Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno, sněžení -3°C

Ošetřovné 80 procent, Maláčová v potížích stáhla roušku. Fiala: Vláda zabíjí ekonomiku

Aktualizováno -
22. dubna 2020
09:00
Autor: Jaroslav Šimáček, ČTK, Jakub Veinlich - 
21. dubna 2020
10:05

Ošetřovné poskočí ze 60 na 80 procent, schválila Sněmovna. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) čelila kritice, že jde o návrh, který opozice prosazovala již před měsícem. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se omlouval, že se v pondělí spletl - připustil nyní, že práce kadeřnic v domácím prostředí u klientů není zakázaná. Opozice kritizuje vládu mj. za přetrvávající zákaz vycestování - vadí Petrovi Fialovi (ODS) i Markétě Pekarové Adamové (TOP 09), jednat o něm chtějí ve středu.  Dění z úterního jednání Sněmovny jsme sledovali na Blesk.cz online.

  • Vláda nově navrhuje schodek rozpočtu 300 miliard, což je o 100 miliard více, než odsouhlasila Sněmovna 24. března při předchozím návrhu vicepremiérky Aleny Schillerové (za ANO). 
  • Kritice čelí Babišův kabinet mj. i za schéma uvolňování přísných opatření. Do vlády se ostře pustila ODS, podle jejího šéfa Petra Fialy virus zabíjí lidi, ale vláda zabíjí českou ekonomiku. „Vláda naprosto nezvládá pomoc živnostníkům a firmám. Je čas otevřeně říkat pravdu: virus nás ohrožuje, virus zabíjí lidi, ale česká vláda zabíjí českou ekonomiku,“ uvedl.
  • Fiala stejně jako Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) kritizují pokračující zákaz vycestování Čechů, který platí až na drobné výjimky nadále. Opoziční lídři přirovnávají zavřené hranice k době před sametovou revolucí.
  • Pochybnosti opozice panují i nad dalším prodloužením nouzového stavu. Ten v Česku platí do čtvrtka 30. dubna – šlo o sněmovní kompromis, vláda původně požadovala 11. května. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) varuje před značnými komplikacemi, pokud by se nouzový stav neprodloužil. Opozice je vesměs proti dalšímu prodlužování, naopak KSČM by kývla na prodloužení do 17. května.
  • Předchozí jednání Sněmovny skončilo 9. dubna až ve 2:51, provázela jej mj. noční kritika ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Ten se nyní omlouval za svou nepřesnost u kadeřnic - jejich provozovny jsou i nadále uzavřené, u klientů doma však stříhat mohou, byť to ministerstvo důrazně nedoporučuje.
  • Sněmovnou v úterý prošel návrh Jany Maláčové (ČSSD) na zvýšení ošetřovného na 80 procent. Opozice ji kritizovala, že toto zvýšená navrhovala již před měsícem, Maláčová se bránila, že již před zvýšením na 60 procent avizovala, že k dnešnímu kroku časem dojde. Prošel i pozměňovací návrh, aby na ošetřovné měli nově nárok i dohodáři - lidé pracující na dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, kteří však odváděli z dohod nemocenské pojištění. Zvýšení nyní posoudí Senát.
  • Dění kolem šíření koronaviru v Česku i ve světě a nárůst počtu nakažených, obětí, ale i uzdravených sledujeme ONLINE zde.

Sněmovna o koronaviru
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
21:20
28. 4. 2020

Děkujeme Vám za pozornost u sledování přenosu z dnešního mimořádného jednání Sněmovny s jasným výsledkem - nouzový stav se dle přání komunistů prodlužuje do 17. května, vládě o jediný hlas nevyšlo zamýšlené prodloužení do 25. května.

21:12
28. 4. 2020

„Mají většinu a jsou si toho vědomi. My chtěli slušnou diskuzi a odpovědi na naše otázky. Dočkali jsme se mlčení a dalších dnů krizového stavu. Bez plánů. Bez tvrdých dat a slušné konstruktivní diskuze,"

reagoval na dnešní rozhodnutí Sněmovny šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek na twitteru.

21:02
28. 4. 2020

„Nikdo do 21. hodiny nenavrhl prodloužení jednání po 21. hodině, takže musím tento bod přerušit," uvedl místopředseda Sněmovny Filip s tím, že nemůže udělit slovo k nákupu ochranných pomůcek Hamáčkovi. Posledním projevem tak byl potlesk pro Vojtěcha. Mimořádná schůze je přerušena na neurčito.

20:58
28. 4. 2020
!

Rozčílený Vojtěch: Sponzora ANO neznám, je mi to ukradené. Některé ceny možná byly dražší

„Tak to jsme potřebovali, tady spousta lidí určitě ví, jak to dělat lépe. Určitě v té době by nakoupili od standardních firem miliony respirátorů a bylo by tady vše zalito sluncem. Ale ono to tak zkrátka nebylo. Je třeba si uvědomit ten časový sled," reaguje na kritiku Vojtěch. Upozorňuje, že 9. 3. dostal jeho resort úkol zakoupit pomůcky a 13. 3. zaváželi zakoupené respirátory FFP2 a FFP3 do nemocnic. „Mám pocit, že už paměť se trochu vytrácí a teď jsou všichni obrovsky chytří, jak by to dělali lépe," čílí se Vojtěch.

Opozice dle něj „bohorovně" hodnotí, co se stalo a co se nestalo. „V té době ta situace byla úplně jiná. Já nechci hodnotit ministerstvo vnitra, tam se pan ministr vyjádří sám. My jsme postupovali možná jiným způsobem, ano, možná některé ceny byly dražší, ale skutečně to bylo v té době maximum možného, co jsme mohli dosáhnout. V té době, pak se samozřejmě ta situace zlepšila," brání se Vojtěch.

„Není pravdou, že by tady ministerstvo ignorovalo české výrobce, když 20 ze 100 dodavatelů je českých výrobců," reagoval Vojtěch. „Naším hlavním zájmem bylo zajistit ochranu zdravotníků, to byl jediný zájem," tvrdí. „Proto možná naše ceny jsou také vyšší, protože neplatíme dopředu, platíme až po dodání, samozřejmě neřeším ještě dopravu atd., to je jiná otázka. Výhoda tohoto řešení je, že si můžeme ty výrobky otestovat, a pokud nesplní testy, tak je prostě nezaplatíme a řekneme těm firmám, ať si je odvezou," pokračuje ministr Vojtěch.

Firmy na ministerstvu prověřovali, zda jsou v insolvenčním rejstříku či zda mají nedoplatky státu na DPH. „A to ty firmy splnily. Já se přiznám, že neznám ani žádného pana Koudelku nebo Koudelu, sponzora hnutí ANO, je mi to úplně ukradené," dodal.

Sněmovna o koronaviru: Adam Vojtěch (za ANO) se bránil kvůli nákupu ochranných prostředků ministerstvem zdravotnictví (28.4.2020) Sněmovna o koronaviru: Adam Vojtěch (za ANO) se bránil kvůli nákupu ochranných prostředků ministerstvem zdravotnictví (28.4.2020)
20:40
28. 4. 2020

„Tento bod se týká několika miliard korun z veřejných peněz, takže to není určitě nic banálního. Centrální nákupy ochranných pomůcek provází pochybnosti od samého začátku,"

uvedla šéfka Topky Pekarová Adamová. „Absolutní selhávání vlády v zajišťování pomůcek v počátcích nouzového stavu vystřídalo slavnostní vítání čínských letadel, místo toho, aby vláda podpořila českou ekonomiku nákupem pomůcek od solidních českých výrobců nebo distributorů," upozornila. Pekarová Adamová tvrdí, že se dělo a děje „obchodování s firmami s pochybným pozadím nebo nejasnou strukturou".

„Resort pana ministra Vojtěcha nejevil o české distributory nebo výrobce zájem, nebo jevil, ale ne o všechny, jen o vybrané," dodala. Připomněla i nákup respirátorů za 5,4 milionu korun od podnikatele v realitních službách Jakuba Koudely, který byl v roce 2017 největším sponzorem hnutí ANO a o kterém Vojtěch již dříve tvrdil, že ho vůbec neznal a o jeho sponzoringu nic netušil.

Sněmovna o koronaviru: Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) kritizovala Vojtěcha za nákup ochranných pomůcek (28.4.2020)
20:38
28. 4. 2020

Bartoš: Nezdravá rivalita, kdo se stane „hrdinou" s rouškami a respirátory

„To, čeho jsme byli svědky, to nebyla nějaká zdravá soutěž nebo snaha o to, kdo ve skutečnosti může potřebné předměty dodat, ty zdravotní pomůcky, to byla rivalita," uvedl o dřívějších sporech ministerstev vnitra a zdravotnictví Pirát Ivan Bartoš.

Nepřítomnému Babišovi Bartoš vytkl, že si zpočátku „uzurpoval právo celou věc komentovat, ve věci vystupovat a hrát to řešení krize jako mediální prezentaci schopnosti ANO", ale situace se ukázala jako neudržitelná. „V ten moment se hrála ta velká hra, kdo zařídí pomůcky, které v ČR v té době nebyly," podotkl Bartoš. Šlo o to, kdo se stane „zachráncem, hrdinou". „Nechci řešit roli pana Tvrdíka v této věci," uvedl s tím, že chce řešit nákupy na zdravotnictví. „Přece Hamáček nemůže, pardon, že používám toto slovo, ale jdu do té rétoriky pana premiéa Babiše, přece tady pan Hamáček nemůže zahanbit ministerstvo zdravotnictví... Já se bojím, zda tam někde na pozadí ,řekněte to jméno‘ nešel nějaký příkaz: Musíte taky nakoupit, abychom také měli čísla," dodal Bartoš.

20:35
28. 4. 2020

„Vláda nedokázala odpovědět na naši jedinou otázku, proč chce prodloužit nouzový stav do 25. 5. Nemusela se snažit, dnes v téhle zemi rozhodují komunisté. Navrhli datum 17. 5. a vláda je poslušně poslechla. My ne, ale byli jsme v menšině,"

reagoval na prodloužení nouzového stavu Miroslav Kalousek (TOP 09) na twitteru.

20:30
28. 4. 2020

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nyní předstupuje také k otázce nákupu ochranných pomůcek. „Pokrýváme zejména oblast zdravotnictví jako takovou," uvedl s tím, že kromě státních a fakultních nemocnic a krajských hygienických stanic jde o testovací laboratoře na covid-19, ale i terénní lékaře, praktiky, ambulantní specialisty, stomatology a lékárníky. „Ministerstvo vytvořilo operativně nákupní tým," zmínil Vojtěch, že jde o „odborníky v oblasti nákupu".

„Celková suma, za kterou máme jako ministerstvo zdravotnictví objednáno, se pohybuje zhruba kolem 4,9 miliardy korun s tím, že ale uhrazeno je zatím zhruba 2,3 miliardy. Samozřejmě jsou tam objednávky, které docházejí ještě v čase," uvedl Vojtěch.

„Zajistili jsme zásobování nemocnic v tom kritickém okamžiku, kdy zde hrozila objektivně masivní pandemie a rozšíření pandemie v rámci nemocnic, což by byla naprostá katastrofa. Víme, že např. v Itálii a dalších zemích to, co bylo největší problém, bylo, pokud se nakazili zdravotníci a ti dále šířili tuto nemoc v rámci zdravotnických zařízení (...) Naše zásoby jsou nyní zastaveny na následující dva měsíce. Květen a červen bude pokryt tak, jak máme uloženo," slíbil.

20:23
28. 4. 2020

„Odkáži vás na webové stránky ministerstva vnitra, kde je pravidelně aktualizována tabulka, kolik ochranných prostředků ministerstvo vnitra nakoupilo a jak byly do jednotlivých odběrových míst distribuovány. K 27. 4. nakoupilo ministerstvo vnitra 8 695 800 respirátorů, 59 321 000 roušek, 1 199 100 kusů ochranných brýlí, 1 159 000 ochranných obleků, 245 tisíc ochranných štítů, 1 590 000 ochranných návleků, 900 celoobličejových masek CM6, 6 100 filtrů P3R a 1 097 530 rychlotestů," vypočítává Hamáček. Celková suma za tyto prostředky je 3,9 miliardy korun. 

20:18
28. 4. 2020

Klíčové je, že Sněmovna rozhodnutím o prodloužení nouzového stavu umožnila řízené uvolňování omezení podle rad epidemiologů, zareagoval vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) pro ČTK.

20:16
28. 4. 2020
!

Andrej Babiš (ANO) uvedl na tiskovce po jednání se Zemanem: „My budeme reagovat tím, že půjdeme v úterý do Sněmovny v rámci stavu legislativní nouze a budeme chtít, aby ministerstvo zdravotnictví mělo větší kompetenci, to znamená, aby v rámci jejich kompetence mohli rozhodnout to, co jsme rozhodli na 25. května."

„Já opakuji, že je to velice důležité a děláme všechno pro to, abychom ochránili zdraví našich lidí. Protože to vypadá skvěle zatím, že zvládáme tu epidemii, to je jedna věc, ale tím rozvolňováním se může stát, že přijde druhá vlna, musíme se na to připravit,“ varoval Babiš.

20:10
28. 4. 2020

Poslanecká sněmovna by se měla vrátit k bodům, které se týkají informací vlády a výhrad opozice k uvolňování opatření a nákupu ochranných pomůcek.

Předtím padlo upozornění, že premiér Babiš opět není přítomen a je řádně omluven. „Ano, byl jsem u toho, když se panu místopředsedovi Pikalovi omlouval pro schůzku s prezidentem republiky, na kterou odjel," potvrdil Vojtěch Filip, který nyní řídí jednání Sněmovny.

Informace by tak měl podat vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

20:05
28. 4. 2020

„Nouzový stav nemůže být v ČR na věčné časy, pokud nechceme zemi a ekonomiku zničit. Proto jsme navrhovali, aby byl prodloužen o týden, a pak vláda buď požádala o jeho další prodloužení, nebo byl ukončen. Bohužel neúspěšně, znovu se ukázalo, kdo drží vládu fakticky u moci - KSČM," poznamenal šéf ODS Petr Fiala na twitteru.

19:51
28. 4. 2020
!

Stav nouze do 17. května, jak chtěli komunisté. Vládě chyběl jediný hlas pro její návrh

V sále je přítomno 102 poslanců. Na řadě je nejprve hlasování, které odhalí, jakou podporu mají jednotlivé návrhy pro posunutí stavu nouze. O prodloužení nouzového stavu do 25. 5. by bylo pro 49 poslanců, hlasují se pouze možnosti "pro". Do 15. 5. je pro 44 poslanců, přihlášeno však bylo 103 poslanců, což je podivné, mělo jich být 102. „Nevím, jestli se někde nevyskytla chybička,“ poznamenal Radek Vondráček (ANO). Do 10. 5. je pro prodloužení stavu nouze 18 poslanců. A u prodloužení do 7. 5. je pro 44 poslanců.

Nyní jde Sněmovna hlasovat o jednotlivých návrzích "naostro" podle toho, jakou získali před malou chvilkou podporu. Do 25. 5. 2020 chce prodloužit nouzový stav 51 poslanců, proti bylo 38 poslanců. Návrh přijat nebyl. Vládě to nevyšlo o jeden hlas, kvórum bylo pro schválení 52 poslanců. Pro byli všichni přítomní poslanci ANO a ČSSD a většina komunistů, zdrželi se však tři poslanci KSČM - Jiří Dolejš, Leo Luzar a Jiří Valenta.

Do 17. 5. 2020 však odsouhlasilo posunout nouzový stav 54 poslanců, proti bylo 24 ze 101 poslanců. Vyhověno tak bude návrhu komunistů. Pro bylo všech 39 přítomných poslanců ANO, 7 poslanců ČSSD  všech 8 poslanců KSČM.

19:40
28. 4. 2020

Data požaduje i Olga Richterová (Piráti). „Není to maličkost, jaká data jsou poskytována,“ uvedla. „Je možné anonymizovaně velmi dobře poskytnout data o pozitivních osobách,“ tvrdí. Zajímalo by ji i to, jak dopadly výsledky u lidí, kteří byli odesláni do karantény či testování v domovech seniorů.

„Předpokládám, že je vláda má a jde jen o to, to v těch otevřených formátech poskytnout vědcům. Stejně tak jsou hrozně důležité informace o fungování laboratoří. Jde o to, jak se liší využití kapacit napříč laboratořemi, kde se daří, jaké množství, jaké jsou v tom výkyvy. A zase: S největší pravděpodobností to máte v excelové tabulce a mohlo by to být ke zveřejnění. Stejně tak je hodně důležitý časový údaj mezi náběrem a vyhodnocením, to je zase něco, co by nám velmi mnoho řeklo o zvládání testování,“ dodala Pirátka.

19:37
28. 4. 2020

„Byť tady padlo mnoho slov, tak nám stále ještě pan ministr zdravotnictví, nebo kdokoli z vlády, neodpověděl, proč nám vláda nechce dát ty data, a když je nechce dát nám, proč je nechce dát expertům, kteří spolupracují. Bez této informace já si těžko umím představit, že prostě budeme hlasovat. Máte ty data, pane ministře? Jestli je máte, tak nám je, prosím pěkně, dejte. A jestli je nemáte, tak přiznejte, že je nemáte, a my s tím budeme nějak pracovat. Ale vy s námi přece nemůžete mluvit způsobem: My máme data, my jsme ti odborníci, vy věřte, mlčte, poslouchejte,“ apeluje znovu ve "sporu o data" Kalousek na Vojtěcha.

Video  
Video se připravuje ...
16:20
28. 4. 2020

„Co nám to tady tvrdíte, jak je všechno jasné? Ani vy nevíte, jestli kadeřník může dneska nebo zítra ke mně přijít stříhat. Vidíte, že nepřišel, pro jistotu, nechtěl jsem nic porušovat, nebyl jsem si jistý. Fakt si nejsem jistý, tak poctivě čekám na 11. května, pokud nám to podmínky umožní. Třeba řeknou, že ne, že mám moc dlouhé vlasy, a tím pádem by se dlouho stříhalo. Já nevím,“ utahuje si Stanjura z Vojtěcha a zmatku kolem toho, zda kadeřnice mohou za klienty domů, či nikoli.

19:16
28. 4. 2020

„Nelhal jsem, nebyla to lež,“ 

brání se Vojtěch (za ANO) Stanjurovu útoku. „Já jsem nelhal, tehdy ta situace taková byla, tehdy to skutečně byla pravda,“ uvedl k 28. lednu, kdy říkal, že je a bude zdravotnických prostředků dostatek. „Ta situace byla velmi dynamická. Nejen u nás, ale v rámci celé Evropy se zvedla poptávka po ochranných prostředcích mnohonásobně,“ říká ministr s tím, že šlo o „těžko predikovatelnou“ situaci na konci ledna.

19:13
28. 4. 2020

„Nevím, o jakých datech stále hovoříte, o jakých datech mluvíte?“ 

uvedl ministr Adam Vojtěch s tím, že data jsou zveřejňována do detailu. „Jaká data potřebujete? Do detailu? Osobní údaje pacientů? Konkrétní pacienty, kteří jsou nakaženi, nebo kde jsou v jakých vesnicích nakaženi?“ rýpl si pro změnu Vojtěch. „Nechápu, o jakých datech mluvíte. Pokud jde o Chytrou karanténu, Chytrá karanténa běží. Aktuálně na pěti krajských hygienických stanicích a v tomto týdnu se implementuje i na dalších, aby běžela skutečně na všech 14. Ten projekt běží, souhlasím s tím, že ty porodní bolesti byly možná trošku větší, než jsme očekávali, to je pravdou,“ reaguje ministr dál.

19:10
28. 4. 2020

Marian Jurečka (KDU-ČSL) se táže Vojtěcha na „zveřejnění anonymizovaných dat pro týmy expertů“ a „proč ekonom Daniel Münich byl vykázán panem náměstkem Prymulou z toho jednání“. „Pokud v tisku čtu, že to bylo proto, že kladl nepříjemné otázky, já si myslím, že je potřeba, aby v každém týmu byli lidé, kteří mají kritické myšlení a umí klást otázky, které jsou případně nepříjemné“. 

19:05
28. 4. 2020

Sedmá hodina odbila a Stanjura (ODS) stále mluví. Jan Hamáček (ČSSD), který za ním chvíli seděl, už své místo opustil. „Smutným hrdinou posledních týdnů je pan ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Selhal zcela manažersky,“ navázal na svou kritiku z tiskovky Stanjura a opět Vojtěchovi vyčítá „podivné nákupy ve stavu nouze“. „Ministr zdravotnictví vehnal vládu do stavu, kdy soud musel rozhodnout, že vláda jednala nezákonně. A nelžete, když říkáte, že vám ten soud dal za pravdu, nic takového tam není,“ dodal.

18:45
28. 4. 2020

S vládní kritikou vystupuje šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Jeho řeč je značně rozvleklá, dnes nejsou poslanci omezeni 5 minutami při svých proslovech, jako bylo v případě schvalování dílčích vládních návrhů ke koronavirové pandemii. Stanjura rozebírá vše možné. Potáhne svou řeč až do sedmé hodiny? Koalice totiž nezvládla vznést požadavek, aby se jednalo a hlasovalo i po 19. hodině. 

Stanjura začal mluvit v 18:29. Řeší skutečně vše možné. „Mám napsaný projev, je to A5, nebude to příliš dlouhé,“ říkal přitom na začátku své řeči. „Vláda postupovala nezákonně,“ upozornil. Dostává se k mnoha situacím. „Byli jste v tom hobby marketu se podívat, pane ministře? Viděl jste ty lidi?“ táže se s připomínkou tamních front a nemožnosti dodržovat tam opatření. A řeší mj. harmonogram uvolňování.

18:22
28. 4. 2020
!

„Máte data? A mohla bych je vidět?“ 

Miroslav Kalousek míní, že „velmi důležitá otázka je, na základě jakých dat vláda rozhoduje“. „Data, která nechcete dát Poslanecké sněmovně, data, která nechcete dát veřejnosti, ale data, která dokonce ani nechcete dát spolupracujícím expertům. A náměstek pana ministra zdravotnictví spolupracujícího experta, jednoho z nejpoctivějších analytických mozků, kterého znám za poslední léta v české akademické sféře, prostě vyhodí z jednání, protože má nevhodné otázky. Tak na základě jakých dat vy chcete rozhodovat, na základě jakých dat rozhodujete? Já bych nerad teď simuloval legendární herečku neherečku Miladu Ježkovou, ale ono se to skoro hodí. Máte, prosím pěkně, data? A mohl bych je vidět?“ navezl se do vlády Kalousek.

„Když o tom jenom mlčíte a vaši úředníci vyhazují špičkové vědce a experty z jednání, když se náhodou zeptají na nějaká data, jak chcete, abychom my vám věřili?“ bouří dál Kalousek a členům vlády vytkl, že „tady sedí jako pecky“. Zmiňoval přitom včerejší situaci, kdy Roman Prymula z jednání na ministerstvu zdravotnictví vyhodil ekonoma Daniela Münicha. Čtěte ZDE.

Sněmovna o koronaviru a stavu nouze: Miroslav Kalousek (TOP 09) se rozlítil kvůli amaterismu, aroganci a slovům o tahnutí za jeden provaz, sledovala to i Schillerová (za ANO) (28.4.2020) Sněmovna o koronaviru a stavu nouze: Miroslav Kalousek (TOP 09) se rozlítil kvůli amaterismu, aroganci a slovům o tahnutí za jeden provaz, sledovala to i Schillerová (za ANO) (28.4.2020)
18:08
28. 4. 2020

„Já jsem byl členem dvou vlád a já si nepamatuji takhle vstřícnou opozici, jako jsme dneska my.“ 

Na výčitky o nekonstruktivnosti opozice reagoval Miroslav Kalousek (TOP 09) slovy: „Já nechci vyjmenovávat všechny konstruktivní návrhy, které jste smetli ze stolu a pak jste je předložili jako návrhy své. Zaplať pánbůh, že jste je předložili, my jsme je podpořili.“ Zmínil vstřícnost k mimořádným schůzím, k dohodám o programu či o tom, že bude 102 poslanců. Staňkovi vytkl, že se choval buď mimořádně nefér, nebo mimořádně nepoučeně.

„V každém případě bychom si asi měli ujasnit, co to znamená to táhnutí za jeden provaz,“ uvedl Kalousek s tím, že nejde o situaci, kdy „jeden velí, všichni ostatní drží ústa, mašírují a netroufnou si ani ceknout“, ale snahu najít společné východisko. „Vy jste se nikdy nesnažili s námi najít dohodu, vy jste nás jenom válcovali, vždycky jste si spočetli, že na to máte dost hlasů, tak jste nás tady zválcovali,“ vytkl koalici s podporou komunistů.

Do vlády Kalousek šije za „aroganci vůči sociálním partnerům, vůči odborům a vůči podnikatelským svazům“, vláda neprojednala dopady jednotlivých opatření na zaměstnavatele a zaměstnance, míní. „To není vládnutí, to není táhnutí za jeden provaz, to je amaterismus, to je arogance,“ dodal Kalousek.

18:02
28. 4. 2020

Staněk sepsul kalkul a kritiku opozice, Fiala se divil: Jsme konstruktivní

Petr Fiala (ODS) uvedl: „My nekritizujeme vládu paušálně, ale konkrétně, nekritizujeme vládu proto, že trpíme nenávistí k někomu, to je nám naprosto cizí. My kritizujeme vládu za to, co nedělá a co dělá špatně. A na tuto kritiku máme právo. Ale kromě toho to není jenom kritika, my jsme také předložili a od počátku předkládáme, jak by se měla ekonomická situaci v ČR řešit a komu by se mělo pomoct.“ Míní, že „opatření, se kterými přišla vláda, byla nejdřív naprostá většina zformulována námi“. „Troufnu si tvrdit, že málokterá vláda má takto konstruktivní opozici,“ dodal.

Reaguje na vystoupení exministra kultury, nyní řadového poslance Antonína Staňka (ČSSD), který kritizoval „totální opoziční negaci“, „vykalkulovanou útočnost“ a styl „čím větší bude kravál, tím větší bude šance dostat se do médií“. „Pane poslanče, já nevím, o jaké opozici jste mluvil, nechápu vůbec, o čem jste mluvil,“ řekl mu Fiala. 

17:41
28. 4. 2020

Poslanec Václav Klaus mladší se táže ministra Vojtěcha, co nastane tak zásadního 25. května, když by měl nouzový stav skončit.

„Já jsem si mezi lidmi udělal takovou anketu, ptal jsem se jich, co by si přáli, jak dlouho by chtěli ještě ten stav prodlužovat. Někteří říkali do 25. května, jako vláda, někteří říkali hned zrušit, někteří říkali 14 dní, někteří týden, někteří nechat, než půjdu do důchodu, někteří říkali na vždycky, někteří říkali na rok... A já mám pocit, že přesně takhle uvažuje vláda, když dává ty různé termíny,“ pronesl Klaus ml., který s prodloužením stavu nouze nesouhlasí.

„Tady je jasné, že vy vůbec netušíte, kam míříte, co má být konec té epidemie, a jenom z nějakého důvodu, patrně kvůli tomu soudnímu rozhodnutí, se to nyní snažíte posunout. To jde ruku v ruce s tím, že se vždycky nezapomenete pochválit, jak nejlépe řešíme pandemii, ze všech světových zemí pomalu,“ vytkl vládním představitelům. Míní, že jde o „galimatyáš, kdy tady bojují jednotlivé resorty mezi sebou, ČSSD s ANO“. „To je přece boj, který za nic nestojí (...) Ekonomika mezitím skutečně umírá,“ dodal.

17:27
28. 4. 2020

„Kolegyně a kolegové, já to tedy v té roušce zkusím. První pozitivní zpráva dnešního dne je, že prodloužení nouzového stavu bude. Otázka je samozřejmě, jak dlouho, ale to si myslím, že všichni víme, že k tomu dojde v nějaké podobě,“ uvedl poslanec Ivan Adamec (ODS) a ocenil, že se začínají rušit zákony a nařízení, které něco zakazovaly.

17:20
28. 4. 2020

„Pan poslanec a premiér Babiš se nám omlouvá z důvodu pracovního jednání v Lánech,“ 

přečetl Babišovu omluvu místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti).

16:55
28. 4. 2020

„Komunisté tady řekli 17. května, takže de facto je vymalováno,“ 

rýpl si exministr Petr Bendl (ODS). Upozornil na odpolední nepřítomnost Babiše i Hamáčka. „On by tady, stejně jako premiér, sedět prostě měl a poslechnout si celou debatu,“ vzkázal Hamáčkovi Bendl, který za Topolánka řídil resort dopravy a za Nečase zemědělství.

16:43
28. 4. 2020
!

Němcová zmínila Mynářovu zabijačku, svědectví Kuberovy rodiny i Babišovo "mávání" letadlům z Číny

Miroslava Němcová (ODS) se do vlády pustila také výrazně ostře. Vyčetla jí hned několik věcí. Jako první „neschopnost předsedy vlády Andreje Babiše postupovat podle zákona o krizovém řízení“, když do čela Ústředního krizového štábu jmenoval Romana Prymulu na místo ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). „Myslím si, že v té době jsme ztratili cenný čas. Protože předseda vlády hrál svoje píárové hry, nemyslel na vážnost situace tolik jako na své politické body,“ vytkla Babišovi. Vadilo jí také, když Babiš po jednání vlády „vykřikoval, že Senát a opozice dělají všechno proti občanům“.

Němcová dále kritizuje „nadměrné omezení občanských svobod“ a „vrchnostenský přístup vlády k občanům, nikoli k některým - říká se jim také papaláši - představitelům, ať už to byli státní úředníci, nebo jiné osoby“. „Celý národ sledoval, jak se v Osvětimanech odehrává zabijačka, na kterou přicházejí zdravotní testy pro všechny účastníky,“ vytáhla Němcová zabijačku v penzionu Vratislava Mynáře, na níž upozornily Blesk Zprávy.

Němcová vládu kritizuje i za zahraniční politiku - směrem k Číně. Zmínila, že se vládní představitelé včetně premiéra Babiše vydali na letiště „mávat letadlům, která přivážejí zboží, které jsme si zaplatili“. „Jako by v tu chvíli bylo zapomenuto, že Čína je původcem té pandemie, že Čína snesla na svět tuto pohromu, a teď za ni následně kasíruje. A jako by bylo zapomenuto na Jaroslava Kuberu. Ty souvislosti se teď dozvídáme v posledních dnech, kdy jeho rodina vydává svědectví, jak to bylo s nátlakem čínského velvyslance v České republice na předsedu Senátu. Určitě v tom svou roli hrál i prezident a jeho muži - (viz.) protože dosud nevysvětlená cesta hradního kancléře nebo pana poradce Nejedlého nebo pana Tvrdíka hrála nějakou roli,“ míní Němcová.

Vdova po Jaroslavu Kuberovi Věra a dcera Vendula promluvily o tlaku na šéfa Senátu, který zemřel v lednu, pro pořad 168 hodin České televize. Čtěte ZDE.

Sněmovna o koronaviru a stavu nouze: Poslankyně ODS Miroslava Němcová (28.4.2020) Kuberova rodina. Manželka Věra a dcera Věra Vinšová. Manželka Jaroslava Kubery Věra. Dcera Jaroslava Kubery Vendula Vinšová Kuberova rodina promluvila pro pořad 168 hodin.
16:16
28. 4. 2020

„Já se pokusím být zajímavější než telefon paní ministryně Schillerové, ale to bych musel udělat salto dozadu,“ uvedl Dominik Feri (TOP 09) směrem k Schillerové, která mu odvětila: „Já pracuju.“ „Já taky pracuju a měla byste mě u toho poslouchat,“ zareagoval Feri a tepe vládu za „totální komunikační chaos“. „Vláda si počínala jako pohádková saň, která má velké množství hlav, které nešlehají plameny, ale opatření. Jedna hlava šlehne opatření, druhá to popře, další šlehne další opatření a vytváří jenom další a další chaos,“ míní Feri.

Feri také připomněl, že vláda prohrála soudní spor, protože si počínala v rozporu se zákony, před čímž opozice varovala. „Jistě, můžu se poplácat po rameni: ,Měl jsi pravdu, Dominiku.' Ale k čemu mi to je. Dám vládě, doufám, dobrou radu. Vládo, prosím, přijďte proaktivně s odškodňovacím zákonem nebo odškodňovacím mechanismem. Pokud se toto nestane, tak nejen že budete čelit tisícům žalob od podnikatelů, část vyhrajete, část prohrajete, ale výrazně narušíte společenský smír,“ varoval.

16:12
28. 4. 2020

"Stav nouze dává vládě určité výjimečné pravomoce a je zde někdy obava, že by ty pravomoce výjimečné v tuhle chvíli se mohly stát stabilními, že by prostě už zůstaly. Že ta omezení svobody, která jsme na sebe přijali, by mohla být i natrvalo. Člověk si řekne: To není možné, to se nemůže stát, tomu naše demokracie může zabránit,"

uvedl poslanec Jan Zahradník (ODS) s tím, že to možné je - a připomněl rok 2007 a orkán Kyrill, kdy padlo na Šumavě velké množství dříví "a pan ministr Bursík využil situaci, obešel zákony a tím, že nechal to dříví ležet, způsobil kůrovcovou kalamitu a výrazné poškození Šumavy". "Pravda, byla to v uvozovkách jen Šumava, tady jde o lidské životy," uvedl Zahradník s tím, že si vláda musí více uvědomovat, že má pouze dočasné pravomoci.

Které ale navíc nevyužívá zcela ideálně, míní Zahradník. Málo se dle něj stará o školáky. "Zmiňujete spoustu věcí. Otevíráte hobbymarkety, pouštíte lidi do posiloven, pomalu na hřiště a pořád nikdo neříká nic o školách (...) Ty děti jsou doma, jejich návyky se pomalu rozpouštějí. Zvyk vstávat v šest ráno, vydat se do školy, kde musí být v osm, odpoledne si sednout, dělat nějaké úkoly se postupně rozplývá. Vstávají v devět, v deset, jistě pak mají UčíTelku, mají úkoly, možná mají i nějaké videokonference, ale ten základní návyk vedoucí žáky k pravidelnosti, vědomí povinnosti, se vytrácí," upozornil na problém.

16:08
28. 4. 2020

Ministryně Maláčová (ČSSD) se jala i na facebooku vysvětlovat, proč nedochází k rychlejšímu uvolňování sociálních služeb. „Moc dobře vím, jak těžké to teď mnoho rodin a pečujících má. Nejde ale bohužel vše otevřít mávnutím kouzelného proutku. Sociální služby pracují s těmi nejzranitelnějšími, a ty musíme chránit nejvíce,“ uvedla. „Epidemiologové nás totiž varují před druhou vlnou nemoci. A i když se modlím, aby žádná další koronavirová vlna ani vlnka nepřišla, musíme být připraveni,“ dodala ministryně.

15:54
28. 4. 2020

„Je známá věc, že vir se podívá, zda je v dané zemi vyhlášený nouzový stav. Kde není, tam udeří! Už je z toho parodie na odbornou debatu,“

rýpl si na twitteru stomatolog Roman Šmucler, kterého do Ústředního krizového štábu vyslala TOP 09. Rýpl si do varování, že by bez nouzového stavu hrozila druhá vlna epidemie.

15:44
28. 4. 2020

Birke: Před stavem nouze byla situace děsivá, vojáci tahali řidiče z kolony v šálách

Poslanec ČSSD a starosta Náchoda Jan Birke k prodloužení stavu nouze do 25. května argumentoval příběhem starosty, který od 12. března prožil nouzový stav v "plné parádě". Popsal situaci, když chtěl 14 dní před vyhlášením nouzového stavu nakupovat roušky a respirátory do majetku města a setkal se tehdy prý s nepochopením na radnici. Obává se toho, že by s koncem stavu nouze skončilo i zásobování, o které se nyní stará ministerstvo vnitra.

Birke popisuje, jak se mu začali hlásit lékaři, že nemají roušky, respirátory a "mají strach, protože se na ně řítí covid-19“. Poslanec upozornil, že před stavem nouze byla situace více emotivní, lidé se více báli, dnes naopak „lidé nemají takový strach, do jisté míry nosí roušky a už to není tak intenzivní“. „Všichni to cítíme, že to už není tak intenzivní, já tady nechci zmiňovat trhy v Praze na Náplavce atd. Prostě to není tak intenzivní a je to samozřejmě velmi dobře,“ podotkl.

Do Náchoda, kde se tehdy vytvořila od hranic historická fronta 54 kilometrů, přijeli výsadkáři z Chrudimi a měli také pouze šály, Náchod je vybavil respirátory, zmínil Birke. „Z té fronty vytahovali italské řidiče, kteří měli 38 teplotu, se šálami na puse,“ líčí poslanec ČSSD, jemuž půlka úřadu „spadla do karantény, protože účetní byla pozitivní na covid-19“ a dalšího nakaženého označovali lidé na sítích za div ne "prašivého", postěžoval si Birke. „Ta situace byla děsivá v mnoha ohledech,“ podotkl starosta Náchoda s tím, že během stavu nouze mohl stát začít zásobovat respirátory a rouškami lépe.

Farmářské trhy na Pražské náplavce v sobotu 25. 4. 2020 Farmářské trhy na Pražské náplavce v sobotu 25. 4. 2020
15:20
28. 4. 2020

KSČM si svou tiskovku naplánovala na čas během jednání Sněmovny. „Zvážili jsme jak ta rizika zdravotní, epidemiologická, i ty výhrady, které jsou k tomu, jak nakupovat ten materiál,“ uvedl Vojtěch Filip. Podle něj je potřeba prodloužit stav nouze i z důvodu nákupů. KSČM se dál přiklání k prodloužení stavu nouze o 17 dnů z 30. dubna do 17. května.

„Víme, že je zatím k dispozici několik návrhů. Některé strany navrhují týden, některé 10 dnů atd. Hovoří se o 17, vláda chce 25. Chceme, aby se o výběru počtu dnů hlasovalo vzestupným způsobem. Přikláníme se k 17 s tím, že až se vyvine to vlastní hlasování, tak jsme připraveni nepodpořit méně než 17 dnů,“ uvedl Pavel Kováčik.

Sněmovna o koronaviru a stavu nouze: Komunisté Kováčik, Ondráček a Filip na tiskovce (28.4.2020)
15:15
28. 4. 2020

Černochová zostra: Chaos, vláda jako slon v porcelánu, plácání po ramenou není na místě

Jana Černochová (ODS) pokračuje v kritice vlády, která dle ní způsobila chaos a snaží se „rétoricky vytáčet a a tvrdit nám, že černá není černá“. Zasloužila by si spíš nedůvěru než prodloužení nouzového stavu, míní poslankyně.

„Bohužel vláda neustálým chaosem při zveřejňování rozvolňovacích opatření proti šíření koronaviru tento stav zhoršuje,“ uvedla Černochová. „To je navíc orámováno nezákonným postupem při vydávání opatření ministerstvem zdravotnictví, na což jsme od počátku upozorňovali. Chytristickými a manipulativními výroky, jako byl například výrok ministra zdravotnictví, že v souvislosti s koronavirem nebyly zavřené hranice, nýbrž že člověk pouze nemohl vycestovat do zahraničí. Absurdní,“ podotkla. Zmínila, že štíty s pomůckami při plošném testování musela vybavit personál Městská část Praha 2, ministerstvo nepomohlo.

Vláda se dle ní chová jako „slon v porcelánu, když jen vytahuje, někdy jakoby nahodile, povinnosti, zákazy a příkazy z pomyslného klobouku plného restrikcí a stejným způsobem je i ruší“.

„Dneska v noci jsem se dozvěděla, že přestávají platit modré zóny. Přátelé, jak jste dnes zaparkovali? Naštěstí pan primátor v brzkých ranních hodinách vydal prohlášení, že Praha s tím nesouhlasí a že zóny se budou rušit až k 11. květnu. Ale chápete to, že se v noci dozvíme, že se něco zruší. Já se s koro bojím usnout, do čeho se zase vzbudíme a co bude, nebo nebude platit,“ rýpla si. „Žádné plácání po ramenou za to, jak jsme krizi zvládli, není na místě,“ míní.

15:10
28. 4. 2020

„Premiér, který arogancí na novináře jen srší a pak to dává ještě na odiv. Premiér, který občanům pomáhá, jen když mu z toho něco kápne. Premiér, který mluví o všech a o všem, ale když je vyhrožováno komunálním politikům, mlčí jako Sfinga, je premiér úplně k ničemu!“ 

navezla se do Babiše na twitteru opět ostře šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Naráží na výhrůžky, kterým čelí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) po odstranění sochy Koněva, ale i primátor Zdeněk Hřib (Piráti) či starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS).

15:07
28. 4. 2020

V samotné Sněmovně, kde je dnes poloviční počet poslanců po domluvě klubů, panují nadále přísná opatření. A přistoupit se muselo i k dalším. „Ruší se Den otevřených dveří, původně plánovaný na 8. května. Je uzavřena návštěvnická galerie pro veřejnost a novinářská galerie v jednacím sále. Neprovádějí se prohlídky Poslanecké sněmovny a jsou zrušeny plánované semináře a vernisáže výstav,“ uvedla Sněmovna na svých stránkách.

K 28. dubnu se však naopak znovu otevřelo informační centrum pro veřejnost, oddělení styku s veřejností, Parlamentní knihovna a částečně se rozvolnily podmínky v novinářském atriu, které však nadále funguje v úsporném režimu.

Milan Šmid ( 22. dubna 2020 15:49 )

Pravicové nicky co nechali beztrestně vytunelovat naši vlast se zase ozývají ?,Fuj !!Milan mid:Pomatený lh.ř kalosek !!OKAMURA CHCE REFERENDUM O VYSTOUPENI S EU !! JÁ TAKY !! Vystoupení z EU: Sněmovna hlasovala. Výsledek znamenal šok
22. 4. 2020 13:37
V poslanecké sněmovně se dnes hlasovalo o návrhu místopředsedy SPD Tomio Okamury na zařazení nového bodu - vyhlášení referenda o vystoupení z EU. K výsledkům hlasování, v němž se 69 poslanců zdrželo, se vyjádřil bývalý europoslanec Petr Ježek a také předseda České stomatologické komory Roman Šmucler.
Vystoupení z EU: Sněmovna hlasovala. Výsledek znamenal šok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
V době hlasování bylo přihlášeno 190 poslanců. Pro bylo 28 poslanců, proti 93 zákonodárců. 69 poslanců se zdrželo, mimo jiné i předseda ČSSD Jan Hamáček. „Návrh nebyl přijat. Pevné zařazení nebudeme hlasovat," zaznělo po hlasování. Proti bylo například 25 poslanců ANO, 21 poslanců ODS a 17 poslanců Pirátů. Proti byli i lidovci, topkaři, sociální demokraté i poslanci STAN. Pro byli přitomní poslanci SPD a také KSČM.
„Víc jak polovina přítomných poslanců se zdržela nebo byla pro návrh T. Okamury na zařazení bodu vyhlášení referenda o vystoupení z EU. Jakkoli něco jde možná i na vrub obecných dohod ANO s SPD, je to naprosto neuvěřitelné. Zdržel se i předseda vládní ČSSD," sdělil bývalý europoslanec Petr Ježek (ANO).
Víc jak polovina přítomných poslanců se zdržela nebo byla pro návrh T.Okamury na zařazení bodu vyhlášení referenda o vystoupení z EU. Jakkoli něco jde možná i na vrub obecných dohod ANO s SPD, je to naprosto neuvěřitelné.
Jinak je bohužel pravdou, že mnozí poslanci a předsedající Zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny nerespektují. Je to pouze zákon. pic.tw­itter­.com/f­FVNVQe­9aC
„Mezitím velká podpora (minimálně nebránění) referendu o vystoupení z EU v PSČR. Jde do tuhého..." poznamenal k aktuálnímu hlasování stomatolog Roman Šmucler

mikima2 ( 22. dubna 2020 11:44 )

To nejhorší ze strany opozice teprve přijde. Až skončí nouzový stav a začneme se pomalu vracet do normálníh kolejí, začne opozice a mnoha dalšími profláknutých kašparú podávat na vládu různá trestní oznámení, udávat, vyzývat Babiše, Vojtěcha, Schillerovou, Prymulu, Hamáčka k odstoupení, z ulity vylezou Minář a spol, kteří budou opět manifestovat, no prostě máme se na co "těšit".

gejzovic ( 22. dubna 2020 10:45 )

To by bylo pozdvizeni,to by ho vyloucili z profesorskeho klubuODS,predseda Stanura

gejzovic ( 22. dubna 2020 10:40 )

To nehrozy

gejzovic ( 22. dubna 2020 10:25 )

uplny souhlas,aby se uplatnil musel byt profesorem,nekteri zlodeji to ani nepotrebovali a vypadaji jinak

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud