Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno, sněžení 0°C

Babiš přiznal příjem 90 milionů od Agrofertu. Hamáček koupil volhu, co další předsedové?

Autor: ČTK, simao - 
1. července 2020
15:41

Premiér a miliardář Andrej Babiš (ANO) měl loni vedlejší příjmy od společností Agrofert a Imoba přesahující 90 milionů korun, vedle toho přiznal i 350 korun od Honební společnosti Bžany. Celkem si přivydělal zhruba 114 milionů korun. Uvedl to v oznámení o vedlejších příjmech a darech, které musí politici do konce června odevzdat do centrálního registru. Co přiznali Jan Hamáček (ČSSD), Petr Fiala (ODS) a další šéfové parlamentní stran včetně jediné ženy mezi nimi Markéty Pekarové Adamové (TOP 09)?

Andrej Babiš (ANO) opakovaně tvrdí, že jeho bývalá firma Agrofert, kterou převedl do svěřenského fondu v souladu se zákonem o střetu zájmů lex Babiš, utrpěla jeho vstupem do politiky. Zmiňuje také, že kdyby šel na valnou hromadu Agrofertu, vyhodili by ho prý z dveří. 

Přesto od Agrofertu Babiš vyinkasoval 90 171 424,76 Kč. Od Imoby – firmy, jejíž hlavičkový papír se letos nešťastně objevil v jednom z Babišových nedělních hlášení, což následně bylo vysvětlováno tak, že si tam Babiš, který s rodinou bydlí v Průhonicích, jen tisknul materiály „přes ulici“ – pak dostal 2,5 milionu korun. Vyplývá to z údajů Centrálního registru oznámení. Na běžném účtu měl ke konci loňského roku kolem 161,3 milionu korun, což je zhruba dvojnásobek v porovnání s předešlým rokem.

Kromě financí na běžném účtu ministerský předseda vykázal „jiné pohledávky“ zhruba za 82,7 milionu korun. Od lucemburské společnost Sogelife dostal premiér 6,8 milionu korun, od švýcarské Bank Vontobel 14,9 milionu korun. Hnutí ANO vyplatilo svému předsedovi 1300 korun. Babiš šel však do detailu – vykázal i příjem od Honební společnost Bžany, přestože činil pouze 350 Kč.

Hamáček koupil volhu, Fiala splácí leasing

Politici mají uvádět vedlejší příjmy a dary, pokud jejich souhrnná výše přesáhne 100 000 korun za rok.

Vicepremiér a předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček si koupil dluhopis Sazky a osobní automobil GAZ 21 za 150.000 korun. Žádné vedlejší příjmy nad zákonem stanovený limit podle oznámení neměl, splácel ale tři hypotéky a úvěr ze stavebního spoření.

Předseda ODS a politolog Petr Fiala dostal loni na 810.000 korun od Masarykovy univerzity, kde vyučuje. Splácel leasing na auto zhruba 200.000 korun.

Video  Na dovolenou letos i se svetrem. Expertka zmínila i další víkendové bouřky.  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Předseda Pirátů Ivan Bartoš vykázal příjem zhruba 221.000 korun od společnosti IS – Auto, k jeho závazkům patřily bankovní půjčky za 712.000 korun a hypotéka 1,25 milionu korun.

Předseda KSČM Vojtěch Filip si podle oznámení loni přivydělal 23.600 korun a splácel úvěr 134.500 korun.

Podnikatel Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura působil ve společnostech Mebius, Japa Foods, Break2Win a Miki Travel Prague, od níž inkasoval na 320.000 korun. Podnikáním si vydělal 6,2 milionu korun a na běžném účtu měl koncem roku zhruba sedm milionů korun. Splácel hypotéku 3,8 milionu korun.

Hypotéku 3,6 milionu korun splácel také šéf lidovců Marian Jurečka. Vedlejší příjmy nevykázal stejně jako předseda STAN a učitel Vít Rakušan, který loni po nástupu do čela hnutí skončil jako starosta Kolína, dál byl zaměstnán na gymnáziu. Splácel leasing a dvě hypotéky v celkové výši kolem čtyř milionů korun.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová splácí dál hypotéku, která činí cca 2,3 milionu, byt si pořídila předloni s manželem za 6,3 milionu. Peněžité příjmy dary a jiné majetkové výhody přesahující 100 tisíc korun za loňský rok neměla.

marmat ( 2. července 2020 09:34 )

Peyotl: Pokud totálně nekopírujete ???????? ,
tak moc dobře víte,
že před časem to bylo hlavní Kalouskovo BINGO v PS.....
Bublina mu splaskla, EGO taky a i dalších 529 firem bylo uznáno pouze jako
chytré PŘEDVÍDAVÉ.
TAH jako legální

marmat ( 2. července 2020 09:28 )

tomik007/JamesBond: Ty čteš JEN SEBE ?????
Tak znova .....a jen pro Tebe:
Peníze od Agrofertu přímo na účet Andreje Babiše mají svoji tuze legální stránku: Jde o výtěžek z korunových dluhopisů, které si Babiš koupil od holdingu Agrofert, tehdy ještě úplně docela svého. Každý rok mu pak přistane na účtu 90 milionů. Se stejně stabilním příjmem 15 milionů od investiční banky Vontobel je to prostě vždycky hodně přes sto. V hantýrce se tomu říká pasivní příjem.

marmat ( 2. července 2020 09:24 )

Tomíčku......Ve svém zájmu.....do takových "myšlenkových pochodů" se
radši nepouštějte.....

marmat ( 1. července 2020 23:06 )

jikar: sorry jako zatím jste za komika 100% VY.....
Čtěte si i jiné podklady a pak teprve "startujte"

marmat ( 1. července 2020 22:34 )

A ještě NĚCO pro ty, kteří NIC okolo AB neskou­snou­....­.natož peníze ...
Údaj z wikipedie Vás trolly "rozseká":
Čisté jmění AB : 4,1 miliard USD (2020)

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud