ČSA začínají s propouštěním. Výpověď dostane přes 300 pilotů a letušek

Autor: ČTK - 
30. července 2020
17:12

České aerolinie (ČSA) začnou od pátku rozdávat výpovědi 144 zaměstnancům, především z řad pilotů a stevardů. Další výpovědi by měly přijít v následujících měsících, celkově by do února příštího roku mělo firmu opustit 313 lidí. Ve čtvrtek to sdělila předsedkyně Odborové organizace posádek letadel (OOPL) Tereza Löffelmanová. Zaměstnance propouští i sesterské Smartwings. Letecká skupina, do níž oba dopravci patří, v minulých týdnech oznámila, že propustí dohromady až 600 zaměstnanců. V celé skupině nyní pracuje kolem 2500 lidí, z toho přibližně 700 v ČSA.

Odbory o první větší vlně propouštění dnes jednaly s vedením ČSA. Firmu by v následujících týdnech mělo opustit 126 pilotů a stevardů a 18 zaměstnanců z pozemního personálu. Důvodem má být jejich nadbytečnost. Propuštění zaměstnanci nyní mohou čerpat dvouměsíční výpovědní lhůtu, nebo přistoupit na roční neplacené volno. Po jeho uplynutí dopravce znovu projedná jejich další působení v podniku.

Löffelmanová upozornila, že další omezování personálu v ČSA bude pokračovat v následujících měsících, odvíjet se bude podle aktuální situace. Dopravce už dříve nahlásil úřadu práce záměr hromadného propuštění. Celkově by mělo jít o 313 lidí z ČSA. Podle předsedkyně OOPL se už nejspíš na tomto čísle nic nezmění. „Od akcionářů není žádná vize cokoliv na tom měnit,“ podotkla. Zároveň připomněla, že dopravce postupně zúží svou flotilu letadel. Podle posledních zpráv by na konci roku měly ČSA mít pět letounů.

Propouští většina aerolinek

Skupina Smartwings se potýká s finančními problémy kvůli zastavenému provozu během koronavirové krize. Zástupci firmy uvedli, že k záchraně společnosti bude nutné do ní vložit kolem dvou miliard korun. Společnost v minulých týdnech jednala s vládou o státní záruce za úvěr v hodnotě zhruba 800 milionů korun. Stát nakonec rozhodl, že velkým dopravním firmám včetně Smartwings umožní žádat o garance z podpůrného programu COVID Plus.

K propouštění po krizi přistoupila i řada velkých leteckých dopravců ve světě. Například německá Lufthansa chce seškrtat až 22 000 pracovních míst. Tisíce pracovníků propustí například i Air France nebo easyJet. Snižování stavů plánují například i v KLM, American Airlines a dalších.

Video Maďar: Cestování není bezpečné. Můžou vás „vytrasovat“ i zpětně. - Blesk TV

dred ( 31. července 2020 14:11 )

Tak si to zkus Thomasino18, mít zodpovědnost za letadlo v hodnotě 2 miliard a více než 100 lidí na palubě. Každý manažer střední firmy nebo IT specialista má mnohem vyšší příjem. Máš na to ))? Od klávesnice k malé české závisti. To je to oč tu běží. Nikdy jsi to nezažil a ani nezaziješ. Ti kluci a holky na palubách všude ve světě nemůžou za prostoduchist lidí jako jsi ty. Nikdy nic totiž nedokázali )))).

forrtyn ( 31. července 2020 08:49 )

Proč v Tescu, může dělat řidiče autobusu a tam mu daji už víc než v Tescu...

zdenek43 ( 31. července 2020 01:15 )

L E T E C T V I uz v roce melo MEGA problemy ......... 11.2019 - Krize další letecké společnosti. 18 letadel už nevzlétne - Do potíží se dostala další aerolinka. Turecký Atlas Global musel zastavit provoz, svou kompletní flotilu devatenácti airbusů nechá minimálně do poloviny prosince na zemi....

2019 - Další evropská aerolinka v potížích. Úřady zastaví provoz dopravce, kterého financoval tvůrce Mine­craf­tu..­..Ital­ská letecká společnost Ernest Airlines je dalším dopravcem, který se dostal do vážných potíží. Dopravce, jehož investorem byl například i tvůrce hry Minecraft, má od 13. ledna příštího roku pozastavenou provozní licenci a přestal létat....

2019 - Končí další aerolinky v Evropě. Germania přepravila 4 miliony lidí ročně .....Berlínské aerolinky Germania požádaly soud v Berlíně-Charlottenburgu o insolvenci. V noci na úterý to v prohlášení sdělilo vedení společnosti. Ve stejnou dobu také přestala létat její letadla. Cestující, kteří si koupili letenku přímo od Germanie, nemají nárok na kompenzaci za zrušené lety.


2019 - Islandské nízkonákladové aerolinky Wow Air krachují. Firmě potýkající se s finančními potížemi se nepodařilo najít investora a podle svého webu zrušila veškeré lety a provoz. Tento její krok bude mít podle agentury DPA závažný dopad na turistický ruch na Islandu, který je významným odvětvím místní ekonomiky.

leden 2020 - Britská aerolinka v potížích. Flybe žádá o peníze
13.1.2020
Britská regionální letecká společnost Flybe čelí podle televize Sky News kolapsu, kvůli kterému jedná s britskou vládou o možné finanční injekci. Ani ne před rokem přitom do firmy vstoupili noví investoři. Aerolinka se k situaci odmítá vyjádřit, podle prohlášení dál provozují lety bez omezení.

mikes15 ( 30. července 2020 20:52 )

Není to sranda a nikdy nebyla. Navíc v takových firmách pak zůstávají jen ty opravdové otrlé, falešné, tlusté, krysy

thomasino18 ( 30. července 2020 17:47 )

Piloti byli zvyklí na statisícové platy,v Tesku jim tolik nedají

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud