Prymula ministrem, dražší pivo a Monika na Hradě spíš než Kalousek: Koronavirus změnil kurzy sázkařů

Autor: Sabina Dračková - 
20. května 2020
05:00

Kvůli pandemii koronaviru se přestal hrát fotbal, hokej a další sporty, na jejichž výsledky Češi obyčejně hojně sází. Místo po nich převzaly právě tipy na následky koronaviru. Lidé tak sází třeba na to, kdy se děti vrátí do školy nebo odhadují, co bude bude kvůli koronakrizi dražší. Bookmakeři se ale samostatně věnují i epidemiologovi Romanu Prymulovi. Na to, že z něj bude ministr zdravotnictví, lidé vsadili už 400 tisíc korun. 

Sportovní kalendář zasáhly v Česku razantní škrty už v březnu a pauzy v soutěžích stále trvají. Až nyní se postupně rozjíždějí třeba fotbalové ligy. Diváci se však na stadiony ještě nějakou dobu nepodívají. V souvislosti se zákazy a omezeními tak nebylo ani na jaká sportovní utkání sázet.

Místo sportu se tak ve značné míře sázkové kanceláře přeorientovaly na politiku. „Snažili jsme se na to reagovat a s trošku větší intenzitou než obvykle jsme se začali věnovat i těm společenským sázkám,“ říká mluvčí jedné ze sázkových kanceláří Petr Šrain. A zájem o kategorie společenských sázek se zvýšil.

Sází se na cenu ropy i vajec

Řada neznámých, které koronavirus přinesl do životů lidí, tak začala otevírat prostor pro otázky, na které se dřív odpovídalo mnohem jasněji. Sázkaři tak odhadovali třeba to, jak se koronakrize promítne v cenách ropy i v kurzu koruny nebo třeba bitcoinů.

Sází se i na to, jaké budou v červnu ceny potravin. Třeba u cukru krystal současný kurz napovídá, že spíše bude dražší než 15 korun za kilogram. Za kilový bochník chleba by s mírnou pravděpodobností podle kurzu mohli lidé v červnu zaplatit spíš více než 26 korun. Ze všech sledovaných potravin není jediná, u které by se bookmakeři přiklonili k pravděpodobnosti zlevnění. Zdražení je pravděpodobné u vajec i u piva. Na to, že by se mohlo konkrétně lahvové pivo dokonce zlevnit na méně než 12 korun, je vůbec nejvyšší kurz se všech sledovaných potravin.

Babiš prezidentem, šanci má i Monika

Tradičně je oblíbená kategorie, kde se odhaduje, kdo by mohl být příštím prezidentem. Bookmakeři dávají největší šanci současnému premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Reálný je kurz také u generála Petra Pavla nebo senátora Pavla Fischera, který už se o prezidentský post jednou ucházel, či u státní zástupkyně Lenky Bradáčové. Za ní je pak se shodnými šancemi poslanec Václav Klaus ml. nebo eurokomisařka Věra Jourová.

Mezi ty, kteří mají ať už větší, nebo menší šanci stát se hlavou státu, je zatím zařazeno víc než 50 jmen, a i zde hrál roli koronavirus. Je mezi nimi totiž jméno epidemiologa Romana Prymuly. Ten má podle sázkové kanceláře podobné šance jako třeba senátor Marek Hilšer, který už svoji druhou kandidaturu oznámil.

Prymula má v porovnání s ostatními celkem dobrý kurz. Menší šanci než on má třeba i Petr Pithart nebo mediální magnát Jaromír Soukup, který také svoji kandidaturu oznámil. Téměř bez šance jsou naopak jména jako komunista Jiří Dolejš, Jana Bobošíková a další, zejména dřívější neúspěšní kandidáti. Lépe než oni je na tom třeba i manželka současného premiéra Monika Babišová.

Té dávají v možné prezidentské funkci bookmakeři stejné šance jako třeba místopředsedovi Sněmovny Tomiu Okamurovi či hudebníku a politikovi Michaelu Kocábovi. I pravděpodobnost úspěchu není jediným kritériem pro výši kurzu, Monika Babišová by podle toho současného dopadla v prezidentské volbě lépe než kontroverzní řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS), poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) i kněz Tomáš Halík.

Statisíce korun vsadili lidé na Prymulu

Celou samostatnou „ligu“ vyčlenila Fortuna epidemiologovi Romanu Prymulovi. Věnuje se konkrétně budoucímu povolání současné hlavní tváře boje proti koronaviru. Nabízí možnost, že bude ministrem zdravotnictví, senátorem, ale kromě prezidenta třeba i premiérem.

„V momentu, když jsme to dali do nabídky, tak se staly v té kategorii společenských sázek tyto jedny z nejfrekventovanějších,“ říká mluvčí Fortuny Petr Šrain s tím že celkové vklady se pohybovaly v řádech statisíců.

Kandidaturu do Senátu už Prymula vyloučil, a to i přesto, že někteří politologové mu předpovídají také velké šance. K otázce na možnou funkci ministra zdravotnictví se Prymula vyjadřovat nechtěl. Novinářům už dříve řekl, že by nad nabídkou přemýšlel a zvážil ji až ve chvíli, kdy by se objevila. Právě na místě jeho současného šéfa Adama Vojtěcha (za ANO) by ale Prymulu lidé viděli nejradši. Tedy alespoň podle sázek.

„Vůbec nejvíc je v tuto chvíli nasázená varianta toho ministra zdravotnictví. Na to, že se pan Prymula stane ministrem zdravotnictví je vsazeno krásných čtyři sta tisíc,“ prozradil Šrain. Většina sázek je v řádu stovek nebo tisíců korun.

Prymula zároveň minulý týden oznámil, že by koncem měsíce mohl funkci náměstka ministra zdravotnictví opustit. Jedná o tom s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Ministr Vojtěch přiznal, že celá věc jde mimo něj. „Já jsem zatím od pana Prymuly ani nedostal žádnou informaci, takže vše, co se řešilo, vím pouze z médií a nemám zatím o něm žádnou informaci,“ řekl, když se na Prymulovo směřování ptali novináři na tiskové konferenci.

Prymulova slova o odchodu z resortu ale kurz na jeho budoucí funkci nezměnila. Na post ministra je jeho kurz na trojce, nejvyšší je kurz u možnosti, že se stane generálním ředitelem Světové zdravotnické organizace (WHO). Kdyby se tak přece jen jednou stalo, tak za vsazených 1000 korun by výherce dostal 150 tisíc.

Ve velkém lidé také sázeli na to, jestli Prymula dostane státní vyznamenání. To mu už ale prezident Miloš Zeman přislíbil, takže možnost vsadit si už není. Výhru sázkaři dostanou, až Zeman vyznamenání skutečně udělí.

juuuhele ( 20. května 2020 11:16 )

Já ten zlej, zákeřnej ksicht Kalouse nesnáším.

juuuhele ( 20. května 2020 11:15 )

Jen nevolme žádnýho kněze, ten otevře hranice tak jako dcera kněze Merkelová. A Němčouři ji ještě oslavujou. Tý vole to je národ ovcí.

juuuhele ( 20. května 2020 11:14 )

Ten pardál už neví jak škodit.A zlodějíčci, kteří by si zase rádi nakradli mu lezou pořád ještě do p...le.

vvalsidal ( 20. května 2020 10:25 )

vvalsidal ( 20. května 2020 10:24 )

Kdy už s tím Kalouskem potáhnete do ........... !

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud