Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení -1°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Rizikový kontakt i přes zeď? eRouška se někdy plete, přiznává Prymulův resort. Data chybí

Autor: Sabina Dračková - 
13. října 2020
14:28

Politici i experti vyzývají Čechy, aby si stáhli aplikaci eRouška, která pomáhá v trasování nakažených. Ukazuje se ale, že někdy se i tato "chytrá" aplikace plete. Několika lidem už totiž přišlo upozornění, že byli v kontaktu s někým nakaženým, i když se ten den s nikým nepotkali. V souhrnných statistikách už resort ani neuvádí, kolikrát se eRouška využila. S trasováním, které provádí hygienici, to taky není tak růžové, jak sliboval ministr Roman Prymula. Nakaženým se ozvou třeba až za několik dnů po testu.

„Přišlo mi upozornění na rizikový kontakt, zmíněný den jsem byl ale celou dobu úplně sám,“ popisuje Jakub - nakažený, který dosud neví, kde ke covidu přišel. Aplikace eRouška totiž vždy, když upozorňuje na kontakt s nakaženým, sdělí i informaci o tom, který den se dotyční potkali.

Blesk Zprávy se na tuto zvláštnost zeptaly ministerstva zdravotnictví. I tam již zaznamenali stížnosti a upozornění na tuto nejasnost. „Co se týče spolehlivosti vyhodnocování kontaktů, registrujeme jednotky stížností uživatelů, kteří uvádějí, že dostali upozornění na rizikový kontakt, i když s nikým v kontaktu údajně nebyli,“ připouští Kryštof Berka z tiskového oddělení resortu.

eRouška „nepozná“ tenkou zeď

Resort proto aplikaci musel otestovat, aby zjistil, proč tuto chybu aplikace dělá. A pro Blesk Zprávy přichází s vysvětlením: „Z našeho testování vyplývá, že eRouška může mylně vyhodnotit kontakt přes velmi tenkou příčku, pokud jsou oba telefony s aplikací vzdálené do 1 metru od zdi.“

Berka připomíná, že za rizikové aplikace eRouška považuje setkání s nakaženým uživatelem na vzdálenost kratší než 2 m po dobu delší než 15 minut. „Vyhodnocování rizikových kontaktů průběžně testujeme a jsme připravení na případnou úpravu jeho parametrů. Aktuálně je nastavením velmi podobný německé aplikaci Corona Warn App,“ nastínil.

Ostatně k úpravám aplikace došlo už několikrát. Náměty na ně ministerstvo čerpá z e-mailu info@erouska.cz, kam lidé zasílají dotazy a stížnosti či návrhy na opravy softwaru.

„Aktuální náměty na zlepšení zahrnují např. přehledné zobrazení všech aspektů stavu aplikace a možnost odeslání dat na hlavní stránce, nebo automatizované rozesílání ověřovacích SMS při založení případu v systémech hygienických stanic na čísla uvedená v žádance na test,“ prozradil Berka.

Ministerstvo toužilo po 90 využitích denně, bylo jich ale sotva 20

Princip aplikace eRouška se skrývá v tom, že ten, kdo má pozitivní test na covid-19, dostane od hygieny SMS s ověřovacím kódem. Ten do aplikace zadá, ta následně upozorní jeho rizikové kontakty, ať se mají na pozoru. Ještě do minulého týdne takových SMS hygieny odeslaly celkem 425 za celou dobu existence eRoušky.

A to je méně, než by si ministerstvo představovalo. „V ideálním případě by měl poměr počtu nakažených s eRouškou a počtu všech nakažených statisticky odpovídat poměru počtu instalací eRouška a obyvatel ČR. Tedy aktuálně při 600 tisících aktivacích aplikace cca 5-6 % z denního počtu nakažených. K těmto číslům se postupně přibližujeme,“ nastínil Berka z ministerstva.

Vzhledem k tomu, že v posledních dnech v Česku přibývá průměrně cca 5 tisíc nově nakažených denně. Podle jednoduchého výpočtu by si ministerstvo zdravotnictví představovalo, aby upozornění svým kontaktům denně rozeslalo skrze aplikaci eRouška alespoň okolo 300 uživatelů.

Přitom tolik kódů se nerozeslalo ani za celé září. Podle tohoto výpočtu v září ministerstvo toužilo po cca 90 využitích eRoušky denně. Čísla se ale většinou pohybovala těsně nad desítkou.

Nejvíc nakažených rozeslalo skrze aplikaci upozornění 29. září, to jich bylo 40. Nejvíc kódů k tomuto účelu poslali hygienici v Praze, Středočeském a Olomouckém kraji.

Data o eRoušce už v souhrnech chybí

Jak se eRoušce daří v říjnu, ale není prakticky možné podrobně zjistit. Ministerstvo v průběžně zveřejňovaných souhrnech Chytré karantény najednou přestalo počty využití eRoušky zveřejňovat.

Blesk Zprávy se ministerstva ptaly, proč tak učinilo a kde jinde lze oficiální data vyhledat. To nás však odkázalo na pouhý příspěvek na sociální síti Twitter. V tom píše, že eRouška funguje.

„Dnes ráno ji má staženou 666 tisíc lidí. Ale hlavně - SMS kód, který umožní odeslat data pro vyhodnocení setkání, v sobotu zadalo 408 pozitivně testovaných a v neděli 351. V průměru jeden pozitivně testovaný, který zadá kód do eRoušky, varuje 19 osob,“ sdělili.

Trasuje se pomalu

Aby ale vůbec eRouška mohla přátele a kontakty nakaženého upozornit, potřebuje od hygieny zmíněný SMS kód. Ten dostávali dosud lidé až po telefonátu. Jak ale popisuje například nakažený Jakub, hygiena se mu ozvala až pět dnů poté, co zjistili, že je pozitivní. Ministr zdravotnictví Roman Prymula přitom sliboval, že trasování bude mnohem kratší, protože hygieny dostaly posily.

„Krajské hygienické stanice se maximálně snaží všechny pacienty obvolat co nejrychleji. Jedná se však o několik tisíc telefonátů denně, proto celý proces může trvat i několik dnů,“ přiznává Berka.

K pondělku 12. října ministerstvo eviduje nedořešených rizikových kontaktů 5 396. Z posledních 14 dní je nedotrasovaných lidí celkem 22 360.

Hygieniky školili, ti i přesto kódy nerozesílali. Nahradily je počítače

Objevovaly se také případy, kdy hygienici poslání SMS kódu pro eRoušku nakaženému ani vůbec nenabídli. Takto svoji zkušenost začátkem října popsal na sociální síti Vlado: „Dnešní trasovací rozhovor s hygienou. Já: ,Nechcete mi poslat eRouška kód?' Hygienik: ,Ééé, já nevím, je to nové, zatím jsem to nepoužil, nevím, jak na to.' Čili moje data nevyužita,“ napsal a týmů Chytré karantény a eRoušky se rovnou zeptal, jestli můžou zajistit, aby hygienici věděli, jak s eRouškou pracovat.

„Pro zaslání kódu nás, prosím, kontaktujte na info@erouska.cz,“ poradili mu a přiznali: „Hygieniky jsme školili, ale v řádu dní už budeme posílat SMS automatizovaně i bez nich.“

A skutečně místo toho, aby se spoléhali jen na hygieniky, dalo ministerstvo zdravotnictví raději na chytré technologie a kód nechává zasílat primárně počítačem. „Nadále bude platit, že SMS kód může odeslat hygienik. Snažíme se však celý systém posílit, a proto zavádíme alternativní mechanismy, automatické odesílání ze systémů hygienické služby,“ zdůvodnil Berka.

Automatické odesílání spustili ve čtvrtek.

K instalaci vybízí Rážová přes operátory

V úterý odpoledne začínají tuzemští mobilní operátoři T-Mobile, O2 a Vodafone rozesílat všem svým zákazníkům s chytrými telefony prosbu ministerstva zdravotnictví o instalaci aplikace eRouška. Vyplývá to z informací firem.

Na operátory se v pondělí obrátila hlavní hygienička Jarmila Rážová, zda by nemohli SMS s informací o možnosti stažení eRoušky rozeslat klientům. „Se všemi našimi členy jsme se obratem domluvili, že tuto iniciativu v rámci vyhlášeného nouzového stavu podpoříme. Současně věříme, že instalace eRoušky může pomoci zbrzdit šíření pandemie,“ řekl ČTK výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

SMS u T-Mobilu a Vodafonu má obsahovat text zhruba v tomto znění: „Sdeleni MZCR: Prosime nainstalujte si na svuj chytry telefon aplikaci eRouska. Jak funguje a link na instalaci najdete zde www.erouska.cz. Aplikace Vas muze upozornit na setkani s COVID nakazenym. Dekuji. Jarmila Razova, hlavni hygienicka CR“. O2 pak má: „Sdeleni MZCR: Prosime nainstalujte si na vas chytry telefon aplikaci eRouska ZDE: (link) Aplikace nezna Vasi identitu ani polohu, ale muže upozornit na setkani s COVID nakazenym. Dekuji. Jarmila Razova, hlavni hygienicka CR“.

Video  Zavřené restaurace i školy: Vláda po šestihodinovém jednání oznámila rázná opatření.  - abl
Video se připravuje ...

Covid_19 ( 13. října 2020 14:43 )

tak to vypadá, že eRouška je "ideální" do bytovek, jdete do karantény ani nevíte proč i když jste se zamknul doma a ven nevylezl celý měsíc, komando vás ven dostane

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud