Extrémně levný lék proti koronaviru: Kortikosteroid dává naději, která tu ještě nebyla

Autor: Mii - 
23. června 2020
05:30

Dlouho to vypadalo, že jediné léčivo, které opravdu efektivně dokáže bojovat s těžkými případy nákazy koronavirem, bude antivirotikum Remdesivir. Minulý týden se ale začalo mluvit o látce, jež dává ještě větší naději. Dexametazon je velmi levný, běžně dostupný a přitom podle uskutečněné klinické studie mimořádně úspěšný proti nemoci covid-19. Nadšení je tak velké, že se jím netají ani šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Co je látka zač a proč sklízí takové ovace?

Na dexametazonu poutá největší pozornost fakt, že nejde o žádné mimořádně léčivům pro vybrané elity, ale zcela normální lék, který najdeme v každé lékárně. Spadá totiž do kategorie kortikosteroidů, tedy substancí s protizánětlivými účinky. Z toho důvodu jej dobře znají například astmatici a alergici, kteří po něm sahají mimo jiné při otocích. Používá se ale i při léčbě systémového lupusu erythematodes či revmatoidní artritidy.

Právě protizánětlivé účinky jsou důvod, proč dexametazon skrývá takový potenciál v boji proti koronaviru. Než si ale řekneme více, je třeba se detailněji podívat na nemoc covid-19.

Zřejmě dokáže zklidnit cytokinovou bouři

Koronavirus má u většiny osob mírný průběh, obvykle se z něj po několika dnech vyleží a to nejhorší, co zažijí, je horečka a kašel. Někdy dokonce proběhne zcela bez příznaků. U malé části obyvatelstva ale mohou nastat komplikace, pacienti skončí na umělé ventilaci či musí absolvovat jinou podporu dýchání.

Tyto komplikace jsou často způsobené příliš agresivní reakcí imunitního systému, kdy tělo začne při boji s virem produkovat proteiny zvané cytokiny, které jsou schopné napadat i zdravé orgány. Nastane tzv. cytokinová bouře – strašák všech lékařů, protože dokáže zabít i relativně mladého pacienta.

S touto cytokinovou bouří má být schopný dexametazon bojovat. Masivní reakci imunitního systému zklidní ještě před tím, než se ohromný zánět dostane do plic a srdce, a tím člověku pomůže. To znamená, že jde o lék pro těžké případy nákazy, proti běžným případům koronaviru nepomůže. Ale u těch to ani není tolik třeba.

Úmrtnost menší až o třetinu

Vědci testovali různá protizánětlivá léčiva prakticky od začátku pandemie. Bylo mezi nimi i antimalarikum hydroxychlorochin, které se rovněž používá při revmatoidní artritidě. Jenže zatímco jeho výsledky nebyly příliš jednoznačné, a dokonce u něj hrozily vážné vedlejší účinky, výsledky dexametazonu už o něco jednoznačnější jsou.

Je to způsobeno rozsahem randomizované klinické studie, jejíž výsledky minulý týden prezentovala Oxfordská univerzita. Jí se účastnilo přes 2000 osob, které látku dostávaly, a přes 4000 osob, jež dostávaly standardní péči. „Dexametazon snížil úmrtnost u ventilovaných pacientů o jednu třetinu a o pětinu u ostatních pacientů, kteří dostávali pouze oxygenoterapii. Mezi pacienty, kteří nevyžadovali respirační podporu, nebyl pozorován přínos,“ popisuje výsledky studie český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

„Tohle je zatím první a jediný lék, který prokazatelně snižuje úmrtnost a snižuje ji významně. Je to obrovský průlom,“ řekl na tiskové konferenci člen výzkumného týmu, profesor Peter Horby.

Samozřejmě jako u každého léku, i u dexametazonu existují vedlejší účinky. Mezi ně patří například úzkost, přibírání na váze nebo zadržování vody. Jsou ale mnohem slabší v porovnání s tím, co čeká nemocného covid-19 připojeného na umělou ventilaci.

Navíc dexametazon je velmi levný, což je další důvod, proč vzbuzuje takové nadšení. Desetidenní léčba u jednoho pacienta vyjde na 150 korun. Pro porovnání, při diskusích o cenách léčby remdesivirem, dosavadním uznávaným lékem na koronavirus, padaly částky sahající až k 10 tisícům korun. A jak již bylo řečeno, existují globální zásoby dexametazonu.

Z toho důvodu vědci doporučili nemocnicím, ať léčivo klidně už začnou těžkým případům podávat. Podle agentury Reuters tak již některé americké učinily, další vyčkávají, až bude zveřejněno celé znění studie. Systém britského veřejného zdravotnictví NHS oznámil, že dexametazon zahrne do existujících doporučení.

Hledání způsobů léčby covid-19 nekončí

I když jsou výsledky studie nadějné, stále nejde o lék, který by dokázal celé pandemii zabránit. Jelikož pomáhá jen těžkým případům, bude pokračovat honba za léčivem, které dokáže zhoršení nemoci zcela zabránit. Teprve to by bylo skutečným zlomem. Ovšem žádná látka se v tomto ohledu zatím neosvědčila, i oslavovaný remdesivir podle dosavadních zkušeností funguje tak, že pouze zkracuje dobu rekonvalescence.  

Vše tak nejspíš bude záležet na budoucí vakcíně, díky které by se nemoc vůbec nešířila. Ve vývoji jich je přes 120, první by na trhu měly být dostupné začátkem příštího roku.

Video Prymula o rouškách, druhé vlně, cestování i o tom, proč nespí. - Blesk TV

spania ( 23. června 2020 11:53 )

Jen hledej­te,tes­tujte,­vyrá­bějte,­ať je zde opravdu něco,co pomůže a pokud možno bez velkých nežádoucích účinků.Nejlepší by bylo něco takového jako je starý známý penicilín.Pomáhá skoro na všechno,rychle zabírá a ty vedlejší účinky nejsou tak hrozné.Věřím,že jednou na tuhle hroznou nemoc něco účinného bude a lidé se nebudou muset bát,že zemřou nebo skončí v nemocnicích.

jannaa ( 23. června 2020 07:43 )

Co je na tom zvlastniho? Kortikoidy se pouzivaly a pouzivaji i u virovych zanetech tela a byly radu let odzkouseny.Takze je logicke,ze pomaha i na tohle.

muscula ( 23. června 2020 06:27 )

já se léčil anopyrinem za dvacku. to výrobci nepotřebují. nejen, že šíří strach a paniku ještě chtějí vydělat biliardy

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud