Prymulovi vadí „prskání“ při zpěvu: Česko jako Půlnoční království! Co na to expert?
Pamatujete si na nešťastného ševce z legendární pohádky Pyšná princezna? Toho, co si ze svého Půlnočního království, kde platí zákaz zpěvu, musí odskočit přes hranice do laskavé země krále Miroslava? „Pusťte mě z té klece ven, budu zpívat celej den!“ notuje si. Už od pondělí se podobně smutným »královstvím« stane celé Česko!
Zpěv je z hlediska šíření koronaviru podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (56, za ANO) velmi rizikovou aktivitou! Proto mají zákaz muzikály, opery, velké koncerty, ale třeba i zpěv ve školách a v kostele. I když někteří ministři prosazovali mírnější opatření.
„My jsme se přeli o zpívání. Měl jsem představu, že by se mohl vytvořit trochu větší prostor. Budiž, prosadila se varianta, která byla schválena,“ řekl v ČT ministr kultury Lubomír Zaorálek (64, ČSSD). Dodal, že na rizika masivního šíření koronaviru při zpívání, kdy se kapénky uvolňují na mnohem větší vzdálenost, upozorňují i vědecké studie. A uzavřena je třeba i Metropolitní opera v New Yorku.
Nářek principálů
Prymula je při tom veden snahou zarazit současné vysoké nárůsty počtu nemocných. Majitelé divadel, která jsou ale na muzikálech závislá, bědují, že je toto další omezení už zničí. Zaorálek však slibuje, že se už připravuje pomoc nejen soukromým kulturním podnikům, ale i jednotlivcům, kteří provozují umění na živnost.
Nouzový stav začne v Česku platit od pondělí a bude trvat zatím 30 dní. Podle Zaorálka ale omezení, která vyhlásil Prymula, bude možné po dvou týdnech zrušit. Rozhodne to, jak nová opatření zafungují.
Kde je země krále Miroslava?
Pohádkový švec měl štěstí, že v sousední zemi bylo možné si svobodně zanotovat. Jenže na rozdíl od něj si Češi budou moct nyní zazpívat tak leda v koupelně. Zapět bez povinné karantény či negativního testu si může našinec »odskočit« přes hranice leda do Polska. A pokud není z Prahy, tak i do Rakouska.
Expert: Jak při zpěvu „prskáme“?
Šíření covidu v Česku má zamezit i zákaz zpěvu kvůli šíření kapének a aerosolu, které u nakažených obsahují i virus. Proč ale při zpěvu »prskáme« více než při mluvení? To Blesku vysvětlil Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd.
„Při hlasitém zpěvu člověk z plic dostává hodně vzduchu. Tudíž proud vzduchu, který nese vlhkost, aerosol a kapénky, jich nese více a nese je dál. To je podobné jako při kýchání nebo kašlání,“ prozradil.
Kapénky jsou větší a těžší, takže dříve či později spadnou na zem, menší částečky aerosolu zůstávají ve vzduchu déle (viz infografika). Pokud je tedy v místnosti cirkulace vzduchu s teplotou a vlhkostí, které viru vyhovují, jsou to ideální podmínky pro jeho další šíření.
„Tohle se zjistilo díky tomu, že během zpěvu, například při náboženských událostech, se nakazilo velké procento přítomných,“ popsal Pačes.
Zo jr dosz zajimave..Kde to bylo zverejneno, prosim.Takhle natvrdo jiste nic netzvrdi