Neděle 24. leden 2021
Svátek slaví Milena, zítra Miloš
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Mladá kadeřnice (†24) spáchala sebevraždu: Stala se symbolem boje s koronavirem

Autor: ran - 
24. listopadu 2020
20:23

Sebevražda mladé belgické podnikatelky Alysson Jadinové, která si budovala svůj sen o vlastním kadeřnictví, šokovala nejen celou Belgii. Dívka, jejíž podnikatelské úsilí podryla opatření proti šíření nemoci covid-19, se v zemi rychle stává novým symbolem boje s pandemií. K její smrti se vyjadřují politici i umělci.

V belgickém městě Liège v pondělí vlastní rukou zemřela mladá kadeřnice Alysson Jadinová (†24). V létě si otevřela podnik, ale pak na její byznys i ni samotnou dolehl druhý lockdown a ona se dostala do ekonomických problémů. Její radost ze splněného snu s prosperujícím kadeřnictvím měla krátkého trvání. Alysson se nyní v Belgii rychle stává symbolem těžkostí, které všem působí boj s pandemií. 

Stát jí odmítl vyplatit podporu pro podnikatele s tím, že její činnost nespadá do odvětví, která jsou nezbytná pro chod společnosti. Dívka nenechala žádný konkrétní písemný vzkaz, kterým by sebevraždu vysvětlovala, ale zdá se, že lidé jí rozumějí i tak víc než dobře. Na sociálních sítích Alysson vyjádřila pochybnosti o morální obhajitelnosti všech proticovidových opatření.

Podle zpravodajského webu en24new.com v Belgii za dobu trvání obou vln pandemie zemřelo s nemocí covid-19 už 15 tisíc lidí. S druhou vlnou nákazy na začátku listopadu v zemi přišly opět zákazy setkávání a další uzavírání ekonomiky. Smrt nešťastné mladé podnikatelky pohnula celou zemí. K dívčině osudu se vyjádřil i premiér Alexander De Croo nebo filmový režisér Luc Dardenne, ověnčený Zlatou palmou z festivalu v Cannes.

Více pozornosti pro nejzranitelnější 

„Každá sebevražda je komplexní problém, její smrt zřejmě neměla jen společenské a ekonomické příčiny,” řekl známý režisér. „Ale sebevražda této mladé ženy je výrazem zvýšeného chaosu ve společnosti i lidského zoufalství, a volá po tom, aby se na zranitelné osoby zaměřilo více pozornosti,“ dodal vystudovaný filosof De Croo. 

Obrázek usměvavé tváře rámované rudými vlasy a ozdobené piercingem zná dnes v Belgii téměř každý. Před zavřeným Alyssoniným kadeřnictvím se spontánně začalo tvořit pietní místo. Během pár dní se před výlohou nahromadily už možná stovky květin.

Dívčin kamarád a její častý zákazník Serge Schoonbroodt ji popsal jako citlivou a křehkou duši. Plánuje co nejdříve rozjet konto nazvané po Alysson, na které by lidé přispívali těm, kterých se lockdown dotkl nejvíce.

„Tato tragédie nás všechny velmi zasáhla. Je zřejmé, že opatření proti druhé vlně pandemie mají na psychiku lidí a jejich životy větší dopady než na jaře,” řekl  nedávno belgický premiér v parlamentu.

Nezůstávejte sami se svým smutkem

Není pochyb o tom, že období pandemie přináší zvýšenou psychickou zátěž pro všechny. Pokud máte psychické potíže či jakékoliv trápení, obraťte se na odborníky například na Lince důvěry: 800 155 555 nebo v Centru krizové intervence: 284 016 666. Děti a mladiství se mohou obrátit na Linku bezpečí: 116 111. Služby jsou poskytovány nonstop a zdarma.

pupakk ( 25. listopadu 2020 02:08 )

Risk je, když je konkurence lepší a šikovnější.
Ne, když vám stát hodí do podnikání vidle a ani vám nekompenzuje náklady.
To je nebetyčná prasárna.

pupakk ( 25. listopadu 2020 02:04 )

Kdybych byl křehká duše, jako slečna kadeřnice, hodím si to také.
Podnikám v podobném oboru, stát nám letos nařídil už třetí měsíc zavřít (tedy objednal si uzavření provozoven), takže by měl logicky uhradit veškeré náklady.
Na jaře aspoň trochu pomohla "pětadvacítka" a program "Antivirus" i když ztráty byly obrovské.
Teď tyto dva programy kombinovat nelze, což je nehorázná prasárna.
Nebudu následovat slečnu kadeřnici, naopak, budu bojovat a přidám se k hromadné žalobě proti státu.
Po jarním uzavření jsem to ještě bral tak, že nastala situace, se kterou nemohla vláda počítat, tak jsem to nechal být a věřil, že už to bude dobré.
Ale při druhém nuceném uzavření, se vláda chová, jako banda zločinců, takže se soudit o ušlé peníze budu.
A věřím, že zanedlouho budou stát zodpovědní politici i před trestním soudem za podvody, kterých se při bouzovém stavu dopustili a dopouštějí a budou náležitě "oceněni".
Kšefty s předraženými rouškami, nyní vakcíny...

tomik007 ( 24. listopadu 2020 23:53 )

Kdyby si otevřela Agrofert - je dneska vysmáta jako Andy...

mobby ( 24. listopadu 2020 23:50 )

Klidně mohla spáchat sebevraždu kvůli něčemu jinýmu, do hlavy ji nikdo neviděl. No ale budu tvrdá, v kapitalismu není stát zaopatřovací ústav, takže ani v Belgii.Než si vzít život,tak když není na zaplacení, měla kadeřnictví prodat, i když to byl její sen a měla se nechat někde zaměstnat. Při podnikání se dají vidělat i velký prachy, ale je to prostě risk, podnikání v kapitalismu nemá slitování, konkurence je velká, větší smete menšího, šikovnější slabšího a bezohlednější slušného, tam se na nějakou solidaritu a ohledy nehraje. Když přijde nečekaně pandemie a přísná opatření, tak si musí každý nějak poradit,reagovat a přizpůsobit se situaci.

marmat ( 24. listopadu 2020 21:22 )

AUTOROVI/autorům titulků "senzačních" článků:
Zkuste doplnit :...."spáchala sebevraždu V Belgii"....!!!!
Tímto zatajováním místa podporujete prvoplánově paniku

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud