Ošetřovné 80 procent, Maláčová v potížích stáhla roušku. Fiala: Vláda zabíjí ekonomiku
Ošetřovné poskočí ze 60 na 80 procent, schválila Sněmovna. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) čelila kritice, že jde o návrh, který opozice prosazovala již před měsícem. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se omlouval, že se v pondělí spletl - připustil nyní, že práce kadeřnic v domácím prostředí u klientů není zakázaná. Opozice kritizuje vládu mj. za přetrvávající zákaz vycestování - vadí Petrovi Fialovi (ODS) i Markétě Pekarové Adamové (TOP 09), jednat o něm chtějí ve středu. Dění z úterního jednání Sněmovny jsme sledovali na Blesk.cz online.
- Vláda nově navrhuje schodek rozpočtu 300 miliard, což je o 100 miliard více, než odsouhlasila Sněmovna 24. března při předchozím návrhu vicepremiérky Aleny Schillerové (za ANO).
- Kritice čelí Babišův kabinet mj. i za schéma uvolňování přísných opatření. Do vlády se ostře pustila ODS, podle jejího šéfa Petra Fialy virus zabíjí lidi, ale vláda zabíjí českou ekonomiku. „Vláda naprosto nezvládá pomoc živnostníkům a firmám. Je čas otevřeně říkat pravdu: virus nás ohrožuje, virus zabíjí lidi, ale česká vláda zabíjí českou ekonomiku,“ uvedl.
- Fiala stejně jako Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) kritizují pokračující zákaz vycestování Čechů, který platí až na drobné výjimky nadále. Opoziční lídři přirovnávají zavřené hranice k době před sametovou revolucí.
- Pochybnosti opozice panují i nad dalším prodloužením nouzového stavu. Ten v Česku platí do čtvrtka 30. dubna – šlo o sněmovní kompromis, vláda původně požadovala 11. května. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) varuje před značnými komplikacemi, pokud by se nouzový stav neprodloužil. Opozice je vesměs proti dalšímu prodlužování, naopak KSČM by kývla na prodloužení do 17. května.
- Předchozí jednání Sněmovny skončilo 9. dubna až ve 2:51, provázela jej mj. noční kritika ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Ten se nyní omlouval za svou nepřesnost u kadeřnic - jejich provozovny jsou i nadále uzavřené, u klientů doma však stříhat mohou, byť to ministerstvo důrazně nedoporučuje.
- Sněmovnou v úterý prošel návrh Jany Maláčové (ČSSD) na zvýšení ošetřovného na 80 procent. Opozice ji kritizovala, že toto zvýšená navrhovala již před měsícem, Maláčová se bránila, že již před zvýšením na 60 procent avizovala, že k dnešnímu kroku časem dojde. Prošel i pozměňovací návrh, aby na ošetřovné měli nově nárok i dohodáři - lidé pracující na dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, kteří však odváděli z dohod nemocenské pojištění. Zvýšení nyní posoudí Senát.
- Dění kolem šíření koronaviru v Česku i ve světě a nárůst počtu nakažených, obětí, ale i uzdravených sledujeme ONLINE zde.

"Mám 58, to se neslaví, přejí mně kolegové ve Sněmovně, přátelé, většinou SMS. Oslavím to o víkendu doma v úzkém rodinném kruhu,"
uvedl na dotaz Blesk Zpráv šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Klub KSČM si však půlhodinovou pauzu po vyslechnutí argumentů premiéra a ministrů. "Skutečně nechceme rozhodovat o naší pozici k prodloužení stavu nouze ad hoc od boku, ale chceme všechny ty argumenty pečlivě zvážit," uvedl šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik. Podle iDnes.cz 12 ze 20 členů výkonného výboru KSČM již v pondělí rozhodlo, že poslanci mají podpořit prodloužení nouzového stavu do 25. května.

"Po ukončení krizových opatření ztratí stát kontrolu nad prosazováním těchto ochranných kroků,"
varovala Maláčová. A zmiňuje i oblast poskytování dávek, kde "došlo k významnému zjednodušení agendy", omezení kontaktu s Úřadem práce a dalšími na nezbytně nutný a zajištěním nadále plynulého vyplácení sociálních dávek. "Bavíme se o mimořádné okamžité pomoci, o ošetřovném, o nemocenské, nebo o podpoře v nezaměstnanosti," vypočetla Maláčová, dle které následky krize na občany budou teprve doléhat a bude se zvyšovat počet žadatelů.
Upozornila, že ve středu Senát projedná navýšení ošetřovného ze 60 na 80 procent denního mzdového výměru. A také rozšíření program Antivirus, kdy se ve čtvrtek bude na vládě jednat o zavedení další oblasti - po A a B bude i C. "A a B program uAntivirus reagují na to, že firmy fungovat nemohou, my potřebujeme to písmeno C, abychm mohli motivovat a podporovat ty firmy, které fungují a snaží se ve stížených podmínkách nadále pokračovat," poznamenala.
Maláčová ve Sněmovně musela často upravovat padající roušku, uvázanou za hlavou na kalouny. Schillerová za ní mezitím roušku, připnutou gumičkami, z jednoho ucha na chvíli odepnula, aby se mohla napít.

Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že má za úkol chránit tu nejzranitelnější skupinu - seniory, zdravotně postižené a těžce nemocné. Ale také všechny obany, aby neupadli do existenční nouze. "A za třetí mám za úkol podporovat a ochraňovat zaměstnanost tak, aby lidé mohli pracovat a mohli se starat o sebe i své blízké. Nouzový stav umožňuje ministerstvu práce a sociálních věcí dělat řadu kroků, které ochranu těchto skupin zrychlují a zjednodušují," říká ministryně.
Maláčová věří, že v příštích dnech se na vládě schválí mimořádný dotační titul pro sociální služby. "Kde kromě díky a vzdání holdů těmto lidem poděkujeme i finančně a jejich nasazení a práci finančně oceníme," podotkla.
"Všichni se toužíme vrátit do normálního života," uvedla Maláčová s tím, že chce být spíše opatrnější a konzervativnější s ohledem na doporučení epidemiologů. "Chráníme ty nejzranitelnější před tou tzv. druhou vlnou. Klíčová je ochrana zdraví před všemi ostatními důvody, jakmile jim osobně lidsky rozumím," dodala k plánu na uvolňování sociálních služeb.

Ačkoli opozice volala po informacích od vlády, po obědové pauze příliš míst v sále zaplněných není. Ve vládní lavici nechybí Alena Schillerová, Adam Vojtěch ani Jana Maláčová, na kterou přijde řada po Havlíčkovi. V sále pak nechybí ani dnešní oslavenec Jaroslav Faltýnek (ANO).

Po obědové pauze pokračuje jednání Sněmovny, za vládu teď promluví vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Nouzový stav je spjatý s rozvolňovacím režimem ekonomiky, upozornil. „Je nám někdy vytýkáno, že nemáme zcela jasný plán, že ho neumíme komunikovat. Máme jasný plán, jednoduchý plán, o kterém není žádá další diskuze,“ uvedl.
První plán o pěti etapách se změnil, protože „se stav vyvíjel dobře“, čtyřetapové řešení označil Havlíček za finální. „V tuto chvíli jsme srovnali krok např. s Německem, Rakouskem, jsme mezi třemi zeměmi v Evropě, které mohly plán zveřejnit a poté ho realizovat,“ říká Havlíček.
„Není možné chybu neudělat, omlouváme se všem těm, kterým jsme možná něco nedodali zavčasu,“ říká Havlíček.

Hudební vložku si střihl dnes ve Sněmovně poslanec TOP 09 Dominik Feri a prohnal své hbité prsty po klávesách. „To bylo jak z grotesky,“ glosoval své vystoupení. „Jste hodně dobrej, Dominiku. Smekám,“ reagoval exposlanec Marek Černoch.
Od diskutujících však padaly i návrhy, zda by ve společném čísle mohli vystoupit např. ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který se účastnil pěvecké soutěže SuperStar, či šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO), s oblibou hrající na kytaru - mj. však i na pultíku v Poslanecké sněmovně, jak učinil v době rekonstrukce jednacího sálu.
Jdeme na to pic.twitter.com/eviLQoQR0l
— Dominik Feri (@DominikFeri) April 28, 2020

ODS dál tlačí na konec ministra zdravotnictví, sám Vojtěch reagoval na dřívější tlaky na jeho konec slovy, že rezignovat nehodlá. K odstoupení vyzýval Vojtěcha i šéf STAN Vít Rakušan. „Já rozhodně neplánuji odstoupit nebo rezignovat,“ uvedl minulý čtvrtek Vojtěch po jednání vlády.

Miroslav Kalousek (TOP 09) na twitteru upozornil, že dnes slaví narozeniny šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který se narodil před 58 lety v Prostějově. „Přeji mnoho pochval od pana předsedy Babiše a hodně kreativity při vymýšlení dalších krycích jmen,“ vzkázal Kalousek.

Zatímco vláda má nyní těžkou hlavu z toho, zda se podaří prodloužit i kvůli rozhodnutí Městského soudu v Praze stav nouze do požadovaného 25. května, k čemuž se opozice staví zatím značně negativně a komunisté vyčkávají, sociální sítě se situací baví. Babišovi je i nadále připomínán výrok z tiskovky po pátečním jednání vlády: „Vláda udělala maximum, má jasný výsledek, zachránili jsme tisíce mrtvých.“
— TMBK (@TMBKOFFICIAL) April 28, 2020

Před pauzou na oběd se ještě slova chopila vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) a upozornila na dnešní verdikty Ústavního soudu, který odmítl řadu podnětů, které směřovaly proti vyhlášení nouzového stavu či omezení pohybu v Česku. "Ústavní soud řekl: Vyhlášení nouzového stavu vládou je akt vládnutí, doslova cituji," upozornila Schillerová.
"Máme tady v obcodbných věcech různá rozhodnutí. Neviňme vládu, nebuďme tím, kdo bude mít pocit, že má právo na ty největší soudu, neviňme jí z toho, jestli postupovala tak, či onak. Nikdo nezpochybnil legitimitu těch opatření, které byly vedeny snahou ochránit zdraví lidí v naší zemí. A to bylo to nejdůležitější. To nejpodstatnější je - a říkám to se vší pokorou a s vědomím toho, že nikdo pořádně, ani ti nevětší odborníci neví, jak se ten vir bude chovat a zachová - že jsme ho zvládli. A ta čísla jsou jasná, jasné je i to, že jsme takto vnímáni v mezinárodním hledisku a teď se doufám vytvořily podmínky na postupné uvolňování," uvedla Schillerová s tím, že i britský ministr financí český plán studuje a jsou země, které se námi inspirují. "Například Slovensko," dodala.

„Já chápu, že někdy pro laickou veřejnost jsou těžko pochopitelné některé kroky. Proč psí salony dříve, než kadeřnictví. Ale to má jasný odborný argument. Kadeřnictví je i ze zákona o ochraně veřejného zdraví epidemiologicky závažná činnost, protože je tam skutečně blízký kontakt,“
říká dále ve Sněmovně Adam Vojtěch (za ANO). Dle něj je nutné, aby byl plán rozvolňování zachován, jak je nyní nastaven. Nedává smysl prodloužení o týden, 10 č i14 dní. „Jediné smysluplné řešení je prodloužit nouzový stav do 25.5.,“ vzkázal.
„Já moc nerozumím tomu, že je tady stále voláno po zveřejňování dat. Já myslím, že my zveřejňujeme maximum dat na stránkách, které jsou veřejné koronavirus.mzcr.cz.,“ reagoval na další výtky.

Vedeme si dobře. Nepokazme si to. Opatření, díky kterým jsme dostali epidemii pod kontrolu, musíme rozvolňovat postupně. Ukončení nouzového stavu by ale znamenalo, že skončí ze dne na den. Hrozil by exponenciální nárůst nemocných a druhá vlna epidemie. To je nepřijatelné riziko. pic.twitter.com/YCWdNDqS3N
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) April 28, 2020

Ministr Adam Vojtěch před poslanci opakuje, že nebyl příznivcem prodloužení nouzového stavu, ale po verdiktu soudu nelze jinak, situace se zásadním způsobem změnila. "Když jsem tady poslouchal kolegy, tak jsem měl pocit, že oni tady dělají něco pro nás, pro vládu, jako že my chceme prodloužit nouzový stav. Ale to tak není. My chceme prodloužit nouzový stav, protože je to nezbytné pro obchrnau našich občanů. To neděláte pro nás, to děláte pro to, abychom zvládli tu obrovskou krizi, které čelíme, největší pandemii na území ČR za posledních 100 let. To je zkrátka holý fakt," apeloval na poslance.
Názory opozice o různé době prodloužení označil za názory, nepodpořené odbornými argumenty. "Nechceme nouzový stav prodlužovat, protože chceme dále utahovat šrouby, my je chceme povolovat. Ale to povolávání musí mít určitá pravidla. Musí být opřeno o data, s tím souhasím," dodal s tím, že je třeba mít čas na hodnocení rozvolňovacích kroků a dopady právě na data a případně i na to, "co způsobilo to, že došlo k nárůstu pozitivních pacientů".

„Nepodsouvejme, prosím, lidem v naší zemi v této těžké době, kdy máme prokázat jednotu, schéma, které vláda mnohokrát předvádí: My, vláda, lidi chráníme a oni, zlá opozice, se vás snaží uvrhnout do nebezpečí, háží vám klacky pod nohy a snaží se o to, aby tato země nefungovala. Tak to přeci není, podívejte se i na výsledky hlasování,“
uvedl šéf STAN Vít Rakušan. Ocenil Babišova slova o tom, že „jsme v tom všichni společně“. „Společně jsme také tu první fázi zvládli, není to tak, že tady byla vláda, která se snaží lidem pomoci a opozice se snaží o pravý opak. V této zemi žijeme všichni, bez ohledu na naší politickou příslušnost (...) A není to přeci tak, že řeknete: My jsme poslali peníze. Vždyť ty peníze nejsou vaše, jsou posledního daňového poplatníka z každé vesnice, z každého města, každého pracujícího člověka, který je odvádí na svých daních. To jsou naše peníze,“ dodal.

„Premiér ve svých rozhovorech často lže a uvádí nepravdy. Jedna z těch základních, ze které byl nedávno usvědčen, je, že tvrdil ve svém rozhovoru pro Blesk, že má na stole konkrétní data, podle kterých se rozhoduje o uvolňování jednotlivých opatření a nastartování jednotlivých provozoven. Když po něm chtěli novináři tyto podklady, tak je nebyl schopen Úřad vlády vydat. Je tedy zcela jasné, že se tady dost často operuje s tím, že data existují, že data jsou k dispozici, ale pak se následně dozvíme, že to není pravda,“ uvedla Pekarová Adamová (TOP 09).

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) uvedla, že jediný Hamáček se snažil zdůvodnit detailněji, proč je prodloužení nouzového stavu nutné. I u něj jí ale chyběly komplexní informace. „Lovíme informace z jednotlivých vystoupení, jednotlivých usnesení z webů, jednotlivých rozhovorů a to je přece pro tak zásadní rozhodování naprosto nedostačující a nepřijatelné,“ postěžovala si. Upozornila, že k dispozici jsou data a vyhodnocení o chytré karanténě, pilotním projektu a nástroji, který je uváděn často jako klíčový.

"Otázka třeba i letních táborů někomu může přijít banální, ale přiznám se, že když vláda říká ústy ministra zdravotnictví: Letní tábory asi až od srpna, a já o víkendu slyším pana premiéra: Ale já bych si přál, aby to bylo od července... tak já, který jsem třeba 10 let dětské tábory dělal, tak jsem z toho dost zmatený. A nezávidím těm organizátorům, ale ani rodičům, kteří si plánují dovolené. Zkusme pamatovat i na tyto obory, tyto činnosti, které se dotýkají tisíců lidí v této zemi," uvedl ve Sněmovně Marian Jurečka (KDU-ČSL) a potvrdil, že lidovci podpoří prodloužení stavu nouze o 10 dnů. Stát má dle něj konkrétněji říci, jak to bude dál vypadat v oblasti školství.

"V situaci, kdy máme nouzový stav, kdy máme aktuálně probíhající krizi, není úplně moudré spustit nějaké mediální, politické a právnické kutilství a začít předělávat krizový zákon. To je věc, kterou já pokládám za velmi nebezpečnou a ne úplně produktivní,"
upozornil Hamáček (ČSSD) s tím, že by se držel stávajících úprav, vyzkoušených jinými pohromami.

"I podle judikátu Městského soudu v Praze máme v principu dvě možnosti. Buď Poslanecká sněmovna vyhoví žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu a vláda bude schopná dostát tomu harmonogramu rozvolňování tak, jak byl prezentován, a s tím, že ta poslední opatření velké razance končí 25. května a po 25. květnu už bude vláda schopna, za předpokladu, že budeme tu situaci zvládat, ten boj proti epidemii řídit opatřeními ministerstva zdravotnictví, která nemají tak zásadní dosah na omezení lidských práv," uvedl Hamáček.
Pokud Poslanecká sněmovna nouzový stav neprodlouží vůbec, nebo na jinou dobu, má vláda podle Hamáčka v principu pouze možnost podřídit se verdiktu Poslanecké sněmovny a respektovat, "že k termínu konce nouzového stavu skončí všechna ta omezení, na které Městský soud v Praze nahlíží jako na omezení, která mají zásadní vliv na omezení lidských práv, dneska už to je hlavně to nařízení vlády, které omezuje přítomnost občanů v prodejnách".
"Datum, ke kterému skončí nouzový stav, je datem finálního rozvolnění opatření v boji proti epidemii v ČR, (...) Jakékoliv datum před 25. května znamená, že Poslanecká sněmovna se rozhodla ta opatření uvolnit rychleji, než jí doporučuje vláda, resp. než jí doporučují odborné týmy," dodal s tím, že mu nedává smysl odhlasovat jiný termín než 25. květen z důvodů jiných, než jsou politické.

Před poslance předstupuje i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Vyzval šéfa SPD Okamuru, pokud má podezření, že nákupy ochranných prostředků provází korupce, aby využil svého práva a podal trestní oznámení. "Házet tady obviněními z korupce na mikrofon při vědomí, že má poslaneckou imunitu, je sice možné, nicméně není to férové. Pokud má informaci o tom, že na ministerstvu vnitra při nákupech docházelo ke korupci, prosím a vyzývám ho, by podal trestní oznámení a policie to prošetří," dodal.

"Sám jsem velmi pochyboval o tom, co si mám myslet o rozhodnutí Městského soudu v Praze, který na sebe vztahl pravomoc rozhodovat o tom, podle kterého zákona má vláda rozhodovat,"
uvedl Vojtěch Filip (KSČM). Soudce měl podle něj přerušit řízení a předat věc k posouzení Ústavnímu soudu, míní. Označil to za "exces, který brutálním způsobem naboural dělbu moci v ČR". "Možná bychom si odpustili dnes tolik demagogie, kterou jsme tady před chvilkou slyšeli," rýpl si do pravicové opozice.
Podle Filipa je nutné si vyjasnit, jaká je nákazová situace a jak se daří věci skutečně řešit. "Nemůžeme se utěšovat jenom tím, že opravdu jsme na tom mnohem lépe, než země okolní. Ten náš počet nakažených na 100 tisíc obyvatel je opravdu velmi nízký proti sousednímu Německu, Rakousku," uvedl. Ve vyjádření vlády postrádal, jak se zachová k oblasti Domažlicka, Chebska i dalším lokálním problémům. Klub KSČM vyslechne argumenty vlády a po poradě dojde k závěru, na jak dlouho nouzový stav podpoří.

"Ministr Adam Vojtěch manažersky naprosto selhal,"
pokračovala dnes ODS v kritice ministra zdravotnictví ústy předsedy svého poslaneckého klubu Zbyňka Stanjury. Ministr dle něj "týdny lhal". "To, že lhal premiérovi a vládě, to bych ještě i přešel, ale lhal veřejnosti a hlavně zdravotníkům, jak jsou zanezpečeny ochranné pomůcky, ještě dlouho to nebyla pravda. Druhá otázka jsou podivné nákupy ochranných pomůcek ministerstva zdravotnictví (...) V řádech sta milionů, možná miliard ministerstvo zdravotnictví nakupovalo předražené věci," dodal Stanjura.

Piráti požadují, aby nebyl pouze normální a nouzový stav, ale aby byly zavedeny různé stupně pohotovosti a přehledně tak byla sestavena i opatření, kterými se mají občané při daném stupni pohotovosti řídit. "Tak se nám podaří zbavit toho chaosu, kdybychom náhodou museli řešit problém druhé vlny," podotkl Pirát Jakub Michálek.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš opět označil žádost o prodloužení nouzového stavu za "plytkou". "My jsme hovořili o čtyřech podmínkách, za kterých bychom se byli ochotni o prodloužení nouzového stavu tak, jak to navrhuje vláda, bavit. Bohužel ta podaná ruka ze strany Pirátů nebyla opětována ani jednou z vládních stran," říká.
Vládě opět vytkl "počáteční ignoraci" při nákupu ochranných pomůcek. "To spustilo jakousi rivalitu mezi dvěma ministerstvy a zároveň to vedlo dle našeho názorů i názoru analytiků k nehospodárnému nakládání s našimi penězi," dodal.

"Nepokračujme v tom chasu. V jednom televizním vystoupení vytáhnete ten nekončený investiční seznam, v dalším vykládáte zase něco jiného. Pojďme to změnit, udělejme z krize příležitost, pojďme si říct, čeho jsme schopni dosáhnout společně a pak pojďme soutěžit argumenty v těch oblastech, kde se dohodnout neumíme. My si například myslíme, že šetřit je třeba na státu a ne na občanech a toto je unikátní příležitost, jak osekat byrokratické procedury, regulace, nesmysly a jak přejít na efektivní stát," vyzval vládu šéf ODS Petr Fiala. Označil to za "znovu podanou ruku".

"Je to neobvyklý a velmi smutný okamžik v našich polistopadových dějinách. Vláda jednala protiprávně při tak zásadní věci, jako je zásah do základních a ústavních práv občanů,"
uvedl Petr Fiala (ODS) po Babišově projevu. Důvody pro restriktivní opatření byly zřejmé, způsob, jakým k nim vláda přistoupila, je však dle něj "nebezpečný a jak konstatoval i soud, tak je tento způsob také nepřijatelný". "Můžeme si říci, že okolnosti byly neobvyklé. Ano, to je výmluva, která se teď používá na všechno," dodal Fiala, který dnes představil 4 požadavky na vládu.

"Chápu, že byly různé spekulace a kritika, jak se nakupoval zdravotnický materiál. Chci vás ubezpečit o tom, že požádám NKÚ, aby zkontroloval nákupy všech resortů v době nouzového stavu, aby nebyly pochybnosti o tom, že to proběhlo transparentně a objektivně vzhledem k dané situaci," uvedl Babiš ve Sněmovně.
"Jsem přesvědčen také o tom, že jsme dokázali, že současnou krizi v žádném případě nezneužíváme k omezování demokracie a svobody. Možná jsou pro někoho naše opatření tvrdá, ale zejména podle hygieniků a epidemiologů nutná pro úspěšné zvládnutí pandemie," říká Babiš.

"Vzhledem k tomu, že krizová opatření podle krizového zákona smí vláda vydávat jen v době nouzového stavu a ten končí 30. dubna, tak je nezbytné, aby Poslanecká sněmovna vyslovila souhlas s prodloužením nouzového stavu,"
uvedl Babiš ve Sněmovně a upozornil na uvolňování klíčových opatření do 25. května. "Věřím, že s naší žádostí o prodloužení nouzového stavu tu dnes stojím už naposledy," řekl Babiš poslancům.
Premiér míní, že zavedením opatření se podařilo zabránit kolapsu zdravotnictví, připomněl, že 1. května má začít projekt chytré karantény. Zmínil však také případ LDN v Mariánských Lázních, "kde se nakazilo 34 klientů a 12 zaměstnanců" a do Karlovarského kraje vyslala vláda 12 vojáků. "Samozřejmě musíme počítat, že možná přijde druhá vlna, ale musíme být na to připraveni," dodal premiér a opět zmínil, že "vir je neznámý, že jsou různé teorie".

Babiš označil vládní opatření za efektivní. "Prokazatelně pomohla zabránit nekontrolovatelnému šíření epidemie," uvedl s tím, že díky nim "nenastaly žádné katastrofické scénáře jako v Itálii, Španělsku nebo Spojených státech".
"Žádné přeplněné jipky, žádné chodby plné intubovaných pacientů, žádní mrtví v chladících boxech. Ano, asi jsme měli formálně postupovat podle krizového zákona, jak řekl soud. My jsme jeho rozhodnutí respektovali a naše vláda formou zmíněných opatření okamžitě ještě téhož dne je opravila," připustil Babiš chybu.
"Bez ohledu na formální rovinu jsem přesvědčen, že to, co jsme udělali, bylo vysoce odpovědné rozhodnutí, které ochránilo naši zemi a naše občany a přišlo v pravý čas," hájí však vládní postup.

Ve Sněmovně před poslance opět předstoupil premiér Andrej Babiš (ANO). "Věřil jsem, že už Poslaneckou sněmovnu nebudu muset žádat o další prodloužení nouzového stavu a to hlavně proto, že si myslím, že naše země objektivně zvládla pandemii jako jedna z nejlepších v EU a naši epidemiologové potvrdili, že máme nákazu pod kontrolou, prozatím. A doporučili, abychom se už začali pomalu vracet k normálnímu stavu. Proto už jsem minulý týden avizoval, že asi prodloužení nouzového stavu nejspíš nebude potřeba," uvedl premiér.
Odvolává se však na rozhodnutí soudu z 23. dubna o zrušení čtyř mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví - právě kvůli rozhodnutí soudu vláda žádá o prodloužení nouzového stavu, upozornil.
"Soud sám řekl, že se naše vláda potýkala s výjimečnou situací a to i z hlediska práva," upozornil Babiš. "Nikdy v minulosti jsme nečelili nebezpečí, které by tak zásadně ohrožovalo zdraví obyvatel, a pokud jste viděli např. jednu ze studií, která říká, že koronavir i u nemocných lidí může zkracovat jejich život až o 10 let," pokračuje.

"Jakékoliv prodlužování nouzového stavu tak, jak to navrhují ostatní, je pouze názor. O sedm, o čtrnáct dní, to není ničím podložené. My to máme jasně podložené jasným plánem rozvolňování,"
uvedl Adam Vojtěch (za ANO) s tím, že vláda je již tak nyní s plánem rozvolňování "na hraně" a potřebuje 14denní cykly, kdy je možné vyhodnotit objektivně data. "Každé rozvolňování s sebou nese to, že se setkává více lidí. To je ten princip, proto děláme ta omezení. My jsme chtěli zamezit setkávání, protože víme, že ta nemoc se šíří kontaktem mezi lidmi, je to infekční nemoc a každé rozvolnění znamená větší a větší koncentraci lidí, větší a větší kontakty lidí," dodal.

Poslanecký klub ANO po rozhodnutí Městského soudu v Praze nabyl pocit, "že 1.5. všechno končí". "Všech 39 poslanců bude hlasovat pro prodloužení nouzového stavu do 25.5.," uvedl místopředseda poslaneckého klubu ANO Roman Kubíček. "Pokud bychom nedospěli ke schodě, půjdeme k další nejbližší. Když komunisté budou ochotni podpořit 17.5., my pochopitelně podpoříme 17.5.," podotkl s tím, že by se ale pak patrně museli poslanci prodloužením nouzového stavu zabývat znovu.

Na tiskovku ANO dorazil ministr zdravotnitví Adam Vojtěch, který členem Babišova hnutí není. Po boku má místopředsedu poslaneckého klubu Romana Kubíčka.
Prodloužení nouzového stavu do 25. května označil Vojtěch za "jedinou možnost, která nám zaručí, že budeme mít situaci pod kontrolou". "Toto není o nějakém názoru, toto není o politice, to je skutečně o odborné debatě. My jsme nastavili plán rozvolňování daných opatření tak, aby byl realizovatelný, aby byl reálný, ale na druhou stranu, aby jsme neohrozili příznivou epidemiologickou situaci, ve které se nacházíme," říká Vojtěch.
Po každé vlně rozvolňování potřebuje vláda prostor pro vyhodnocení dopadů, proto jsou vlny nutné po 14 dnech, upozornil Vojtěch. "Pokud by došlo k tomu, že budeme muset ze dne na den otevřít naráz veškeré rizikové provozy v oblasti maloobchodu, restaurací, bazény, akvacentra atd., tak je tu sktuečně riziko, že tady dojde k explozivnímu nárůstu počtu pacientů," varoval ministr. "Z relativně malého množství pozitivních pacientů se ve velmi krátké době může stát stovky až tisíce nakažených denně," podokl.
Odmítá "masivní rozvolňování ve velmi krátkém čase". "Pak už se velmi těžko ten vlak zachytává, pokud se ta pandemie rozjede," uvedl Vojtěch s tím, že třeba v Japonsku či Singapuru nouzový stav velmi brzy rozvolnili a začaly jim přibývat počty nakažených. "Toto skutečně není teorie, to je reálná praxe," dodal ministr s tím, že WHO vyjádřila také obavu z překotného rozvolňování opatření.
"Zdaleka pandemii nemáme za sebou, jako svět. A jakékoli překotné rozvolňování by mohlo zhatit práci, kterou jsme tady odvedli za poslední týdny a kdy jsme skutečně všichni - a je potřeba za to poděkovat všem občanům - byli zodpovědní a dodržovali jsme ta pravidla. Prosím, pojďme to dokončit, pojďme to dotáhnout," apeloval Vojtěch.

Fiala: Sprosté útoky na opozici a příšerný chaos musí skončit
Šéf ODS Fiala míní, že je potřeba přestat s "neustálým okřikováním opozice". "To je zásadní věc, chovejte se podle toho, že jsme v demokratické společnosti," vyzval vládu a její představitele.
Fiala uvedl čtyři podmínky, "přes které nejede vlak". "Vláda by měla předložit podrobný plán restartu ekonomiky a obnovy normálního života. Plán, skutečný plán. S kritérii, podmínkami. To, co tady pořád chybí a po čem volá nejen opozice, po čem voláme nejenom my, ale po čem volá i veřejnost. Lidé se nevyznají v tom, co mohou, co nemohou, kdy co bude platit a za jakých podmínek," říká Fiala. Druhou podmínkou ODS je podrobný plán ochrany rizikových skupin, třetí je to, že "premiér a vláda musí přestat zneužívat nouzový stav a to speciální postavení vlády k sprostým útokům na opozici".
"Neustále po nás žádají podporu, mluví se o podané ruce, ale premiér s námi nemluvil minimálně tři týdny, vyhýbá se i jakékoli veřejné debatě, vede mediální monology a chová se, jako kdyby nejen vláda, ale celý stát byla jeho firma," uvedl Fiala a na závěr dodal: "Zahajme opravdovou odbornou politickou diskuzi o tom, jak dál, jak budeme obnovovat ekonomiku, nepokračujme dál v tomto příšerném chaosu. Ta debata by měla být velmi důkladná," upozornil.

ODS nepodpoří žádost vlády o prodloužení nouzového stavu do 25. května, uvedl předseda Petr Fiala. "Odmítáme podporovat ten zmatek a tu nepořádnou práci, kterou tady vlády odvádí a nebudeme dávat vládě takovýto bianko šek," upozornil Fiala. "Ten materiál je změtí jakýchsi názorů vlády bez konkrétních at a bez něčeho, čeho by se dal ochytit a kde bychom našli nějaké vysvětlení," uvedl k vládnímu návrhu, který byl předložen poslancům.
"Prodloužení nouzového stavu není nějaká technikálie, to není nějaký detail. To je zásadní věc, kdy se zasahuje do svobod občanů. Kdy jindy by mělavláda velmi dobře argumentovat, proč takovou mimořádnou pravomoc potřebuje," upozornil Fiala.
ODS postupuje konstruktivně a snaží se pomoci, "vláda se opozici ničím neodvděčuje, naopak nás premiér opakovaně uráží", postěžoval si Fiala. ODS podpoří prodloužení nouzového stavu o týden. "My jsme to rozhodnutí udělali v určitých rozpacích, protože vláda není schopna vysvětlit a přinést do Poslanecké sněmovny skutečně potřebná zdůvodnění," dodal.

"Za prvé: Vláda musí složit účty. Za druhé: musí být zveřejněn epidemiologický model, na základě kterého jsou navrhována opatření do budoucna. Za třetí: vláda se musí zavázat, že bude odůvodňovat přijatá rozhodnutí tak, abychom nevystavovali stát riziku, že budou rušena jako nezákonná. A za čtvrté: vláda musí představit schéma pro částečné kompenzace všem lidem, kteří byli postiženi koronakrizí, aniž by to bylo nutně vázáno na trvání nouzového stavu,"
uvedl šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek čtyři podmínky Pirátů pro prodloužení nouzového stavu. Pokud nebudou splněny, pirátský hlas pro prodloužení nezazní. Pokud budou vyslyšeny alespoň částečně, jsou Piráti připraveni jednat o prodloužení alespoň na kratší dobu.

"Cílem rekonstrukčního procesu po epidemii není, abychom ČR dohnali do státního bankrotu, to bychom si nepomohli, já bych nerad, aby se tady opakovaly scény z meziválečného Německa, kdy se tam tiskly peníze a odpoledne stál chleba dvakrát tolik, než ráno,"
uvedl dnes ve Sněmovně Jan Hamáček (ČSSD).

"Není ani tak podstatné další prodlužování nouzového stavu, nýbrž to, co bude s naší zemí dál za měsíc, za rok, za 10 let. Podstatná je totiž budoucnost,"
uvedl Piráti Ivan Bartoš. "Najednou jde komunikovat s úřady pmocí e-mailu, najednou jde pracovat z domova, studovat online, najednou jde podpořit živnostníky. Spousta věcí se skutečně rozhýbala. Nedovolme, aby tento pokrok se zastavil a věci se vrátily do normálu. Česko se nesmí vrátit do zaběhnutých kolejí zadrhlé, zasukované země, kde nefunguje digitalizace, kde je zkostnatělá ekonomika či kde jsou špatně mířeny investice," podotkl Bartoš s tím, že Piráti vidí krizi i jako příležitost, která se však nesmí promarnit. "Budoucnost řešíme teď," hlásá Bartoš a představuje nový pirátský plán, který Piráti již zveřejnili na webu.

SPD navrhne nouzový stav o 7 dní. "Není potřeba prodlužovat nouzový stav téměř o měsíc do 25. května, jak navrhuje vláda, protože celý přístí týden zasedá Poslanecká sněmovna, jsme tady od úterý do pátku, my navrhujeme prodloužit o sedm dnů, což je do 7. května, to je čtvrtek," uvedl Tomio Okamura s tím, že příští týden by měly být k dispozici aktuální informace o stavu kolem pandemie koronaviru i informace o plošném testování.
Šéf poslaneckého klubu okamurovců Radim Fiala přišel na tiskovku se slunečními brýlemi. A to kvůli operaci očních víček.

Pravicové nicky co nechali beztrestně vytunelovat naši vlast se zase ozývají ?,Fuj !!Milan mid:Pomatený lh.ř kalosek !!OKAMURA CHCE REFERENDUM O VYSTOUPENI S EU !! JÁ TAKY !! Vystoupení z EU: Sněmovna hlasovala. Výsledek znamenal šok
22. 4. 2020 13:37
V poslanecké sněmovně se dnes hlasovalo o návrhu místopředsedy SPD Tomio Okamury na zařazení nového bodu - vyhlášení referenda o vystoupení z EU. K výsledkům hlasování, v němž se 69 poslanců zdrželo, se vyjádřil bývalý europoslanec Petr Ježek a také předseda České stomatologické komory Roman Šmucler.
Vystoupení z EU: Sněmovna hlasovala. Výsledek znamenal šok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
V době hlasování bylo přihlášeno 190 poslanců. Pro bylo 28 poslanců, proti 93 zákonodárců. 69 poslanců se zdrželo, mimo jiné i předseda ČSSD Jan Hamáček. „Návrh nebyl přijat. Pevné zařazení nebudeme hlasovat," zaznělo po hlasování. Proti bylo například 25 poslanců ANO, 21 poslanců ODS a 17 poslanců Pirátů. Proti byli i lidovci, topkaři, sociální demokraté i poslanci STAN. Pro byli přitomní poslanci SPD a také KSČM.
„Víc jak polovina přítomných poslanců se zdržela nebo byla pro návrh T. Okamury na zařazení bodu vyhlášení referenda o vystoupení z EU. Jakkoli něco jde možná i na vrub obecných dohod ANO s SPD, je to naprosto neuvěřitelné. Zdržel se i předseda vládní ČSSD," sdělil bývalý europoslanec Petr Ježek (ANO).
Víc jak polovina přítomných poslanců se zdržela nebo byla pro návrh T.Okamury na zařazení bodu vyhlášení referenda o vystoupení z EU. Jakkoli něco jde možná i na vrub obecných dohod ANO s SPD, je to naprosto neuvěřitelné.
Jinak je bohužel pravdou, že mnozí poslanci a předsedající Zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny nerespektují. Je to pouze zákon. pic.twitter.com/fFVNVQe9aC
„Mezitím velká podpora (minimálně nebránění) referendu o vystoupení z EU v PSČR. Jde do tuhého..." poznamenal k aktuálnímu hlasování stomatolog Roman Šmucler