Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Polojasno 20°C

V dovolenkovém ráji postříkali kvůli koronaviru pláž bělidlem. „Absurdní!“ zuří ochránci

Autor: Mii - 
30. dubna 2020
05:30

Netradiční způsob ochrany obyvatel před koronavirem zvolil španělský úředník Agustín Conejo. Aby občanům přímořského letoviska Zahara de los Atunes zajistil, že se virem nenakazí, nechal místní pláž pokropit zředěným bělidlem. Látka má silné dezinfekční účinky, zároveň je ale velmi toxická, na což rychle začali upozorňovat ochránci přírody. Podle nich je nápad zcela absurdní a zní, jako kdyby s ním přišel americký prezident Donald Trump, informuje web listu The Guardian.

Zahara de los Atunes je oblíbená turistická destinace, která je za běžných okolností plná turistů. Dnes jsou její pláže kvůli pandemii téměř opuštěné – Španělsko je nákazou tvrdě zasažené, aktuálně hlásí přes 23 800 obětí. I zde se ovšem situace pomalu lepší a úřady se pomalu připravují na uvolňování restrikcí. Od víkendu například země povoluje procházky venku s dětmi, což bylo od poloviny března zakázané.

Conejo chtěl tyto lidi, kteří po dlouhé době vyjdou na čerstvý vzduch, ochránit. Minulý týden proto sehnal několik traktorů, vybavil je rozprašovači a jednu z pláží v Zahara de los Atunes nechal pokropit naředěným bělidlem.

Traktory rozdrtily ptačí vajíčka?

Čin nezůstal bez odevy dlouho. „Je to úplně absurdní,“ vzkázala například aktivistka María Dolores Iglesias Benítzová. „Pláž je živoucí ekosystém. Když na něj nastříkáte bělidlo, všechno, co se v něm nachází, zabijete,“ vysvětlila žena, proč rozhodnutí vnímá špatně.

Benítzová v regionu vede organizaci, která se snaží podílet na ochraně přírody. V oblasti pravidelně hnízdí celá řada ptáků, mimo jiné kulík mořský, u kterých ochránci doufali, že se letos rozmnoží minimálně dvakrát tolik co loni. Mysleli si, že tomu pomůže absence lidí. „Teď se bojím, že traktory jejich vajíčka rozdrtily,“ smutní Benítzová.  

„Měl jsem jen ty nejlepší úmysly“

Na postup úřadů nakonec podala aktivistka stížnost, což připoutalo pozornost organizace Greenpeace. I ta nechápe, co se stalo. „Kropení pláže bělidlem uprostřed hnízdící sezóny ptáků a líhnutí drobných bezobratlých živočichů, kteří podporují pobřežní rybolov… to není jeden z Trumpův nápadů, to se skutečně děje v Zahara de los Atunes,“ napsalo Greenpeace na twitter. Naráželo tím na slova amerického prezidenta, který uvedl, že s koronavirem by se mohlo bojovat injekčním podáním dezinfekce.

Samospráva Andalusie, pod kterou Zahara de los Atunes spadá, v reakci uvedla, že incident vyšetřuje. Podle ní je možné, že radnice města neměla k podobnému činu povolení. Kroku lituje i Conejo, který se odvolává na svou snahu ochránit děti. „Vím, že to byla chyba. Ale měl jsem jen ty nejlepší úmysly,“ nechal se slyšet pro regionální televizi Canal Sur.

MajkaB ( 1. května 2020 13:00 )

Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly

frantacizek ( 30. dubna 2020 13:18 )

no za tohle mohou hysteričtí epidemiologové, tu branži by měli snad i zakázat, vystačíme si s hygieniky, to jsou už tak lidé s mnohdy drakonickými a nesmyslnými opatřeními, znám to z restaurační branže z nedávné minulosti. Slyšel jsem jednoho epidemiologa zase povídat, že tahle situace nás aspoň naučí zvýšené hygieně. Toho bychom měli jet nechat přednášet do Číny. Pač snad právě Čína by se té hygieně měla už konečně naučit, popř. s tím, že jsou šmudlové neotravovat svět a zavřít hranice ihned, když se tam zase něco objeví. Tohle už se o nich ví totiž desetiletí a už se dostali i do učebnic na lékařských fakultách stran virových hrozeb na těch jejich mokrých trzích. Každý ten epidemiolog by potřeboval tiskovou mluvčí

br123 ( 30. dubna 2020 12:36 )

bleach, je samozrejme mysleno Savo, to prekladal nejaky płcus

dajka123 ( 30. dubna 2020 08:04 )

Takovým de*bilům by měli vybělit mozek.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud