Překvapený Prymula řekl, odkud si Češi vozí nákazu. S promořením je to prý jinak

Autor: Sabina Dračková - 
22. července 2020
05:30

Nákazu si domů Češi v posledních dnech „přivezli“ i ze zemí, které nepovažujeme za rizikové, potvrdil Blesk Zprávám epidemiolog a vládní zmocněnec Roman Prymula. Podle něj nejde ani tak o dovoz nákazy od moře. Zmínil totiž sousední Polsko a Slovensko. Prymula je ale zároveň skeptický k cestám do Egypta a Turecka. Profesor také opravil své tvrzení, které před čtvrt rokem vzbudilo velké vášně. Teď už tvrdí, že český národ není možné promořit.

I když už nesedí na ministerstvu zdravotnictví, sleduje epidemiolog Roman Prymula šíření koronaviru odborným pohledem stále. Jako vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví je teď k dispozici i dalším ministrům. S šéfem resortu zahraničních věcí Tomášem Petříčkem (ČSSD) představil novinky k cestování, podílí se taky na vývoji mobilní aplikace pro cestovatele CovidPass.

Ze strany českých dovolenkářů i cestovních kanceláří je velký tlak na možnost cestovat do oblíbených destinací, jako je Tunisko, Turecko či Egypt. I přesto, že ministr Petříček, jak sám řekl, jedná s Tuniskem o uvolnění vzájemného cestování, Prymula osobně cestování do těchto zemí lidově řečeno zas tak nefandí.

Prymula varuje před Egyptem i Tureckem

Evropský seznam bezpečných zemí s Tuniskem počítá. Česko zemi ale na svém seznamu bezproblémových nemá. Petříček totiž chce, aby i Tunisko „na oplátku“ zařadilo Česko mezi bezpečné. „Věřím tomu, že v příštích týdnech by se situace mohla vyřešit,“ řekl Petříček.

Češi, kteří by rádi vyrazili i do oblíbeného Egypta a Turecka, mají zřejmě smůlu. Ty na společném evropském seznamu nejsou. „Celý proces záleží na epidemiologické situaci v zemi a jejím vývoji. V případě těchto zemí máme pochybnosti o intenzitě testování, o tom, jak statistiky dokládají situaci,“ naznačil ministr zahraničí možnou nespolehlivost čísel, která tyto země posílají do světa.

Video Překvapený Prymula řekl, odkud si Češi vozí nákazu. Z dovolené ani tak ne. Varuje ale před Tureckem a a Egyptem. (21. 7. 2020) - Blesk Zprávy, Sabina Dračková

Prymula u těchto zemí optimistický moc není. „Ta jednání nebudou zřejmě úspěšná ve všech těchto zemích, protože to riziko tady nadále přetrvává,“ řekl Prymula Blesk Zprávám s tím, že on sám by cestu do těchto zemí letos skutečně zvážil. „Co se týká jak Egypta, tak Turecka, tak může dojít k tomu, že v těch destinacích je o něco větší riziko,“ řekl Prymula a dodal, že riziko ale zatím není dramaticky vyšší než třeba v Chorvatsku.

Nákazu dovezli i pendleři z Polska

„Už jsme zaregistrovali první případy nákazy u lidí, kteří se vrátili z dovolené,“ uvedlo bez bližších informací - odkud dotyční přicestovali a co v zahraničí dělali - ministerstvo zdravotnictví ústy vedoucí odboru komunikace Renaty Povolné.

To kromě obav z cest způsobilo i pohoršení. Vyjádření totiž namíchlo cestovní kanceláře. „Pokud ministerstvo není schopné doložit ty věci opravdu argumenty, tak by nemělo takové věci vůbec pouštět do éteru,“ řekl Blesk Zprávám místopředseda jejich asociace. Kritizoval, že zdravotnický resort prý hraje hru se strachem lidí.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) mezitím ještě prozradil, že šlo o Čechy cestující z Chorvatska. Nyní ale epidemiolog Roman Prymula Blesk Zprávám prozradil, že do Česka nepřiváží koronavirovou nákazu v posledních dnech ani tak dovolenkáři, jako spíš pendleři.

„Někdy překvapivě tam figurují země, které pro nás nejsou vůbec rizikové,“ řekl Prymula v rozhovoru pro Blesk Zprávy. Konkrétně zmínil import ze Slovenska, tady mělo jít dokonce o tři případy. Kde je největší riziko, se podle něj však říci nedá. „Vyšší nakupení je u osob, které přijíždějí z Polska,“ podotkl Prymula. Podle jeho slov jde hlavně o pendlery, kteří jezdí do Česka pracovat jako dělníci.

Zároveň ale platí, že by se lidé na dovolených měli vyhýbat velkým skupinám lidí, nákaza také hrozí třeba na letišti.

„Národ není možné promořit“

Prymula v době nouzového stavu v dubnu razil myšlenku: ty Čechy, kteří nejsou v rizikové skupině, promořit. Mělo jít o dvě třetiny Čechů, kteří se měli koronavirem nakazit a prodělat nemoc bez příznaků nebo jen s mírnými příznaky. Vycházel z předpokladu, že dotyční pak budou mít proti nemoci imunitu.

Názor na promořenost tenkrát Prymula změnil poté, co se ukázalo, že Čína poskytuje nekorektní a zřejmě vyfabulovaná data o počtu lidí nakažených novým typem koronaviru. V Česku se ale do té doby razila snaha všechny ochránit a za promořování to jinak respektovaný profesor Prymula několikrát schytal od členů vlády i opozičních politiků. S odmítavým názorem se ozval třeba vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a překvapený byl i premiér Andrej Babiš.

Uteklo čtvrt roku a od epidemiologa teď zní: „Koncept promořování už je dneska passé.“ Prymula přiznal, že pohled už je odlišný. „Je zřejmé, že protilátky přetrvávají tak krátkou dobu, že efektivně není možné ten národ promořit, aby byl kolektivně imunní,“ vysvětlil.

Takový proces by tedy podle Prymuly prakticky probíhal donekonečna. Dodal však, že není problém, že se nákaza dostane mezi zdravé v produktivním věku - zmínil třeba horníky. Obává se ale, že by se nemoc dostala mezi lidi z rizikové skupiny. I z toho důvodu je prý nutné v lokálních ohniscích masivně lidi testovat.

Video Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula představili novinky v cestování. Ukázali také novou mobilní aplikaci pro cestovatele CovidPass. (21. 7. 2020) - Blesk Zprávy, Sabina Dračková

Více o cestování do zahraničí během pandemie koronaviru čtěte ZDE >>>

zdenek43 ( 25. července 2020 00:34 )

Chřipka je mnohem vážnější, způsobí 2.000 úmrtí v ČR ročně
„V českých podmínkách je kolem toho větší panika, než je nutné. Ale cokoli, co je nové a neznámé, vyvolává určitou nejistotu, to je přirozená lidská vlastnost,“
// Statistika obětí na silnicích zůstává děsivá, 547 mrtvých v roce 2019. Počet nehod stoupl na 107 572 (+2,7 % meziročně) případů. Těžce zraněných při nehodách policie za loňský rok eviduje 2110, což je 14,4 % méně než v roce 2018. //
Každých 20 minut zemře jeden Čech na rakovinu - Nejčastějším nádorovým onemocněním je v České republice rakovina kůže následovaná rakovinou prsu a rakovinou trávicího ústrojí. Jen za léčbu pacientů spadajících do výše uvedených tří diagnostických skupin zaplatila VZP /// JEN VZP /// loni 5,395 miliardy korun. To je o téměř 287 milionů více než v roce 2013.Na rakovinu tlustého střeva a konečníku zemře zhruba deset lidí denně. ......

zdenek43 ( 25. července 2020 00:22 )

Na začátku března kardiochirurg Jan Pirk (71) sklidil od lidí poměrně velkou kritiku za názor, že ideální by bylo, aby se virem nakazili všichni. Zároveň se podivoval nad vzrůstající hysterií okolo koronaviru a srovnával nemoc s běžnou chřipkou. Následně se ale sám nakazil Covidem-19 a v rozhovoru pro magazín Reportér prozradil, jaké měli příznaky jednotliví členové rodiny.

Kardiochirurg Jan Pirk se zúčastnil 7. března kongresu v Rakousku, kam vzal manželku Blanku a vnoučata na zimní dovolenou. Právě v Rakousku se celá rodina nakazila koronavirem. „Všichni jsme si virus přivezli a společnými silami ho v přísné karanténě porazili,“ nechal se slyšet Jan Pirk.

Jan Pirk již bez příznaků a může o sobě prohlásit, že zákeřný koronavirus porazil, a to i přesto, že patří do rizikové skupiny - Narození: 20. dubna 1948 - 72 let . „Cítím se skvěle. Už jsem byl otestovaný, samozřejmě s negativním výsledkem, a už pracuji.

Pirk popsal, jaké příznaky měli jednotliví členové rodiny. „Na nejmenších vnoučatech vůbec, starší děti trochu kašlaly, jako by byly lehce nachlazené, ale musím uznat, že my dva s Blankou jsme v úplné pohodě nebyli. Máš teplotu, suchý kašel, ztratíš chuť k jídlu a Blanka taky čich, jsi unavený, a hlavně se to vleče. Sice to nebylo tak drsné jako chřipka před třemi lety, ale zase to trvalo dýl – poctivých deset dnů jsme byli malátní.“ „Podle mě je základem, že jsme se nestresovali. Když celou dobu tvrdím, že to je něco jako chřipka, tak jsem to bral jako chřipku – nejsem člověk, který by kázal vodu a pil víno,“ dodal.

zdenek43 ( 25. července 2020 00:14 )

Je třeba, aby jsme se vrátili do normálu, a protože, když by jste se podívali na data, kolik pozitivních pacientů bylo v druhé polovině dubna, a kolik jich je teď, tak ta čísla se moc nemění, a mě se tam hlavně nelíbilo to, jak lidé, kteří o tom rozhodovali, své názory bych řekl měnili, nechci říci několikrát denně, ale několikrát za týden určitě ano, a to z toho důvodu, mě tam chybělo říci, jaké máme parametry, jestli zavřeme, otevřeme. A ty se nedozvíte. A teď bych řekl, že se stachanovsky drží ta linie, prostě řekli jsme si v březnu, že to bude zavřené až do konce června, tak děj se co děj, tak prostě do konce června tady ve studiu budete nosit roubíky.

Musíme být připraveni na to, že na podzim přijdou respirační onemocnění, to znamená kapénkové nákazy, kdy může být jedna z těch příčin také SARS-CoV-2, tedy ten vir, který je jeden z typů koronaviru. Koronaviry tady byly, zhruba 30 % rýmy, i v loňském roce, měly koronavir. Co je důležité, bych řekl, pro ten podzim, zase nebude možné všechny, představte si, kolik dětí má rýmu a kašle. Není možné všechny testovat, a zase u dětí a mladistvých, ten průběh je velmi dobrý, pokud bylo nějaké dítě nebo mladistvý hospitalizován, průměrná doba hospitalizace byla 4 dny, takže říkám, to byla špička ledovce. Tak je důležité zase selektovat tu populaci, a teprve tam, kde bude dlouho vysoké teploty, nebo nějaké další onemocnění, tak pak samozřejmě testovat na ten SARS-CoV-2.

zdenek43 ( 25. července 2020 00:10 )

Ono je paradoxní, bylo by dobré, kdyby si lidé našli na Wikipedii, a jinde, definici e p i d e m i e, definici p a n d e m i e, a zjistí, že podle legislativy tato kritéria n e b y l a v České republice naplněna. !!??!! Ani epidemie, protože jestli se nepletu, počet 10 000 nemocných, nemocných zdůrazňuji, a pokud se nepletu, tak máme tady za tři měsíce asi 10 000 pozitivně testovaných, nikoliv nemocných.

Kdyby jsme v jeden den, v jeden okamžik, vyšetřili 10 milionů obyvatel České republiky, nebo všechny osoby na území České republiky, abych byl přesný, v jeden den, v jeden okamžik, tak ta data za 24 hodin budou jiná, protože u někoho se ten vir teprve pomnoží na tu hladinu, která je detekovatelná a podobně. Ale co to bude? Bude to totální nesmysl, a k ničemu to nepovede. Prostě zachovávat, to, co je nejdůležitější, co by jsme si měli odnést, je prostě zachovávat hygienická pravidla jako je mytí rukou. Jsou oblasti v Americe, kde jsou třeba i velká města, kde je velká komunita lidí s nedostatkem pitné vody a tekoucí vody, a hygienických věcí. Takže hygiena rukou, umývání rukou, a samozřejmě, pokud se cítím jaksi nakažen, nebo že můžu smrkat, a může to být třeba i senná rýma, nebo alergie, tak nosit roušku, ale v místech, kde je to nutné, to znamená dopravní prostředky, kde mám nějaký bližší kontakt s lidmi, ale určitě, když jdu po ulici, ať nikdo nežije v představě, že ty viry skáčou tři metry, i když budete covid pozitivní, s velkou virovou náloží, a minete člověka na chodníku, tak se nic nestane. Musí ten kontakt být relativně blízký, a musí nějakou dobu trvat, a to jaksi nakažlivost toho viru není tak extrémní jako je třeba u spalniček, kdy ta virulence a ten přenos je mnohem jaksi rychlejší a účinnější.

zdenek43 ( 25. července 2020 00:02 )

.. viry tady byly, jsou a budou. Nemůžeme je podceňovat, ale zároveň nemůžeme panikařit a být ve stresu, pokud je lidské tělo ve stresu, je náchylné na celou řadu chorob, nejen infekčních...A stres je velice špatný stav. Nezvládnutý stres může až za 75 % fyzických nemocí....


Je třeba naučit se žít s nemocí, která se jmenuje covid-19, jako jsou lidé naučeni žít se spalničkami, s rýmou, s chřipkou, s nádory, s infarkty, tak je tady prostě nemoc, která se jmenuje covid-19, která u 70 % obyvatelstva je bezpříznaková, u části obyvatel má příznaky rýmy a únavy, a kdo není unaven a kdo nesmrká v zimě. No a pouze velmi malé procento lidí vyžaduje intenzivní lékařskou péči, ale tak je to u řady onemocnění, a je třeba, viry kolem nás byly, jsou a budou, a naučit se prostě s tím žít, a nepodléhat řadě panických zpráv, které se objevují.

!!! Samozřejmě m é d i a , a to různého, jak tedy šířená radiovými vlnami, tak samozřejmě elektronická, tak tištěná, prodávají podle titulků a potřebují mít tu senzaci, tu první zprávu, aby to jaksi čtenáře či posluchače zaujalo, a bohužel, často tato média n e m a j í určitou zodpovědnost, že mohou vyvolávat p a n i k u . !!!

Tak je tady d r u h á vlna, v pondělí se dozvíte, že nejmenší procento je zachycených v testovaných asi 1,6 %, pak se dozvíte nové ohnisko na Karvinsku, budeme zase zavírat. A takhle se to střídá den po dni, a de facto zjistíme, že samozřejmě, v komunitě horníků a lidí na Karvinsku, je zhruba asi 10-15 % pozitivních vzorků, ale to, co už se nikdy nedozvíte, a nikdo neřekne, že vlastně ti lidé nemají žádné příznaky. Že se cítí maximálně více unaveni. Kdo není unaven? Nebo kdo se "necítí", to je většina lidí.
řada lidí je přenašečem řady různých chorob, aniž o tom ví, a prostě přenesete chřipku, přenesete rýmu, protože to jsou nejčastější respirační onemocnění, někdo vás nakazí angínou, tak někdo vás samozřejmě může nakazit covidem, ale s tím jaksi nic neuděláte.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud