Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Maďar odmítal zkrácení karantény na 10 dní a přidal varování. Prymula si prosadil svou

Autor: ČTK, ula - 
17. srpna 2020
19:35

Povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách a v dopravě od září a zkrácení karantény ze dvou týdnů na deset dní bez nutnosti testu. To jsou novinky, které představil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Zkrácení karantény podpořila i hlavní hygienička Jarmila Rážová a premiér Andrej Babiš (ANO). Vládní epidemiolog Rastislav Maďar pro Blesk Zprávy uvedl, že na toto rozhodnutí má jiný názor.

V Česku bude od úterý 1. září znovu povinné zakrytí nosu a úst ve vnitřních prostorách, jako jsou obchodní centra a pošty, ve veřejné dopravě či ve školách mimo třídy. Toto rozhodnutí plně podporuje i vládní epidemiolog Rastislav Maďar, i když původní návrh byl jiný.

„Původně se zvažovalo, že budou roušky od začátku září povinné jen ve veřejné dopravě a až následně v některých veřejných vnitřních prostorách budov od října. Epidemiologické situace se však u nás, jak každý vidí, nelepší, virová nálož v populaci stále je a hrozilo by to rychlým zvýšením počtu nakažených,“ uvedl Maďar pro Blesk Zprávy a dodal: Navíc se každoročně se začátkem školy a nástupem většího počtu dětí do školek zvyšuje počet jiných viróz a naším cílem je jejich dopad na populaci co nejvíce snížit kvůli nežádoucí kombinaci s novým koronavirem.

Budou roušky znovu v restauracích?

Na dotaz, zda se plánuje zavedení roušek například v restauracích a barech, Maďar odpověděl, že o tom rozhodne další vývoj epidemiologické situace.

„Jak je zjevné z našich dosavadních kroků, snažíme se zavádět jakoukoliv povinnost až tehdy, když je to nezbytně nutné. Mnoho zemí u roušek zůstalo i v létě, nebo je po krátkodobém zrušení znovu zavedly povinně ještě v letních měsících. U nás bez nich vydržíme až do září,“ říká k tomu vládní epidemiolog.

Zkrácení izolace na deset dní

Karanténa kontaktů i izolace nakažených s nemocí covid-19 bez příznaků bude zkrácena ze dvou týdnů na deset dní. K ukončení karantény ani izolace nebude třeba test, výjimkou budou pracující ve zdravotnictví a sociálních službách a lidé se zhoršenou imunitou.

„Je o tom dostatek dat ze zahraničí,“ vysvětlil Roman Prymula. Nakažení budou v izolaci deset dní od posledního pozitivního testu, pokud budou mít příznaky nemoci. „Pokud to jsou osoby, které mají příznaky, je doba tři až čtyři dny, když nemají příznaky, tak mohou být propuštěni. Obecně se zkracuje doba izolace na deset dnů,“ dodal.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová uvedla, že diskuse o úpravě karantény byla jedním z nejdelších bodů jednání rady. Nová pravidla budou podle ní platit až od 24. srpna, aby se na ně mohli připravit hygienici a praktičtí lékaři, kteří karantény ukončují.

Maďar: Čas ukáže, zda jde o správný krok

Že se odborníci zřejmě nebyli ve zkrácení karantény za jedno, nepřímo potvrdil i Rastislav Maďar.

„Se zkrácením izolace na 10 dní byl všeobecný odborný souhlas. U karantény má však nemalá část odborné veřejnosti za to, že se prozatím mělo zůstat u dosavadního intervalu 14 dní a takový je i můj názor,“ přiznal epidemiolog.

„Základní epidemiologický princip je skutečně takový, že karanténa trvá maximální inkubační dobu, aby se po jejím ukončení nedostávalo do populace ani malé procento nakažených. Ke zkrácení karantény na 10 dní se zatím odhodlalo jen málo zemí a až budoucnost ukáže, jestli byl tento krok, který dnes přijala rada vlády, správný a dobře načasovaný,“ uzavírá Rastislav Maďar.

Video  Maďar o návratu roušek: Na podzim to bude nutnost, jinak zahltíme systém.  - Blesk TV
Video se připravuje ...

dr.x.crement ( 18. srpna 2020 02:36 )

Maďar je přísný,Prymula rozumný.
Rouškomilové jásejte!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa