Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

Babiš promluvil o plošném testování Čechů: Týden před Vánoci, zdarma a dobrovolně

Aktualizováno -
24. listopadu 2020
18:34
Autor: ČTK, Mii - 
24. listopadu 2020
11:08

Premiér Andrej Babiš (ANO) by si přál, aby stát umožnil deset dní až týden před Vánoci všem občanům dobrovolně a zdarma podstoupit antigenní test na covid-19. Uvedl to při dnešním slavnostním zahájení velitelského shromáždění náčelníka generálního štábu. Armádě při té příležitosti poděkoval za klíčovou roli při zvládání koronavirové epidemie. Očekává, že vláda vojáky při případném antigenním testování znovu osloví. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) pro Novinky.cz uvedl, že podobný nápad již vládě dříve navrhoval, ale neprošel. Neví, co se změnilo.

Babiš o testech mluvil v souvislosti se strategií antigenního testování. Považuje za nutné, aby ji ministerstvo zdravotnictví předložilo co nejdříve. „Byl bych velice rád, abychom tuto výzvu zvládli do Vánoc, abychom umožnili všem občanům aspoň týden nebo deset dní před Vánoci se nechat dobrovolně a zdarma testovat antigenními testy,“ uvedl Babiš.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by mohl strategii opakovaného testování vytipovaných skupin obyvatel na covid-19 představit ve středu. „Záměr je takový, že by měly být vytipované skupiny pro opakované testování antigenními testy,“ uvedl o víkendu v pořadu Partie televize Prima. Výsledek antigenního testu je znám po provedení výtěru z nosu zhruba do 15 minut. Vyšetření je levnější, ale méně spolehlivé než běžné testování.

Babiš později řekl, že Česko chce načerpat zkušenosti s antigenními testy i z dalších unijních zemí, aby se v Česku používaly co možná nejkvalitnější. Líbí se mu rakouský plán, podle kterého má být hromadné testování dobrovolné, naopak slovenské plošné testování by napodobovat nechtěl. „Také potřebujeme takový plán. Je to moje představa, teď to musí pan Blatný připravit,“ řekl. Dodal, že věc spěchá.

Výhodou antigenních testů je podle Babiše jejich cena. „Stojí asi jedenáctkrát, dvanáctkrát méně, asi 150 korun včetně DPH. Dneska samoplátci, kteří mají strach o své zdraví, se chodí testovat a platí za to 1800 korun,“ řekl. Plán by se podle něj mohl uskutečnit jedině v případě, kdy by platil třetí stupeň protiepidemického systému PES. Česko se v pondělí posunulo z pátého nejzávažnějšího stupně rizika do čtvrtého.

Odpoledne na on-line setkání ministrů vlády s generálními řediteli stavebních společností premiér doplnil, že stát také řeší možný příspěvek na antigenní testy pro firmy. Podle něj by mohlo jít například o polovinu ceny testu. „Já to podporuju,“ uvedl Babiš.

Už dopoledne řekl, že lidé by mohli projekt antigenního testování před Vánocemi ocenit. „Doufejme, že se dostaneme podle toho protiepidemického systému do pásma tři. A když bude možné, aby se setkávalo víc lidí podle toho pásma, lidé by mohli ocenit, kdyby toto stát zrealizoval. Tady vás znovu oslovíme,“ řekl vojákům.

Na testy od 18.12?

Hamáček pro Novinky.cz sdělil, že nejde o nový nápad. „Svého času jsme to navrhovali na vládě a bylo nám řečeno, že na to nejsou peníze. Pokud se od té doby vyvinula situace, tak to vítáme,“ uvedl šéf krizového štábu. 

Právě v Ústředním krizovém štábu zatím návrh projednán nebyl, zasedne ve středu a o testování bude hovořit.„Zejména nás to bude zajímat z hlediska toho, jak je to nachystáno. Testovat celý národ není jednoduchá věc,“ sdělil ministr vnitra. Server tvrdí, že Babiš si Hamáčkův plán přivlastnil, premiér dlouho plošné testování odmítal.

Podle CNNPrimaNews ministerstvo zdravotnictví počítá s tím, že nejdříve budou testováni učitelé, pak nabídku dostane zbytek obyvatel. Datum pro zahájení projektu se má pohybovat kolem 18. prosince.

Video  Bezpříznakoví senioři: „V domovech je jich většina. Nákaza se šíří o to rychleji,“ říká Horecký.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Pepi53 ( 25. listopadu 2020 13:22 )

Husy se nemůžou nakazit tak proč testovat.Naopak norci covid šíří,proto bych Kalouska testoval každý den.

anna1234 ( 25. listopadu 2020 08:01 )

.. na jaře bylo preventivně otestováno patnáct nejbližších spolupracovníků premiéra, on sám se testovat nenechal! To je přístup Andreje k testům. A teď bude vyzývat lidi, aby se dali testovat dobrovolně?

lenny7 ( 25. listopadu 2020 07:41 )

sebe a tu svoji husu ať otestuje ....😂😂😂👍

aeraluna ( 24. listopadu 2020 23:45 )

Fantasmagorie jako vždycky

yaaro ( 24. listopadu 2020 23:02 )

Pokud máte IQ 80 a méně pak není dobré se podílet na diskuzích.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa