Středa 25. listopad 2020
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Oblačno 3°C

Koronavirus se v Česku vymkl kontrole a dál se šíří. Na semaforu zčervenala celá země

Autor: ČTK - 
24. října 2020
07:40

Koronavirus už se v celém Česku šíří komunitně, nedaří se tedy nalézat zdroje nákazy. Všechny kraje jsou po páteční aktualizaci takzvaného semaforu rizika nákazy červené, před týdnem bylo v nižším oranžovém stupni pět krajů. Nově zčervenaly Plzeňský, Ústecký, Liberecký, Olomoucký kraj a Vysočina. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Česko v semaforu červenalo postupně od poloviny září, kdy se do třetího červeného stupně rizika, znamenajícího narůstající nebo přetrvávající komunitní přenos, dostala Praha. Tehdy ještě bylo 13 okresů zbarvených bíle, kde bylo riziko nákazy nulové nebo zanedbatelné. Na konci září mezi červené oblasti přibyly dva okresy, které hlavní město obklopují: Praha-východ a Praha-západ.

První zelený stupeň, tedy výskyt koronaviru bez komunitního přenosu, vymizel z mapy počátkem října. Červený už tehdy byl celý Středočeský a Královéhradecký, Zlínský a Jihomoravský kraj. Po aktualizaci semaforu v minulém týdnu přibyl mezi červené kraje Karlovarský, Jihočeský, Pardubický a Moravskoslezský. Oranžových, tedy s počínajícím komunitním přenosem nákazy, tehdy zůstalo pět krajů, které nyní zčervenaly.

Semafor ministerstvo zdravotnictví vytvořilo v létě. Původně ukazoval stav koronavirové nákazy v jednotlivých okresech, celé kraje mají jednotnou barvu v posledních třech aktualizacích. Sloužil k odstupňování restrikcí zaváděných hygieniky pro jednotlivé oblasti, nařizovalo se podle něj třeba uzavírání škol. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ale před měsícem upozornil, že semafor vzhledem k rychlému nárůstu počtu nakažených přestává mít smysl, protože celý zčervená.

Vláda ještě před tím, než se barva semaforu sjednotila, začala zavádět plošná opatření pro celou ČR. Po posledním zpřísnění je od čtvrtka až na výjimky zakázán maloobchodní prodej a poskytování služeb a také omezen pohyb lidí. Domovy mohou lidé opouštět jen při nezbytných cestách do práce, na nákupy, k lékaři či za rodinou, setkávat se mohou maximálně ve dvou, pokud nejde o členy jedné domácnosti.

Prymula dříve uvedl, že semafor může později hrát určitou roli při uvolňování vládních omezení. Za vznikem barevné mapy podle ministra byly politické tlaky.

7vox7 ( 24. října 2020 15:19 )

..teď už to nikdo nezastaví, je to rozjeté jako lokomotiva! Jeden má slabší příznaky, druhý je na tom hůře a dlouhou dobu...jeden je zdravý za tři dny, druhý není ani po třech týdnech..tak to je!!!

7vox7 ( 24. října 2020 15:17 )

Stejně když to chytneš, nikdo tě ničím neléčí...jen si pořiď paralen, ibalgin či brufén na horečku, kapičky na záchvaty kašle a holt si to doma musíš vypotit! Nic víc na to nemají...jsem doma třetí týden, po 14ti nech intenzivních teplot jsem dostala antibiotika, po doužívání mi stejně teplota stále kolísá ...a do práce nesmím dokud to nebude v cajku..

7vox7 ( 24. října 2020 15:14 )

hlavně, že tu není zatím oficiálně hnědo!!!! To je nejdůležitější a nesmí se to NIKDY připustit, jinak si tlachej co chceš

7vox7 ( 24. října 2020 15:12 )

A proto otevřete trhy na náplavce, kde se naši rozverní Pražáci baví, tlačí se kolem sebe, aby nakoupili to BIO...troubové, vše je tam tak předražené, že to můžou ve své naivitě nakupovat JEN oni!!! Jen si dejte..

petrolinda ( 24. října 2020 13:39 )

Už dávno mělo být vyhlášeno stanné právo,nic jiného na ten pražský dobytek neplatí.
A podle tohoto práva pozavíráni všichni účastníci nedělní "demonstrace" bez roušek,gauner Hřib a další co toto povolili.

protože všichni účastníci jsou vědomí VRAZI, přece museli vědět ,že kvůli nim zemřou stovky ne-li tisíce starých lidí.

Ale to máte sousto vy pražské hyeny.Takové gaunery a podrazáky svět neviděl.To že Prymula na jaře dostal republiku na nohy to nechcete slyšet.Kterého vašeho kripla by jste tam rádi dosadili? vola Šmuclera nebo vola Fialu??
Řvali jste proti rouškám,teď řvete že je pozdě.
Každé doslova ho.V.N.O vám pasuje.
Jestli odstoupí Prymula ,tak této republice zvoní umíráček.
Vám totiž vyhovoval Vojtěch který se od vás nechal dirigovat.
Komu Prymula vadil? Nechtěl poslouchat?
Ty roušky na pár vteřin, to je tak malicherné a zoufalé gesto.Teď,v největších sračkách se odstaví velice schopný a tvrdý/po měkkém Vojtěchovi/ ministr?
Není to nakonec třetí pilíř? Nechat poumírat důchodce??
A co teda bude až podle Flégra bude 20.000 denně nakažených?
Hromadné hroby jako v Brazílii? Lidi,nenechte si to líbit.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud