Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Polojasno 20°C

Imunologové varují kvůli koronaviru: Čeká nás temná zima. Druhá vlna bude smrtelnější?

Autor: Petr Šour - 
3. srpna 2020
05:00

Čeká nás kritická zima, způsobená druhou vlnou koronaviru, bude více nakažených a obětí! Tak varují nejvyhlášenější imunologové světa. Máme zřejmě jedinou šanci, a to, že očekávané epidemie jiných nemocí mohou potenciálně blokovat další přívaly koronaviru.

Přední vědci a lékaři se zatím shodují v tom, že o síle druhé vlny koronaviru rozhodne to, jaké počasí na podzim a v zimě bude, a na tom, zda ve stejné době proběhnou epidemie jiných nemocí. Mezi velké pesimisty patří lídři Světové zdravotnické organizace (WHO).

Její evropský zástupce Hans Kluge burcuje, ať státy už teď začnou posilovat své zdravotní systémy, navýší počet lůžek na jednotkách intenzivní péče i na odděleních primární péče. „Mám velké obavy z dvojité vlny, na podzim můžeme mít druhou vlnu covidu a vlnu sezonní chřipky nebo spalniček,“ varoval Kluge. „Před dvěma lety jsme v Evropě měli půl milionu dětí, které nedostaly první dávku očkování proti spalničkám...“ podotýká.

Druhá = mocnější

V podobném duchu hovoří i profesor Chris Whitty, tedy hlavní expert britského zdravotnictví. Podle něj druhá vlna koronaviru může být vražednější než první. A tvrdě zasaženy by mohly být země, které první vlna tolik nepostihla.

Z historie víme, že země, které nebyly pandemií zasaženy zpočátku, jí mohly být zasažené při druhé vlně. Co vidíme v Africe a ve východní Evropě? Jsou pod průměrnou křivkou nákaz. Naneštěstí mohou být zasažené druhou vlnou, takže bychom měli být velmi opatrní,“ uvedl Whitty.

Nepoznaný tlak

Také americký imunolog Rick Bright upozornil, že pokud Spojené státy nepřipraví plán pro druhou vlnu, země zažije nejtemnější zimu v moderní historii. Času je podle něj málo: „Okno se zavírá. Jestliže selžeme při vývoji koordinované národní odpovědi postavené na vědeckém základě, bojím se, že pandemie bude mnohem horší a delší a bude mít bezprecedentní počet nemocných a obětí. Nepopiratelným faktem je, že se na podzim covid-19 vrátí doprovázený výzvami sezonní chřipky a vytvoří bezprecedentní tlak na náš zdravotní systém,“ řekl Bright.

V čem zima „nepomáhá“

  • Výzkumy ukazují, že vir lépe přežívá v chladu, ideální jsou 4 °C.
  • Je méně slunce, a tedy ÚV záření, které virus oslabuje.
  • Lidé se více pohybují v uzavřených prostorech, kde se viry lépe šíří.
  • Schází jim vitamin D, který je důležitý pro imunitní systém.
  • Rýma, smrkání a kašel = větší možnost kapénkového přenosu.
  • Promořenost populace je nízká, obvykle v jednotkách procent.

Klíč: Žijte zdravěji

V dlouhodobější perspektivě lidstvu může proti podobným hrozbám, jako je pandemie koronaviru, pomoci zdravější život. Pandemie ukázala, že obézní lidé a lidé s vyšším krevním tlakem a cukrovkou umírají na covid-19 daleko častěji. Britský premiér Boris Johnson (56), který měl zjara sám namále a pár dnů ležel na JIP, tak třeba vyhlásil boj za lepší národní zdraví!

Jeho vláda už nastartovala kampaň proti obezitě: Zakázala v obchodech slevy na nezdravé potraviny, zavádí uvádění počtu kalorií u jídelních lístků v restauracích a podporuje aktivity vedoucí k hubnutí. Vláda třeba slíbila vouchery v hodnotě 50 liber (1455 Kč) na opravu bicyklu, systém byl ovšem tak zahlcen zájmem, že okamžitě zkolabovaly servery... Podle dat z roku 2018 jsou skoro dvě třetiny dospělých Britů a třetina dětí obézní nebo mají nadváhu!

WHO: Není to sezonní věc!

Podle mluvčí Světové zdravotnické organizace Margaret Harrisové se dost možná ani žádného poklesu čísel před zimou nedočkáme, koronavirus se podle ní nechová jako chřipka.

Lidé stále přemýšlí o koronaviru sezonně... Toto je ale nový virus, který se chová odlišně,“ uvedla Harrisová na brífinku ze Ženevy. „Bude to jedna velká vlna, která půjde jen nahoru a dolů,“ dodala. WHO kvůli koronaviru vyhlásila už před půl rokem globální stav zdravotní nouze.

„Udělali jsme tak pošesté v historii, teď je ovšem situace zdaleka nejvážnější,“ míní její šéf Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Pandemie nezpomaluje, naopak. Za posledních šest týdnů se čísla nemocných ve světě zdvojnásobila,“ zkonstatoval zkraje týdne.

janieem ( 5. srpna 2020 16:05 )

Máte naprostou pravdu.

elega ( 5. srpna 2020 01:08 )

Vážená dámo, vy jste mi podezřelá už delší dobu. Sebevědomá, ale absolutně mimo. Plácáte nesmysly. Jsou mezi námi lidé, kteří nedbají na pravidla slušného chování a ohleduplnosti, a i s chřipkou mezi ostatní chodí. Někteří v dobré víře, že se to bez nich v práci neobejde. Ale stejně jako na silnici musíte respektovat pravidla silničního provozu a v životě pravidla občanského soužití, v době super nakažlivé nemoci, jakou je Covid se po Vás chce jediné - nosit roušku. Ale pro bezohledné je to příliš, že? Kdyby na Vás kašlal člověk s otevřenou tuberou, zřejmě by Vám to nevadilo?

leona07 ( 4. srpna 2020 01:39 )

Nejhorší je a bude, ať kdokoli zemře na cokoli, bude se to svádět na koronavirus. Je přece každému jasné, a bylo tomu tak vždy, kdo myslí hlavou, že pokud má chřipku, kýchá, má kašel a rýmu, nepoleze mezi lidi. Nejen příbuzné, ale obecně. I bez doktorů. Přesto se zneužije všeho pro omezování "normálních" lidí a vydírání zdravého rozumu. Náhubky pod pokutou... Toto vstoupí do dějin.

janieem ( 3. srpna 2020 22:10 )

Vy zřejmě nechápete to, co se říká od začátku (a co se také rádo překrucuje): nebezpečí corony není v závratné smrtnosti, ale ve vysoké nakažlivosti. To, že vir nekosí každého, nemusí znamenat, že není nebezpečný. O tom, že média masírují na obě strany se dohadovat nemusíme, to tu bylo vždy. To, že pro někoho nebezpečný = smrtící, ačkoli se CELOU dobu mluví o extrémní nakažlivosti, už je fakt problém porozumění u jedince. Že se na tom média přiživují není překvapivé, senzace prodává. Ověřování informací se kamsi vytratilo.

elega ( 3. srpna 2020 20:38 )

WHO skutečně flagrantně selhalo, ale to nemění nic na tom, že na světě na Covid-19 už zemřelo 700 tisíc lidí a ještě není konec.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud