Střet lékařů o koronavirus. Pirk radí nakazit všechny. Prymula: 340 tisíc obětí

Autor: Jan Doležal, David Polák, Kristýna Beránková, sč - 
6. března 2020
05:00

Slovní přestřelka dvou lékařských kapacit. Kvůli koronaviru si vyměnili názory kardiochirurg Jan Pirk (71) a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula (56). Zatímco jeden hovoří o přehnaném šílenství, druhý o možných stovkách tisíc obětí.

„Je to prostě nový typ chřipky. Nejlepší by bylo, kdybychom ten nový koronavir prodělali všichni rychle, a získali tak imunitu. Zatím se zdá, že ten průběh je mírný,“ řekl Reflexu Jan Pirk. Reakce politiků v souvislosti s koronavirem je prý neopodstatněným šílenstvím.

„Nerad bych se dostal do nějakého konfliktu s našimi politickými představiteli, ale myslím si, že jejich chování je poněkud přehnané až populistické,“ dodal Pirk.

Tuberkulóza? Problém, o kterém se mlčí

Podle Pirka existují i jiné věci, o nichž se však mlčí. „Nikdo třeba nemluví o tom, že začíná být problémem tuberkulóza. Na ni každý rok umírá na světě milion lidí,“ říká Pirk.

Epidemiolog Roman Prymula okamžitě zareagoval. Pirkova slova ho rozlítila. „Je to nešťastný výrok, který situaci nijak nepomáhá. Pokud bychom všechny nakazili, tak tady máme i přes 340 tisíc mrtvých, a to přece není možné. Takto se situace řešit nedá,“ řekl.

Uvařili si dezinfekci

Lidi to vykoupili? Uvaříme si to sami! Tak čelí dopadům koronavirové paniky na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Včera si začali vyrábět vlastní dezinfekční gel. A zájemci o něj si už podávají dveře.

Ve velkém kotli, který připomíná kuchyňský robot, včera uvařili při 60 stupních prvních 120 litrů. Výroba jedné dávky trvá tři hodiny. „Recepturu jsme vyvinuli již dříve. Máme ji řádně registrovanou. Proto můžeme vyrábět i pro ostatní zájemce. A ty máme,“ sdělil Tomáš Sáha (39), vedoucí oddělení transferu technologií univerzity. Denně jsou odborníci schopni vyrobit na 500 litrů.

Gel se nyní plní do půllitrových obalů, které poslouží na všech fakultách. „Plnit budeme i lahvičky s množstvím 50 mililitrů, které jsou vhodné do kabelek,“ doplnil Sáha.

„Jde o biocidní přípravek (ničící choroboplodné organismy – pozn. red.), který obsahuje ze 70 procent denaturovaný líh. Pak glycerin na zjemnění pokožky a další látky. Má atesty účinnosti. V současnosti je po něm taková poptávka, která nám pokrývá výrobu na několik týdnů dopředu. Na vaření a kompletaci výrobku se mohou podílet i studenti,“ připojil Tomáš Sáha.

kuniksicht ( 6. března 2020 20:43 )

Za komancu, by nic takovoho v cr nebylo. Seděl by jsi jako ostatní za ostnatymi drátem na ***i doma 😜🤣

jdi-se-bodnout ( 6. března 2020 20:39 )

Všiměte si, jak se komoušská pakáž snaží o rozšiřování koronaviru z komunistické Číny.

Kadrlik55 ( 6. března 2020 20:36 )

Vypatlaná genialia o ničem

kuniksicht ( 6. března 2020 20:26 )

Prof. PIRK je určitě kapacita ve svém oboru a pokud radi tohle řešení, nechť jde mezi nemocné aby mohl potom přenášet tuto chorobu mezi ostatní..... u jeho nejbližších. Jinak, pokud se tato nemoc rozšíří v pandemickem měřítku, tak jak se dívám na úmrtnost podle věku, tak se zdá, že v ČR odpadne v dalších letech problém, kde vzit na duchody....

homolka30 ( 6. března 2020 20:15 )

Pan prof. MUDr. Prymula, CSc. je epidemiolog takže k tomuto má asi více co říct než Pirk.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud