Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Zeman podpořil celostátní karanténu, má ale podmínku. Za 28. říjen „bude prosit“

Autor: Tomáš Vašek - 
4. října 2020
12:40

Prezident Miloš Zeman se vyslovil pro „drastická“ protipandemická opatření ze strany vlády, prohlásil, že vláda během rozvolňování opatření chybovala a avizoval, že „bude prosit“, aby byla zachována ceremonie předávání státních vyznamenání 28. října. Zároveň na CNN Prima News souhlasil s teoretickým návrhem na „uvrhnutí“ celé republiky nebo jen hlavního města do plošné karantény, má ale podmínku časové omezenosti. Znovu se také tvrdě opřel do odpůrců nošení roušek a lidí protestujícím proti opatřením ministerstva zdravotnictví. A přidal i štiplavou poznámku na adresu čerstvě nakaženého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Podle prezidenta Miloše Zemana je Česká republika v takové situaci, že potřebuje nouzový stav. Ten bude platit od zítřka. „Když bude nouzový stav, bude možné provádět i ta opatření, která by bez něj nebylo možná vyhlásit,“ připomněl prezident na Primě.

Ohniska se slila do té míry, že když se podíváte na semafor, tak už téměř nemáte žádný region, který by nebyl ohniskem. Selektivní a plošný přístup se spojil kvůli průběhu epidemie,“ podotkl prezident Zeman na dotaz moderátorky, která mu připomněla, že původně byl zastáncem nošení roušek v rámci republiky pouze v oblastech ohnisek covidu-19.

„Trápí mě, že se dal do pohybu i trend počtu zemřelých,“ svěřil se Zeman a uvedl, že i to je jedním z důvodů, proč nyní zastává „drastická“ a „razantní“ opatření ve shodě s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO).

Celostátní karanténa? „Zázrak se nestane,“ řekl Zeman

„Celostátní karanténa by nebyla na místě v případě, že by koronavirus zázračně zmizel. Obávám se ale, že zázrak nebude,“ odpověděl prezident na otázku, jestli by byl pro „lockdown“ celé země, podobně jako k tomu muselo dojít na jaře během první vlny.

Zeman se proto „obává“, že by si dovedl představit karanténu Prahy, nebo dokonce celé České republiky. „Lidé by museli předem vědět, aby nehysterčili, že je to časově omezené, například na 14 dní,“ podmínil svůj souhlas s takovým případným návrhem prezident.

„Každé opatření má své zpoždění, ale v každém případě je důležité to opatření udělat,“ připomněl občanům. Osobně se jej ale podle prezidentových slov nákaza příliš nedotýká. „Ta nákaza existuje na celém světě,“ řekl a odmítl, že by měl z koronaviru strach. I přesto se ale před covidem-19 chrání v souladu s nařízeními resortu zdravotnictví.

Prezident srovnal odpůrce roušek s eko-aktivisty

A v té souvislosti tvrdě zkritizoval právě jejich odpůrce. „To máte něco podobného jako s Extinction Rebellion a řadou dalších uhozených skupin. V každé společnosti najdete nějaké blázny. Pokládám je, mírně řečeno, za velmi neinformované,“ řekl Zeman na adresu odpůrců nošení roušek a protestujících kritiků opatření ministerstva zdravotnictví a srovnal je s mezinárodní skupinou ekologických aktivistů, která se pomocí občanské neposlušnosti a nenásilného odporu snaží zabránit ničení klimatu.

Již na začátku týdne řekl rozhlasové stanici Frekvence 1, že by si tito lidé „měli nechat přeměřit inteligenční kvocient“. Sám tento svůj výrok dokonce v nedělní Partii připomněl.

„Nechal jsem se unést,“ řekl Babiš. Podle Zemana uznal chybu

Podle hlavy státu udělala vláda v rozvolnění opatření na konci léta chybu. Premiér Andrej Babiš (ANO) byl v první polovině září v čele sil, rozpohybovaných názorem široké veřejnosti, které se postavily proti plošnému znovuzavedení povinného nošení roušek ve vnitřních prostorách. To tehdy prosazoval bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Babiš o několik týdnů později v televizním projevu uvedl, že se „nechal unést“. Podle Zemana ale šéf kabinetu svou chybu uznal, a tak by pochybení vládě, podle svých slov, odpustil. Babiše prý vnímá jako „silného lídra“, který má podíl na tom, jak se podařilo Česku zvládnout první vlnu epidemie v jarních měsících.

Prosil za metály a „vysmál“ se Trumpovi

Budu prosit, aby byl zachován svátek 28. října, byť ve velmi omezené formě. Opustit tento svátek by byla kapitulace,“ zopakoval prezident v Partii své velké přání, aby mohl tak, jako každý rok ku příležitosti nejvýznamnějšího státního svátku, rozdat státní vyznamenání.

A co řekl Miloš Zeman na adresu čerstvě nakaženého nejmocnějšího světového lídra, amerického prezidenta Donalda Trumpa? „Vzpomínám si, jak se posmíval Joe Bidenovi, že nosí roušku. Tak teď ji nosí také,“ uštědřil políček šéfovi americké exekutivy, který bude příští měsíc svůj mandát v prezidentských volbách obhajovat.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

ninga ( 4. října 2020 23:16 )

Když poprosí hezky Adonaj -nakonec, vždyť se pořád dělá, že je obdivovatel Izraele - tak to bude jak v tom židovským vtipu s mincí nalezenou na chodníku o šábesu - všude karanténa, jen na Hradě mecheche.

.tg.bb ( 4. října 2020 23:08 )

Chápejte, Milošek by si moc chtěl užít svůj 28. říjen! Vždyť kromě voleb je to jedna z mála věcí, co ho baví. Teď mu neudělali radost trpaslíci, tak se chce na svátek Čechie rozšoupnout.

Zdenek ( 4. října 2020 22:31 )

Premiér na odborníky vulgárně křičel.

... premiér vulgárně křičel, a oni pak v rámci setkání rezignovaně ustoupili. Například epidemiolog Rastislav Maďar následně na vlastní žádost skončil jako člen pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření. ....„ Ty názory tehdy byly velmi rozdílné. Překvapilo mě, že odborníci si nedokázali trvat na svém stanovisku,“ komentoval atmosféru schůzky ministr Vojtěch. Na dotaz moderátora pak připustil, že šlo o politické rozhodnutí. ..... ///// na schůzce s epidemiology a dalšími odborníky 19. srpna dokázal „překřičet“ stanovisko některých zúčastněných, kteří navrhovali zavedení povinných roušek ve školách a vnitřních prostorách od 1. září. /////

Zdenek ( 4. října 2020 22:24 )

takze premier CR u d e l a l chybu - vystartoval proti ministru zdravotnictvi ohledne noseni rousek -

20.zari 2020 - Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nepřímo připustil, že dřívější znovuzavedení ochranných opatření vůči šíření koronaviru z k o m p l i k o v a l přístup premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje B a b i š e. Ten totiž na schůzce s epidemiology a dalšími odborníky 19. srpna dokázal „p ř e k ř i č e t“ !!! P R E K R I C E T !!! stanovisko některých zúčastněných, kteří navrhovali z a v e d e n í povinných r o u š e k ve školách a vnitřních prostorách od 1. září. To zřejmě mohlo napomoci zabránit současnému exponenciálnímu šíření viru.

A TED soudruzi - soudruh-pritel Milos ZEMAN a soudruh-StBak Andrej BABIS odpousti CHYBU ??!!??

nooo a Ceskou republiku TO STOJI dost - - - Covid v Česku láme rekordy: Z premianta je problémové dítě.

lunatic ( 4. října 2020 17:03 )

Jedno je jisté a tedy nezvratné - všichni zařveme ... ať již s karanténou, anebo i bez ní

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa