Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Kdo barví a češe Schillerovou? Kadeřnice mají zákaz, ona střídá účesy, šije opozice do ministryně

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
21. dubna 2020
20:55
Autor: simao, vei - 
21. dubna 2020
13:58

Od pondělí jsou otevřené psí salony, naopak kadeřnictví stále nikoli. Na tento paradox upozorňovala v úterý ve Sněmovně opakovaně opozice. „Pejska může kadeřnice ostříhat, manželku nemůže a podobné nesmysly,“ divil se Václav Klaus mladší (Trikolora) a poslanec Ondřej Benešík (KDU-ČSL) vyzýval, aby vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) lidem řekla, jak to dělá ona sama, že má stále perfektní účes a mění barvy. Ministryně Blesk Zprávám prozradila, že si během pandemie pečuje o vlasy sama.

„Co se týče kadeřníků, my obecně jsme pro to, aby se tyto služby uvolňovaly. Lidé je požadují a některé věci prostě těžko odložíte,“ uvedl během kolotoče tiskovek místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík.

„Já bych chtěl poprosit paní ministryni financí, aby veřejně sdělila, jak to dělá ona. Ona je prostě pořád krásně upravená, má nádherný účes, střídá barvy. Samozřejmě já si myslím, že to fakt dělá sama, že si to prostě umí upravit tak, jak to celá řada žen neumí včetně mé manželky. Já bych chtěl poprosit paní ministryni, aby všem ženám a jejich manželům a přítelům sdělila, jak se upravit tak krásně doma bez kadeřníka a teď se omlouvám všem kadeřníkům, protože když to paní ministryně řekne, tak asi přijdou o práci,“ vyzval Schillerovou Benešík.

„Pejska může kadeřnice ostříhat, manželku nemůže a podobné nesmysly. To k ničemu nevede. To pouze přispívá k šíření ekonomického koronaviru,“ podivoval se Václav Klaus mladší.

Zaorálek jako oškubaný tenisák

„Já také řeším dilema, jestli to nechat ještě trošku delší, a nebo manželka nabízí mašinku,“ uvedl k tématu uzavřených kadeřnictví šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. „Já tě ostříhám,“ zareagoval vedle něj stojící ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). „Jedno z toho nakonec budu muset vybrat, zdravím tímto svoji kadeřnici nebo holičku, nebo jak se to říká správně,“ navázal Chvojka.

„Předchůdci vznášeli dotazy, kde se stříhají členové vlády. Pokud někomu opravdu připadám ostříhaný, tak je to proto, že jsem se ostříhal sám. Já jsem se v neděli večer ostříhal vlastními nůžkami před zrcadlem doma a vím, že na to nemohu být moc pyšný, ale jenom aby bylo zřejmé, že jsem nebyl v kontaktu s žádným kadeřníkem a že i když ten výsledek může někomu připadat spíš jako oškubaný tenisák, tak je to pouze mou vlastní rukou,“ pokračoval Zaorálek (ČSSD).

Schillerová tvrdí: Vlasy si upravuji sama

Ministryně financí Schillerová přitom u kadeřníka byla letos přímo před kamerami – při své návštěvě Sapy, kde si nechala udělat nový účes. 

Ministryně na dotaz Blesk Zpráv napsala, že si nyní o vlasy pečuje sama. „Děkuji za komplimenty směrem k mému účesu. Vážím si jich o to více, protože si vlasy upravuji jako všichni ostatní už několik týdnů docela sama. Patřím ke generaci, která je na svépomoc v osobní vizáži zvyklá. Co se týče fotky na ulici vedle salonu Oskar, je to jen shoda okolností. Salon je samozřejmě na základě vládního nařízení uzavřen,“ napsala v SMS Schillerová.

Zmiňovaný salon se k fotce vyjádřil na facebooku. „Vážení klienti, opravdu máme bohužel zavřeno. Nechtěli jsme se k fotce zbytečně vyjadřovat, ale... Paní ministryně bydlí ve stejné ulici a její nedělní fotka nás bohužel nežádoucně proslavila,“ uvedl pražský salon.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v roušce Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v roušce | Facebook - A. Schillerová

Kadeřnice domů zakázaná není, opravil se Vojtěch

Pokud by měli v kadeřnictví otevřeno, porušovali by mimořádné opatření - navíc v nouzovém stavu v Česku. V pondělí po jednání vlády přitom zaznělo, že kadeřnice nemají oficiálně dovoleno ani dorazit za klienty k nim domů. „Obecně je zakázáno poskytovat tuto službu,“ reagoval tehdy ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na dotaz na kadeřnice.

Jenže o den později je vše jinak. Vojtěch svá slova v úterý korigoval. Zakázané to není, ale kadeřnicím za klienty domů ministerstvo chodit nedoporučuje. 

„Já jsem ten dotaz dostal včera na tiskové konferenci, kdy jsem neměl úplně možnost analyzovat tu situaci. Pravdou je a tady patří určitá korekce, že skutečně to mimořádné opatření je psáno na provozovny, kde ta činnost je obecně zakázána. Byť ale na druhou stranu z hlediska epidemiologického důrazně nedoporučujeme, aby tyto činnosti byly provázeny v domácím prostředí. Tady nejde o slovíčkaření, jestli provozovna nebo mimo provozovnu, tady jde o tu samotnou činnost. A ta je epidemiologicky závažná, hrozí tam riziko přenosu nákazy výraznější, než při jiných činnostech,“ uvedl ministr.

„Ano, je pravdou, že z hlediska mimořádného opatření je to psáno na provozovny, to znamená: Čistě takto řečeno je možné tu službu poskytovat v domácím prostředí, ale z hlediska zdravotního a epidemiologického to silně nedoporučujeme, protože to riziko je stejné jak v provozovně, tak v domácím prostředí,“ dodal Vojtěch.

Jurečka: Je to Kocourkov

Na zmatky kolem toho, zda kadeřnice může k někomu přijít domů, upozorňovali však i opozičníci. „Já náhodou vím, že ani kadeřnice nevědí, jestli mohou jít někoho ostříhat domů, a nebo nemohou, jestli mohou postkytnout tu individuální službu, a nebo nemohou. To je přesně příklad toho, jak stát nesmí postupovat," uvedl šéf ODS Petr Fiala.

„Tak kadeřník či holič může ke mně domů, ale já nesmím k němu, může mi někdo tu logiku vysvětlit? V obou případech k sobě budeme stejně blízko, já v holičství s nikým dalším do kontaktu nepřijdu, tento Kocourkov fakt nechápu,"  neuspokojila Vojtěchova omluva předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku.

Babiš sliboval brzké uvolnění

Ohledně uzavřených kadeřnictví ještě 30. března premiér Andrej Babiš (ANO) pro Lidové noviny uvedl: „Náš zájem je co nejdřív se vrátit do normálního života před koronavirem. Myslím si, že opatření by se mohla rozvolňovat třeba od různých služeb. Ženy ocení, pokud si budou moci zajít na kosmetiku nebo ke kadeřnici. Ale muselo by to fungovat jako třeba u zubaře, v místnosti by byla jen kadeřnice a zákaznice, přičemž zaměstnankyně by musela být samozřejmě negativně testována na koronavir. U těchto služeb bych asi začal, ale záleží to zejména na panu Prymulovi a hygieně, takže mě berte s rezervou.“

Nakonec však otevřely nejdříve psí salony. Od pondělí 20. dubna. „Může se to zdát úsměvné, ale jsme národem pejskařů a lidé potřebují na jaře svého psa ostříhat,“ vysvětloval v ČT vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Epidemiolog Prymula již dříve varoval, že v kadeřnictví vzniká přímý kontakt mezi cizími lidmi a hrozí riziko vytváření aerosolu. „Chceme, aby obyvatelstvo nevylučovalo virus do okolí a nevytvářelo aerosol,“ varoval. Vláda plánuje kadeřnictví otevřít dle plánu uvolňování opatření až 25. května.

Běhám po bytě s natáčkami, říkala Schillerová

Schillerová na narážky na své vlasy, ale také foto v ulici se salonem krásy reagovala i na tiskovce ANO před úterním jednáním Sněmovny.

„Mě velice těší zájem médií o můj účes, velice si toho vážím, já mám extrémně pevné vlasy a byla jsem zvyklá si je celé mládí upravovat sama a ty fotky, které běhají po médíích... když se podíváte na můj instagram, tak mám na každé fotce jiný odstín. Záleží, kde jsem focena, jestli na slunci nebo někde v kanceláři. Tento zájem skutečně mě rozesmívá, spíš je mně líto, že v neděli před odjezdem do Otázek Václava Moravce mě vyfotil fotograf na ulici zcela náhodně a hned to bylo spojováno. Tam je kadeřnictví Oskar v té ulici, což byla naprostá shoda náhod, to kadeřnictví je samozřejmě řádně uzavřeno. Mně je líto, že se dostali do nějakého podezření, oni samozřejmě vůbec neporušují nic,“ říkala vicepremiérka.

Neví ale, za co by se měla omlouvat. „Že jsem si tam byla upravit vlasy, to samozřejmě není pravda. Děkuji za péči, já si jí cením, ale každé ráno, můžete se přijet podívat... No, radši ne... Běhám po bytě s natáčkami, které jsem si zakoupila, když vypukla pandemie a kdy byla tato omezení stanovena,“ dodala Schillerová.

Dočkala se však po svých slovech rychlého komplimentu. „I přesto, že si paní ministryně upravuje vlasy sama, tak dnes jsme se drtivou většinou shodli na klubu, že jí to mimořádně sluší,“ podotkl při pohledu na ní šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. „No, tak možná už se ani nevrátím do kadeřnických salónů, děkuji,“ reagovala na něj Schillerová.

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) vyrazila v únoru do Sapy. Tu si prošla a nechala si udělat nový účes. Ministryně Alena Schillerová (za ANO) vyrazila v únoru do Sapy. Tu si prošla a nechala si udělat nový účes. | Blesk:FOTO CNC / ALEXANDR MALACHOVSKÝ

babrle ( 24. dubna 2020 19:20 )

Jak můžete takto kecat? Mně je 72 let , u kadeřnice jsem byla v životě párkrát a určitě se nedá říct, že bych nechodila neupravená.Umím se ostříhat, obarvit i učesat. Totéž můj manžel v životě nikdy ( kromě vojny) u holiče nebyl. Každá šikovnější starší žena to umí a pí. ministryně paří ke starší generaci. Tak převratný účes ani nenosí. Musíte být úplná blbka,když by jste to nesvedla. Já jí to věřím.

iFender ( 22. dubna 2020 09:12 )

At zije nase Alenka! V i v a t Alena!

manunu ( 22. dubna 2020 07:35 )

To bych nikdy nedělala "montovat" něco takového jako jste vy, k panu Havlovi. Nemusíte mít obavy, školáčků si hledím, těším se, až se s nimi setkám ve škole.

jajas ( 22. dubna 2020 07:02 )

Asi se opičí po Berluskonim! Ten si taky myslí, že si toho nikdo nevšiml, že i když má asi sto roků, tak vlasy jako havran! Prostě b.l.b.e.č.c.i.!

intruder1 ( 22. dubna 2020 00:20 )

Přesně tak to mu barví Schillerová!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa