K synovi gratulovala Johnsonovi s „vydřičkou“ i královna. S výchovou radí Blairová a Cameron

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
30. dubna 2020
12:01

Britský premiér Boris Johnson (55) má v době krize spojené s pandemií koronaviru důvod k radosti, jeho snoubenka Carrie Symondsová (32), které láskyplně říká „vydřička“, mu porodila ve středu 29. dubna syna. Pro Johnsona, který si od své milé vysloužil přezdívku „Méďa Bozzie“, je to už šestý potomek, pro Symondsovou první. Novopečení rodiče přijímají gratulace ze všech stran, osobní přání jim poslala i královna Alžběta II., někdejší první dáma Británie Cherie Blairová kromě blahopřání připojila i pár rad pro Symondsovou, uvedl deník Daily Mail.

Manželka expremiéra Tonyho Blaira vystoupila v pořadu Good Morning Britain a skrze obrazovky se se Symondsovou podělila o autentickou zkušenost výchovy dětí v Downing street. Blairová během manželovy vlády porodila jejich čtvrté dítě, syna Lea. „Carrie přeju jen to nejlepší, je náročné vychovat dítě pod drobnohledem tisku, zvláště když je to vaše první,“ prohlásila Blairová.

Tony Blair s manželkou Cherie a synem Leem.Tony Blair s manželkou Cherie a synem Leem. | ČTK/AP/Adam Butler

Zároveň však Symondsovou ujistila, že se jí z kanceláře premiéra a týmu v Downing street dostane té „nejlepší péče a pomoci“. „Ve srovnání se mnou je velmi mladá, když se mi narodil Leo, bylo mi 45 let, Carrie je teprve 32. Leo byl moje čtvrté dítě, tohle je její první. Naše situace je podobná, ne stejná,“ dodala Blairová, která kdysi šokovala tím, že syna kojila na oficiálních akcích Downing street.

Cameron: Dcera musela spát v papírové krabici

Také David Cameron ve svém funkčním období přivítal potomka, expremiér ve středu poslal Johnsonovi vtipnou gratulaci. „Srdečně blahopřeji Borisi Johnsonovi a Carrie Symondsové k jejich dnešní skvělé zprávě. Sam (manželka Samantha) a já z toho máme obrovskou radost,“ napsal expremiér Cameron. „Pardon, že jsme (v Downing street) nenechali dětskou postýlku, nicméně prolézačka by na zahradě stále měla být!“ dodal.

O důležitosti postýlky a připravenosti se Cameron zmínil několikrát, v jednom z rozhovorů pro Daily Telegraph dokonce přiznal, že jeho dcera Florence, krátce po narození v roce 2010, musela spát v papírové krabici. Její brzký příchod rodiče trochu zaskočil. Právě po Cameronových v domě č. 11 v Downing street zbyl i výtah, kam se bez problémů vejde kočárek.

David Cameron s manželkou Samanthou a dcerou Florence.David Cameron s manželkou Samanthou a dcerou Florence. | ČTK/AP/Kirsty Wigglesworthová

Tradiční sídlo v Downing street číslo 10 vyměnil Blair, Cameron i Johnson za sousední a prostornější „jedenáctku“. Cameron rovněž Johnsonovi doporučil nedaleký park St. James, který je podle něj nejlepší na procházky s kočárkem.

Johnsonovu nemoc zhoršila jeho nadváha

Je otázkou, kdy do zmiňovaného parku vyrazí i Johnson se snoubenkou a jejich synem, v Británii kvůli koronaviru způsobujícímu nemoc covid-19 platí karanténa. Sám premiér na počátku dubna nemoc prodělal, její průběh byl u něj těžký kvůli tomu, že Johnson má značnou nadváhu, komentoval kardiolog Aseem Malhotra, který rovněž upozornil, že hubenější členové kabinetu, jako například ministr zdravotnictví Matt Hancock, se vyléčili rychleji a nemuseli být ani hospitalizováni. S nákazou v těhotenství zřejmě bojovala i Symondsová, pociťovala na sobě příznaky, testovaná ale nebyla.

Johnson bojuje se svou hmotností dlouhodobě. V roce 2018 oznámil, že váží téměř 105 kilogramů, což ho při výšce asi 175 centimetrů řadí do rizikové kategorie obézních osob. Podle doktora Malhotry totiž existuje silná spojitost mezi nadváhou a úmrtností na covid-19, přičemž riziko těžkého průběhu onemocnění je u obézních lidí vyšší až desetinásobně. Lidé s nadváhou jsou podle vědců rovněž delší dobu infekční.

U Johnsona se nákaza potvrdila koncem března. Nejprve se léčil doma, později ale musel být převezen do nemocnice a několik dní strávil na jednotce intenzivní péče. Na začátku tohoto týdne se vrátil do úřadu a převzal zpět své povinnosti.

Koronavirus a obezita

Těžký průběh onemocnění covid-19 způsobuje podle lékařů například vysoký krevní tlak, cukrovka či onemocnění srdce, tedy komplikace, které se často objevují právě u obézních.

Malhotra uvedl, že v Británii je až polovina lidí obézních nebo mají nadváhu, což by mohl být jeden z důvodů, proč je země pandemií tak silně zasažena. Ve čtvrtek uveřejněná data britských zdravotnických úřadů ukazují, že v přepočtu na počet obyvatel zemřelo v Británii kvůli koronaviru podobné množství lidí jako v dalších nejhůře zasažených evropských zemích.

„Pokud se podíváte na kořeny toho všeho, i v době před covidem-19 se došlo k závěru, že špatné stravování stojí za 11 miliony úmrtí ročně,“ řekl Malhotra. Podle bilancí je v Británii přes 166 tisíc potvrzených případů, koronaviru podlehlo 26 tisíc osob. Lékařům se podařilo vyléčit 857 pacientů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud