Johnsonova „vydřička“ podepisuje petice, premiér se chce vrátit do práce: „Je mi dobře“

Autor: Darina Jíchová - 
22. dubna 2020
11:29

Těhotná snoubenka britského premiéra Borise Johnsona (55) Carrie Symondsová (32) se připojila k petici, která se dožaduje celosvětového zákazu „mokrých trhů“, hlavně ale v Číně. Podle světových odborníků se totiž koronavirus způsobující nemoc covid-19 rozšířil právě z tržnice s mořskými plody a dalšími živými zvířaty ve Wu-chanu. Pandemie je pro Symondsovou a Johnsona velmi osobní, sám premiér se nakazil a ve vážném stavu strávil několik nocí na jednotce intenzivní péče. „Už je mi dobře,“ řekl Johnson při rozhovoru s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Premiéra čeká také videoaudience s královnou Alžbětou II., do práce se ale ještě nevrací, informoval list Daily Mail.

Symondsová, které Johnson láskyplně přezdívá „vydřička“, si od britského tisku vysloužila nové přízvisko, začíná se o ní psát jako o „vévodkyni z Downing Street“.

Symondsová: Pojďme dělat věci lépe

Někdejší komunikační šéfka konzervativců ukázala už několikrát, jak velký má vliv. Tento týden se postavila za petici dožadující se zákazu tzv. mokrých trhů, tedy trhů prodávajících čerstvé maso a ryby či jiné mořské plody. Praktika je většinou spojena s asijskými zeměmi. Živá zvířata a ryby jsou přitom často zabíjeny až na tržnici, aby bylo zboží co nejčerstvější.

„Tahle krize nám dala šanci začít dělat věci lépe. Tohle může být jednou z těchto věcí,“ napsala Symondsová na svém twitteru. „Já jsem tuto petici podepsala, prosím zvažte, jestli neudělat to samé,“ vyzvala. Petici zatím podepsalo necelých 40 tisíc lidí.

Petice za ukončení mokrých trhů navázala na otevřený dopis přes 200 organizací ochránců zvířat, jejich představitelé se obrátili na Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) se stejným požadavkem.

Symondsová počátek dubna, kdy premiér Johnson bojoval s koronavirem, označila za „temné časy“. Ona sama už byla nějakou dobu v izolaci, uchýlila se do ní na radu zdravotníků, kteří těhotné ženy a seniory považují za nejohroženější skupinu. Symondsová následně přiznala, že na sobě několik dní pozorovala symptomy nemoci, testovaná ale nebyla.

Hovory s Trumpem a královnou

Snoubenci po Johnsonově propuštění z nemocnice opustili Londýn a tráví společný čas na venkově v premiérském sídle Chequers. 

Premiér Johnson pokračuje ve své rekonvalescenci, podle Downing Street a lékařů bude ještě trvat, než se plně vrátí do práce. V čele vlády ho po tuto dobu zastupuje ministr zahraničí Dominic Raab. Tento týden začal Johnson přijímat hovory, v úterý například mluvil s prezidentem Spojených států Trumpem a ujistil ho, že „už se cítí lépe a je na cestě k plnému uzdravení“, a poděkoval mu za podporu, kterou první dáma Melania Trumpová poskytla jeho snoubence.

Lídři spolu rozebírali britsko-americkou spolupráci v boji s pandemií. V druhé půlce týdne ho čeká také konferenční hovor s královnou Alžbětou II., Johnsonův mluvčí však zdůraznil, že „se premiér zatím nevěnuje žádným oficiálním povinnostem“. Premiérova aktivita naznačuje, že by se rád vrátil do práce co nejdřív. V pátek jednal s Raabem a svým hlavním stratégem Dominicem Cummingsem.

Koronavirus v Británii

V Británii je ke středě 22. dubna přes 130 tisíc nakažených, nemoc si vyžádala 17 tisíc obětí. Značně vzrostl i počet uzdravených, vyléčit se podařilo 640 pacientů. Britové netrpělivě očekávají ukončení přísných restrikcí, zatím to ale vypadá, že opatření budou platit až do 11. května.

Video Jak dlouho se dá zvládat karanténa a kdo si v ní libuje? Psycholog doporučuje „informační dietu“. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

jarocell ( 23. dubna 2020 11:17 )

Na první pohled musím Borisovi závidět. Na anglické poměry je slibně pěkná, s takovou se člověk fakt nenudí. Na druhý pohled mu už ale nezávidím hlavně namožené kříže a taky - vydry koušou...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud