Sobota 8. května 2021
Dnes je Den vítězství, zítra Ctibor
Polojasno 14°C

Taxikář s koronavirem jezdil v Praze, nikdo neví, kde se nakazil. „Zlomový případ,“ varuje Prymula

Autor: Nikola Forejtová, ČTK - 
9. března 2020
23:10

Jedním z dosavadních 38 nakažených novým koronavirem je v Česku i pražský taxikář. V Událostech, komentářích to uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Hygienici se teď snaží najít všechny klienty, které vezl, což je ale velmi obtížné. Jedná se o zlomový případ tzv. komunitního šíření nákazy. Podle něj je načase vážně uvažovat o rušení některých veřejných akcí.

„Máme tu první příklad komunitního šíření. Taxikář, který se nakazil, je člověk z Prahy a je potenciálním rizikem pro všechny klienty, které vozil,“ uvedl Roman Prymula v Událostech, komentářích na České televizi.

„Nějakým způsobem se nakazil. Buď ve voze, nebo v bytě. V tuhle chvíli probíhá velmi obtížné trasování. Je to velice těžké,“ dodal po chvíli.

Zlomový případ, zakážeme akce

Taxikář je jedním z 38 doposud nakažených v ČR. Jedná se o zlomový případ nakažení, protože je prvním prokázaným případem tzv. komunitního šíření. Dosavadní infikovaní byli Češi nebo cizinci, kteří si koronavirus dovezli ze své cesty ze zahraničí. 

„Je to pro nás signál, abychom velice vážně zvážili zákaz akcí do určitého počtu lidí,“ uvedl dále náměstek s tím, že to zítra vládní činitelé rozeberou. „Musíme monitorovat situaci a doufám, že se to zvládne, ale zatím se epidemie chová exponenciálně. V Asii se ale šíření pozastavilo,“ uvedl dále Prymula a apeloval během vysílání na zodpovědnost občanů ČR.

Čtyři lidé, u kterých dnes testy přítomnost viru prokázaly, mají vazbu na Itálii. Je mezi nimi dvanáctiletý chlapec a jedna žena ze Zlínského kraje, oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po odpoledním zasedání vlády. Podrobnosti k dalším dvěma prokázaným případům ministerstvo nezveřejnilo. Ředitelka středočeských hygieniků Jarmila Rážová řekla večer České televizi (ČT), že jde o muže a ženu ze středních Čech, kteří byli na zájezdu v Itálii.

Experti se obávají, že by mohlo nastat tzv. lavinové šíření. K tomu došlo v Itálii, kde se počet nakažených rychle zvyšoval. Docházelo totiž k přenosu nákazy z člověka na člověka a především pak od severu, odkud se nejen Italové, ale i lidé z desítek zemí vraceli z dovolené na lyžích. 

corel ( 10. března 2020 13:42 )

Na tiskovce sdělili, že ten taxikář(ročník (1976) jezdí přes UBER, za 3 dny svezl 90 lidí + má 6 členů rodiny, které všechny již vystopovali. Asi se nakazil od nějaké Němky, která už je doma v Německu....

frantacizek ( 10. března 2020 11:45 )

na druhou stranu, buďme rádi, že se naše politické špičky zaměřily na sociální skupinu taxikářů s jejich problémy a ještěže je to jen chřipka pro některé s těžším průběhem a neřeší důsledně opravdu zákaznice těch taxikářů - prostitutky a homosexuální prostituty zase s jejich problémy typu syfilis, chlamydie, pač nařízení o zákazu sexuální styku mezi obyvateli by nás zasáhlo asi opravdu všechny mnohem drastičtěji

frantacizek ( 10. března 2020 11:41 )

přihlaste se na tiskovce, popř. nějaký novinář, budu koukat. Co na to tuhle odpověď ti naši soudruzi ve vládě a všichni ti rádcové okolo nich.

mikima2 ( 10. března 2020 11:31 )

Zřejmě vezl někoho, kdo byl nakažený.

villon ( 10. března 2020 10:53 )

Takže nachcípaný mr d ači z ciziny nám roznesli virus i mezi ku rvi. Za chvíli zavřou i bordeli, chjo.

Zobrazit celou diskusi
Další videa