Stát povzbudí „práskačství“, zlobí se expert kvůli karanténě. Prymula: Sami to neuhlídáme

Autor: ula, ČTK, vei - 
6. března 2020
21:20

Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že Češi, kteří se vrátí z Itálie, to budou muset oznámit svému praktickému lékaři a jít na dva týdny do povinné karantény. Pokud ji porušíte, hrozí jim pokuta až tři miliony korun. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula připustil, že nebude v moci úřadů kontrolovat, zda lidé karanténu dodržují. Spolehá tak na podněty občanů. Bezpečnostní expert Andor Šándor ale pro Blesk Zprávy uvedl, že nepovažuje snahu povzbudit v lidech „práskačství“ za šťastnou - jakkoli samotné opatření o karanténě nerozporuje.

Češka Petra Křenková, která je momentálně s rodinou v Itálii, řekla České televizi, že žádné oficiální vyjádření o novém nařízení vlády nedostala, i když je registrovaná v systému DROZD ministerstva zahraničí.

„Nám akorát volají známí „okamžitě opusťte Itálii, protože jinak nemůžete vyjít z domu“. Takže nevíme, co máme dělat, okamžitě jsme sbalili a v panice odjíždíme,“ řekla žena ČT v pátek. Ona i její manžel pracují jako OSVČ, mladší syn se musí připravovat na přijímačky na střední školu.

„Kdo nám nahradí příjmy?“ ptala se žena s tím, že se samozřejmě s rodinou na hygienu přihlásí. Ale jak uvedla, chce stihnout být do půlnoci zpět v Česku. Pokud to zvládne, nebude se její rodiny povinná karanténa týkat. Podle rozhodnutí mají povinnost se hlásit ti, kteří se od půlnoci z pátku na sobotu vrátí z Itálie.

Navrátilci do Česka mají povinnost oznámit svůj návrat telefonicky, e-mailem či jiným neosobním kontaktem svému lékaři, který povinně rozhodne o dvoutýdenní karanténě.

Lidé v karanténě budou mít nárok na nemocenskou, tedy 60 procent mzdy, za porušení karantény hrozí pokuta až tři miliony korun, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání zástupců vlády s hejtmany.

Prymula: Nemáme kapacity na kontroly dodržování karantény

Pokud se lidé v karanténě nedomluví se zaměstnavatelem na práci z domova, dovolené nebo překážce v práci ze strany zaměstnavatele, lékař jim na dálku vystaví eNeschopenku.

„V tomto režimu bude na 60 procentech svého příjmu po celou dobu karantény, tedy 14 dnů,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Úřady pravděpodobně nebudou mít kapacitu obcházet jednotlivé domácnosti a kontrolovat dodržování karantény. „Spíše si myslíme, že bude dost podnětů od občanů, pokud by došlo k porušování. A potom by to řešila hygienická služba,“ dodal náměstek.

Expert: Nejsme ukáznění jako Asiati

Že by stát zvládl ohlídat dodržování karantény, si nemyslí ani bezpečnostní expert Andor Šándor.

„Ano, apelovat na to, že ti lidé budou ohleduplní, budou chápat, že jejich svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého, to znamená, nebudou tu karantému narušovat, je správné. Otázka je, do jaké míry to budou ti lidé v karanténě zvládat, např. pokud žijou sami a mají psa, kdo ho bude venčit?“ zamyslel se Šándor.

„Jedna věc je nařídit a stát asi jiné možnosti příliš nemá, a na druhou stranu taková ta snaha povzbudit v lidech trošku to, co bysme nazvali práskačstvím, to mi nepřijde úplně nejlepší,“ zmínil Šándor.

Bezpečnostní expert považuje snahu vlády nákazu podchytit za správnou, na druhou stranu říká: „Nejsme v Číně, my nejsme ukáznění jako Asiati. Otázka je, zda se lidé vůbec přiznají k tomu, že v Itálii byli.“

Video Rozhovor s náměstkem Prymulou o nových opatřeních - Blesk TV

 

Maximilian ( 15. dubna 2020 08:16 )

Souhlasím take

Maximilian ( 15. dubna 2020 08:14 )

Jestli je praskacstvi chránit vlastní rodinu před arogantními zmetky,kteří si nekryjí obličej,tak potom jen ať se praská.Proc někdo úmyslně ohrožuje okolí,?

EnSabaNur ( 19. března 2020 19:55 )

Vůbec bych je zpátky nepustil, ohrozej další lidi úplně zbytečně. Když si hrajou na machty a jedou do Itálie tak ať si tam zůstanou. Hlavně ať nebrecej že zkrachujou ty vole. Hrozný lidi tohle

UIhanyBlesk ( 7. března 2020 11:48 )

Stát povzbudí „práskačství“,
Prostě žijeme v zemanobabišizmu.

adeso ( 7. března 2020 11:19 )

ty vole, piráti co lítaj po celým světě se svýma pič---a, tak oni chtějí aby se tu nekradlo? Co navrhnul Hřib, nedejbože co udělal, tak za to by měl sedět hlupák v šatlavě.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud