
Vojtěch o novinkách v testování Čechů. Zmínil podzimní hrozbu a 15 tisíc testů denně

Laboratoře v Česku jsou dnes schopny provést asi 17 000 testů na koronavirus denně. Cílem je počet ještě navýšit přes páteřní síť laboratoří, řekl na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V každém kraji by podle něj měla být minimálně jedna laboratoř, jež bude páteřní - netýká se to tedy pouze státních přímo řízených nemocnic, ale též některých krajských. Laboratoře páteřní sítě by de něj měly být schopny provést 15 000 testů denně.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na čtvrteční tiskovce uvedl, že v podzimní době vyššího počtu respiračních onemocnění budou muset být při testování upřednostněni rizikoví lidé, například s chronickými chorobami či ti, kteří prodělali vážnou nemoc.
Povolení testovat na nový koronavirus má v Česku 106 laboratoří, kromě nemocnic a zdravotních ústavů jde většinou o soukromá zařízení.
„Nemůžeme vycházet pouze z páteřní sítě, ale jsou tam definovány i další záložní laboratorní kapacity, které budou taktéž využívány, pokud to bude nezbytně nutné. V první fázi ale chceme, aby byla jasná páteřní síť, kdy v každém kraji musí být minimálně jedna laboratoř, která bude páteřní. Nejde pouze o státní nemocnice přímo řízené, byť tvoří základ, ale i o krajské nemocnice tam, kde nemáme jako ministerstvo zdravotnictví svoji kapacitu, státní organizaci - zdravotní ústav nebo nemocnici,“ uvedl Vojtěch.
„Je nutné, aby tyto páteřní laboratoře byly připraveny testovat od pondělí do neděle, nebyly žádné prodlevy. Aby pokud vzorek doputuje, byla dodržena maximální lhůta nastavená od 17. dubna, a to 48 hodin pro vyšetření daného vzorku. V některých laboratořích se toto ne vždy děje, proto tvoříme onu páteřní síť, aby tam byla daná garance,“ dodal ministr.
Vojtěch také uvedl, že v době respiračních chorob bude nutné, aby praktičtí lékaři věděli, koho indikovat k vyšetření nemoci covid-19. „Je jasné, že pokud budeme mít milion lidí, kteří budou vykazovat dané symptomy, budou muset být prioritizováni ti, kteří jsou rizikoví - pacienti, kteří mají komorbidity, chronické choroby,“ poznamenal Vojtěch.
„Není to pouze o věku, je to právě zejména o komorbiditách, nemocích, které jsou přidružené. Pacienti, kteří trpí buď nějakou chronickou chorobou, nebo jsou po nějaké vážné chorobě na imunosupresivní terapii a podobně,“ doplnil.
Podle ministra je také potřeba pokračovat ve studiích kolektivní imunity a sledovat na pravidelné bázi, jak a zda se vytváří imunita na covid-19 ve společnosti.
Do systému testování je nyní zapojeno 105 laboratoří, které jsou nyní schopny udělat až 17.000 testů. Nově by měly být schopny 15.000 testů denně provést laboratoře páteřní sítě. „To myslím, že je reálné,“ podotkl Vojtěch.
Za středu 278 případů
Počet případů nemoci covid-19 přitom v Česku od začátku epidemie k dnešku přesáhl 16 000. Za středu přibylo 278 potvrzených případů na celkových 16 093. Jednalo se opět o druhý nejvyšší denní nárůst od června. Nových případů nákazy bylo o tři více než v úterý a jen o jeden méně než při rekordním růstu minulý pátek. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Poslední zhruba dva týdny vytrvale roste také počet lidí aktuálně trpících covidem-19. Ve středu se dostal na 4290, což je nejvíce od poloviny dubna. Nejvyšší počet aktivních případů nemoci, tedy počet potvrzených případů nákazy po odečtení vyléčených a zemřelých, byl podle údajů ministerstva 11. dubna, kdy jich bylo 4684.
Nejvíce nových případů za uplynulý týden bylo zaznamenáno na Prachaticku, a to zhruba 57 nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel. V Prachaticích ve středu začalo testování na koronavirus u zaměstnanců společnosti Intica Systems a dalších lidí na firmu navázaných. Testy už absolvovalo 333 lidí a byly zatím potvrzeny asi tři desítky nakažených. Prachaticko překonalo Jihlavsko, kde byla dosud situace nejvážnější. Na Jihlavsku bylo podle aktuálních údajů za posledních sedm dní asi 45 nových případů na 100 000 obyvatel.
Počet zemřelých lidí s covidem-19 se ve středu nezměnil, zůstává na 374. V nemocnicích je kvůli této nemoci podle posledních údajů ministerstva ze středečního večera 120 lidí, z nichž 21 je ve vážném stavu.
.. že školy by měly zůstat zavřené. Protože děti mohou donést nákazu domů a způsobit vážné problémy rodičům a prarodičům.
Není to prostě sranda.
Je to boj, kde je jedno, na jakém kontinentě jste, jsme v tom všichni společně. A všichni se musíme snažit, abychom toho společného nepřítele porazili.
Chraňte se, nejednejte sobecky.
Já vím, že je snazší říkat si, že covid je nafouknutá bublina, hoax, fake, že se to přehání. Jenže ono to tak není. Jsme přímými účastníky něčeho, co tady naposledy bylo po první světoví, v době španělské chřipky. Svět je jiný, než byl před půl rokem. Změnil se a nikdo neví, kdy tohle skončí. Zda za několik měsíců, rok, dva .. až bude vakcina ...
Vydržme to. A dělejme do té doby vše, co můžeme, abychom ochránili sebe a své nejbližší.
Nezodpovědným jednáním se tohoto problému ještě roky nezbavíme.
My jsme aktuálně v karanténě, protože hlídáme její dcerku, kterou jsme si dva dny před vypuknutím nemoci přebírali na pravidelné hlídání, aby dcera měla klid na učení. Takže možná nás to ještě čeká, jsme v inkubační době, stojíme právě na té druhé straně. Snažte se, abyste se na téhle straně neocitli i vy, nikdo z vás. Protože nikdy nevíte, jestli právě vy si nevytáhnete toho pomyslného Černého Petra.