Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Vojtěch v Blesku: Opatření potřebujeme, muzikály bych ale nerušil. Školy mají zůstat otevřené

Autor: Jakub Veinlich - 
7. října 2020
14:45

Bývalý ministr zdravotnictví Adama Vojtěch sice rezignoval na svou funkci už 21. září, pro Blesk Zprávy ale okomentoval současná protikoronavirová opatření. Podle svých slov rozumí zpřísňování podmínek, které avizuje jeho nástupce v rezortu Roman Prymula. Například muzikály by ale nerušil, stejně tak by nechal i kvůli zdravotním sestrám otevřené školy. Vojtěch o tom mluvil ve středečním Epicentru. Smysl podle svých slov vidí v omezení kolektivních sportů nebo uzavření barů.

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středečním Epicentru ve Studiu Blesk Zpráv řekl, že chápe kroky svého nástupce Romana Prymuly, který chce zpřísnit ještě stávající opatření. Problém Vojtěch nevidí u vysokého počtu pozitivně testovaných, kteří často mají mírné příznaky. Problém ale vidí u kapacit lékařského personálu.

„Ta data ukazují, že bohužel, opatření, která se doposud zavedla, a není jich bohužel málo, roušky, zavření nočních klubů a podobně, se zatím nutně neprojevují efektivně v těch počtech nakažených a bohužel ani v počtech pacientů vyžadujících hospitalizaci, nebo intenzivní péči,“ míní Vojtěch, podle kterého si nemůžeme dovolit, žádná opatření nedělat.

Sám si podle svých slov dokáže představit, další omezování osob, nevyloučil model Velké Británie, kde v minulosti zavedli takzvané pravidlo šesti, tedy potkávání se v hloučku maximálně šesti lidí, což platí v Česku například v hospodách a restauracích, kde smí sedět maximálně šest osob.

Zakázat zpěv bylo předčasné, míní exministr

Situaci v divadlech už řešili ministerští odborníci podle Vojtěcha jeho za jeho působení. „Tam jsme se shodli, že to riziko v rámci ‚běžných divadel‘ té nákazy u diváků je velmi malé,“ protože podle Vojtěcha pokud lidé sedí na místě a mají roušku, nezpívají, nebo nekřičí, tak riziko přenosu je velmi malé.

Sám Vojtěch si ale na rozdíl od svého nástupce myslí, že bylo předčasné zakázat v divadlech muzikály a další představení, kde převažuje zpěv. „Osobně si myslím, že by stálo za to udělat ještě nějakou analýzu,“ neshodne se Vojtěch s Prymulou.

Sám Vojtěch není podle svých slov pro, aby se toto opatření ještě prodlužovalo nad původní termín 14 dnů. „Je otázkou, jestli to má být zpřísněno za předpokladu, že budou prakticky zavírána nějaká divadla, což má samozřejmě dopady. Otázkou je, jestli nejít cestou nějakého opatření typu, že členové souboru budou muset být otestování před každým představením,“ stejně tak tomu bylo na jaře.

Radši testovat umělce, než rušit představení

Riziko nákazy pro diváky, je v divadlech podle Vojtěch velmi malé. „Pokud by byly například první dvě řady volné, tak aby tam byl řekněme ještě větší prostor mezi jevištěm a hledištěm, tak tady to riziko padá. Jde tady ale asi spíš o riziko nákazy v rámci souboru,“ přikláněl by se proto Vojtěch k testování ansáblu, ne rušení představení.

Pokud chce Prymula omezovat volnočasové aktivity, má tím podle Vojtěcha na mysli možná sportovní aktivity.  Přijít by tak mohlo na řadu například zavírání posiloven. „Víme, že tam to riziko jen například v rámci šaten,“ míní Vojtěch.  „Osobně bych navrhoval právě omezení těch volnočasových aktivit- nějaké týmové sporty, tam si myslím, že je ještě nějaký prostor k opatření,“ dodal bývalý ministr, který je teď řadovým poslancem.

Velmi diskutovaným tématem v posledních dnech je zavírání škol. Na distanční výuku přecházejí především ty střední. V případě základek jsou zatím politici opatrní a to především kvůli ošetřovnému. Není totiž jasné, na jak dlouho by museli žáci zůstat doma a stát nemá jak zajistit příjem rodičům, kteří by místo chození do práce museli zaopatřit především děti.

„Jak víte, krizové ošetřovné prosazuji dlouhodobě. V současné situaci potřebujeme mít nástroj, díky kterému by v případě zavírání škol nezůstaly rodiny s dětmi bez peněz. Musíme být připraveni. Nechci, abychom pak byli překvapeni jak silničáři, když přijde první sníh,“ reagovala na dotaz Blesk Zpráv, ministryně práce a sociálních věcí, jak je to s ošetřovným pro případné další zavírání škol.

Zavírat obchody podle Vojtěcha není potřeba

I proto by byl Vojtěch s přechodem na distanční výuku opatrný. „Zavřít školy znamená do jisté míry zavřít část ekonomiky. Protože rodiče musí být s dětmi doma, viděli jsme to například v minulosti u zdravotních sester, takže tam bych byl opatrný,“ dodal bývalý ministr zdravotnictví.

Že by se mohl opakovat scénář z jara, kdy zůstaly zavřené obchody a restaurace i další provozy, Vojtěch vidí jako nereálné. „Že bychom pozorovali nějaké velké množství klastrů v obchodech, to tak není.“

„Za mě osobně bych šel cestou cíleně po aktivitách a prostorech jako jsou kluby a nějaké aktivity, které jsou více rizikové i na základě dat, která už teď objektivně máme,“ dodal Vojtěch.

Celý záznam rozhovoru pro středeční epicentrum najdete zde: 

Video  Exministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pořadu Epicentrum  - Blesk
Video se připravuje ...

Nový ministr do několika hodin

Bylo to rychlé střídání. V pondělí 21. září ráno oznámil Adam Vojtěch svou rezignaci, odpoledne už prezident Miloš Zeman jmenoval novým ministrem zdravotnictví Romana Prymulu. Vojtěch přitom čelil tlaku na odvolání téměř od začátku vypuknutí nákazy koronaviru covid-19 v Česku.

„Na ministerstvo zdravotnictví jsem přišel s tím, abych prosadil určité změny. Epidemie koronaviru mi to neumožnila. Snažil jsem se udělat vše tak, aby se zdravotnictví posunulo dopředu. Funkci ministra zdravotnictví jsem dělal srdcem a ze všech sil,” řekl Vojtěch novinářům při své rezignaci. 

Chvíli po své rezignaci přitom oznámil, že v politice skončí úplně. Premiér Andrej Babiš přitom o něm mluvil jako o férovém politikovi, od kterého by se mohli ostatní učit.

Video  Vojtěch rezignoval, druhá vlna koronaviru bude už bez něj. Jak to ministr zdůvodnil?  - Blesk TV
Video se připravuje ...

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

kahuja ( 7. října 2020 15:45 )

Současný ředitel VZP končí 30. listopadu.
Tak uvidíme, kdo ho nahradí

Actimel ( 7. října 2020 14:58 )

Máš recht kluku, vykašli se na špinavou politiku! Ty se neztratíš! Tam se slušný člověk musí zákonitě udusit nebo utopit! Tam přežívají jen paraziti co tam parazitují od semiše a NIC víc NIKDE nedělali..viz Mareček Benda, Kalousek a spol!!! Fuj, to musí být odporné nátury!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa