Čtvrtek 29. říjen 2020
Svátek slaví Silvie, zítra Tadeáš
Oblačno 11°C

Fígl, jak obejít opatření? Klub sháněl komparz na noční natáčení studentského filmu. Škola o ničem neví

Aktualizováno -
25. září 2020
13:41
Autor: veef - 
25. září 2020
12:52

Zkrácená otevírací doba zasadila podnikům, které se sotva začaly sbírat z první vlny koronaviru, pořádnou ránu. Zatímco například podniky v Bartolomějské na opatření, jež jim nařizuje zavřít už ve 22:00, vyzrály otevřenými okny, ze kterých prodávají alkohol i po zavírací době, v populárním holešovickém klubu zašli ještě dál. Na sociálních sítích vyhlásili, že celý následující týden se u nich v klubu bude přes noc natáčet studentský film o elektronické scéně a každý si může přijít zkusit komparzní roli. Ten podle jejich vyjádření natáčejí studenti FAMU, škola však na svých stránkách uvedla, že žádný podobný film její studenti nepřipravují.

Zkrácená otevírací doba drtí všechny majitele restaurací, barů, ale hlavně hudebních klubů. Ministr zdravotnictví Roman Prymula rozhodl, že od čtvrtka 24. září musí všechny výše zmíněné provozovny zavírat nejpozději ve 22:00, což zvlášť pro hudební kluby znamená, že prakticky ani otevřít nemůžou.

Ministr zdravotnictví již dříve řekl: „Lidé v pod vlivem alkoholu nejsou schopni dodržovat základní hygienická opatření, a proto je riziko přenosu nákazy koronaviru mnohem vyšší právě v těchto podnicích.“ Jako příklad pak uvedl letní nepovedenou párty v klubu Techtle Mechtle, kde se 90 lidí nakazilo přímo v klubu a ti pak covid-19 šířili dál.

Na tiskové konferenci v pátek 25. září také ministr zdravotnictví uvedl, že v Praze je nejvíce nakažených mezi lidmi od 20 do 29 let. „Z našich dat víme, že se tito lidé nakazili především v barech a nočních klubech. I proto jsme přistoupili k uvedeným opatřením."

Natáčení jen jako zástěrka?

Provozovatelé to ale považují za likvidační, a tak pro záchranu dělá každý, co může. Klub Cross na svých FB stránkách ve čtvrtek uvedl, že jej studenti FAMU a Prague Film School požádali o poskytnutí prostor pro natáčení filmu. A že zve všechny milovníky elektronické hudby, aby se zúčastnili nočního natáčení jako komparz. Při natáčení uměleckých děl podle stávajících opatření neplatí povinnost nosit roušky.

„Od 28. 9. po celý následující týden bude ve spodním patře klubu Cross každou noc probíhat natáčení studentského filmu. Film je o elektronické hudební scéně, láskách a pařbách dnešní mladé generace. Sháníme tedy na každý den komparz (bez nároku na honorář), který bude každý den hrát návštěvníky klubu. Jde o hodiny záběrů na tančící a bavící se lidi a pro vybrané menší epizodní role ve filmu,“ stojí na stránkách klubu.

Vyjádření na facebookových stránkách klubu z 24. září 2020Vyjádření na facebookových stránkách klubu z 24. září 2020 | Facebook / Cross Club

Každou noc se bude údajně natáčet jiný hudební styl, a tak si zájemci mají vybrat jen ten, který je opravdu baví. Klub také tvrdí, že se do filmu podařilo obsadit i jejich DJs. „Oblečte se, prosím, stylově a vyberte si den podle toho, na co umíte nebo chcete tancovat. Je nutná registrace, a podepsání komparzní smlouvy. Dokonce se nám podařilo obsadit do filmu i naše rezidentní DJs, takže je budeme schopni podpořit v těžkých časech honoráři za hraní ve filmu,“ uvedl klub. 

FAMU natáčení nepotvrdila

Celé to má ale jeden háček. FAMU totiž na svých sociálních sítích uvedla, že její studenti žádný podobný film nepřipravují, a rozhodně ne v klubu Cross. „FAMU aktuálně neprodukuje studentský film, který by se natáčel v prostorách klubu Cross, ani film, který by se obsahově zabýval elektronickou hudební scénou. Při natáčeních našich studentských filmů důsledně dbáme na dodržování bezpečnostních a hygienických nařízení a opatření, které studenti respektují, a chrání tak zdraví všech zúčastněných,“ stojí na sociálních sítích filmové akademie. 

Vyjádření na facebookových stránkách FAMUVyjádření na facebookových stránkách FAMU | Facebook / FAMU

Fanouškům se přístup klubu nelíbí...

Klub to ale na sociálních sítích pod původním příspěvkem schytal i od svých příznivců, většina komentujících to považuje za jasnou snahu obejít nařízení ministerstva. „Jste nezodpovědní idioti, toto je stupidní klička, jak obejít nařízení v čím dál vážnější situaci. Nechápu, jak si to můžete dovolit,“ píše Ivo B. „Trochu pochybuju o vašem zdravém rozumu, pokud vám v téhle situaci připadá super dělat každou noc kalby, bez ohledu na to, jak katastrofálně se s tím v současné chvíli vláda vypořádává,“ přisadil si Tomáš H.

Na facebookové zdi klubu Cross se objevil i příspěvek Alexandry Hroncové, která se na FAMU stárá o PR. „Když jsme volali produkčnímu do Crossu, říkal, že to jsou prý hlavně studenti Prague Film School, bohužel žádná jména nevěděl, řekl, že je to film Cukr. Tak jsem se ho zeptala, jestli je to ten samý film Cukr, který se na FAMU natáčel v roce 2018 a jedna scéna se odehrává v podzemí v klubu. Takže tak,“ napsala. Vyjádření klubu s pozvánkou na natáčení následně z jeho facebookových stránek zmizelo.

Prymula: Je to výsměch

K plánu holešovického klubu se vyjádřil i ministr zdravotnictví Roman Prymula, jenž nařízení vydal. „Toto je aktivita, která je naprosto nežádoucí, a myslím, že ani neproběhne. Beru to jako výsměch. Vrátit klub do podoby, jako by byl otevřen – s tancem, konzumací – je nežádoucí. Je to příklad toho, jak by to nemělo vypadat. Opatření zavádíme proto, abychom růst nakažených zastavili. Netrápí nás ani tak počet nakažených, trápí nás to, že z nakažených osob se rekrutují procenta osob, které jsou postiženy vážně,“ řekl na páteční tiskové konferenci.

Na klub si posvítí hygiena i policie

Podle vyjádření Policie České republiky, která na dodržování vládních nařízení dohlíží, bude především záležet na tom, jestli se daná akce vůbec bude konat. „Pokud naše hlídky zjistí v klubu Cross jakékoli porušování vládních nařízení, budou postupovat standardně jako u kteréhokoli jiného případu. Věc zdokumentují a oznámí hygieně,“ řekl mluvčí policie Jan Daněk.

Aktivity klubu Cross prověřuje i hygiena. „Pokud by tam opravdu natáčení probíhalo, došlo by k porušení hygienických nařízení pouze tehdy, pokud by se na místě prodávaly nápoje. Zatím celou situaci prověřujeme spolu s ostatními orgány. Pokud bychom zjistili, že došlo k porušení protiepidemiologických opatření, nelze vyloučit udělení finančních postihů. Celá tato výzva je krajně nevhodná,“ řekl mluvčí pražské hygieny Zbyněk Boublík.

pfoto1 ( 25. září 2020 19:19 )

Tvůj RESPIRÁTOR chrání Tebe a jestli se nějak chráním já, tak do toho Ti nic není!!!

zkratik ( 25. září 2020 14:44 )

dnešní akci maj na svejch stránkách hlášenou od 18.00 hod. do 26.9. 7.00 hod. To bude pokutiček

poruban ( 25. září 2020 14:21 )

Chystá se sešlost odmítačů, bude to setkání prázdných hlav, přeji jim blízké setkání s COVIDEM.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud