Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

Výbuch při vzpomínkovém aktu: 27 mrtvých v Kábulu, na místě byl i přední politik

Autor: ČTK, Mii - 
6. března 2020
12:22

Při útoku na vzpomínkovém shromáždění v Kábulu v pátek zemřelo nejméně 27 lidí, dalších 29 utrpělo zranění. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího ministerstva zdravotnictví. Na místě byl i přední afghánský politik Abdulláh Abdulláh, nic se mu nestalo. Zatím není jasné, kdo má atentát na svědomí, hnutí Tálibán odpovědnost odmítlo. První informace hovořily jen o 18 zraněných. Loni se k útoku na shromáždění konané stejně jako dnes na počest někdejšího šíitského vůdce přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

„Útok začal zaduněním, na místo podle všeho dopadla raketa, Abdulláhovi a dalším politikům se nic nestalo,“ řekl mluvčí činitele, který donedávna zastával post afghánského premiéra.

Na záběrech televize Tolo News bylo vidět, jak se lidé utíkají schovat a slyšet byla střelba. Na místo následně dorazili členové speciálních policejních sil. Na kontrolních stanovištích v Kábulu platí zvýšená bezpečnostní opatření.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní útok odsoudil jako zločin proti lidskosti. Abdulláhovi, svému dlouhodobému politickému rivalovi, telefonoval. Abdulláh odmítá uznat výsledky zářijových prezidentských voleb, v nichž ho Ghaní porazil. Při hlasování o nové hlavě státu proti sobě stáli už v roce 2014.

Shromáždění se konalo na počest někdejšího politického vůdce hazárské menšiny Abdala Alího Mazárího, který zemřel v roce 1995 ve vězení islamistického hnutí Tálibán. Útok se při této akci odehrál i před rokem, tehdy při něm zemřelo několik lidí a desítky dalších byly zraněny.

Hazárové se hlásí k šíitské větvi islámu, zatímco většina Afghánců vyznává sunnitský islám. Hazárové jsou opakovaně cílem atentátů ze strany sunnitských extremistů.

Reuters připomíná, že Kábul v pátek zažil první velký útok od minulé soboty, kdy Tálibán a Spojené státy v Dauhá podepsaly dohodu o stažení vojsk USA a NATO z Afghánistánu.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud