Roušky jako malé zlo a děti ve škole na střídačku. Prymula promluvil o černém scénáři pro Česko

Autor: trm - 
18. července 2020
10:45

Počet lidí, kteří se v Česku potýkají s koronavirem, je podobný jako v dubnu, tedy v době, kdy epidemie vrcholila. Počet aktuálně nakažených přesáhl 4600, oproti jaru jde ale o nákazy především v lokálních ohniscích. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) plánuje, že na podzim znovu plošně zavede nošení roušek, protože k epidemii koronaviru se přidá i ta akutních respiračních onemocnění. Za „malé zlo“ považuje roušky i hlavní tvář boje s koronavirem v Česku epidemiolog a Vojtěchův bývalý náměstek Roman Prymula. A přidal i několik rad pro „černý scénář“ pro Česko, třeba to, aby děti chodily do školy na střídačku.

V Česku v pátek přibylo dalších 130 nových případů koronaviru.  Čtvrtý den po sobě tak přírůstek přesáhl stovku. Dosud se od března nakazilo 13.742 lidí, vyléčilo se jich 8725, obětí je 358. V zemi tak aktuálně je 4659 nakažených. Počet aktuálně nemocných se tak blíží maximu z dubna – konkrétně 11. dubna bylo nemocných podle statistik ministerstva zdravotnictví 4750.

Roman Prymula pro Seznam Zprávy připustil, že s růstem počtu nakažených se počítalo, klíčové je podle něj trasování nakažených.  „Museli jsme počítat s tím, že pokud se budou rozvolňovat opatření, tak dojde k určitému nárůstu. A pokud bude nárůst stabilní někde kolem stovky denně, není důvod vracet plošná opatření. Ale v jednotlivých ohniscích bychom měli detailně trasovat případy, aby nedocházelo k dalšímu rozšiřování viru,“ řekl serveru Prymula.

Pomalá opatření na Karvinsku

Zmocněnec vlády pro vědu a inovace ve zdravotnictví si myslí, že na severu Moravy, kde hygienici zpřísnili opatření a zavedli plošné nošení roušek, se zanedbalo testování. „V Karviné byla zanedbána rychlost opatření, protože to karvinské ohnisko už bylo skutečně velké. Pokud se jedná o ohnisko, kde jsou desítky, stovky kontaktů, tak to reálné je. Pokud už se to ale dostane do stavu, kdy tam jsou tisíce a více tisíc kontaktů, tak není úplně v silách konkrétní krajské hygienické stanice to zvládnout. A potřebuje posilu,“ doplnil Prymula.

Video Karvinou máme pod kontrolou, není důvod k panice, uklidňuje Vojtěch - Aleš Brunclík

Také on si myslí, že pokud se na podzim k epidemii koronaviru přidá i ta akutních respiračních onemocnění a chřipky, jak varuje například epidemiolog Rastislav Maďar. Ministerstvo zdravotnictví už avizovalo, že v tu chvíli by přišly na řadu roušky v celém Česku – alespoň tedy ve vnitřních prostorech. „Roušky nepochybně hrají klíčovou roli, protože to není jenom otázka ochrany proti koronaviru, ale i proti respiračním virům. Ale nemyslím, že by tady mělo být nějaké konkrétní datum, které teď určíme, třeba 1. října nebo 1. listopadu, a zavedeme plošně roušky. Myslím si, že bychom to opatření měli spustit, a já s ním souhlasím, podle aktuální situace,“ vysvětlil pro Seznam Zprávy Prymula.

Pro obyvatele Česka jsou podle něj roušky menším zlem než třeba zavření obchodů či restaurací. „Pokud bychom měli volit mezi rouškami a tím, že lidé nebudou chodit do podniků, nebudou chodit do škol, tak si myslím, že nošení roušek je poměrně malé zlo. Byť to obtěžuje. Ale budeme v podzimní sezoně, která už nás nebude trápit těmi vysokými teplotami, je to skousnutelné,“ doplnil Prymula pro Seznam Zprávy.

Co by se ale ani při větším nárůstu počtu nakažených nemělo znovu zavírat, jsou podle Prymuly školy. Řada dětí se v září vrátí do školních lavic po půl roce. Vzor vidí v jiných státech, kde se děti ve škole střídají. „Jeden den jde jedna skupina, druhý den jde druhá skupina. Aby neztratily kontakt se školou. Protože není přijatelné, aby chodila polovina žáků do školy a ostatní byli doma. Distanční výuka zejména u menších dětí není optimální. Já si myslím, že by to mělo jít v tomto režimu,“ vysvětlil Prymula. K zajištění bezpečnosti by podle něj stačila pravidelná dezinfekce, tím spíš, že přenosy nákazy z povrchů nejsou příliš časté.

Video Prymula o rouškách, druhé vlně, cestování i o tom, proč nespí - Blesk TV

tomik007 ( 19. července 2020 00:45 )

...se sousedkou

gemino ( 19. července 2020 00:21 )

vendetor ( 18. července 2020 21:36 )

Prymula, ten sasek v cervenym svetriku, pi...ca pres prachy, zhrzelej blondak co chtel bejt zpevakem a menel na to (ted se msti na divadlech ,hudbe, festivalch) a "pan vseho tvorstva" slovensky nicitel svetu, ktery byl vyhnan z vlasti... na ukor sveho obohacovani nici tuto zemi, vedou ji do totalni zkazy a tupe ovce nizsiho IQ s rouskami na ksichtech a prazdnymi brichy jim jeste tleskaji.
Je nacase tyto -vlasti zradce- postavit pred soud, cim driv, tim lip.

Markta Fourov ( 18. července 2020 21:30 )

Střídavě do školy to budou tupounci 😂😂😂😂

kantbiti ( 18. července 2020 19:11 )

LEEXI.ŇET - úžasné seznamоvаcí místо pro dоspělé, kteří сhtějí nаjít partnеra, který bude mít sex

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud