Sobota 6. březen 2021
Svátek slaví Miroslav, zítra Tomáš
Polojasno 3°C

Babiš zmínil teror, Vojtěch je pro smích: Bez roušek budou školy, obchody i restaurace

Aktualizováno -
20. srpna 2020
20:00
Autor: ČTK - 
20. srpna 2020
16:35

Jak to bude v Česku s rouškami, to se mění jak aprílové počasí. Blesk Zprávy pro vás mají přehled pravidel po dalším zvratu, který oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Předseda vlády předtím šéfa resortu kritizoval za nepřehlednost výjimek, podle kterých měly být například školní třídy bez roušek, ale společné chodby už s nimi. Babiš v ČT a na Nově pak zmínil, že zapojil selský rozum, stojí o návrat k normálu a nechce je terorizovat povinnými rouškami.

Ve školách roušky od 1. září povinné nebudou, zavedou se jen tehdy, když se zhorší situace. Opatření se bude vázat na druhý, oranžový stupeň rizika na takzvaném semaforu, který hodnotí okresy podle míry rizika nákazy nemocí covid-19.

Roušku nemusíte mít na kosmetiku ani v kadeřnictví

Nosit roušky nebude od září potřeba také v obchodech, restauracích a službách pro zákazníky, jako jsou kadeřnictví a pedikúra. Znovu se epidemická situace zhodnotí koncem září, řekl novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ten změny nevnímá jako svou prohru. Podle opozice vláda jedná amatérsky a populisticky.

Novinky Vojtěch oznámil pouhý den poté, co pravidla pro nošení roušek představil. Od 1. září tak bude nošení roušek povinné v hromadné dopravě, na úřadech a ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Nutné budou také u říjnových krajských a senátních voleb.

„Vycházeli jsme z názoru epidemiologů, nyní vnímáme protinázory. Toto je určitý kompromis a finální řešení na základě ujištění týmu chytré karantény, že je schopná reagovat velmi promptně, pokud by se situace zhoršovala,“ řekl ministr. Od pondělního prohlášení o zavedení roušek ve všech vnitřních prostorách podle něj přišla celá řada podnětů a uskutečnilo se několik jednání s různými asociacemi. „K extenzivnějším opařením, jako jsou ty komerční provozy, kterých je poměrně hodně, se chceme vrátit na konci září, pokud se nestane nic neočekávaného,“ dodal.

Premiér opatřením nerozuměl, ale obecně je předtím odkýval

O mimořádných opatřeních, která ve středu vydalo ministerstvo zdravotnictví, ve čtvrtek ministr jednal premiérem Andrejem Babišem (ANO). Premiér ve středu řekl novinářům, že vydaná mimořádná opatření se mu nelíbí a obsahují spoustu výjimek, kterým nerozumí. Proto se sešel s Vojtěchem. 

„Nikdo mě neinformoval o tom, že ve středu vyjde návrh, který zavádí roušky ve službách a obchodech. Dneska jsme si to ale vysvětlili a došli jsme ke společnému názoru,“ řekl Babiš pro Českou televizi s tím, že se o jistých změnách bavili, ne ale o takových.  

Podle premiéra není nutné ohrozit ekonomiku, když se ČR nenachází v tak dramatické situaci, jako tomu bylo při první vlně. „Já jako premiér mám zájem, aby se náš život vrátil do původních kolejí. Já jsem vnímal názory lidí a používám selský rozum. Nemůžeme si dovolit dělat ekonomické dopady, to nechci. Chci to vrátit do normálu,“ dodal premiér po jednání.

Později pak pro televizi Nova ještě uvedl, že byl ve středu v šoku. „Nemůžeme tady všechny terorizovat. Ať si každý používá roušku, jak chce,“ čilil se premiér. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru pro Českou televizi (20. 8. 2020)Premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru pro Českou televizi (20. 8. 2020) | Reprofoto ČT

Na schůzce byl také ministr školství Robert Plaga (za ANO), zástupci armády, hygieniků nebo Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Plaga novinářům řekl, že je připraven změnu rychle zapracovat do manuálu, který v pondělí nechal rozeslat školám. Manuál nejdříve s nošením roušek nepočítal, v pondělí do něj byla tato povinnost narychlo zapracována. Nosit roušky bude nutné jen v okresech, které budou na pravidelně zveřejňované mapě rizika označené oranžovou nebo červenou barvou.

„Zveřejníme ho v pátek 28. srpna, aby se na to případně školy mohly připravit. Potom ho budeme zveřejňovat ve čtrnáctidenních intervalech,“ řekla k tzv. semaforu na tiskové konferenci hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Na vnitřních akcích roušky až od stovky lidí

Další změnou je povinnost nosit roušky na vnitřních akcích až od hranice stovky lidí. Původně měly být povinné bez ohledu na počet návštěvníků.

„V obecné rovině proběhl konsensus na bázi celé rady,“ řekl ministr na dotaz, zda s opatřeními Babiš v pondělí souhlasil. Dnes představené úpravy jsou podle něj výsledkem debat po zveřejnění podrobností opatření.

Odmítl, že by se měnila drtivá většina opatření. „Od té doby (pondělí) přišla celá řada podnětů. Diskutujeme s různými subjekty, zástupci různých asociací a podobně. Reagujeme na situaci. Neřekl bych, že je to moje porážka. Situace se od pondělí vyvinula,“ dodal.

„Odvolávám, co jsem odvolal“

Opoziční politici kritizují fakt, že kabinet den po oznámení koronavirových opatření o rouškách dnes vyhlásil jejich úpravu. Vláda podle nich připomíná cirkus a rozhoduje amatérsky a populisticky. Opozice však ocenila, že mezi zrušená opatření patří povinné nošení roušek ve společných prostorách škol.

Babiš pro Českou televizi na kritiku reagoval a svého ministra se zastal. „Pan ministr má velice těžkou roli a on má tři týmy, které musí poslouchat,“ uvedl s tím, že zmírnění opatření je jen změnou v postoji. Uvedl také, že se všichni ještě sejdou a o opatřeních budou hovořit. „Máme na to 12 dní, stále je dost času. Nic se ale nestane,“ řekl. 

Video Vojtěch o rouškách ve školách, otevření škol 1. září, hygieně a dalších opatřeních. - Blesk Zprávy / ČTK

tomik007 ( 28. srpna 2020 14:38 )

Bures ma Vojtu, Zeman ma Ofczacka a Spejbl mel Hurvínka

jzatl ( 22. srpna 2020 00:53 )

Jen howado může označit solidaritu se slabými a nemocnými za teror. Opravdu odporné, co předvádí Andrej Babiš před volbami.

jzatl ( 22. srpna 2020 00:30 )

A též by mohl chechtající Andrej Babiš vysvětlit, jak roušky v obchodech brzdí ekonomiku.

jzatl ( 22. srpna 2020 00:27 )

Už jsem to jinde uvedl, ale arogance Andreje Babiše zdá se bezbřehá. To že Andrej Babiš považuje před volbami důležitější, aby se zalíbil, místo aby řešil situaci, padá teď na jeho hlavu. Roušky nijak nebrzdí ekonomiku ani cokoli jiného, spíše ve výsledku je to naopak, takže to řeknu drsně, ale tak jak to je, za jeho volební úspěch mají zaplatit desítky mrtvých, kteří mohli žít, úmrtí totiž začíná značně přibývat.

tomik007 ( 21. srpna 2020 18:21 )

STB drzi VOJTECHA za vaczek a trha

Zobrazit celou diskusi
Další videa