Levnější jídlo, služby i nižší nájmy? Češi po pandemii budou méně utrácet, říká ekonom

Autor: Sabina Dračková - 
13. dubna 2020
05:00

Jedno je jisté. Ekonomická krize Česko zasáhne. A jak upozorňuje i prezident Miloš Zeman, je třeba si připravit reakci. Dopady budou rozsáhlé na státní rozpočet, to je jasné také. Nakolik ovlivní peněženky běžných lidí? Utrácet budou méně, míní ekonom Lukáš Kovanda. Některé zboží či služby se jim však možná poněkud paradoxně mohou zlevnit.

Zatímco některé potraviny od začátku krize způsobené koronavirem zdražily, dá se za pár měsíců očekávat jejich zlevnění. Už nyní je extrémně levný benzín a podle ekonoma Lukáše Kovandy bude levnější nejen jídlo, ale i některé služby.

Snížit by se časem mohly i ceny nájmů, to vše kvůli nižší poptávce a odlivu turistů, kteří bydleli díky platformám jako Airbnb. Levněji by se podle odborníka mohly prodávat i zájezdy do zahraničí. S tím ale striktně nesouhlasí místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Podle něj není ani kam s cenami klesnout.

Mírně dražší jsou od začátku roku třeba některé potraviny. To se projevilo třeba u ovoce dováženého ze zemí zasažených koronavirem. Oproti lednu bylo v březnu v Česku mírně dražší třeba mléko, sýr, jogurty, brambory či jablka. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.

Celkově světové ceny potravin ale už začínají klesat. „V březnu poklesly nejvíce od srpna 2015, což napovídá, že by mohly klesat ceny potravin také v České republice,“ analyzuje ekonom Kovanda. Vliv na ceny ale také bude mít třeba úroda.

Zdražování ovoce a zeleniny v nejbližších týdnech stále hrozí. Částečně už probíhá kvůli situaci ve Španělsku či Itálii, odkud se řada druhů zeleniny a ovoce dováží. Stoupnout může ještě také cena vepřového masa.

Češi po krizi nebudou utrácet

Při pohledu do budoucna by ale situace mohla být odlišná. Ekonom Lukáš Kovanda pro Blesk Zprávy předpověděl, jak by situace mohla vypadat v horizontu půl roku až dvou let. To záleží na tom, kdy koronavirová krize skončí.

„Ta krize bude mít ten účinek, že lidi budou míň ochotní utrácet. Nebudou mít peníze. Nebudou mít mzdy v řadě případů nebo jim budou mzdy stagnovat, takže ti obchodníci, aby vůbec se nějakým způsobem zalíbili, budou muset cenami dolů,“ předpovídá ekonom Lukáš Kovanda.

 

„Očekával bych pokles cen potravin, nájemného, automobilů,“ vyjmenoval Kovanda. „Automobilky se budou snažit, aby alespoň něco prodaly,“ míní. Toto zlevňování se dá očekávat v druhé polovině tohoto roku, konkrétně po prázdninách. „Do toho dále budou levné pohonné hmoty. Ty nezdraží určitě,“ říká Kovanda.

Otázka je u cen elektroniky. „Tam bude proti zlevňování hrát roli to, že je slabá koruna. Slabá koruna proti dolaru spíš vede ke zdražování té elektroniky,“ míní ekonom.

Levnější dovolená? Naivní, zní z cestovek

Levnější by ale podle něj mohly být zájezdy a dovolené. „Ty cestovní kanceláře budou chtít alespoň něco udat. Takže třeba ty vnitrozemské zájezdy budou levnější. Uvidíme, jestli se bude dát cestovat do zahraničí, pokud by to šlo, tak i ty zahraniční zájezdy budou levnější,“ míní Kovanda.

Levnějším cenám za cestování by také mohl nahrávat fakt, že bude nadále levnější palivo kvůli poklesu cen ropy. Ten je už tak významný, že by se mohl podepsat nejen na automobilové, či autobusové dopravě, ale i té letecké.

S jeho slovy ale razantně nesouhlasí místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Ceny konkrétně za leteckou dopravu podle něj nižší rozhodně nebudou. Důvodem je, že letecké společnosti budou nabízet méně spojů.

Představa o celkovém zlevnění dovolených je podle Papeže přímo naivní. „My očekáváme, že naopak to bude znamenat na začátku následujícího roku mírné zdražení letecké dopravy,“ řekl Blesk Zprávám.

Celkově se prý bude letecká doprava rozbíhat pomaleji. „Díky tomu bude obsazenost letadel mnohem vyšší a díky tomu bude vyšší i cena letenek,“ popsal praxi cestovních kanceláří Papež.

Otázka také je, jak se k situaci postaví hoteliéři. „Tam my nejsme vůbec schopni odhadnout, jak se budou chovat. Zaprvé, kolik jich přežije, protože jsou hoteliéři, kteří se dostávají do velmi tvrdých problémů, protože nemají tržby,“ nastínil Papež. Druhá skupina hoteliérů sice přežije, ale budou naopak chtít kvůli poptávce zdražovat.

Zlevňování zájezdů ale podle Papeže nebude možné ani v případě malého zájmu. „My nemáme, kam s cenou dolů jít. Jsme závislí na dodavatelích, na hotelech, leteckých společnostech a zadruhé naše marže už teď byly tak nízké, že nemáme kam couvat,“ popsal problematické ekonomické podmínky cestovních kanceláří Papež. Ty podle něj právě vyčerpávají veškeré svoje zásoby. „Nebudeme mít peníze na to, abychom dotovali někomu zájezd,“ dodal.

Kdo si udrží práci, bude se mít lépe

Klíčem k tomu, aby na zlevnění zboží Češi ušetřili, je podle Kovandy udržet si práci a tedy i stálý příjem. Platy se podle něj totiž příliš snižovat nebudou. „Když to všechno dám dohromady, tak kdo si udrží práci, tak na tom bude lépe. Sice mzdy mu neporostou, ale řada druhů zboží bude zlevňovat,“ předpokládá.

V problémech budou lidé, kteří o práci přijdou. „Tam je ten největší kámen úrazu, protože kdyby to mělo být třeba 10 procent, ta míra nezaměstnanosti, tak to jsou sta tisíce lidí,“ míní.

 

To by podle Kovandy znamenalo, že jenom v turistickém ruchu by mohlo přijít o práci až 250 tisíc lidí. „To už takřka jisté je, že taková nezaměstnanost bude, a to povede k tomu, že tito lidé - a je to podstatná část české populace - si prostě výrazně pohorší,“ dodává.

Nájmy zlevní?

Časem by se podle Kovandy mohla projevit i nutnost snížit ceny za nájmy, které jsou zejména ve městech už několik let velmi vysoké. Na lámání chleba ale dojde, až budou lidem končit nájemní smlouvy.

„Většinou to asi nebude tak, že by ti lidé, kteří nyní platí nájem, řekněme 18 tisíc za nějaký byt v Praze, že by nějak masivně šli do vyjednávání o úpravě toho nájemného,“ nastínil Kovanda s tím, že ke zlomu by mohlo dojít na přelomu roku, kdy obvykle nájemní smlouvy uzavřené na jeden rok končí.

 

V listopadu a v prosinci už tak podle ekonoma bude možné o cenách vyjednávat. „Prostě řeknou ti nájemníci tomu majiteli, položí mu takzvaně nůž na krk a řeknou, že pokud nepůjde s cenou nájemného dolů, tak oni prostě se přestěhují jinam, protože jsou stále vyklizené byty, které se pronajímaly skrze Airbnb“ míní Kovanda.

Video Koronavirová opatření vyvolala prodeje na internetu jako o Vánocích, řekl šéf Mall Group - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Byty, které byly pronajímané třeba právě skrze platformu Airbnb, jsou levnější už nyní. Jejich majitelé zde dříve ubytovávali turisty na pár dnů, nyní vzali zavděk alespoň dlouhodobými nájemci.

Podle Kovandy se situace ohledně krátkodobých pronájmů nezmění zhruba do začátku příštího roku. Tou dobou by zřejmě mohly jít dolů i ceny elektřiny a plynu. „I ty energie jsou hodně navázány na ten globální ekonomický růst, a když bude prostě recese, no tak energie by měly jít také dolů, nebo alespoň při tom nejhorším scénáři by neměly růst. Při nejhorším by měly stagnovat,“ dodal ekonom.

Bystrozraky1 ( 14. dubna 2020 22:19 )

To napsal iidiot co nechodí nakupovat.V průměru o 25% jidlo na horu.A košík ať si prognostici strčí do řííti.Benzínu se lidi nenažerou.

Pavelos ( 13. dubna 2020 18:30 )

http­s://ww­w.ri­ziko­vedlu­hopi­sy.cz­/finan­cni-stres-poroste-investory-cekaji-krachy-emitentu-rizikovejsich-dluhopisu/
může mi někdo vysvětlit že situaci na poli finančních šmejdů zašla tak daleko... Už před krizí spousta z firemních bondů bylo rizikových.. teď čtu že "kvůli koronaviru" zkrachují další, já myslím že se na tom jenom svezou, aby se vyhli trestu. A co mají dělat drobní investoři, z řad občanů, často seniorů...? Pomůže jim stát nějak? Všechny ty vládní kroky jsou hodně, hodně nedotažené.

emanuel ( 13. dubna 2020 17:40 )

Grizelnis ( 13. dubna 2020 17:12 )

Tenhle článek sespsal idiot...

Maximilian ( 13. dubna 2020 16:59 )

Podle fotografií se zdá,že Češi bez obchodu žít nedokážou,raději vystaví nákaze děti,­psy.­..hl­avně,­že koupí pár blbin na zahradu ,
bez kterých by se jeden rok obešli.My se letos bez mušketu obejdeme,zahrada je hezká sama o sobe,pak bychom si nákazu vyčítali.A fakt zjišťujeme,že čím míň nakupujeme,tím jsme snad raději,ten masivní konzum posledních let(také jsme mu podlehli) je debilni.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud