Pátek 23. února 2024
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj
Zataženo, déšť 8°C

Vyprahlé Česko trápí největší sucho za 500 let, odhalili experti. Kde je nejhůř?

Autor: ČTK - 
27. dubna 2020
21:35

Současná suchá epizoda, kterou Česko prochází od roku 2015 a stále nekončí, je nejhorší za posledních 500 let, vyplývá z údajů shromážděných týmem vědců z projektu InterSucho.

Pro ilustraci hloubky deficitu nyní odhadl klimatologickou vodní bilanci, tedy rozdíl mezi úhrnem srážek a výparem, tzv. evapotranspirací. Nejhůře vychází v nejsušších oblastech Česka, tedy na jižní Moravě a v severozápadních Čechách. Zároveň tuto bilanci porovnal s dlouhodobým průměrem mezi lety 1961 až 2000. Dospěl k závěru, že voda posledních pět let chybí v tomto srovnání především v horských a podhorských oblastech, přestože v horách je vodní bilance stále pozitivní. ČTK to za vědecký tým řekl Miroslav Trnka.

„Ještě v roce 2018 jsme si mohli říkat, že na tom se suchem nejsme tak špatně jako v 90. letech, kdy se dovážela voda do řady obcí v cisternách. Nyní už je sucho horší než tehdy, jen se zatím neprojevuje tak extrémně, protože od té doby klesla denní spotřeba na osobu ze zhruba 140 na 90 litrů,“ řekl Trnka.

Vyšší výpar kvůli vyšším teplotám

Vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a Mendelovy univerzity v Brně zahrnuli do výpočtů nejen úhrn srážek, který je za posledních pět let také deficitní, ale i výpar. I kdyby totiž padaly průměrné srážky, kvůli vyšším průměrným teplotám než v minulosti se více vody z krajiny odpaří.

Průměrný deficit srážek se za pět let, od roku 2015 do konce dubna 2020, pohybuje celostátně na úrovni zhruba 400 milimetrů. Aby však byla vodní bilance stejná jako v období 1961–2000, byl by jich potřeba dvojnásobek.

Nejsušší je jižní Morava

Na jihu jižní Moravy, jedné z nejsušších oblastí Česka, chybí za pět let až 1700 litrů na metr čtvereční do vyrovnané bilance a 600 litrů do obvyklého stavu. Podobně špatně jsou na tom severozápadní Čechy a zbytek jižní Moravy. „Posun vodní bilance proti průměru však není v těchto regionech až tak velký, protože se jedná o už tak relativně suché oblasti, kde ročně naprší kolem 450 milimetrů. Zjednodušeně už se nedá s deficitem jít o moc níže. Mnohem větší rozdíl proti průměru je na horách. Vodní bilance je zde sice i nadále pozitivní, ale dříve zde přebývala voda o stovky litrů na metr čtvereční ročně. To znamená, že vody, která odtud odtekla do níže položených částí republiky, už není tolik. Takto jsou velmi postižené pramenné a zalesněné oblasti, například Českomoravská vrchovina,“ uvedl Trnka.

Okresy, v nichž je bilance posledních pěti let nejvíce odlišná od průměrné, jsou Jablonec nad Nisou, Semily a Trutnov. K průměrné zde za pět let chybí kolem 1300 milimetrů srážek.

Za sucho může změna klimatu

Trnka také zdůrazňuje, že za takové sucho nemohou čeští zemědělci, jejich nakládání s půdou a podoba naší krajiny, ač není zdaleka v ideálním stavu. Připomněl tak názor často zmiňovaný ve veřejné diskusi. „Sucho momentálně panuje ve velké části střední Evropy. Důvodem je klimatická změna, která mění cirkulaci v atmosféře,“ řekl Trnka. Mnohem častěji se objevují situace, které brání průniku vlhkého oceánského vzduchu ze západu. „Epizody sucha ve střední Evropě měly dosud vždy naštěstí i svůj konec, nicméně měnící se klima zčásti vysvětluje, proč tato epizoda neskončila po třetím či čtvrtém roce jako v minulosti,“ uvedl Trnka.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Maximilian ( 1. května 2020 08:33 )

Koho jsme si zvolili,toho máme a podle toho to vypada

Maximilian ( 1. května 2020 08:29 )

Hlavně ,aby vláda zareagovala rychleji než při ochranných pomůckách do nemocnic a nestáli jsme bezradně nad kapajícím kohoutkem s pitnou vodou,proč se s vodou nešet­ří,kro­pení,­napou­štění bazénů,to asi prvotní nebude....každý vidí jak prší a jak #ochotně se plní letos sudy s vodou,jak vypadají stromy a zem..tak,kde jsou zase opatření?

JesseJames ( 28. dubna 2020 11:36 )

Jakkoliv jsou na vině klimatické změny, svůj podíl má i stále menší a stále se zmenšující schopnost půdy zadržovat vodu. Viděl jsem montovny postavené na zelené louce uprostřed pole ...... který blb na ministerstvu to povolil a kolik mu za to povolení zaplatili? Podle tuneldědka Klause jsou prý "peníze až na prvním místě". Je tomu opravdu tak? Není na prvním místě voda? Pokud si pamatuji, v suchých a obývaných oblastech (např. starověký Egypt či Izrael) se kopaly cisterny. Co takhle to zavést taky u nás?
Dále by se místo meliorací měly budovat místa vhodná pro retenci vody. Lepší jsou lokální záplavy než trvalé sucho. Co na to krajináři a ekologové? Co na to fabriky aj. problémoví spotřebitelé vody?

vaber ( 28. dubna 2020 07:55 )

do obcí se nedováží tolik vody jako dříve jen proto, že se vyvrtaly dluboké studně ,jinak by byla polovina obcí bez vody, uvidíme kdy začne plošně mizet vegetace a kdy v řekách poteče jen voda z kanálů. Naše děti pro které všichni dělají jen to nejlepší, mají připraveno peklo na zemi, budou si ho užívat

e.lesanova ( 27. dubna 2020 22:06 )

Stále dokola se upozorňuje na sucho a důsledky...přesto nám při každém dešti "mizí" potoky a řeky vody rovnou do kanalizací, místo aby se vyzvali odborníci a chytré hlavy, jak tomu zamezit a vodu svádět do záchytných míst či nádrží, stále miliony lidí napouští bazény, kácí se lesy hlava nehlava, hospodaří se bez rozmyslu...budeme se muset konečně začít chovat zodpo­vědně­....vš­ichni

Zobrazit celou diskusi