Ošetřovné 80 procent, Maláčová v potížích stáhla roušku. Fiala: Vláda zabíjí ekonomiku
Ošetřovné poskočí ze 60 na 80 procent, schválila Sněmovna. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) čelila kritice, že jde o návrh, který opozice prosazovala již před měsícem. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se omlouval, že se v pondělí spletl - připustil nyní, že práce kadeřnic v domácím prostředí u klientů není zakázaná. Opozice kritizuje vládu mj. za přetrvávající zákaz vycestování - vadí Petrovi Fialovi (ODS) i Markétě Pekarové Adamové (TOP 09), jednat o něm chtějí ve středu. Dění z úterního jednání Sněmovny jsme sledovali na Blesk.cz online.
- Vláda nově navrhuje schodek rozpočtu 300 miliard, což je o 100 miliard více, než odsouhlasila Sněmovna 24. března při předchozím návrhu vicepremiérky Aleny Schillerové (za ANO).
- Kritice čelí Babišův kabinet mj. i za schéma uvolňování přísných opatření. Do vlády se ostře pustila ODS, podle jejího šéfa Petra Fialy virus zabíjí lidi, ale vláda zabíjí českou ekonomiku. „Vláda naprosto nezvládá pomoc živnostníkům a firmám. Je čas otevřeně říkat pravdu: virus nás ohrožuje, virus zabíjí lidi, ale česká vláda zabíjí českou ekonomiku,“ uvedl.
- Fiala stejně jako Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) kritizují pokračující zákaz vycestování Čechů, který platí až na drobné výjimky nadále. Opoziční lídři přirovnávají zavřené hranice k době před sametovou revolucí.
- Pochybnosti opozice panují i nad dalším prodloužením nouzového stavu. Ten v Česku platí do čtvrtka 30. dubna – šlo o sněmovní kompromis, vláda původně požadovala 11. května. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) varuje před značnými komplikacemi, pokud by se nouzový stav neprodloužil. Opozice je vesměs proti dalšímu prodlužování, naopak KSČM by kývla na prodloužení do 17. května.
- Předchozí jednání Sněmovny skončilo 9. dubna až ve 2:51, provázela jej mj. noční kritika ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Ten se nyní omlouval za svou nepřesnost u kadeřnic - jejich provozovny jsou i nadále uzavřené, u klientů doma však stříhat mohou, byť to ministerstvo důrazně nedoporučuje.
- Sněmovnou v úterý prošel návrh Jany Maláčové (ČSSD) na zvýšení ošetřovného na 80 procent. Opozice ji kritizovala, že toto zvýšená navrhovala již před měsícem, Maláčová se bránila, že již před zvýšením na 60 procent avizovala, že k dnešnímu kroku časem dojde. Prošel i pozměňovací návrh, aby na ošetřovné měli nově nárok i dohodáři - lidé pracující na dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, kteří však odváděli z dohod nemocenské pojištění. Zvýšení nyní posoudí Senát.
- Dění kolem šíření koronaviru v Česku i ve světě a nárůst počtu nakažených, obětí, ale i uzdravených sledujeme ONLINE zde.
U vylitého piva se spotřební daň vrátí, rozhodla Sněmovna
Pivovary budou moci žádat o vrácení spotřební daně za pivo, které nedokázaly prodat z distribučních center kvůli zavřeným hospodám a restauracím. I to je součástí dnešní novely zákona o spotřebních daních, která upravuje stahování cigaret se starým kolkem z trhu a která zamíří do Senátu.
O úlevu žádal Český svaz pivovarů a sladoven, podle kterého by placení daně za vylité pivo bylo nejenom nesmyslné, ale i nemorální. Do novely ho poslanci vložili v rámci pozměňovacího návrhu na návrh sněmovního rozpočtového výboru.
Pivo se podle svazu vrací kvůli zavřeným hospodám z prodejní sítě zpět do pivovarů. „Není možné ho jednoduše znovu naplnit do láhví nebo plechovek a prodat jako balené. Vrácené pivo tak nelze využít pro výrobu nového piva ani ho přebalit, aby mohlo být prodáno v maloobchodních prodejnách. Nezbývá než toto pivo zlikvidovat,“ uvedl už dříve svaz.

"Já jsem včera hodně trpěl,"
uvedl k pondělní vládní tiskovce Ivan Bartoš (Piráti). Vláda dle něj "šermuje s čísly". Řada lidí dle něj nedostala od vlády "ani floka". Vláda záležitost měsíc bojkotuje, dnes se bije v prsa, že vše vyřeší, vytkl. "Děláte z nás blbečky a z lidí blbečky," stěžuje si.
Piráti navrhli ošetřovné nebo kompenzační příspěvek pro lidi, kteří pracují na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce.

Maláčová připomíná, že se v březnu rozhodli prioritizovat záchranu pracovních míst. Stěžuje si na "podpásovku". „Já jsem už 19. března chtěla 80 procent, my jsme se v rámci vládního kompromisu dohodli, že navýšíme do 13 let po celou dobu mimořádného stavu a po měsíci se k té částce 80 procent vrátíme. A to jsme také udělali. My jsme se po měsíci k tomu vrátili a teď to navrhujeme. A rodiny o nic nepřicházejí,“ zvýšila hlas Maláčová.
Kvůli zabezpečení FaceID na svém mobilu si na chvíli musela stáhnout roušku, aby se do svého telefonu dostala a mohla přečíst aktuální statistiky. „K 20. 4. bylo doručeno na Českou správu sociálního zabezpečení 114 569 žádostí o ošetřovné z důvodu uzavření škol. Zpracováno, tzn. vyplaceno, je 77 321 dávek ošetřovného. Za březen je vyplaceno 68 procent,“ dodala.

„Když jsme mluvili o tom, kdo má jaké stranické třičko, tak paní ministryně si možná jako výraz pokání vzala modrou,“ rozesmál Maláčovou šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Táže se, proč má žádost o ošetřovné šest stran.
„Není tady superministr všeho možného - průmyslu, obchodu, dopravy, vicepremiér pro vědu, výzkum, inovace, vrchní slibotechny,“ rýpl si do Karla Havlíčka (za ANO), když řeší žádosti o ošetřovné u OSVČ, kde prý bylo rozhodnuto za březen jen v 10 procentech případů. „Jestli ta čísla jsou pravdivá, to já nevím, to ví MPO, tak 90 procent živnostníků ještě nemá ošetřovné za březen a už by mělo během příštího týdne poslat žádost za duben. Těch 424 korun za den, mě by zajímalo, jakému platu to přesně odpovídá,“ uvedl k ošetřovnému Stanjura pro OSVČ s tím, že jde o nízkou částku. „A ještě se nevyplácí,“ dodal.
Maláčovou nařkl, že chtěla ušetřit 20 procent navrch u ošetřovného za březen, „aby dnes slavnostně hlasovali pro, už jen očekávám tiskovou konferenci, kde se paní ministryně pochválí, jak to tady prosadila“.

"Mnoho rodičů mi říká, že mají doma děti se sníženou imunitou a že i když se u nich otevře škola, tak aby případně ještě mohli si doma ponechat děti v domácím vzdělávání tak, aby ještě případně mohli čerpat ošetřovné dál," vyzval šéf KDU-ČSL Jurečka, aby se i těmto případům vyšlo vstříc na základě čestného prohlášení, že rodič zůstane doma s dítětem dál.
"Já jako táta pěti dětí jim rozumím, že mají tento problém. Teď jsem tady slyšel od vedlejšího stolku, že jsou to kecy. Já to nevnímám, že jsou to kecy, já myslím, že když rodiče tyto věci píšou, tak je píšou celkem oprávněně," dodal Jurečka, který navrhl i vyplácení ošetřovného do 31. srpna.

„Už ke konci března jsme tady měli tři příležitosti zvýšit ošetřovné na 80 procent z vyměřovacího základu mzdy. Už tehdy jste třikrát svým hlasováním nepodpořili toto zvýšení. Kolik rodin se asi od té doby stresovalo, jestli vyžijí s tím, kolik dostanou na ošetřovném? Kolik rodin muselo sáhnout po nějaké nevýhodné rychlé půjčce, začít se zadlužovat? Zejména pak samoživitelé, samoživitelky, ti, kteří mají i obvykle hluboko do kapsy, se ocitli v téhle tíživé situaci, a to právě proto, že jste politikařili místo toho, abyste rozumné návrhy opozice podpořili,“ reagovala na Maláčovou Pekarová Adamová (ANO).
„Jsem ráda, že to tady je, my to samozřejmě podpoříme, protože je to návrh, který jsme od začátku prosazovali, ale nemohu si odpustit nepřipomenout, že už to dávno mohlo platit,“ postěžovala si šéfka Topky.

Jana Maláčová (ČSSD) představila další vládní návrh - od 1. dubna zvýšit ošetřovné z 60 na 80 procent denního vyměřovacího základu. 30. červen je stanoven jako nejzazší datum pro prodlužování s přihlédnutím na začátek školních prázdnin, upozornila. „My při odhadu čerpání dávky na 181 tisíc případů očekáváme, že na 30 kalendářních dnů budou dopady na státní rozpočet ve výši 3,5 miliardy korun, to znamená o 0,9 miliardy více než při současné patnosti zákona,“ uvedla.

"Souhlasné... Ne, pardon, nesouhlasné,"
pobavila Schillerová sál, když omylem souhlasila s variantou A pozměňovacího návrhemu Kalouska. Poslanci odmítli i varianty B a C, které Kalousek předkládal. 172 ze 190 poslanců poté vládní návrh odsouhlasilo, prodejci budou moci prodávat a stahovat starší cigarety z trhu do konce června.

Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhl nejen prodloužit o měsíc dobu stahování cigaret, ale do konce června cigarety se starými tabákovými nálepkami prodávat koncovému uživateli. Uznal jako dobré argumenty Svazu obchodu a cestovního ruchu - třeba ten, že se předzásobily malé provozovny v turisticky atraktivních oblastech, ale "turismus není".
Vedle toho prosazuje Kalousek příspěvek na fixní náklady pro OSVČ - pro „nešťastníky, kteří nesmí vydělávat ani korunu a trvá to poměrně velmi dlouho“. Kalousek uvedl, že „jejich situace je stále bezvýchodnější a chceme-li, aby 8. června provozovny otevřely a zůstaly zachovány pro českou ekonomiku, není možné jim na jednu stranu zakázat provozovat a na straně druhé jim na fixní náklady aspoň trochu nepřispět“.

Poslanec a lékař Vlastimil Válek (TOP 09) si rýpl do ministra zdravotnictví Vojtěcha (za ANO), který včera tvrdil, že kadeřnice nemohou docházet za klienty domů, dnes to s omluvou za zakázané neoznačil, jen to důrazně nedoporučil.
„Jsem moc rád, jak má ministr Vojtěch vše srovnané a naplánované. Kadeřník doma je zakázaný, uběhnou dvě hodiny a už je kadeřník doma povolený. Zřejmě volaly manželky a manželé kadeřníků a kadeřnic, jestli je mají vyhnat na ulici a ministrovi se jich zželelo,“ rýpl si Válek.
Jsem moc rád, jak má ministr Vojtěch vše srovnané a naplánované. Kadeřník doma je zakázaný, uběhnou dvě hodiny a už je kadeřník doma povolený. Zřejmě volaly manželky a manželé kadeřníků a kadeřnic, jestli je mají vyhnat na ulici a ministrovi se jich zželelo.
— Vlastimil Válek (@vlvalek) April 21, 2020

Poslanci se dohodli na programu a jako první dnes řeší novelu zákona o spotřebních daních v souvislosti s výskytem koronaviru.
„V současné chvíli dochází ke stažení cigaret s tabákovou nálepkou odpovídající staré sazbě spotřební daně, protože od 1. března 2020 jsou účinné nové sazby spotřební daně z tabákových výrobků. V případě cigaret s tabákovou nálepkou, odpovídající staré sazbě daně, je doprodej zásob omezen zákonem na dobu 3 měsíců, tedy do 31. května 2020, ve stejné lhůtě by měly být cigarety staženy z oběhu směrem k odběratelům tabákových nálepek, tj. výrobcům a dovozcům cigaret, kteří mají po provedení soupisu a následné likvidaci těchto cigaret pod dohledem správce daně v souladu se zákonem právo na vrácení spotřební daně z těchto zničených cigaret,“ upozornila.
Ministerstvo navrhlo prodloužit lhůtu pro skladování cigaret se starou tabákovou nálepkou o jeden měsíc, aby měly subjekty nakládající s cigaretami více času na jejich stažení, dodala Schillerová.

Ještě že se ty tiskovky konají v neveřejných prostorách ;-)
— Michal Bláha (@michalblaha) April 21, 2020
SPD: 7 osob bez rozestupu
Piráti: 6 osob
ODS: 4 osoby
KDU-ČSL: 4 osoby
Hnutí ANO: 3 osoby
STAN: 3 osoby
TOP 09: 2 osoby
ČSSD: 2 osoby
KSČM: 2 komunisti pic.twitter.com/2N0uupe4hU

ODS navrhuje kvůli dlouhodobým dopadům koronavirové epidemie na ekonomiku odložit platby DPH do konce ledna příštího roku, snížit sociální odvody a všechny služby zařadit mezi plátce nižší - desetiprocentní - sazby DPH.
Kvůli dopadům uzavření části ekonomiky hrozí podle předsedy sněmovního klubu ODS Zbyňka Stanjury druhotná platební neschopnost firmám a živnostníkům. Speciální program by podle opoziční ODS měla vláda vytvořit pro podporu cestovního ruchu. Na záchranu knižního trhu navrhuje jednorázovou podporu oboru ve výši půl miliardy korun.

„Sedí nás tu 200 a jinak v celé republice jsou lidi 2 metry od sebe,“
uvedl šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Během čtení návrhu poslance ANO Bláhy dorazil v průběhu dojednávání pořadu schůze Sněmovny i premiér Andrej Babiš.
Vicepremiérka Schillerová následně ukázala, jak se pije pod rouškou.

„Informace svědčí o závažných pochybeních čínské vlády. Výzkumy ukazují, že k takto masivnímu rozšíření nákazy nemuselo dojít, kdyby Čína učinila včas nezbytná opatření.“
Šéf Výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL) vyzývá Babiše, aby na úrovni Evropské rady požádal o zaúkolování Evropské komise o „vyšetření faktorů, které vedly ke vzniku pandemie, jakož i vyšetření zavádějících informací o novém koronaviru“. „Čína snižovala údaje o počtu nakažených, jakož i o počtu obětí, to vedlo k tomu, že řada států zavedla restriktivní opatření, odpovídající vážnosti situace, mnohem později, než by bylo nutné,“ podotkl Benešík.

„Dneska se ve Sněmovně ‚hraje‘ o 80 procent. Navýšení ošetřovného, zpětně od 1. dubna. A pozor! I pro ‚dohodáře‘. Taková pomoc teď vytáhne z bryndy desítky tisíc rodin a samoživitelů,“
uvedla ministryně Jana Maláčová (ČSSD) na facebooku. A přidala i propočet, o kolik by ošetřovné poskočilo.

Schillerová ve Sněmovně uvádí, že ke včerejšímu dni bylo podáno 259 163 žádostí v rámci Pětadvacítky, zpracováno bylo téměř 80 procent, odesláno bylo něco přes 5 miliard. "O pokračování kompenzačního bonusu se budeme bavit, návrh zákona je na pořadu této schůze," řekla. "V první řadě jsme se starali o majoritní skupiny. Tzn. udržet zaměstnanost, podpořit OSVČ, zavázali jsme se řešit minoritní skupiny," upozornila s tím, že např. dohodáři mají být řešeni v pozměňovacím návrhu.
O podpoře malých s.r.o. bude vláda jednat tento týden, uvedla vicepremiérka. "90 procent těchto s.r.o. je z oblasti cestovního ruchu," podotkla. "Samozřejmě musí se přijmout určitá opatření, aby se nám tam o podporu nehlásily mrtvé schránky," dodala.

„Komunisté podpoří prodloužení nouzového stavu do 17. května, byť vláda ještě neřekla zásadní důvody a pan premiér včera vyzval své ministry ať nad tím přemýšlí, ale komunisté už mají jasno! Oni to uměli prodloužit i na 40 let, tak to vlastně nepřekvapuje,“ rýpl si Jurečka (KDU-ČSL) na twitteru.
Komunisté podpoří prodloužení nouzového stavu do 17. května, byť vláda ještě neřekla zásadní důvody a pan premiér včera vyzval své ministry ať nad tím přemýšlí, ale komunisté už mají jasno! Oni to uměli prodloužit i na 40 let, tak to vlastně nepřekvapuje.
— Marian Jurečka (@MJureka) April 21, 2020

„Vážení tři ministři a jedna paní ministryně,“
vypočítává Marian Jurečka (KDU-ČSL), kolik členů vlády do Sněmovny na začátek jednání dorazilo. A líčí případy lidí, na které „vláda pozapomněla“. „Je tady velké množství lidí, několik statisíců rodin domácností lidí, kteří donedávna řádně pracovali, platili daně, ale v tento okamžik jsou v situaci, kdy nemají prakticky žádné příjmy,“ upozorňuje a čte stížnost jedné z pistatelek z řad živnostníků, že „bohužel vláda úplně smetla jednu skupinu, kterou koronakrize dost zasáhla“ - OSVČ na vedlejší činnost a s částečným příjmem na HPP (hlavní pracovní poměr).
„Paní Schillerová se k nám vyjádřila, že si pouze pravidelně k HPP přivyděláváme. Což není pravda, OSVČ nás živí z více než 60 procent. Je to náš denní chleba, naše živobytí. Vláda nás odsoudila na 2,5 měsíce bez příjmu,“ čte dál Jurečka s tím, že příjem pisatelky z HPP nepokryje výdaje na OSVČ - nájmy za provozovnu, další výdaje, doplácení zdravotního pojištění. „Takže ho mám dvakrát placené a ve výsledku nemám nárok na nic? Živíme rodiny, děti, píše pisatelka z Vysočiny,“ dodal Jurečka.

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) žádá, aby byl během dneška projednán bod ohledně omezení přeshraničního pohybu občanů ČR v době nouzového stavu, a opět upozorňuje, že zákaz vycestování z ČR je „zásadní zásah do lidských práv, práv našich občanů a jejich svobod“. „Ani v době nouzového stavu, ani v době, kterou teď prožíváme a která je pro všechny z nás a pro občany nelehká, by nemělo docházet k tomu, abychom nectili Ústavu a Listinu základních práv a svobod. Je na místě, aby toto opatření vlády bylo co nejdříve zrušeno,“ vyzvala s tím, že drobné vládní výjimky na vycestování nestačí. „Tady nejde o cesty za rekreací,“ upozornila.

Poslanecká sněmovna zasedla ke svému jednání, premiér Andrej Babiš (ANO) na svém místě chybí. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) nikoli, z tiskovky ANO dorazila Alena Schillerová (za ANO).

„Ano, dneska byla vlastně nejdelší debata o této záležitosti, zda a jak se vůbec postavíme jako poslanci hnutí ANO k prodloužení mimořádné stavu. My jsme se domluvili, že počkáme na vládu, s čím vláda a krizový štáb přijde,“
dodal Faltýnek na tiskovce ANO k návrhům na prodloužení stavu nouze.

"Mně velice těší zájem médií o můj účes, velice si toho vážím, já mám extrémně pevné vlasy a byla jsem zvyklá si je celé mládí upravovat sama a ty fotky, které běhají po médích... když se podíváte na můj instagram, tak mám na každé fotce jiný odstín. Záleží, kde jsem focena, jestli na slunci nebo někde v kanceláři. Tento zájem skutečně mě rozesmívá, spíš je mně líto, že v neděli před odjezdem do Otázek Václava Moravce mě vyfotil fotograf na ulici zcela náhodně a hned to bylo spojováno. Tam je kadeřnictví Oskar v té ulici, což byla naprostá shoda náhod, to kadeřnictví je samozřejěm řádně uzavřeno. Mně je líto, že se dostali do nějakého podezření, oni samozřejmě vůbec neporušují nic," uvedla Schillerová. Neví ale, za co by se měla omlouvat.
"Že jsem si tam byla upravit vlasy, to samozřejmě není pravda. Děkuji za péči, já si jí cením, ale každé ráno, můžete se přijet podívat... No, radši ne... Běhám po bytě s natáčkami, které jsem si zakoupila, když vypukla pandemie a kdy byla tato omezení stanovena," dodala vicepremiérka.
"I přesto, že si paní ministryně upravuje vlasy sama, tak dnes jsme se drtivou většinou shodli na klubu, že jí to mimořádně sluší," podotkl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. "No, tak možná už se ani nevrátím do kadeřnických salónů, děkuji," reagovala na něj Schillerová.

Účes Schillerové a zavřená kadeřnictví se řeší i na tiskovce ANO. "Já jsem ten dotaz dostal včera na tiskové konferenci, kdy jsem nemě úplně možnotst analyzovat tu situaci. Pravdou je a tady patří určitá korekce, že skutečně to mimořádné opatření je psáno na provozovny, kde ta činnost je obecně zakázána. Byť ale na druho ustranu z hlediska epidemiologického důrazně nedoporučujeme, aby tyto činnosti byly provázeny v domácím prostředí. Tady nejde o slovíčkaření, jestli provozovna nebo mimo provozovnu, tady jde o tu samotnou činnost. A ta je epidemiologicky závažná, hrozí tam riziko přenosu nákazy výraznější, než při jiných činnostech," uvedl ministr.
"Ano, je pravdou, že z hlediska mimořádné opatření je to psáno na provozovny, to znamená: Čistě takto řečeno je možné tu službu poskytovat v domácím prostředí, ale z hlediska zdravotního a epidemiologického to silně nedoporučujeme, protože to riziko je stejné jak v provozovně, tak v domácím prostředí," dodal Vojtěch.

"Děkuji za komplimenty směrem k mému účesu. Vážím si jich o to více, protože si vlasy upravuji jako všichni ostatní už několik týdnů docela sama. Patřím ke generaci, která je na svépomoc v osobní vizáži zvyklá. Co se týče fotky na ulici vedle salonu Oskar, je to jen shoda okolností. Salón je samozřejmě na základě vládního nařízení uzavřen,"
reagovala pro Blesk Zprávy Schillerová ohledně debat o svém účesu a kritice za zavřená kadeřnictví. Více o sporech o kadeřnice čtěte ZDE

Schillerová připomněla Senátem vrácený zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti. Pro příští rok hrozí, že by musela připravit 150 miliard škrtů, nebo o 150 miliard zvýšti daně, "což je prostě nepřijatelné", varovala.
"Chceme udržet úroveň důchodů, chceme zvýšit platy učitelů, chceme dát peníze na státní pojištěnce, tak jak tento týden schválila vláda," vypočítává Schillerová. "To, že můžeme dnes zvyšovat schodek státního rozpočtu, je dáno tím, že Evropská komise rozvolnila pro tento rok tzv. únikovou klauzuli," upozornila ministryně financí.
Odhad poklesu příjmů je již mínus 140 miliard, uvedla Schillerová k důvodu navýšení schodku na 300 miliard. "Můžeme si to fiskálně dovolit, kdy jindy využít tento fiskální prostor, než teď," tvrdí.

Na tiskovku ANO dorazili Jaroslav Faltýnek (ANO) a ministři za ANO Alena Schillerová a Adam Vojtěch. Faltýnek uvedl, že prioritami tohoto týdne ve Sněmovně jsou zákony, které vrátil Senát, které přímo souvisí se stávající koronavirovou krizí a dále zákony od vlády - celkem sedm - které mají být projednány ve stavu nouze. Akceptovali body o debatě opozice s vládou na témata uvolňování ekonomiky a nákupu zdravotnických prostředků, podotkl. "Věřím, že takto týden proběhne. Ostatní věci, které se netýkají koronavirové krize, jsou trošku méně důležité a odsuneme je na další variablní týden Poslanecké sněmovny," dodal.

"Já náhodou vím, že ani kadeřnice nevědí, jestli mohou jít někoho ostříhat domů, a nebo nemohou, jestli mohou postkytnout tu individuální službu, a nebo nemohou. To je přesně příklad toho, jak stát nesmí postupovat," podotkl Fiala (ODS) k uzavřeným kadeřnictvím. Podle ministra zdravotnictví Vojtěcha kadeřnice domů přijít za klienty nemohou.
"Nouzový stav není potřeba, nevidíme pro to důvod, nepodpoříme žádné další prodlužování nouzového stavu a nevím, co by nás přesvědčilo. ODS pro to ruku nezvedne," dodal Fiala.

„Budeme se třeba zabývat tím, že ošetřovné má být 80 procent jako velký objev paní ministryně Maláčové,“
podotkl Fiala (ODS) s tím, že to mohlo být hned od začátku. Upozornil, že Pětadvacítka - kompenzační bonus až 25 tisíc pro OSVČ - neměla být jen do konce dubna nastavena od začátku, pozměňovací návrh ODS to řešil hned při prvním návrhu. „Vůbec jsme to nemuseli mít na programu, kdyby opozice byla vládou brána alespoň trochu vážně. Pořád slyšíme: podané ruce, jsme spolu jednotní. Ano. A jaký je výsledek. Dnes jsme tu ve 200 poslancích, zatímco všem jiným lidem bráníme, aby se setkali ve více než 15. 200 poslanců v relativně malé místnosti se bude zabývat schvalováním zákonů proč? Protože nejsme na jedné lodi,“ uvedl.
Poslanci se na předchozích schůzích mohli sejít v omezeném počtu - jen v polovině lidí. Jenže kvůli senátním vratkám, kdy je nutná nadpoloviční většina všech poslanců k přehlasování Senátu, museli dnes dorazit všichni. „Vláda chce přehlasovat rozhodnutí Senátu, které vylepšuje vládní nesmysly,“ pokračuje v ostré kritice.
A zmiňuje i kritiku uvolňování vládních opatření. „Nevracíme se k některým svobodám, které máme mít, je to chaotické, zmatené, uvolňovací opatření nedávají žádný smysl, proč jeden obchod ano a druhý ne, na základě jakých kritérií vláda rozhodovala. Naprosto nepřípadně jsou zavřené hranice, pro to není žádný důvod,“ dodal Fiala.

"Vláda naprosto nezvládá pomoc živnostníkům a firmám,"
vytkl šéf ODS Petr Fiala. "Je čas otevřeně říkat pravdu: virus nás ohrožuje, virus zabíjí lidi, ale česká vláda zabíjí českou ekonomiku. O tom nám vypráví, píší lidí, to vidíme kolem sebe, to je fakt, kterým se musíme zabývat. Nejde jen o to, že vláda rozhoduje se zpožděním, vláda rozhoduje špatně. Jde také o to, jakým způsobem potom provádí ta rozhodnutí, která učinila. Podívejte se na vládní program COVID, na který dosáhla jen velice malá část žadatelů," uvedl Fiala s tím, že 87 procent žadatelů bylo neúspěšných. "Tak mi prosím řekněte, jaká je to pomoc," rýpl si.
"Slyšíme tu velkohubá prohlášení členů vlády, sebechválu od pana ministra Havlíčka, tu slyšíte na každé tiskové konferenci, ale ve výsledku ty produkty vlády, ta pomoc, vypadá takto. Vládní pomoc v tomto směru totálně selhává a musíme se ptát, proč česká vláda takto postupuje, jestli je neschopná, chaotická, nebo jestli je nějaký záměr ohrozit část živnostníků a podnikatelů," dodal Fiala.

"My jsme a priori byli proti tomu, jakým způsobem vláda přistoupila k uzavření hranic zejména v té oblasti, která se týká uzavření pro vycestování. Podle nás k tomu není žádný relevantní důvod,"
uvedl Ivan Bartoš (Piráti). "Pokud si státy definují svojí epidemiologickou politiku a jsou rozhodnuty na své území pod nějakými podmínkami lidi pouštět, ČR by měla umožnit lidem vycestovat, pokud při návratu dodrží aktuální stanovené podmínky. V tuto chvíli je to povinná karanténa po určitou dobu," pokračuje.
"Velmi mě mrzí vyjádření pana prezidenta, pana premiéra i počáteční vyjádření pana Prymuly, kdy začal strašit občany ČR, že uzavření hranic může být na rok či na dva. To je naprosto bezprecedentní a nehorázné," reagoval Bartoš i na poslední Zemanova slova o tom, že by nechal hranice uzavřené rok.

Schillerová (za ANO) mezitím řeší situaci kolem nevypitého piva v hospodách. „České „zlato“ by nemělo být jen tak vyléváno z okna. Bohužel to tak v některých případech u nevypitého piva kvůli zavřeným hospodám a restauracím dopadá. A odvádět z takto vylitého piva spotřební daň skutečně nedává žádný smysl. Proto byl dnes ve Sněmovně podán náš pozměňovací návrh, aby nespotřebované pivo určené k likvidaci bylo od spotřební daně osvobozeno,“ vzkázala.

"Pokud vláda nebude zároveň škrtat výdaje na nepřizpůsobivé, solární barony, inkluzi apod., hnutí SPD zvýšení zadlužení státu požadované vládou nepodpoří," uvedl k prohloubení státního dluhu a navýšení schodku na 300 miliard Tomio Okamura (SPD). Dle něj je nutné škrtnout "nesmyslné výdaje rozpočtu". Zmínil i "rozbujelou státní demokracii" či "platby politickým neziskovkám".
SPD opět navrhne téma vyhlášení referenda o vystoupení z EU právě kvůli velké ekonomické krizi "právě v souvislosti s koronavirem, na jejíž prahu stojíme". "Stávající zdravotní krize nám opět ukázala neschopnost a škodlivost EU a na straně druhé se ukázalo, že jsou to národní státy, které mohou a musí chránit své občany. Ukázalo se, že neexistuje žádná zásadní evropská solidarita, protože když šlo o zdravotnický materiál, tak národní státy nejen že zakázaly vývoz, ale ještě si ho kradly. Ukázalo se, že košile je bližší než kabát a svůj smysl neztratily ani národní hranice," dodal.
Prodloužení nouzového stavu v případě stále stejných, klesajících čísel SPD nepodpoří, uvedl Radim Fiala. "Čím dříve se ČR vrátí do normálního stavu, tím to pro všechny bude lepší," dodal.
KSČM posbírala 400 tisíc korun a chce je věnovat zdravotníkům mj. na úhradu přesčasů. Šéf KSČM Vojtěch Filip chce také řešit otázky nákupů ochranných pomůcek a rozvolňování opatření. "My jsme připravili 10 zásadních bodů pro projednání opatření, která jsou důležitá pro vývoj ekonomky v příštím období. Začínáme soběstačností v oblasti potravin, samozřejmě zdravotnictví, telekomunikace, máme tam zásadní opatření v oblasti investic, zásadní opatření, které se týkají bydlení apod." upozornil Filip.
KSČM podporuje prodloužení stavu nouze do 17. května, uvedl šéf poslanců Pavel Kováčik. "Ta opatření ještě jsou nutná. Jenom za stavu nouze lze omezit jednotlivé občany tak, aby naplňovali podmínky, aby se ta krize nerozšířila. Já si opravdu nepřeju, aby v ČR byly rakve na zimních stadionech na ledu, to opravdu si nepřeju, to se zatím neděje," podotkl dramaticky Filip.

"Předchůdci vznášeli dotazy, kde se stříhají členové vlády. Pokud někomu opravdu připadám ostříhaný, tak je to proto, že jsem se ostříhal sám. Já jsem se v neděli večer ostříhal vlastními nůžkami před zrcadlem doma a vím, že na to nemohu být moc pyšný, ale jenom aby bylo zřejmé, že jsem nebyl v kontaktu s žádným kadeřníkem a že i když ten výsledek může někomu připadat spíš jako oškubaný tenisák, tak je to pouze mou vlastní rukou. A jsem na to pyšný, že jsem to aspoň zvládl takto. Asi chápete, že i já se ale těším, až se kadeřníci otevřou, protože si moc nevěřím, že bych tady tohle byl schopen zlepšovat," uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Podotkl, že je třeba, aby Sněmovna fungovala a byly schváleny některé zásadní předlohy. Je přesvědčen, že "jestliže nedokážeme rozhýbat ekonomiku do konce června, tak nám hrozí velmi vážné ekonomické důsledky, ne-li devastace ekonomiky, nemyslím jenom české, ale i kolem nás". Dle něj je třeba zabránit "sešupu" a zařídit "přežití významných segmentů života jak ekonomického, tak třeba i toho v oblasti kultury".
S ministrem zdraotnictví dnes bude Zaorálek jednat o tom, jak uvolňovat oblast kultury, která "s nastupujícím létem je velice aktuální věc". Je třeba docítili toho, aby to, co může fungovat, opravdu fungovalo a řešit, zda bude možné v nějakém režimu uspořádat třeba i některé slavnosti či třeba vytvářet autokina jako známe z USA. Je mj. v kontaktu s představiteli audiovizuálního průmyslu i divadel. "Věřím, že se budou od 27. dubna otevírat knihkupectví, budeme se bavit o tom, jak to udělat s hrady a zámky," podotkl s tím, že třeba přírodní skanzeny je dle něj možné navštívit dříve, než uzavřené zámecké prostory. Je třeba co nejdříve vytvořit i odpovídající režimy v muzejích a galeriích, dodal.

"Já také řeším dilema, jestli to nechat ještě trošku delší a nebo manželka nabízí mašinku,"
navazuje na tiskovce ČSSD na téma zavřených kadeřnictví šéf poslanců soc. dem. Jan Chvojka. "Já tě ostříhám," reaguje ministr kultury Lubomír Zaorálek. "Jedno z toho nakonec budu muset vybrat, zdravím tímto svojí kadeřnici, nebo holičku, nebo jak se to říká správně," navázal Chvojka.
Opozice by dle něj měla dostat odpovědi na své otázky. "Vypadá to na to, že budeme tento týden řešit jen senátní vratky a zákony, které jsou předloženy v legislativní nouzi. To ale neznamená, že za hodinu budeme hotovi. Myslím si, že nás čeká velká, obšírná debata a je tomu tak dobře, protože je potřeba diskutovat," uvedl Chvojka.
Nákup ochranných prostředků a uvolňování opatření s výhradami opozice k němu by se měly řešit ve středu v "opozičním okénku", podotkl Chvojka s tím, že je ČSSD připravena takový návrh podpořit.

Benešík: Schillerová má nádherný účes a střídá barvy, ať poradí, jak to s kadeřnicí dělá ona
I lidovcům vadí zavřená kadeřnictví. "Nedává logiku v okamžiku, kdy se otevřely hobbymarkety, kdy vidíme na těch fotkách opravdu stovky lidí na malé ploše, proč tady jsou zavřené některé malé provozy," upozornil šéf KDU-ČSL Jurečka při dotazu na zavřená kadeřnictví, ale otevřené třeba psí salony.
Nechápe ani to, když "jedou hobbymarkety", proč jsou zavřené obchody s oblečením. "Vůbec jako rodič nechápu to, jak půjdu příští pondělí nakupovat a budu nakupovat oblečení pro své děti a nebudu jej moci vyzkoušet. Já nevím, jestli někdo z členů vlády chodí reálně jako rodič nakupovat," rýpl si.
"Co se týče kadeřníků, my obecně jsme pro to, aby se tyto služby uvolňovaly. Lidé je požadují a některé věci prostě těžko odložíte," uvedl místopředseda lidovců Ondřej Benešík. "Já bych chtěl poprosit paní ministryni financí, aby veřejně sdělila, jak to dělá ona. Ona je prostě pořád krásně upravená, má nádherný účes, střídá barvy. Samozřejmě já si myslím, že to fakt dělá sama, že si to prostě umí upravit tak, jak to celá řada žen neumí včetně mé manželky. Já bych chtěl poprosit paní ministryni, aby všem ženám a jejim manželům a přítelům sdělila, jak se upravit tak krásně doma, bez kadeřníka a teď se omlouvám všem kadeřníkům, protože když to paní ministryně řekne, tak asi přijdou o práci," dodal ironicky Benešík.

"Pokud nebudou opravdu zásadní důvody a především vyhlížíme, jak se bude vyvíjet nákazová situace ve středu a ve čtvrtek jako doběh velikonočního víkendu, tak za nás KDU-ČSL už nevidíme důvod ten nouzový stav prodlužovat,"
uvedl Marian Jurečka (KDU-ČSL). Vláda by dle něj měla předložit novelu zákona o veřejných zakázkách, aby měla větší operativu. I on upozornil na to, že čteme informace o tom, že "ministerstvo zdravotnictví nakupuje některé ochranné pomůcky za velmi vysoké ceny z peněz nás všech, daňových poplatníků". Nyní je třeba transparentní a efektivní nakupování, doplnil.

Poslanec a lékař Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), který je členem Ústředního krizového štábu, apeloval na vládu, aby směřem k veřejnosti vydávala jednoznačná prohlášení. "Protože mezi pacienty je teď trošičku zmatek. Vláda v podstatě trochu negovala nařízení omezit plánovanou péči, ústy pana ministra v podstatě jako by nic nenařizovala. Není to pravda. 16. března skutečně bylo vydáno opatření obecné povahy, které nařídilo nemocnicím, aby omezily plánovanou péči na nezbytně nutnou míru," podotkl Kaňkovský.
"Nemocnice jsou připravené po akutní fázi koronavirové pandemie, kdy epidemiologická křivka je v tuto chvíli příznivá, obnovit tu péči. Samozřejmě zůstane kapacita pro covidové pacienty, ale celá řada pacientů už čeká na ty nezbytné výkony, které potřebují. Týká se to onkologických pacientů, pacientů s onemocněním srdce, s neurologickými onemocněními. Já bych chtěl požádat pana ministra Vojtěcha, aby skutečně mluvil jasným jazykem, aby ti pacienti věděli, jak se mají na ty nemocnice obrátit, a také aby si uvědomil pan ministr fakt, že ty nemocnice, které se v průběhu jednoho týdne dostaly do útlumu na 50 procent, tak jim bude trvat nějaký čas, než se zase obnoví do normálního stavu, že to nepůjde ze dne na den. My teď jsme svědky, jak nám pacienti volají v desítkách za hodinu a jsou zmatení. Neví, jestli už teď okamžitě typ plánované operace budou. Celá řada pacientů se obává, že by prodlevy mohly ohrozit jejich zdravotní stav a bojí se samozřejmě o ně i jejich příbuzní," dodal Kaňokovský.

Pravicové nicky co nechali beztrestně vytunelovat naši vlast se zase ozývají ?,Fuj !!Milan mid:Pomatený lh.ř kalosek !!OKAMURA CHCE REFERENDUM O VYSTOUPENI S EU !! JÁ TAKY !! Vystoupení z EU: Sněmovna hlasovala. Výsledek znamenal šok
22. 4. 2020 13:37
V poslanecké sněmovně se dnes hlasovalo o návrhu místopředsedy SPD Tomio Okamury na zařazení nového bodu - vyhlášení referenda o vystoupení z EU. K výsledkům hlasování, v němž se 69 poslanců zdrželo, se vyjádřil bývalý europoslanec Petr Ježek a také předseda České stomatologické komory Roman Šmucler.
Vystoupení z EU: Sněmovna hlasovala. Výsledek znamenal šok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
V době hlasování bylo přihlášeno 190 poslanců. Pro bylo 28 poslanců, proti 93 zákonodárců. 69 poslanců se zdrželo, mimo jiné i předseda ČSSD Jan Hamáček. „Návrh nebyl přijat. Pevné zařazení nebudeme hlasovat," zaznělo po hlasování. Proti bylo například 25 poslanců ANO, 21 poslanců ODS a 17 poslanců Pirátů. Proti byli i lidovci, topkaři, sociální demokraté i poslanci STAN. Pro byli přitomní poslanci SPD a také KSČM.
„Víc jak polovina přítomných poslanců se zdržela nebo byla pro návrh T. Okamury na zařazení bodu vyhlášení referenda o vystoupení z EU. Jakkoli něco jde možná i na vrub obecných dohod ANO s SPD, je to naprosto neuvěřitelné. Zdržel se i předseda vládní ČSSD," sdělil bývalý europoslanec Petr Ježek (ANO).
Víc jak polovina přítomných poslanců se zdržela nebo byla pro návrh T.Okamury na zařazení bodu vyhlášení referenda o vystoupení z EU. Jakkoli něco jde možná i na vrub obecných dohod ANO s SPD, je to naprosto neuvěřitelné.
Jinak je bohužel pravdou, že mnozí poslanci a předsedající Zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny nerespektují. Je to pouze zákon. pic.twitter.com/fFVNVQe9aC
„Mezitím velká podpora (minimálně nebránění) referendu o vystoupení z EU v PSČR. Jde do tuhého..." poznamenal k aktuálnímu hlasování stomatolog Roman Šmucler