Úterý 19. leden 2021
Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Zataženo, sněžení 1°C

Česko je z nejhoršího venku, epidemie se zastavila. Přijde návrat k normálu, slibuje Vojtěch

Aktualizováno -
23. dubna 2020
09:18
Autor: red, Jakub Veinlich - 
23. dubna 2020
07:45

Epidemii nového typu koronaviru se v Česku povedlo zastavit. Na šíření nákazy se podle statistik neprojevily Velikonoce ani otevření hobbymarketů. Ještě se to ale může stát, řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Podle politiků lidé přes svátky polevili v dodržování přijatých opatření omezujících sdružování a někteří nenosili roušky. Na konci května bude podle odhadů v ČR asi 9000 pacientů s covid-19.

„Z dostupných dat lze konstatovat, že se žádný negativní vliv Velikonoc neprojevil. Musíme ale čekat, jestli se neprojeví ještě v příštích dnech. Předpokládáme ale, že se spíš neprojeví. Vysoké vzplanutí v příštích dnech nepředpokládáme. Další pozitivní zpráva je, že dokážeme jasně předvídat vývoj,“ řekl Dušek.  „Určitá část lidí vůbec neví, že měla příznaky, a prodělala nemoc,“ určitá část lidí je zachycena a léčena. 

I přes pozitivní čísla mají být lidé podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nadále opatrní. „Stále by lidé měli být obezřetní a dodržovat základní pravidla. Chtěl bych všechny vyzvat, aby nepolevovali, když budeme nosit roušku a dodržovat hygienická pravidla, jen tak můžeme dodržet ten pozitivní trend,“ vyzval ministr. 

„Opatření v Česku vnímám jako včasná a pozitivní. Postupně jsem se dostali zhruba k číslu 1. Povelikonoční vývoj ukazuje reprodukční číslo nižší než jedna,“ řekl Dušek, podle kterého se vývoj onemocnění daří zastavovat. „Jeden člověk dokáže nakazit méně než jednoho jedince. To znamená, že epidemie je zastavena,“ řekl Dušek k vývoji.  „Zhruba do konce dubna dosáhneme hodnoty 7400 až 8300 nakažených,“ dodal. 

Počet zemřelých se pohybuje podle Duška zhruba okolo hranice tří procent. V příštích dnech bude přibývat těch, kteří se z nemoci vyléčili. Většinou měli mírný, nebo střední průběh nemoci. 

 Počty vyléčených se podle Duška týkají všech věkových skupin pacientů: „Zaznamenali jsme vyléčení i ve věku 80+. Šíření viru se zastavuje, byť je potřeba zůstávat i nadále v pozornosti.“ Aktuální počet hospitalizovaných začal mírně klesat.

 „Lékaři se nakazili zhruba ve 12 procentech, pozitivních je třetina sester,“ což nepředstavuje k počtu zdravotního personálu podle Duška nijak vysoké číslo. „Epidemiologická situace je v tuto chvíli pozitivní a infekce se nešíří. Poznali jsme chování viru. Je možné zahájit postupný návrat k normálnímu životu. Je nutné restartovat zdravotnický systém,“ dodal šéf zdravotnických statistiků. Do konce dubna bude podle Duška kumulativně diagnostikováno 7800 až 8300 lidí. 

Podle náměstka ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Romana Prymuly je čas začít vracet život v Česku k normálu. Epidemiologové připraví několik scénářů.  „Počet osob, které šíří, je opravdu nízký. Připravíme detailní plán postupného rozvolňování. Snažíme se o návrat ke klidnějšímu životu. Především ve zdravotnictví. Včetně plánovaných výkonů,“ dodal Prymula, který na začátku šíření covid-19 stál v čele Ústředního krizového štábu.

amalka5853 ( 23. dubna 2020 17:07 )

Pane Vojtěch postavte se k pravdě "čelem" nééé bokem......říkám "čelem"!!!!!

Jirik-ta ( 23. dubna 2020 15:34 )

++++­++++++­++++++­++++++­++++++­++1 asi tak. Prostě si lžou a věřeji si jako kdysi. A nepomůže jim ani socha Koněva.

tomik007 ( 23. dubna 2020 14:53 )

FAKTEM JE ONDRO - ze ti sami lide co zcela dohnojili socialismus hnoji ted i ten pseudokapitalismus: Dlouhý, Topolanek, Tlustý, Zeman, Klaus, Petr i Pavel, Necas, Bures, a cela rada dalších. Jsou jich stovky ve vlade, v bankach, armádě a ostatních klicových pozicích. Myslis ze to je jen nahoda?

ondra1974 ( 23. dubna 2020 13:49 )

Solfemus, tsk ty ses pekna rasisticka swine...jak je videt, tak ta nenavist k Zidum u nekterych Cechu pekne zazrana. Hayzle, muslimaky na tebe.

tomik007 ( 23. dubna 2020 12:54 )

SOLFIKU - vzdyt to jsou jedni a ti sami lide...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud