Čarodějnice s rouškou: Češi nakoupili špekáčky a pivo, Hamáček varuje před prohřešky

Autor: ČTK - 
30. dubna 2020
10:29

Většina Čechů se přes současnou pandemii koronaviru nenechá připravit o pálení čarodějnic a opečený špekáček na ohni. Prodejci i letos k filipojakubské noci připravili speciální nabídku a o buřty, klobásy, hořčice sledují minimálně stejný zájem jako loni. Vyplývá z ankety ČTK mezi prodejci. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSD) varuje, že i nadále platí nařízení včetně nošení roušky mimo domov.

Lidl hlásí u špekáčků výrazně vyšší zájem než loni, a to až o několik desítek procent. Podle mluvčí řetězce Zuzany Holé se na nákupech projevuje, že jsou letos lidé více doma. Lidl spustil nabídku k pálení čarodějnic na konci minulého týdne. Kromě špekáčků do ní zařadil různé druhy klobás, burgery nebo rodinné balení krkovice, doplnila Holá.

Penny u typického sortimentu k poslednímu dubnovému večeru zaznamenal nárůst prodejů. „Špekáčky a hořčici kupují zákazníci přibližně ve stejném objemu jako vloni, pivem se zásobují více. Důvodem je pravděpodobně nejen oslava pálení čarodějnic, ale také to, že si zákazníci nakupují zásoby na prodloužený víkend. Pochopitelně se stále projevuje i efekt uzavřených hospod a restaurací,“ uvedl mluvčí společnosti Penny Market Tomáš Kubík.

Kaufland připravil nabídku k „čarodějnicím“ s buřty, klobásami a masem na gril tento týden. Prodejní čísla bude mít, ale podle své mluvčí Renaty Maierl až po prvním květnu.

Video Ukradl v obchodě několik piv, nyní mu hrozí 8 let vězení - Policie ČR

V České republice panuje velké sucho, hasiči proto upozorňují, aby byli lidé při pálení ohňů opatrní.

Plošně se podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) pálení čarodějnic nezakáže, je ale na jednotlivých krajích, jak situaci vyhodnotí. Češi by podle Hamáčka neměli zapomínat, že je dovoleno sdružovat se ve skupinách po maximálně deseti lidech, platí dvoumetrové bezpečnostní rozestupy a na veřejnosti jsou povinné roušky.

Filipojakubské noci se připisuje magická moc. Původně se slavila zřejmě o úplňku, který byl nejblíže dnu přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Do dnešní doby se většinou uchovalo jen rozdělávání ohňů, při kterých se hoduje či zpívá, případně tančí a skáče přes zapálenou vatru. Někde se navíc pálí figurína čarodějnice či košťata.

Jakk ( 30. dubna 2020 11:41 )

Takže Hamáček varuje před prohřešky,ale na Hitlerovi pohrobky milionového spolku to neplatí? Ti se můžou vesele prohánět po Praze s transparenty čmárat po chodníku a ještě se napíše že jich bylo kolem tisíce. Takže na Minářovo hitlerjugen se nouzový stav nevstahuje.

Michal Michal ( 30. dubna 2020 11:28 )

Určitě kvalitní buřty z Kosteleckých uzenin od Agrofertu

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud