Ošetřovné 80 procent, Maláčová v potížích stáhla roušku. Fiala: Vláda zabíjí ekonomiku
Ošetřovné poskočí ze 60 na 80 procent, schválila Sněmovna. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) čelila kritice, že jde o návrh, který opozice prosazovala již před měsícem. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se omlouval, že se v pondělí spletl - připustil nyní, že práce kadeřnic v domácím prostředí u klientů není zakázaná. Opozice kritizuje vládu mj. za přetrvávající zákaz vycestování - vadí Petrovi Fialovi (ODS) i Markétě Pekarové Adamové (TOP 09), jednat o něm chtějí ve středu. Dění z úterního jednání Sněmovny jsme sledovali na Blesk.cz online.
- Vláda nově navrhuje schodek rozpočtu 300 miliard, což je o 100 miliard více, než odsouhlasila Sněmovna 24. března při předchozím návrhu vicepremiérky Aleny Schillerové (za ANO).
- Kritice čelí Babišův kabinet mj. i za schéma uvolňování přísných opatření. Do vlády se ostře pustila ODS, podle jejího šéfa Petra Fialy virus zabíjí lidi, ale vláda zabíjí českou ekonomiku. „Vláda naprosto nezvládá pomoc živnostníkům a firmám. Je čas otevřeně říkat pravdu: virus nás ohrožuje, virus zabíjí lidi, ale česká vláda zabíjí českou ekonomiku,“ uvedl.
- Fiala stejně jako Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) kritizují pokračující zákaz vycestování Čechů, který platí až na drobné výjimky nadále. Opoziční lídři přirovnávají zavřené hranice k době před sametovou revolucí.
- Pochybnosti opozice panují i nad dalším prodloužením nouzového stavu. Ten v Česku platí do čtvrtka 30. dubna – šlo o sněmovní kompromis, vláda původně požadovala 11. května. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) varuje před značnými komplikacemi, pokud by se nouzový stav neprodloužil. Opozice je vesměs proti dalšímu prodlužování, naopak KSČM by kývla na prodloužení do 17. května.
- Předchozí jednání Sněmovny skončilo 9. dubna až ve 2:51, provázela jej mj. noční kritika ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Ten se nyní omlouval za svou nepřesnost u kadeřnic - jejich provozovny jsou i nadále uzavřené, u klientů doma však stříhat mohou, byť to ministerstvo důrazně nedoporučuje.
- Sněmovnou v úterý prošel návrh Jany Maláčové (ČSSD) na zvýšení ošetřovného na 80 procent. Opozice ji kritizovala, že toto zvýšená navrhovala již před měsícem, Maláčová se bránila, že již před zvýšením na 60 procent avizovala, že k dnešnímu kroku časem dojde. Prošel i pozměňovací návrh, aby na ošetřovné měli nově nárok i dohodáři - lidé pracující na dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, kteří však odváděli z dohod nemocenské pojištění. Zvýšení nyní posoudí Senát.
- Dění kolem šíření koronaviru v Česku i ve světě a nárůst počtu nakažených, obětí, ale i uzdravených sledujeme ONLINE zde.

Poslanecká sněmovna neschválila program následující schůze. Pro bylo 7, proti 58 z 92 poslanců. „Přeji vám dobrý zbytek noci a těším se s vámi 21. dubna na řádné 45. schůzi Poslanecké sněmovny, jejíž program už máte v pozvánkách,“ dodal místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM). Maraton jednání tak končí v 2:51. A s tím končí i náš online přenos. Děkujeme vám za jeho sledování.

Šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) děkuje zaměstnancům Sněmovny za uspořádání schůzí i „s minimálním nutným počtem lidí kvůli ochraně zaměstnanců před virovou epidemií“.
„Jedou na doraz, drží se hesla.: Společně to prostě dáme. Já si jich za to velmi vážím, jsou skvělí, jsou obětaví a já jim chci touto cestou poděkovat. Kdybyste chtěli zatleskat, aj to je možné,“ uvedl Vondráček.
Sálem se rozezněl potlesk. Vondráček navrhl vyřazení zbývajících bodů. „Nejelegantnější řešení je, že splníme formality, zahájíme, neschválíme program, skončíme schůzi a jdeme domů,“ dodal Vondráček. Aktuální schůze končí, poslanci vyřazení bodů podpořili.

Sněmovna odhlasovala vouchery od cestovek. Pro bylo 74 z 92 přihlášených poslanců, proti jeden zákonodárce.

„Klienti se snaží o masivní rušení zájezdů kvůli nemožnosti vycestovat a i kvůli obavám ze šíření koronaviru. Jedná se skutečně o jakýsi run na cestovní kanceláře,“
podotkl poslanec Adam Kalous (ANO). „Vouchery jsou stejně jako zájezdy v plné výši pojištěny pro případ úpadku cestovní kanceláře,“ upozornil.

„Návrh zákona vyvažuje mezi zájmy spotřebitelů, cestovních kanceláří a poskytovatelů služeb, kteří byli všichni zasaženi pandemií, která nemá v novodobé historii obdoby.“
Ministryně Dostálová upozorňuje, že k podobným úpravám přistoupila Belgie, Polsko, Německo, Francie či Malta. „Paní ministryně, já vím, že už chcete skončit, ale já opravdu vás musím přerušit a požádat kolegy, aby vás nechali v důstojném prostředí, byť je půl třetí ráno, dokončit váš projev, je tady nesmírný hluk,“ stěžuje si komunista Filip.
Adam Kalous (ANO), zpravodaj návrhu, upozorňuje, že se cestovní kanceláře a další pořadatelé zájezdu nacházejí v současné době v kritické situaci - kvůli epidemii a s tím souvisejícím uzavřením hranic a nemožnosti vycestovat. „Z těchto důvodů nejsou CK schopny pro své klienty realizovat prodané zájezdy. Navíc lze očekávat, že tato situace bude pokračovat i v průběhu letní sezony 2020,“ podotkl poslanec s tím, že CK již zaplatily zálohy za své služby mj. za hotely, leteckou dopravu apod., které jim nejsou ochotni a mnohdy ani schopni vrátit finanční prostředky.

Dostálová přednáší další návrh, týkající se zrušených zájezdů. „V případě zrušení zájezdů od 20. února 2020 do 31. srpna 2020 z důvodu pandemie má pořadatel možnost odložit vrácení ceny zájezdu zákazníkovi do 31. sprna 2021, kdy skončí ochranná doba. Po dobu trvání ochranné doby zákazník obdrží poukaz na zájezd, který bude moci vyčerpat na náhradní zájezd. CK bude mít povinnost zákazníkovi po dobu ochranné doby nabídnout bez doplatku rovnocenný zájezd. Nebude-li to možné, ochranná doba skončí a CK bude povinna uhradit veškeré platby uhrazené zákazníkem,“ uvedla Dostálová.
„Zákazníci prakticky budou moci přesunout své zájezdy na pozdější, vhodnější dobu. V případě, že zákazník náhradní zájezd v ochranné době nevyčerpá, CK vrátí po skončení ochranné doby veškeré uhrazené platby. Ochranná doba se neuplatní u zvláště zranitelných skupin zákazníků, kteří budou moci poukaz odmítnout - jsou jimi např osoby starší 65 let, nezaměstnaní, samoživitelky nebo školy,“ doplnila Dostálová.

Sněmovna odsouhlasila i opatření COVID-justice, navržená Marií Benešovou (za ANO). Pro bylo 93 poslanců z 95 přítomných, proti nebyl nikdo.
- Pravidla insolvencí i exekucí se v souvislosti s nynější koronavirovou krizí zřejmě změní. Podnikatelé a firmy v přechodných hospodářských potížích na sebe nebudou muset bez zbytečného odkladu podat insolvenční návrh.
- Do konce června budou pozastaveny až na výjimky exekuce movitých věcí i nemovitostí.
- Pokračovat budou moci exekuce nemovitostí, v nichž dlužník nemá trvalý pobyt. Exekuce prodejem nemovitosti by navíc byla už nastálo možná až u dluhů nad 100 000 korun místo nynějších 30 000 korun.
- Pozastavení exekucí movitých věcí se podle úprav ústavně-právního výboru nebude týkat například dluhů na výživném a za újmy na zdraví a z úmyslných trestných činů.
- Z odstupného v případě výpovědi ze zaměstnání se bude podle předlohy v širší míře odečítat v případě exekuce nezabavitelné minimum. Exekuci by nově nepodléhal daňový bonus na dítě.
- Kateřina Valachová (ČSSD) prosadila zvýšení jednorázové výplaty dlužníkovi z jeho obstaveného účtu. Zvedne se z dvojnásobku životního minima na čtyřnásobek, tedy ze 7720 na 15.440 korun.
- Marek Výborný (KDU-ČSL) uspěl s úpravou omezení sankcí, pokud dlužník prokáže, že mu opatření proti koronavirové krizi znemožnilo nebo podstatně ztížilo včasné splnění peněžitého dluhu. Omezení by platilo do konce června, sankční úrok by nyní mohl činit nejvýše deset procent ročně.
- Předloha také zmírní podmínky pro oddlužení. Dlužník tuto možnost neztratí v případě starší insolvence ani v případě, pokud nebude kvůli koronavirové epidemii schopen splatit aspoň 30 procent výše svých dluhů, jak to vyžaduje nynější nový zákon účinný od loňského května.
- Proces oddlužení se otevře i jednotlivcům s dluhy z podnikání, tedy zejména živnostníkům.
- Soudy budou moci promíjet i ty procesní lhůty, u nichž to nynější předpisy vylučují, například pro podání dovolání, kasační stížnosti a žaloby proti rozhodnutí správního orgánu.
- Prodlouží se také lhůta pro projednání řádné účetní závěrky obchodní korporace. Místo do poloviny roku to bude možné do tří měsíců po ukončení mimořádných opatření.

Odložené doplňovací senátní volby na Teplicku mají být nejpozději v červnu. Prezident je musí vyhlásit před koncem května. Sněmovna to schválila.

Ve Sněmovně se řeší odložené doplňovací volby do Senátu. „Jedná se o volební obvod 32 se sídlem v Teplicích, tedy o madnát uprázdněný úmrtím Jaroslava Kubery,“ podotka ministryně Dostálová. Volby se měly původně konat 27. a 28. března, byly odloženy z důvodu vyhlášení nouzového stavu usnesením vlády ze dne 15. března.
Poslanec Marek Benda (ODS) se pozastavil nad tím, že jde o agendu ministra vnitra, kterého zastupuje Dostálová a ta „za to opravdu nemůže“. „Je to takové lehce bizarní, (...) Volby jsou s největší pravděpodobností odsunuty protiprávně, doslova bych řekl protiústavně. Vláda se tím nezabývala, tvářila se, že to všechno ustojí, a pak jsme došli k situaci, že nám Nejvyšší správní soud dokonce v jiné věci říká: Tyty, zákonodářce a vládo, odsouváte volby, aniž byste na to měli kompetenci,“ podotkl s tím, že chápe, že byla „divočejší situace před těmi třemi týdny“, ale zákon o odsunutí voleb měl být jeden z prvních.

V nemocnicích zřejmě budou moci pracovat lékaři ze zemí mimo EU i bez aprobačních zkoušek. Zákon reagující na koronavirovou krizi schválila Sněmovna. Pro bylo 51 poslanců, proti 24 z 92 přihlášených.

„Nemocnice využije lékaře, které bezesporu zná. Ty nemocnice znají ty lékaře. To není tak, že je budou hledat, ony na to ani nemají čas. To není tak, že oni zavolají někam na Ukrajinu a ti lékaři přijedou. Oni tam samozřejmě jsou, oni je znají, oni ví, jak pracují a pouze umožníme, aby pracovali v takovémto režimu. Je to vždy odpovědnost toho poskytovatele, který bezesporu toho lékaře velmi dobře zná a je schopen vyhodnotit , jestli ten lékař může takto fungovat, nebo několi. Nedělejme z toho něo, že by kolabovalo kvůli tomu české zdravotnictví,“
uvedl ministr Adam Vojtěch (za ANO). Doufá, že jde o výjimečnou situaci, ke které nakonec ani nemusí dojít, zdravotnictví zvládá pandemii i co se současných kapacit týče, uvedl. Ke změně však může dojít v některých nemocnicích, jako je třeba Nemocnice Na Bulovce, která zrovna o toto požádala, nehraje to zásadní roli do budoucna pro české zdravotnictví, dodal Vojtěch.

Další lékař mezi poslanci Milan Brázdil (ANO) se do Vojtěcha pustil také. „Máme výborné zdravotnictví díky výborným lidem. Erudovaným lidem. Tohle jde proti nim. My umožníte někomu, aby neerudovaný, aby teď se - a teď mi to promiňte - šťáral v břichu. Chtěli byste to? Dejte si ruku na srdce a řekněte: Já bych se od tohoto lékaře nechal operovat, diagnostikovat, vyšetřovat. Já teda ne,“ uvedl Brázdil. Chápu pana ministra, který chce řešit situaci - lékaři nejsou a pravděpodobně ani nebudou,“ dodal.
Poslankyně SPD Karla Maříková označila zákon za hazard se životy obyvatel.
Vojtěch zopakoval, že nemocnice požádaly ministerstvo zdravotnictví o tuto změnu, platit má pouze po dobu mimořádné situace nouzového stavu a několik měsíců po něm. „My tady nechceme nijak měnit zavedená pravidla, je to zcela výjimečná situace,“ snažil se mírnit vášně kolem návrhu. Uvedl, že v jiných zemích povolávají často i veterinární lékaře, pokud jsou zdravotnická zařízení „zcela v kolapsu“.

V okamžiku, kdy v nemocnici budou nekvalifikovaní lékaři, bude stejně zatížen někdo, kdo nad nimi bude přebírat odborné vedení a právní zodpovědnost, upozornil dále ve své notně kritické řeči Bohuslav Svoboda (ODS). „Já bych to nechtěl dělat,“ hlesl. „Tu věc to vůbec, ale vůbec neřeší. Za práci lékaře musí někdo zodpovídat, v okamžiku, kdy se něco stane, tak ten člověk, bude zažalován, ale finálně bude žalován ten lékař, který má něco, čemu říká ministr přímé odborné vedení. Ten člověk půjde do kriminálu, pokud se něco stane. Když to bude dobré, tak to bude podmíněný trest, když ne, tak to bude horší,“ dodal Svoboda.
Svoboda upozornil, že je schopen nechat operovat za sebe mladého člověka, o kterém ví, že na to má. „Ale neudělám to nikdy za nikoho, kdo neumí jazyk. U této choroby je základ anamnéza. Jestli se s nimi nedomluvíte, tak vůbec nebudete vědět, že tu chorobu má,“ rozčiluje se dál Svoboda. „Umíš jazyk? Neumíš jazyk? To je jedno, budeš mít přímé odborné vedení,“ podivuje se dál poslanec ODS. „Tak vážná věc skutečně, si myslím, může být řešena jedinou věcí - že ten návrh zamítneme. Toto není situace, která by ám pomohla, ta stav nemocnic jenom výrazně zhorší,“ dodal.

„Hezké dobré jitro. Nečiní mi žádné potěšení hovořit do tohoto mikrofonu, do kterého vás už hovořila stovka. Máme roušky, které v jedné kvalitě vydrží dvě hodiny, v té druhé, lepší čtyři hodiny a ta moje šest,“
uvedl druhý nejstarší poslanec Bohuslav Svoboda (ODS). „Toto je nástroj, který velmi rád má veškeré mikroby,“ podotkl. „Já jsem se ale donutil promluvit prostě proto, protože tato věc je vážná. Ten zákon má celou řadu legislativních chyb, je to ve skutečnosti zmetek, tak prostě není možné fungovat,“ kritizuje. Zahraniční lékaři mají mít „přímé odborné vedení“, diví se. „Co to je? To není nikde definováno,“ pokračuje.
„Ta situace je velmi vážná, my dnes v nemocnicích vlastně nemůžeme používat neatestované lékaře, protože ta rozhodování jsou tak závažná, že z toho zákona tam musí být někdo, kdo je kvalifikovaný. Když si tam vezmeme někoho dalšího, kdo neumí nic, tak ho tam dáme do služby? (...) Nemůžeme si dovolit, abychom tu práci svěřovali někomu, kdo tu kvalifikaci nemá, to prostě nejde, ta choroba je vážná, má poustu vážných příznaků, jejich hodnocení nemají ani lékaři, nemáme léčbu a jsme závislí na jediné věci, jestli to dokážeme včas zachytit,“ uvedl Svoboda.

Po půlnoci se dostává i na ministra zdravotnictví Adam Vojtěcha (za ANO). A to kvůli návrhu na umožnění vykonávání povolání lékařů i u lidí s odborným vzděláním získaným mimo EU či lidí s nedokončenou aprobační zkouškou.
„Cílem je zajistit dostatek zdravotnických pracovníků v okamžiku, kdy své povolání část z nich nemůže vykonávat z důvodu umístění do karantény a kdy jsou poskytovatelé zdravotních služeb zahlceni velkým množstvím pacientů v akutním stavu. Vychází primárně z podnětů samotných nemocnic pro případ, že by skutečně došlo k nějakému masivnímu nárůstu pacientů,“ uvedl Vojtěch.

Slovům Benešové se však emotivně divil Faltýnek. „No, já jsem v podstatě vůbec nepochopil, co teďka tady nám paní ministryně říká. Buď se vzájemně neposloucháme, nebo mluvíme každý jinou řečí. Mně se líbilo vystoupení pana kolegy poslance Feriho, který jediný řekl, že pokud po těch exekutorech, po těch zločincích, budeme něco chtít, tak nás to možná taky bude něco stát. Je to tak. Na tom se asi shodneme,“ uvedl šéf poslanců ANO a připomněl, že s Nacherem udělali dohodu, že návrh nepatří do legislativní nouze.
„Pane předsedo Faltýnku, vy jste se hněval na paní ministryni úplně zbytečně, protože takhle jste jí vycvičili, s prominutím, ve vší úctě,“ reagoval na Faltýnka Feri.

„Opravdu nechci zdržovat, já myslím, že se to zbytečně stalo emotivním,“
reagovala na přestřelky ministryně Marie Benešová (za ANO). Varovala před „touhou návrhu“ poslance Nachera. „Tento návrh má opravdu střet s ústavností a asi bysme to v případě Ústního soudu nevyhráli. V podstatě se jedná o vyvlastnění. Tam ten oprávněný nemá vůbec žádnou šanci se bránit,“ varovala. „Navíc, a to tady nepadlo a to mně mrzí, protože by to nebylo zadarmo, ti exekutoři by z toho zase měli těžké peníze. Byla by z toho až miliarda a půl,“ dodala k návrhu zastavení marných exekucí.

Šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik ke sporu s TOP 09 doplnil: „Stalo se to nejhorší, co nás mohlo v těchto hodinách potkat, a to je, že jsme tady začali v těchto hodinách planě politikařit. Já se nebudu přesvědčovat o tom, jestli ty vaše úžasné, kvalitní návrhy, jsou pro nás přijatelné, a nebo nejsou přijatelné. Vyjádřili jsme svůj názor hlasováním a nemyslím si, že bychom se tady měli takovým způsobem natahovat. Pojďme k věci a nechme toho naprosto zbytečného válčení. Kamery sice běží, ale lidé už dávno spí, takže to není vidět na obrazovkách.“

Feri: Komunisté chtějí pomáhat lidem jenom hubou
Poslanec Dominik Feri (TOP 09) se dostal do křížku s Vojtěchem Filipem (KSČM). „Čeští komunisté chtějí lidem pomáhat jenom hubou, jenom hubou. Protože když mají pomáhat fakticky a podpořit naše kvalitní návrhy, které jim skutečně pomůžou, tak scvaknete podpatky, zeptáte se, co si o tom myslí vláda, co si o tom myslí Andrej a pak tak hlasujete a ještě to za něco vyobchodujete,“ uvedl Feri.
Filip mu to vrátil: „Až udělá alespoň tolik, kolik já jsem udělal ještě, když jsem byl ve škole, tak ať se přihlásí.“
Miroslav Kalousek (TOP 09) se do sporu vložil. „To bylo opravdu zbytečné. Ne, že jste panu poslanci Ferimu říkal, co jste dělal vy, protože on, kdyby dělal, co jste dělal vy, tak by nemohl být v TOP 09, ale pasivní volební právo máme všichni od 21 let. A od těch 21 až do 100 jsme si tady všichni rovnocenní, byť to možná některé z nás dříve narozené svádí občas připomenout: Kolik je vám chlapče roků, že takhle mluvíte. Ale je to nefér. Nedělejte to,“ zareagoval.

„Já upozorňuji všechny poslance, že v jednu hodinu definitivně zavírají všechny restaurační zařízení,“
vzbudil smích v sále místopředseda Sněmovny Tomáš Hanzel (ČSSD).

Jan Chvojka (ČSSD) popřál dobrou „popůlnoc“ a ohradil se proti tomu, že podle Piráta Ferjenčíka „ČSSD nemá zájem o to, podpořit ty, kteří pracují na dohody o pracovní činnosti či dohody o provedení práce“. „To není pravda, my jako vláda - ČSSD , ANO - tuto věc řešíme. My máme slíbeno od paní ministryně Schillerové, že podpoříme a najdeme řešení, které bude technicky čisté, chceme najít technicky čistou variantu. Uznejte, že to nemusí být úplně jednoduchá věc,“ uvedl.

„Vylepšovat tak shnilý systém exekucí považuji za pokrytecké od těch, kteří se na tom podíleli a kteří ho vytvořili. Prostě ten systém se musí zrušit. Parlament ČR pod pravicovými vládami vytvořil systém exekucí,“
čílí se komunista Leo Luzar (KSČM). „Moc dobře si pamatuji ty debaty a zdůvodňování, jak je třeba ulehčit soudům, které jsou zavaleny, dostupnost práva, vymahatelnost práva, aby ti co dluží, platili. A kde to skončilo. To jsou slova, která zaznívala tady u toho mikrofonu z pravice. Mohl bych dodat ještě arbitráže, které se do českých smluv dostaly a arbitrážní soudy, které přivedly strašně, hodně lidí k obrovským finančním problémům. Myslím si, že občané už dobře ví, kdo je do těchto... teďka mě napadlo sprosté slovo, omouvám se... do těchto problémů společnost dovedl,“ rozčiloval se.
Schytal to od Piráta Ferjenčíka, aby se zamyslel, co je a co není pokrytectví, když KSČM hlasovala s vládní koalicí proti lidem, kteří „nyní budou žádat o podporu a shánět peníze“. „Prosím vás, nechte toho, vy si vůbec neuvědomujete, co říkáte,“ čílí se předseda KSČM Vojtěch Filip.

„Omlouvám se, padá mi rouška z nosu,“
uvedl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. A děkoval Nacherovi za jeho úsilí a práci na jeho pozměňovacím návrhu o zastavování marných a bagatelních exekucí, který by prý „vyřešil okamžitě 300 tisícům lidí“, ale nepatří úplně do „tohoto času, do legislativní nouze“. „Náš poslanecký klub podporuje návrh kolegy Nachera, ať už bude projednáván v jakémkoli tisku,“ dodal Faltýnek, který část proslovu absolvoval s rouškou pod nosem.
Šéf poslanců SPD Radim Fiala po Faltýnkovi označil Nacherův návrh za přelomový s tím, že přináší řešení právě u nejmenších exekucí, málo vymahatelných. Nachera chválí i exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), chválí ale i návrhy Marie Benešové.

„My jsme tady celý den schvalovali změny a podpory v této mimořádné situaci pro lidi, kteří si prakticky, nebo aspoň teoreticky mohli tvořit různé rezervy. Teď, o půlnoci, jsme se dostali do fáze, kdy tady mluvíme o budoucnosti lidí, kteří si z definice věci prostě rezervy tvořit nemohli. Nemohli. Protože kdyby si je tvořili, tak po nich půjde okamžitě exekutor, insolvenční správce, věřitel. apod.“
uvedl poslanec ANO Patrik Nacher. „Ta naše opatření musí být úměrná této disproporci, která tady nastala a této mimořádné situaci,“ pokračuje. Zmiňuje mj. dočasný zákaz mobiliárních exekucí, dražeb u nemovitostí či dočasný zákaz požadovat úrok z prodlení nad rámec zákonné výše apod. Dále pak vyloučení daňového bonusu z exekuce či vyloučení odstupného coby nezabavitelné částky z exekuce. „Navýšení limitu dražeb nemovitostí z 30 na 100 tisíc, protože teď se dá očekávat větší nápor na ty dlužníky, tudíž větší apetit na ty nemovitosti,“ dodal.

Pravicové nicky co nechali beztrestně vytunelovat naši vlast se zase ozývají ?,Fuj !!Milan mid:Pomatený lh.ř kalosek !!OKAMURA CHCE REFERENDUM O VYSTOUPENI S EU !! JÁ TAKY !! Vystoupení z EU: Sněmovna hlasovala. Výsledek znamenal šok
22. 4. 2020 13:37
V poslanecké sněmovně se dnes hlasovalo o návrhu místopředsedy SPD Tomio Okamury na zařazení nového bodu - vyhlášení referenda o vystoupení z EU. K výsledkům hlasování, v němž se 69 poslanců zdrželo, se vyjádřil bývalý europoslanec Petr Ježek a také předseda České stomatologické komory Roman Šmucler.
Vystoupení z EU: Sněmovna hlasovala. Výsledek znamenal šok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
V době hlasování bylo přihlášeno 190 poslanců. Pro bylo 28 poslanců, proti 93 zákonodárců. 69 poslanců se zdrželo, mimo jiné i předseda ČSSD Jan Hamáček. „Návrh nebyl přijat. Pevné zařazení nebudeme hlasovat," zaznělo po hlasování. Proti bylo například 25 poslanců ANO, 21 poslanců ODS a 17 poslanců Pirátů. Proti byli i lidovci, topkaři, sociální demokraté i poslanci STAN. Pro byli přitomní poslanci SPD a také KSČM.
„Víc jak polovina přítomných poslanců se zdržela nebo byla pro návrh T. Okamury na zařazení bodu vyhlášení referenda o vystoupení z EU. Jakkoli něco jde možná i na vrub obecných dohod ANO s SPD, je to naprosto neuvěřitelné. Zdržel se i předseda vládní ČSSD," sdělil bývalý europoslanec Petr Ježek (ANO).
Víc jak polovina přítomných poslanců se zdržela nebo byla pro návrh T.Okamury na zařazení bodu vyhlášení referenda o vystoupení z EU. Jakkoli něco jde možná i na vrub obecných dohod ANO s SPD, je to naprosto neuvěřitelné.
Jinak je bohužel pravdou, že mnozí poslanci a předsedající Zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny nerespektují. Je to pouze zákon. pic.twitter.com/fFVNVQe9aC
„Mezitím velká podpora (minimálně nebránění) referendu o vystoupení z EU v PSČR. Jde do tuhého..." poznamenal k aktuálnímu hlasování stomatolog Roman Šmucler