Sobota 31. říjen 2020
Svátek slaví Štěpánka, zítra Felix
Oblačno, déšť 13°C

Nemocnice na stadionech? Nesmysl a rozhodování, o koho se postarat, varuje doktor

Autor: Sabina Dračková - 
16. října 2020
05:30

Postavíme se do pozoru, půjdeme a zvládneme to - tak mluví předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich. Obává se ale, že improvizovaný plán vlády využít polní nemocnice, stadiony a haly moc úspěšný nebude. V improvizovaných podmínkách se sníží kvalita péče, zdravotníků je navíc málo, varuje. Podle Sohlicha, který je také lékařem, se totiž mnoho věcí za poslední roky zanedbalo. Nejenom velké fakultní a krajské nemocnice, ale i všechny ostatní v republice - včetně městských - se totiž v posledních dnech s koronavirem perou všemi svými silami a chyby z let minulých tam vyplouvají na povrch. Předseda Sohlich jejich pohled na problémy českého zdravotnictví popisuje v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

Sdružujete 119 nemocnic po celé republice, jak současnou situaci - když se podle veřejných údajů zdravotnická zařízení blíží ke svým limitům - zvládají?

Tak zvládají to tak... řekl bych... no zvládají to. My jsme zvyklí pracovat a zbytečně nemluvit, takže zvládají to.

I ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) otevřeně říká, že nemocných i hospitalizovaných bude podle propočtů ještě přibývat. Budou to vaše nemocnice, lékaři, sestry a další zvládat i dál v dalších dvou až třech týdnech?

Jako zvládnout to musí. Protože naše profese nám velí se o ty pacienty postarat se vším všudy. Prakticky bude zastavená plánovaná péče, pokud to nebude bezpodmínečně nutné pro případ, že by ten zdravotní stav pacienta se zhoršil, což ale taky není dobře, to odkládaní. Ale na úkor toho se budeme moct postarat o ty akutní stavy.

Video Prymula promluvil k národu: „Čekají nás neveselé týdny.“ Čechům se omluvil - ČTK

Organizačně je to pro nemocnice náročné?

Komplikuje nám to ta epidemiologická situace, protože musíme vyčleňovat lůžka. Musíme nemocnici rozdělovat na infekční část a neinfekční. Snižuje nám to kapacitu, protože musíme rozdělit nejen lůžka, ale i personál a snižuje to manévrovací prostor, ale nějak se s tím musíme popasovat.

V sobotu se v Praze začne připravovat polní nemocnice, v plánu je zmobilizovat stadiony a haly, aby mohla být lůžka i tam. Není ale jasné, kde se vezme personál. Máte pocit, že nemocnice ve vaší asociaci budou moci nějaké pracovníky uvolnit, aby mohli jít pracovat na těchto místech?

Podle mě je to naprostý nesmysl. Samozřejmě, když to bude příkazem v nějakém výjimečném stavu, tak prostě se postavíme do pozoru a půjdeme, ale nicméně se tím každopádně sníží kapacita stávajících zdravotnických zařízení. Takže to je zaprvé přehazování hromady písku z místa na místo a zadruhé tam nebude taková kvalita péče. Medicínu nejde dělat v improvizovaných podmínkách. Jedině válečnou medicínu a ta válečná medicína znamená, že ten personál je postaven do rozhodnutí, jestli se o tohoto pacienta postará a o toho druhého ne, a to snad nechceme, aby to tak bylo.

Školy pro děti zdravotníků mají problém

Jak funguje systém škol pro děti zdravotníků v praxi? Pomohl s tím, aby z práce odešlo co nejméně zdravotníků?

Tím uzavřením škol nám naši organizátoři "velmi pomohli", hlavně toho prvního stupně. Tam je problém, že byly vyčleněny školy v regionech pro děti exponovaných zaměstnanců, ale ta místa jsou školní družiny nebo stacionáře. Ty kmenové školy těm dětem dávají úkoly. To samozřejmě ty školy, které jsou vyčleněné, nejsou schopny zorganizovat. Takže ty rodiče řeknou, že si to raději zařídí z domova nebo nějakým jiným způsobem a zůstanou doma.

Takže pozitivní účinek na situaci to podle vás úplně nemá.

To byla politická deklarace, ale my jsme na tom stejně. Uvažujeme o tom, že bychom tady někde deponovali nějaké místo, dáme k dispozici počítače a budeme si pomáhat sami. Jako nepomohli nám vůbec, spíš jsou lidi naštvaní.

Video Zavřené restaurace i školy: Vláda po šestihodinovém jednání oznámila rázná opatření - abl

Budete nad rámec mediků přijímat i dobrovolníky bez zdravotnického vzdělání?

Víte, já mám 40 let praxe, takže se mi na tyto otázky špatně odpovídá. Ale určitě ze zdravotního provozu nebudeme dělat polní převaziště. To prostě bez zdravotnického personálu nejde provozovat akutní nemocniční péči, takže nám žádní dobrovolníci, řekl bych, nepomohou.

Řešení? Teď už jen improvizace, míní Sohlich

Jak se teď podle vás bude muset celá situace řešit?

No tak jak to vidíme, tak určitě improvizovaně. Nic jiného jim nezbývá, když nebyli schopni organizovat zdravotnictví a rušili regionální nemocnice. Vzpomenete si určitě, že byla výzva 10 procent nemocničních lůžek vyškrtnout ze systému českého zdravotnictví. A teď se diví, že těch nemocničních lůžek prostě není a už chtějí otevírat někde stany na stadionech. tak to je prostě ode zdi ke zdi. Nekompetentní řízení. Proč snižují počet nemocničních lůžek, proč říkají, že nemocnice spotřebovávají hodně finančních prostředků, když teď se v této situaci ukazuje, že to je pilíř českého zdravotnictví? Bez té nepřetržité péče to nejde.

Video Prymula pro Blesk: O zákazu vycházení, stavění polních nemocnic i plánu na přesuny pacientů - Jakub Kopřiva, Aleš Brunclík

Popisujete dlouhodobý problém, jde za panem bývalým ministrem Adamem Vojtěchem (za ANO), nebo ještě dále do minulosti?

Takový ten tlak se datuje zhruba do let 2006, 2008. Teď to nemám přesně v hlavě, ale je to záležitost zhruba deseti až patnácti let.

Takže na vině není jen současná vláda?

Ne, to je koncepčnost politická, která jde napříč politickými stranami. Nejsem politik, tak nechci hodnotit, kdo to vymyslel. Ale ten tlak na snižování počtu lůžek, dokonce počtu zdravotnických zařízení, ten byl a teď se to vrací zpátky. Nejistota zdravotnických zdravotníků, jestli to zařízení bude existovat, nejistota finančního ohodnocení, zátěž 24 hodin, 7 dní v týdnu. Je to prostě diskomfort životní, no a vzdělávání k tomu. Takže když to spočtete všechno dohromady, tak se nedivme, že těch zdravotníků není.

Odměny za práci v první linii nepřišly

Když pominete personální problémy, jaká je teď finanční situace nemocnic?

Máme finanční problém, protože úhrady, které dostáváme od zdravotních pojišťoven, jsou nedostačující pro navyšování výdajů pro ochranné pomůcky a nedostatečné pro ohodnocování zdravotnických pracovníků.

 

Jak to nakonec dopadlo s jejich slibovanými odměnami?

Když vzpomenu ten vládní slib, že za jarní etapu pandemie budou ohodnoceni - zatím nedostali nic zdravotničtí pracovníci. A je co? Polovina října.

Takže došly ty medializované stokoruny pracovníkům fakultních nemocnic a pak už nic nechodilo?

Ne, já nevím, co dostaly fakultní nemocnice, to opravdu nevím, ale nicméně ten plán dát každému za jeden měsíc 25 tisíc korun v hrubém, tak my - všechny nemocnice - jsme požádaly o tyto dotace, ale nedošla ani koruna. Tak vezměte si, že to je už více než půl roku. Slibem, jak se říká, nejvíc potěšíte, ale už je to takové trapné.

(pozn. red.: Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly /za ANO/ by měli zdravotníci odměny za práci na jaře dostat k říjnové výplatě)

Když odhlédneme na chvíli od toho, že jsou nyní někteří zdravotníci v karanténě, nebo se starají o děti, kterým zavřeli školy, kde se podle vás stal problém - proč je těch zdravotníků v Česku málo?

My jsme opakovaně upozorňovali ministerstvo na nesmyslný systém vzdělávání lékařů a zdravotních sester, který je komplikovaný, dlouhý, brzdí příchod zdravotnických pracovníků do nemocnic. A byli jsme nevyslyšeni, takže teď ti, kteří nás organizují, sklízejí plody své práce. Protože ten nedostatek těch zdravotnických pracovníků už prostě byl, to není nová věc.

 

Čím byl dán?

Nedostatek byl daný jak početně, tak strukturou vzdělávání, tak tím, že my musíme vysílat k tomu postgraduálnímu vzdělávání ty zdravotnické pracovníky do jiných zdravotnických zařízení, takže jak se říká, kdo zasel vítr, sklízí bouři. 

Proč je pro vás vzdělávání tak problematické?

Okresní nemocnice mají veškerá schválení k provozování zdravotní péče, ale v rámci vzdělávání svých zaměstnanců musí ty nemocnice posílat ty zdravotnické pracovníky do různých centrálních zařízení - ať už fakultních nemocnic, nebo nějakých institucí, které jsou v Praze a v těch velkých městech. Takže oni nám odsud vypadnou, stojí to spoustu peněz a samozřejmě je tam omezená kapacita toho vzdělávání. Takže nám prostě komplikují život.

gejzovic ( 16. října 2020 12:26 )

Musi se zviditelnit za korytko.Pak bude pozvan CT a opozici na Karlak až budou slavit jak umíraji naši spoluobčané a rejpat do vlady,spiš do Babiše

sorgedoktor ( 16. října 2020 09:17 )

Ty Vase vety jsoui ponekud silne.On ten dr Smucler byxl dokonce vzat do skupiny odborniku k reseni krise.Ko ho taqm dal. Je zubar, nerma tam co delat...Ten dr Hnizdil neni zadna autorita

luder ( 16. října 2020 07:29 )

TRESTNÉ ČINY, martmartaII,
Hnízdil, Šmucler, Pirk a další šarlatáni-záškodníci se dopouštějí trestného činu a mají NEODDISKUTOVATELNÝ PODÍL A VINU NA AKTUÁLNÍM STAVU!!!! Tito darebáci nemají žádné oprávnění vystupovat veřejně tak, jak to dělají. Tímto způsobem mohou vystupovat pouze a jedině vládní činitelé, kteří jsou k tomu z titulu svých funkcí oprávněni a povinni a navíc za své jednání nesou, na rozdíl od těchto šarlatánů a zločinců, VEŠKEROU ODPOVĚDNOST!!! Divím se, že stát a jeho orgány vůči těmto zmetkům ještě účinně nezakročil. V jiných zemích by dávno bručeli za mřížemi a platili mastné pokuty. Nepřeji nikomu nic zlého, ale v rámci božích mlýnů by nebylo od věci, kdyby se v rodinách těchto gaunerů objevili pozitivní bez příznaků, kteří by zbytek rodiny nakazili se všemi možnými důsledky a dopady... ........ *ttp­://www­.nova­repu­blika­.cz/20­20/10/­stepan-kotrba-11.html

Ji Novotn ( 16. října 2020 07:23 )

Zase jeden chytrolín. Novináři někoho vyhrabou a ten se snaží zviditelnit.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud