Také bude nutné častěji větrat a na chodbách i ve třídách bude k dispozici dezinfekce. Školy si mají obstarat dálkové teploměry a zásobit se rouškami. Teplota se ale nemusí měřit při vstupu do školy. Ministerstvo doporučuje, aby rodiče chodili do areálu co nejméně, nebo by měli mít vymezený zvláštní prostor, kde se mohou pohybovat. 

Ministerstvo zatím počítá s fungováním školních družin. Má to ale jeden háček. Děti v nich by měly být organizovány tak, aby se nemíchaly s ostatními třídami. Popřípadě bude více tříd, které budou spojené a nebudou se promíchávat s ostatními skupinami.

Individuální práce a nezačínat velkým testem

Manuál také vyjmenovává faktory, které mohou žáky po delší době ve třídě stresovat. Jako je opětovný pravidelný režim, obava o zdraví nebo i ztráta přátel. Učitelé by tak měli s dětmi pracovat co nejvíc individuálně a vyhnout se i známkování. „Nehledat, co žáci neumějí, ale najít to, co umějí, a na to navázat,“ píše se v návodu příručky.

Většinu rodičů napadne otázka, jestli bude muset dítě školou povinné dohnat vše, o co ho připravila jarní pandemie. Žáci by se podle manuálu neměli v první řadě pod tlakem doučit vše, co se nestihlo. Učitelům je doporučeno, aby nezačínali velkým testem. Podle ministra Plagy by se měli kantoři zaměřit na základní látku a předměty, jako jsou jazyky nebo matematika.

Otázky a odpovědi kolem roušek (údaje k 19. 8. 2020) Otázky a odpovědi kolem roušek (údaje k 19. 8. 2020) | Ministerstvo zdravotnictví ČR

Výlety se neruší

Oblíbené školní výlety a soutěže ministerstvo školství nezakázalo. Zařízení by se tak spíš mělo řídit epidemiologickou situací v regionu, kam se s dětmi učitelé budou chtít vydat. Zakázané nejsou ani cesty do zahraničí nebo studijní pobyty. V prvním pololetí jsou zrušeny veškeré sportovní soutěže a omezeny i ostatní meziškolní akce. Například soutěže, které pořádá ministerstvo, letos vůbec nebudou.

Stravování bude fungovat za přísných hygienických podmínek. Žáci z různých tříd by se v jídelnách měli potkávat co nejméně. Školní jídelny tak budou obědy vydávat delší dobu. Zakázané bude samoobslužné odebírání příborů, nápojů, polévek či salátů. Lidé, kteří se do školních jídelen chodí také stravovat, budou muset mít vyhrazený samostatný čas nebo oddělený prostor.

Pokud se ve škole objeví pozitivní případ nákazy covid-19, nebude platit, že by do karantény musela rovnou celá třída. Hygienici, kteří o karanténě nebo izolaci rozhodují, budou podle manuálu brát ohled na velikost školy nebo počtu dětí ve třídě. Učitel, který se dostane do karantény, bude moct po dohodě s ředitelem učit na dálku.

Video  Vojtěch o rouškách ve školách, otevření škol 1. září, hygieně a dalších opatřeních  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

Co na to experti

Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý oceňuje, že manuál nezavádí povinnost nosit roušky ve třídě. „Při výuce ve třídách děti sedí v lavicích, tak nevidím žádné velké riziko,“ řekl Blesku. Naopak šéfovi školských odborů Františku Dobšíkovi v příručce chybí, jak se mají chránit učitelé v rizikové skupině nebo lidé se sníženou imunitou. „Tady je jen zmínka, že takový člověk má nosit roušku. No, to mi tedy přijde trochu nedostatečné,“ myslí si.

Distanční výuka a vybavení

Sněmovna ve zrychleném režimu projednala novelu školského zákona, která zakotvuje povinnou distanční výuku, pokud by došlo ke krizovému stavu. Ta bude povinná při nadpoloviční absenci v jedné třídě kvůli karanténě, nebo pokud o tom rozhodne ministerstvo či hygiena. „Může se jednat o zasílání tištěných materiálů, pokynů k samostatné práci s učebními texty, on-line přenos prezenční… Možné je např. pokračovat ve výuce ve standardním režimu a přenášet ji on-line,“ stojí v manuálu. Vláda také v pondělí rozhodla o tom, že základní školy dostanou více jak 1,2 miliardy korun na počítače. Prostředky nejsou určeny pouze pro kantory, ale zakoupené vybavení bude i k zapůjčení žákům.

Roušky až do března

Ještě začátkem června premiér Andrej Babiš (65, ANO) ujišťoval národ, že plošná opatření už nebudou. „Neměli bychom se nechat strašit,“ uvedl tehdy. A teď je vše jinak. Vláda se totiž rozhodla od září znovu zavést plošná opatření, a to v podobě povinného nošení roušek ve vnitřních prostorách, jako jsou obchody, obchodní centra a pošty, ve veřejné dopravě nebo ve školách mimo třídy. 

A podle šéfa resortu zdravotnictví je možné, že „orouškovaní“ budeme chodit až do března. „Předpokládám, že je skutečně budeme nosit do konce chřipkové sezony, která se většinou pohybuje do konce března,“ řekl v ČT. Vojtěch také vysvětlil, proč se opět zavádí opatření plošně, ačkoliv vláda ještě v červnu mluvila o opaku. „My jsme hovořili o plošných opatřeních typů uzavírání podniků a podobných ekonomických opatřeních,“ snažil se obhájit kroky kabinetu.

Video  „Manuál jsem ještě neviděl. Novela zákona už měla přijít na jaře,“ míní šéf pedagogické komory  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

jajas ( 20. srpna 2020 12:17 )

No mně fascinuje, jak ministr školství nemá informace o tom, jak probíhá vyučování. Patrně si doteď myslel, že děcko je celou dobu vyučování ve třídě? On nevěděl, že se výuka dělí podle předmětů a že ne všechny předměty (laborky, odborná výuka) může být prováděna pouze v učebnách k tomu určených, kde se děcka střídají? Že v jídelně se setkávají žáci různých tříd? Že funguje družina, kde jsou opět děti z různých tříd? Protože to tak je, takže nařízení, že ve třídě děti mít roušky nemusí, ale když vyjdou na chodbu tak jo, je úplně na prdlačku! Ale to není nic nového, že ti nahoře nemají tušení, jak to všechno probíhá dole (v praxi). Oni mají své papíry a podle nich "jedou". Je to zoufalé!!!!!!!

viho ( 20. srpna 2020 09:34 )

Tahle komedie s rouškami a umýváním rukou vydrží tak dva týdny, pak se školy opět zavřou, protože většina učitelů skončí v karanténě. Ten virus je vysoce infekční a většina dětí je bezpříznakových, takže než si ministerstvo uvědomí, co se děje, bude většina škol na zavření. Pak teprve Plagovi dojde, že se školství musí zcela změnit, protože bezpečná vakcína nebude nejméně ještě rok. Ale možná je jeho cílem zbavit se starších učitelů, kteří na tohle dojedou jako první.

mim33 ( 20. srpna 2020 09:28 )

Každý ví, že je Ken hlupák, ale tohle poslední roušková komedie přesahuje i jeho meze blbosti. Taky je divné, že loutka něco udělala samostatně bez vědomí Bureše. Spíš vypadá na předvolební divadlo, kdy to bylo domluveno, sledují se průzkumy mínění a když jsou už dokonce i kobliháři nespokojeni, Bureš jako vždy zázračně zasáhne ve stylu Superman.

Anifa ( 20. srpna 2020 08:38 )

Ředitelé škol musí zorganizovat školu podle podmínek. Mají na to postavení i plat. Pokud to nezvládne, nemá tam co dělat

Anifa ( 20. srpna 2020 08:36 )

Přesně. Roušky v obchodech a dopravě neměli rušit .
Byla to hloupost. V Německu je mají celou dobu

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa