Středa 6. prosince 2023
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, déšť se sněhem 1°C

Kilo paprik za 120 a květák za stovku: Levněji bude nejdříve za rok, kvůli pandemii i suchu

Autor: sab - 
2. května 2020
05:02

Udivené Čechy v rouškách a rukavicích je teď vidět ve všech obchodech s ovocem a zeleninou. Ceny v posledních dnech vyskočily nahoru hlavně u dovážených potravin - tedy téměř u všech, které jsou Češi zvyklí nakupovat. Na vině je koronavirus a s ním spojený úbytek zahraničních pracovníků na polích. Dovoz komplikují uzavřené hranice. A kvůli suchu na tom není dobře nejen zahraniční, ale i české zboží. Toho je navíc málo. Vypadá to, že rok 2020 bude rokem, kdy bude zelenina luxus.

Nejen, že zelenina a ovoce byly dražší kvůli suchu i v době „před koronavirem“. Teď se k počasí přidaly uzavřené hranice, celostátní karantény a omezení všeho od hospodářství, přes ekonomiku až po obyčejný život. Drahé potraviny jsou prvním z druhotných dopadů koronaviru, které pocítí téměř všichni.

Konkrétně už pocítili. Červená paprika s označením původu Španělsko či Holandsko se dnes nabízí i za 139,90 Kč za kilogram. To je zhruba 35 korun za jednu standardně velkou papriku. Podobně je to i u žlutých paprik. Kdo by chtěl bio kvalitu, zaplatí za kilo paprik až tři sta korun.

Květák už stojí stejně jako kuřecí

Kilový květák teď vyjde na 69 korun. V některých obchodech ale tento týden měli květák dokonce za 99 korun. Tím už se tato zelenina dostává na akční cenu kuřecího masa. V tomto období se dodává hlavně z Francie, kde mají s koronavirem také potíže. Může jít ale jen o krátkodobý nedostatek zapříčiněný špatným počasím.

Podobně drahá jako papriky jsou i cherry rajčata. Skleníková rajčata vyjdou až na 150 korun za kilogram. Hadová okurka, která se kdysi dala koupit za něco přes deset korun dnes vyjde na dvojnásobek. Za kilo cukety se platí sedmdesát korun.

„Ceny nám nejvíc narostly u zelenin, které dovážíme z jižní Evropy, to znamená plodová zelenina, okurky, papriky,“ popisuje předseda Zelinářské unie Petr Hanka. Cena podle něj ale rostla i u skladovaných položek, kterých nebyl dostatek. Jmenuje například cibuli a kořenovou zeleninu.

Nejsou lidi, zelenina na polích hnije

V zemích jižní Evropy je totiž nyní nedostatek pracovníků. „Zelenina je obecně mimořádně náročná na pracovní sílu a taky na čas,“ popisuje Hanka s tím, že zralé plody je potřeba sklidit maximálně do druhého dne. „Druhý den už je třeba zaoráváte, jsou prostě plodiny, které nesnesou odkladu,“ popisuje.

Pokud se tedy nepodaří dostat potřebný počet lidí včas na pole, aby zeleninu sklidili, vzniká škoda. Hanka ale upozorňuje, že lidé musí být kvalifikovaní. To jsou často lidé ze zahraničí. „V mnoha státech byly pokusy to nahradit tuzemskou pracovní sílou,“ nastínil.

Třeba v Británii byl ze stejných důvodů plán poslat na pole lidi, kteří přišli o zaměstnání. Aby úroda na polích nehnila, měli se zapojit třeba servírky, kuchaři a číšníci, kteří o svoji původní práci přišli důsledkem koronavirových opatření. Zájemců bylo 50 tisíc, do práce jich ale nastoupilo jen něco přes sto.

„Zjistili, že je to nerealizovatelné. Ty státy, které jsou závislé na zahraniční pracovní síle, což je celá západní Evropa včetně České republiky a Polska, pokud se jim nepodaří včas zajistit dostatek pracovní síly, tak se dá očekávat, že k těm škodám dojde,“ říká Hanka a upozorňuje na to, že Itálie a Španělsko jsou země, které nás obvykle zásobují celou zimu.

Méně mrkve bude i kvůli suchu

Zásoby ve skladech jsou menší i kvůli loňskému suchu. Jak víme podle informací z posledních dní, tak i letošní rok bude extrémně suchý, takže nelze očekávat, že by se situace do budoucna výrazně zlepšila. Konkrétně se sucho podepsalo třeba na úrodě zelí.

„Výsadby zeleniny, které teď probíhají nejen v ČR, ale všude v Evropě, tak jsou na většině ploch pod závlahou,“ popisuje. Problematické je to podle něj ale hlavně u vysévaného porostu.

Tím je třeba mrkev, petržel, cibule a zmíněné zelí. „Tam očekáváme výpadek někde kolem 20 procent v množství jedinců. To znamená, že tam bude míň těch rostlin,“ předpovídá.

Zbavit se koronaviru v Česku nestačí

Zelenina, která se urodí v Česku, ceny ovlivní. To ale až od července nebo srpna, kdy budou první sklizně. „Do té doby jsme odkázáni na vlastní skleníkovou produkci. Té ale máme jen 50 hektarů, což je zlomek naší potřeby,“ říká expert s tím, že druhou možností je tedy dovoz ze zahraničí.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy je nejzásadnější to, jak a kdy se vyřeší problémy s koronavirem. „Musí se otevřít hranice, musí normálně fungovat mezinárodní obchod,“ vyjmenovává.

Hanka v souvislosti s tím upozorňuje, že na našem trhu, který je sjednocený s Evropou, nestačí, aby se koronaviru zbavilo jen Česko. „Pokud dojde k zásadním výpadkům, a už ty indikace máme jak z Německa, tak víceméně ze všech západoevropských států, tak ta naděje, že ty ceny půjdou dolů, není moc velká,“ připouští. Pokud by ale začalo pršet, byla by situace lepší.

Podle Kovandy budou ceny dováženého ovoce a zeleniny dokonce ještě růst. „I exportní možnosti kvůli těm uzavřeným hranicím jsou omezené, takže celkově tohoto dováženého ovoce bude na českém trhu méně,“ vysvětluje zvyšování cen.

Draho bude celý rok

„Já si myslím, že ty ceny zůstanou na vyšší úrovni po celý letošní rok,“ předpovídá ekonom na základě toho, že sklizeň bude současnou situací poznamenaná po celý letošek. „To se nevyřeší jen tak šmahem kouzelné hůlky, až se otevře, ty následky potrvají,“ dodává.

A vypadá to, že s cenou nepomůžou ani supermarkety. „Na ceně se podílí celá řada faktorů, tedy i vývoj cen na světovém trhu, v konečné fázi tak nemáme příliš mnoho možností, jak cenu výrobků ovlivnit, protože je výsledkem řady faktorů od počasí, přes cenu pracovní síly, cenu pohonných hmot až po samotnou úrodu,“ popisuje tiskový mluvčí společnosti Tesco Václav Koukolíček.

Připomíná také, že lokální produkce a zelenina od českých farmářů může být už tak dražší než produkty z dovozu. Místo zeleniny se tak snaží řetězec zlevnit alespoň jiné základní potraviny, jako jsou vejce či mléko.

Pozitivní výhled nemá pro své zákazníky ani společnost Rohlík, která je v současné době využívaná zejména těmi, kteří nechtějí do obchodu. „Částečně ceny zlevní lokální produkce, ale na úroveň loňského roku se dle našeho očekávání ceny nedostanou,“ říká mluvčí eshopu Zdeňka Svoboda Kuhnová.

Jirik-ta ( 20. května 2020 06:04 )

No tak. Mě to neva. Utáhnu si opasek. Tak jsem přísahal.

majulenka ( 4. května 2020 09:17 )

Ano, toaletní papír krátkodobě nebyl. Před 32 lety totiž vyhořela fabrika v Harmanci "Harmasan". Ale vy to jistě pamatujete; na tom neměl nikdo vliv, ani zásluhu.

havran2 ( 3. května 2020 13:32 )

Za takovou cenu to v obchodech bude hnít !

lufenda ( 2. května 2020 23:02 )

Nelži. Za bolševika s tebou ještě táta ochcával ploty.

lufenda ( 2. května 2020 23:01 )

S Milionem chvilek zúrodníme pole lán!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud